Wesołych Świąt |
|
Współpraca z bibliotekami szkolnymi |
Książki, które zakupiono ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Projektu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2” – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych. Kwota dofinansowania: 4150 zł. Książki dostępne w wypożyczalni MBP w Międzyzdrojach. Zapraszamy!
|
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza |
5 grudnia 2014 r. w bibliotece w Międzyzdrojach z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyło się spotkanie podsumowujące uczestnictwo w projekcie „JESTEM – POTRAFIĘ- DZIAŁAM” przy Fundacji Motywacja i Działanie oraz Centrum Wolontariatu. Finałem projektu było otwarcie wystawy fotograficznej jej uczestników. Projekt był współfinansowany przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Na początku Dyrektor Biblioteki – Andżelika Gałecka podziękowała Filipowi Szyszkowskiemu za dotychczasową wystawę prac techniką spray painting. Później pracownicy Fundacji i kuratorzy wystawy, Karolina Gajcy i Sebastian Dziekoński, powiedzieli czym zajmowali się wolontariusze i w jakich akcjach brali udział w 2014 r. Za działalność wolontariuszy i ich mentorów dziękowali Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza, Tamara Starachowska – Dyrektor Gimnazjum, Tomasz Rychłowski – młodszy referent działu promocji. Autorami zdjęć oraz modelami są wolontariusze, którzy brali udział w warsztatach fotograficznych. Podczas spotkania uzyskali oni certyfikaty ukończenia kursu. Na zakończenie wieczoru goście zostali poczęstowani ciastami upieczonymi przez działaczy Fundacji oraz tortem ufundowanym przez bibliotekę.
|
„Fabryka ozdób świątecznych” w bibliotece |
27 listopada w naszej bibliotece zorganizowano rodzinne warsztaty kreatywne „Fabryka ozdób świątecznych”. Zajęcia plastyczne cieszyły się wielkim powodzeniem. Cała sala pękała w szwach a radości było co niemiara. Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami wykonywały piękne dekoracje świąteczne. Były to małe renifery, wizerunki Mikołaja z masy solnej. Powstały także kolorowe stroiki świąteczne ozdobione tasiemkami, cekinami, szyszkami, orzechami … mogące służyć jako dekoracja wigilijnego stołu bądź zawisnąć na drzwiach wejściowych. Część prac dzieci zabrały do domu, by świątecznie przystroić swoje mieszkania. Pozostałe ozdoby będą sprzedane na Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się 14 grudnia w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach od 12:00 do 17:00. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina", które jest współorganizatorem świątecznych warsztatów. Na kolejne zajęcia w międzyzdrojskiej bibliotece zapraszamy w czwartki - 4 i 11 grudnia. W Wiklinie w Wapnicy 9 i 10 grudnia odbędą się świąteczne warsztaty pt. „Pierniczkowe rewelacje”, na które również serdecznie zapraszamy.
|
Jarmark Świąteczny 2014 |
Niedziela 14 grudnia od godz. 12:00 do 17:00 w Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach.
|
Wystawa fotograficzna uczestników projektu Jestem-Potrafię-Działam |
05.12. (piątek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach
|
Wieczór poezji Agnieszki Osieckiej w międzyzdrojskiej bibliotece |
24 listopada w poniedziałkowy wieczór Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała wieczór poezji. Spotkanie poświęcone było twórczości Agnieszki Osieckiej, poetce, autorce tekstów piosenek, pisarce, którą ludzie pokochali za jej wrażliwość literacką. Osiecka pisała piosenki dla wielu znanych wokalistów takich jak: Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski, Violetta Villas czy Magda Umer. Na początku spotkania bibliotekarze, Anna Piecyk i Szymon Głod, przedstawili krótką prezentację o życiu i twórczości poetki. Następnie młodzież z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach zaprezentowała wiersze Agnieszki Osieckiej. Utwory czytały: Izabela Burbo, Marcelina Spychalska i Oktawia Gódzińska. Na zakończenie pierwszej części wieczoru swoje utwory przedstawili przybyli goście: Halina Kowalska, Wojciech Kokot, Mirosław Wołoszyk, Julianna Rogowska oraz Jakub Szot, uczeń szkoły podstawowej, który wyrecytował wiersz o orle. Bibliotekarze przeczytali również wiersze mieszkanek Międzyzdrojów Pani Krystyny Rycombel i Sylwii Jabłońskiej. Między prezentowanymi wierszami pracownicy biblioteki odczytali kilka fragmentów z drugiej części „Dzienników” Agnieszki Osieckiej. Następna część spotkania należała do Janusza Kalemby, który wykonał kilka utworów Agnieszki Osieckiej takie jak: „Niech żyje bal”, „Prawdziwych cyganów już nie ma”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Uciekaj moje serce”, „Nie spoczniemy”. Oczywiście nie odbyło się bez bisów, na które wszyscy z niecierpliwością czekali. Po spotkaniu można było obejrzeć wystawę, która przedstawia Agnieszkę Osiecką nie tylko jako poetkę i autorkę tekstów, ale również jako wrażliwego człowieka, który potrafił dojrzeć w ludziach to, co najpiękniejsze. Serdecznie podziękowania należą się Pani Annie Podhorodeckiej-Nurkowskiej oraz młodzieży z Gimnazjum w Międzyzdrojach za przygotowanie utworów, Panu Januszowi Kalembie za muzyczną oprawę wieczoru i przybyłym gościom, którzy zechcieli podzielić się swoja poezją. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koło nr 19 w Międzyzdrojach. Na kolejny wieczór poezji zapraszamy w przyszłym roku.
Bibliotekarze
|
Jak usidlić wyobraźnię? |
20 listopada 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorką Agnieszką Żelewską i pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Na warsztaty plastyczno-literackie zostały zaproszone dzieci z klas I, II i III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Dzieci doskonale wiedziały czym zajmuje się pisarz i ilustrator oraz czym jest wydawnictwo. Autorki postanowiły sprawdzić, jaką wyobraźnie mają dzieci i pytały czym może być kawałek sznurka. Uczniowie porównywali sznurek do skakanki, hamaku, zabawki dla kota czy sztucznych włosów. Okazało się, że sznurek może być również bohaterem literackim, jak we wspólnej książce naszych gości „Sznurkowa historia”. Panie zaprezentowały całą galerię swoich bohaterów literackich. Dzieci dowiedziały się, że postacią z książki może być człowiek, zwierzę, smok, wróżka, rusałka, ale i rynna, poduszka… Roksana Jędrzejewska-Wróbel wytłumaczyła dzieciom, że pomysł na książkę najpierw powstaje w głowie. Pisarz używa wszystkich swoich zmysłów i czerpie inspiracje z otaczającego go świata. Jak określiła pisarka „ziarenko pomysłu” najpierw kiełkuje w głowie, a dopiero później pomysł zostaje przeniesiony na papier. Przy powstawaniu książki prócz autora bardzo ważny jest również ilustrator. To on musi wykazać się dużą znajomością tekstu powieści, do której robi ilustracje, a także talentem plastycznym i wyobraźnią. Ilustrator może stworzyć takiego bohatera, jakiego sobie tylko wymarzy. Agnieszka Żelewska na przykładzie bohatera książki „Gębolud” zaprezentowała w jaki sposób powstają postacie. Ilustracje mogą być wykonane za pomocą kredek, ołówka, mazaków, plasteliny, techniką kolażu – za pomocą kawałków materiałów, gazet itp. Kolejnym punktem spotkania były zabawy plastyczne, podczas których uczniowie mieli za zadanie stworzyć wymyślonego bohatera do wylosowanych słów, np. szczura, grubego, nieśmiałego, anioła, nietoperza itp. Dzieci wykorzystywały do swoich prac kredki, wycinanki, guziki, kolorowe długopisy. Efekty tej zabawy będzie można podziwiać za tydzień w holu biblioteki. Na zakończenie zajęć uczniowie zaprosili ilustratorkę i pisarkę do pamiątkowego zdjęcia. Na naszych gości i uczniów czekał słodki tort z wizerunkiem okładek książek Agnieszki Żelewskiej i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Oczywiście nie mogło zabraknąć wpisywania dedykacji i składania autografów do zakupionych przez dzieci książek. Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy za pomoc w propagowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.
|
POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA KRZYSZTOFA SKIBY |
18 listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Krzysztofa Skibę, konferansjera, piosenkarza, autora tekstów, kabareciarza, pisarza, jednym słowem człowieka show biznesu. Wielu o Skibie mówi – „człowiek renesansu”, trudno się z tym nie zgodzić. Moderatorem spotkania był Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci i dorosłych. Na początku spotkania Krzysztof Skiba przyznał, że jego obycie sceniczne zaczęło się już w wieku 10 lat. Wtedy wziął udział w pokazie mody szkolnej, gdzie przez dwa tygodnie pracował jako model. Gdy otrzymał wynagrodzenie większe niż 2-miesięczna wypłata jego mamy, stwierdził, że show biznes to jest to! Już w wieku 15 lat założył swój pierwszy kabaret „Tapeta”. Jednak treści w nim poruszane nie spotkały się z aprobatą grona pedagogicznego. Kabaret został rozwiązany. Ponadto wydawał uczniowskie pismo „Gilotyna”. Krzysztof Skiba opowiadał o polskim „podziemiu” w latach osiemdziesiątych, w których działał. Widział zryw „Solidarności” w Gdańsku. Jego liceum mieściło się nieopodal głównego wejścia do Stoczni Gdańskiej. Brał czynny udział w działaniach opozycji na terenie Trójmiasta i nie tylko. Jego słynne happeningi miały na celu ośmieszenie ówczesnej komunistycznej władzy. Rozrzucał ulotki na ulicach miasta, a także w kościołach m.in. Św. Brygidy, wydawał kolejne gazety: „Homek” i „Przegięcie pały”. Był założycielem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego. Za „zakłócanie procesu stabilizacji kraju” został aresztowany i osadzony w więzieniu. Po 3 miesiącach zwolniono go na mocy tzw. małej amnestii. Krzysztof Skiba i inni działający w Pomarańczowej alternatywie mieli za cel obnażyć głupotę i absurdalność dawnego systemu. Zaprezentowana podczas wieczoru w Międzyzdrojach książka „Komisariat naszym domem” zawiera materiały IPN przedstawiające działalność Skiby, ruchów ekologicznych, pacyfistycznych. Publikacja ta jest również socjologicznym obrazem jak wyglądało życie studenckie w ówczesnych czasach. Jego zespół „Big Cyc” założony w 1988 roku miał być tylko wygłupem zaaranżowanym na jednym z happeningów. Okazało się jednak, że muzyka proponowana przez zespół trafiła w gusta odbiorców. Grupa była zapraszana na wiele koncertów w kraju i za granicą. Dobra passa zespołu trwa już 26 lat. W czasie spotkania w bibliotece został wyświetlony film pt. „Byłem figurantem SB”, gdzie prezentowana była działalność opozycyjna Krzysztofa Skiby. Pokazano również, jak wyglądały organizowane przez niego happeningi i akcje antyreżimowe. W spotkaniu w bibliotece uczestniczyli mieszkańcy Międzyzdrojów, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina i Świnoujścia. Wieczór został zrealizowany w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, współfinansowany przez Instytut Książki.
|
Wieczór poezji Agnieszki Osieckiej w międzyzdrojskiej bibliotece |
Zapraszamy na „Jesienny wieczór poezji”, który odbędzie się 24 listopada 2014 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Podczas spotkania młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Międzyzdrojach zaprezentuje poezję Agnieszki Osieckiej. Zachęcamy do czytania wierszy swojego autorstwa w trakcie wieczoru. Spotkanie uświetni występ Janusza Kalemby, który zaśpiewa piosenki Osieckiej.
|
SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM SKIBĄ |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie z KRZYSZTOFEM SKIBĄ, które odbędzie się 18 listopada (wtorek) o godz. 18:00. Krzysztof Skiba jest absolwentem kulturoznawstwa na Wydziale Teorii Literatury Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Nasz gość to nietuzinkowy twórca, który zasłynął nie tylko z występów w pop-rockowym zespole Big Cyc, jako frontman, ale także jako: felietonista tygodnika „Wprost”, showman, satyryk, aktor, prezenter, publicysta oraz autor książek. Jego ostatnia pozycja nosi tytuł "Komisariat naszym domem - pomarańczowa historia" wydana przez Narodowe Centrum Kultury 2014 roku. Jest zapisem działań, jakie Krzysztof prowadził w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Działania te miały na celu walkę z ustrojem "na wesoło". Określono je mianem happeningów i podpisano dwoma słowami: "Pomarańczowa Alternatywa". Moderatorem spotkania będzie Dariusz Rekosz, autor opowiadań kryminalnych i powieści detektywistycznych dla dzieci i dorosłych. Jeżeli do tej pory nie słyszeliście, jak Skiba opowiada o czasach PRL-u, kiedy był jednym z liderów ruchu krasnoludków, które organizowały ośmieszające władze happeningi, to serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu talk-show. Porozmawiamy o Pomarańczowej Alternatywie, ale także pokażemy dwuczęściowy film pt.: "Byłem figurantem SB". Spotkanie będzie połączone z promocją książki „Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia”. Będzie można nabyć książki z autografem autora. Spotkanie z Krzysztofem Skibą jest współfinansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Wstęp wolny. Dobra zabawa: GWARANTOWANA!
|
TAJEMNICE ZIEMI POMORSKIEJ |
6 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór autorski, na który zostali zaproszeni Małgorzata i Tomasz Dudowie, Michał Rembas oraz Tomasz Wieczorek. Na początku prelekcję na temat „Kanonu krajoznawczego województwa zachodniopomorskiego” przedstawił Tomasz Duda. Wraz ze swoją małżonką są przewodnikami turystycznymi. Tomasz wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim w Katedrze Turystyki, natomiast Małgorzata jest filologiem polskim i redaktorem. Wspólnie z innymi pasjonatami, przewodnikami turystycznymi oraz krajoznawcami stworzyli publikację dotyczącą atrakcyjnych miejsc w województwie zachodniopomorskim. Ich dzieło jest czwartym z serii kanonów wojewódzkich w Polsce powstałe pod egidą PTTK. Kanon przybliża czytelnikowi region Pomorza Zachodniego. Autorzy opisują 229 niezwykłych, często unikatowych w skali kraju obiektów – zabytkowych, historycznych budowli, zespołów architektonicznych (dawnych oraz współczesnych), jak również obiektów przyrodniczych. Autorzy tego kanonu krajoznawczego jako pierwsi wprowadzili do niego spis bibliograficzny. Dodali również notki biograficzne postaci związanych z regionem, ciekawostki oraz wybrane legendy, np. o goleniowskich dzwonach, o lipie „Annie” czy o Raku. Prace na kanonem krajoznawczym wspierał Pan Włodzimierz Łęcki, związany z działalnością turystyczną i autor książek krajoznawczych. Następnie Tomasz Wieczorek opowiedział o powstaniu książki „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły”, nad którym pracował m.in. z Michałem Rembasem. Tomasz jest kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. „Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego” opracowana w latach 1610-1618 przez uczonego i badacza Eilharda Lubinusa na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II stała się inspiracją do stworzenia przewodnika „Śladami Lubinusa….”. Publikacja zawiera dziewięć nowych tras turystycznych, które wiodą przez czterdzieści dziewięć miejscowości Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego, uwiecznionych w formie widoków na bordiurze mapy. Popularyzujący polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe regionu przewodnik skierowany jest do tych wszystkich, którzy pragną odwiedzić miejsca stosunkowo mało uczęszczane, ale ze względu na walory krajoznawcze warte poznania.”1 Mapę tras turystycznych wraz z opisami oraz mapę Lubinusa można znaleźć na stronie internetowej www.lubinus.pl. Przewodnik sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG IVA (Fundusz Małych Projektów). Pomysłodawcami koncepcji przewodnika i koordynatorami projektu są Karolina Sławińska i Tomasz Wieczorek, autorem tekstu jest Michał Rembas, natomiast za zdjęcia i opracowanie graficzne odpowiada Marek Kowalczyk. Na zakończenie Michał Rembas przedstawił miejscowości, które zostały uwiecznione na mapie Lubinusa. Michał jest przewodnikiem, historykiem, dziennikarzem. Biblioteka w Międzyzdrojach gościła Rembasa już po raz trzeci. Autor zapowiedział, że w 2015 roku przyjedzie do nas ze swoją kolejną publikacją, która ukaże się już za miesiąc. Na spotkanie zorganizowane przez Klub Przewodników PTTK „Na wyspach”, bibliotekę w Międzyzdrojach oraz Dyskusyjny Klub Książki przybyli przewodnicy turystyczni oraz mieszkańcy Międzyzdrojów i okolic. Na koniec można było zakupić m.in. „Kanon krajoznawczy województwa zachodniopomorskiego” oraz otrzymać bezpłatny egzemplarz „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły”. Bibliotekarze przekażą szkołom w Gminie Międzyzdroje po jednym egzemplarzu „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły” wraz z dedykacjami autorów. Bibliotekarze 1 http://www.zrot.pl/102-sladami-lubinusa-przewodnik-niezwykly
|
Świąteczne warsztaty kreatywne w Wiklinie w Wapnicy 04.11.2014 |
"FABRYKA OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH" już działa!!!
We wtorkowy wieczór 4 listopada w Wiklinie w Wapnicy odbyły się pierwsze warsztaty kreatywne z cyklu "Fabryka ozdób świątecznych". Wspólnie spędzony czas upłynął wśród śmiechu i rozmów dorosłych oraz wesołego szczebiotania dzieci. W miłej i życzliwej atmosferze tworzyliśmy własne ozdoby świąteczne: makaronowe i szyszkowe choinki, bombki dekorowane metodą karczochową czy papierowe gwiazdki robione jak za dawnych lat. Powstały istne cudeńka. Celem realizowanego przez nas projektu jest zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańcom naszej gminy, rozszerzenie oferty dla Międzyzdrojan oraz stworzenie jednakowej oferty dla mieszkańców sołectw. Pragniemy integrować, zaciekawiać, inspirować i aktywizować ludzi. W przyszłości chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom gminy stałą ofertę zajęć oraz sukcesywnie poszerzać ją, zgodnie z aktualnymi potrzebami i oczekiwaniami. W imieniu organizatorów tj. Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach pragniemy podziękować sponsorowi - firmie ABAKUS Rafał Wardziukiewicz za pomoc w realizacji naszych zamierzeń. Uczestnikom dziękujemy za przybycie i udział w warsztatach. Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych: - w „WIKLINIE” w Wapnicy we wtorki 18.11 i 25.11 od godz. 16.30 do 19.30. - w BIBLIOTECE MIEJSKIEJ w Międzyzdrojach w czwartki 27.11, 4.12, 11.12 od godz.16:00 do 19:00, - „PIERNICZKOWE REWELACJE” w „WIKLINIE” - świąteczne pieczenie pierniczków, na które zapraszamy chętne dzieci z opiekunami w dniach 9.12 i 10.12 w godz. od 16.30 do 18.30.
Zajęcia są bezpłatne.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych! Monika Ratajczyk Andżelika Gałecka
|
Ogólnopolski Ranking Bibliotek przygotowanym przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita" |
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach w 2014 roku zajęła 26. miejsce (na 802) w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek przygotowanym przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita".
Po raz czwarty Instytut Książki wspólnie z „Rzeczpospolitą”, przygotowując ranking, rozesłał ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Uzyskano ponad 800 odpowiedzi.
Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Andrzej Tyws, przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska z dziennika „Rzeczpospolita”.
Przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.
Celem organizatorów jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych. Chcą, by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
W Rankingu zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, która w zeszłym roku zajęła 6. miejsce i była najlepsza w woj. kujawsko-pomorskim. Na miejscu drugim znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, która awansowała z 7. miejsca, pozostając liderem w woj. podkarpackim. Na miejscu trzecim znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna Polanicy Zdroju, awansując z miejsca 19 i utrzymując tytuł najlepszej biblioteki w woj. dolnośląskim. Przypomnijmy, że w 2012 międzyzdrojska biblioteka znalazła się na 57. miejscu, rok temu na 59. 26 miejsce, jakie zajęliśmy w 2014 roku jest dla nas dużym sukcesem i motywacją do dalszych działań, by znaleźć się w pierwszej dziesiątce.
Szczegóły i źródło - http://www.rp.pl/temat/757988.html w artykule „Poznaj najlepsze biblioteki w Polsce!”
|
TAJEMNICE ZIEMI POMORSKIEJ |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Klub Przewodników PTTK „Na wyspach” zapraszają na spotkanie z Małgorzatą i Tomaszem Dudami, Michałem Rembasem i Tomaszem Wieczorkiem, które odbędzie się 6 listopada 2014 (czwartek) o godz. 18.00 w bibliotece w Międzyzdrojach. (wstęp wolny) Małgorzata i Tomasz Dudowie są przewodnikami terenowymi po województwie zachodniopomorskim i miejskimi po Szczecinie. Od lat z pasją zajmują się turystyką. Tomasz jest adiunktem na Uniwersytecie Szczecińskim w Katedrze Turystyki. Zajmuje się geografią turyzmu i turystyką kulturową. Małgorzata jest filologiem polskim i redaktorem. Od najmłodszych lat przemierzają turystyczne szlaki, a od kilkunastu lat opisują turystyczne atrakcje w książkach i czasopismach. Są współautorami „Kanonu krajoznawczego województwa zachodniopomorskiego”, współredaktorami tejże publikacji razem z Robertem Śledzińskim i wydawcami (Agencja Fotograficzno-Redakcyjna dudowie.pl). Michał Rembas jest podróżnikiem, historykiem, dziennikarzem, pasjonatem nekropolii. Autor m.in. „Zachodniopomorskie tajemnice”, „Szczecin i okolice przewodnik rowerowy”, "Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski". Jego najnowszy tekst to „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły” zrealizowany w ramach projektu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, który podczas XXIII OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU KSIĄŻKI KRAJOZNAWCZEJ I TURYSTYCZNEJ POZNAŃ 2014 zajął III miejsce w kategorii przewodniki. W międzyzdrojskiej bibliotece spotka się z czytelnikami po raz trzeci. Tomasz Wieczorek jest przewodnikiem turystycznym po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja "ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY". Jest kierownikiem Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, działu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz samej Mapie Lubinusa. Bibliotekarze
|
ŚWIĄTECZNE WARSZTATY KREATYWNE |
Zapraszamy wszystkich chętnych (dzieci, młodzież i dorosłych) na świąteczne warsztaty kreatywne. Będą to atrakcyjne zajęcia podczas, których każdy będzie mógł własnoręcznie wykonać ozdoby świąteczne, stworzyć niepowtarzalne, autorskie dzieła i udekorować nimi swój dom. Część ozdób zostanie przekazana na Jarmark Świąteczny, który odbędzie się 14 grudnia w sali gimnastycznej międzyzdrojskiego Gimnazjum. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”. Zajęcia będą odbywać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach oraz w budynku „Wiklina” w Wapnicy.
„FABRYKA OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH” działa: - w BIBLIOTECE MIEJSKIEJ w Międzyzdrojach w czwartki 27.11, 4.12, 11.12 od godz.16:00 do 19:00, - w „WIKLINIE” w Wapnicy we wtorki 4.11, 18.11, 25.11 od godz. 16.30 do 19.30. „PIERNICZKOWE REWELACJE” w „WIKLINIE” - świąteczne pieczenie pierniczków, na które zapraszamy chętne dzieci z opiekunami w dniach 9.12 i 10.12 w godz. od 16.30 do 18.30.
Jeśli masz w domu zbędne ozdoby, które mogłyby przydać się na warsztatach (np.: koraliki, cekiny, wstążki, łańcuszki, świeczki itp.) to podziel się z nami i przynieś je na warsztaty.
Zajęcia są bezpłatne.
Organizatorami warsztatów są Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz firma ABAKUS Rafał Wardziukiewicz, która udzieliła wsparcia finansowego. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!
Kontakt: Wapnica – tel. 509179323, www.facebook.com/miedzyzdrojskie.stowarzyszenie.rodzina Międzyzdroje – tel. 913280442, www.facebook.com/pages/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Międzyzdrojach
|
"Inny punkt widzenia" z Grzegorzem Miecugowem |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zorganizowała spotkanie autorskie z Grzegorzem Miecugowem, dziennikarzem, redaktorem, felietonistą. Na wieczór autorski licznie przybyli mieszkańcy Międzyzdrojów, jak również goście z Dziwnowa i grupa osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kamienia Pomorskiego. Grzegorz Miecugow od zawsze jest związany z radiem i telewizją. Przyznał jednak, że nie chciał być kojarzony z osobą swojego ojca, Bruna Miecugowa, który był bardzo znaną postacią w rodzinnym mieście Krakowie. Chciał w swoim życiu sam dojść do wszystkiego, a nie przez nazwisko, które było rozpoznawane. Z tego powodu wyjechał do Warszawy. Jak sam stwierdził, jest farciarzem, ponieważ większość jego decyzji, które podejmował w życiu, była przypadkiem, albo zbiegiem nieoczekiwanych zdarzeń. Na swojej drodze zawodowej spotykał ludzi, którzy byli mu przychylni i wspólnie stawiali sobie cele do realizacji. Już w dzieciństwie, które spędził w Krakowie na Krupniczej miał za sąsiadów Wisławę Szymborską, Stefana Kisielewskiego (po jego synu Jurku donaszał ubranka), Jana Sztaudyngera czy Sławomira Mrożka. Grzegorz Miecugow opowiedział o programach, które prowadzi. „Szkło kontaktowe” to magazyn satyryczno-polityczny, gdzie swoje pytania mogą zadawać widzowie, dzwoniąc do studia. Wraz z Marią Czubaszek, Arturem Andrusem, Tomaszem Jachimkiem i wieloma innymi gośćmi komentują wydarzenia społeczno-polityczne w kraju i za granicą. Jego autorskim programem jest „Inny punkt widzenia”, gdzie zaproszeni goście rozmawiają o kulturze, nauce, filozofii, religii. Pod tym samym tytułem w 2005 roku została wydana książka, która zawiera rozmowy ze znanymi ludźmi takimi jak: Stanisław Lem, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr. Ponadto Grzegorz Miecugow opowiedział o swojej pierwszej beletrystycznej książce pt. „Przypadek”. Zawsze chciał napisać felieton o kosmosie, jednak stwierdził, że sam w sobie nie będzie interesujący. Postanowił „przemycić” go w treść akcji. Książka to historia mężczyzny, który przeżywa silny wstrząs emocjonalny, z którym próbuje sobie poradzić. Na spotkaniu poruszył ważne tematy dla społeczeństwa, takie jak: globalizacja, sytuacja ekonomiczna, wojny, gwałtowny rozwój internetu i przemiany obyczajowe. Stwierdził, że polityczni liderzy eliminują nowych, zdolnych polityków z obawy, że ich przyćmią intelektualnie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Czytelnicy pytali również o aktualną sytuację polityczną w kraju. Oczywiście nie mogło się obyć bez pamiątkowych zdjęć i autografów. Dziś o 22:00 zapraszamy do obejrzenia „Szkła kontaktowego”. Grzegorz Miecugow obiecał pozdrowić mieszkańców Międzyzdrojów oraz uczestników wczorajszego spotkania. Bibliotekarze
|
Z Piotrusiem Panem do Nibylandii |
22 października Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła aktorów z Teatru „Duet” z Krakowa, którzy przygotowali przedstawienie pt. „Przygody Piotrusia”. Na spektakl zostały zaproszone klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz dzieci z Przedszkola „Morskie Skarby”. Dwoje aktorów opowiedziało bajkę o przyjaźni i marzeniach, które warto realizować. Zaprosili dzieci do krainy Nibylandii, gdzie poznali Piotrusia, niepoprawnego marzyciela oraz jego przyjaciółkę Zuzię. Bohaterowie podróżowali statkiem pirackim po morzu, gdzie wraz z dziećmi złożyli piracką przysięgę. Uczniowie dowiedzieli się, jak zbudowany jest statek oraz poznali pracę marynarzy. Zaprzyjaźnili się z żyrafą Dofi, która pracowała na pokładzie. Na koniec Piotruś zabrał dzieci do wioski indiańskiej. Poznali tam Bystrą Rzekę, Indiankę, która oprowadziła wszystkich po wiosce i opowiedziała o zwyczajach tam panujących. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest wigwam oraz czym zajmują się wodzowie i szamani. Dzieci żywiołowo reagowały na grę aktorską i brały czynny udział w spektaklu tańcząc, wykonując m.in. prace majtków pokładowych oraz zaklinając deszcz. Aktorzy nauczyli dziecięcą widownię piosenki, którą na zakończenie zaśpiewali wspólnie z dziećmi. Bajka miała na celu pokazanie, jak kształcące mogą być podróże oraz poznawanie ciekawych ludzi. Mali czytelnicy podziękowali gościom za wspaniały występ wręczając róże. Po spektaklu na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka - słodki poczęstunek. Z powodu niesprzyjającej aury, drugi spektakl dla przedszkolaków odbył się w Przedszkolu „Morskie Skarby”, by oszczędzić dzieciom wycieczki w deszczu. Bibliotekarze
|
UROCZYSTE PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach 16 października 2014 r. zorganizowała lekcję biblioteczną, podczas której dzieci klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach mogły zapisać się do wypożyczalni. Dyrektor Andżelika Gałecka przedstawiła wszystkich pracowników biblioteki oraz opowiedziała o zasadach korzystania z księgozbioru działu dziecięcego, którego książki mogą wypożyczać do domu. Jak się później okazało, niektórzy mali czytelnicy byli już zapisani i od dawna korzystali z biblioteki, z czego jesteśmy bardzo dumni. Na początku spotkania Pan Szymon Głod, starszy bibliotekarz, zaprosił uczniów do obejrzenia i wysłuchania bajek. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie założyli swoją kartę biblioteczną i przystąpili do programu „Od najmłodszych lat z książką za pan brat”, który skierowany jest dla uczniów klas I-III. Za każdą wypożyczoną książkę uczeń otrzymuje „gwiazdkę”, wkleja ją na specjalną kartę, którą dostaje od bibliotekarza podczas zapisu. Za zebrane 50 gwiazdek, młody czytelnik otrzymuje niespodziankę. Celem tego programu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Później Pani Monika Jakubowska, straszy bibliotekarz, przeprowadziła z uczniami zabawę w kalambury. Po założeniu kart bibliotecznych, każdy z uczniów został pasowany przez Panią Dyrektor na czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej ogromnym piórem, które jest symbolem pisarzy. Było to bardzo emocjonujące przeżycie dla dzieci. Każdy stał w skupieniu i czekał, aż pióro znajdzie się na jego ramieniu, by oficjalnie zostać czytelnikiem międzyzdrojskiej biblioteki. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. Mali czytelnicy dostali również zaproszenie na spektakl „Przygody Piotrusia”, który odbędzie się w bibliotece 22 października 2014 o godz. 10:15.
|
Konferencja Dyrektorów Bibliotek Powiatowych |
8 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się konferencja Dyrektorów Bibliotek Powiatowych w ramach Zachodniopomorskich spotkań w Bibliotece +. Konferencję otworzyły Starosta Powiatu Kamieńskiego – Pani Beata Kiryluk oraz Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów – Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka. Spotkanie poprowadzili Dyrektor MBP w Międzyzdrojach – Pani Andżelika Gałecka oraz Dyrektor Książnicy Pomorskiej – Pan Lucjan Bąbolewski. Po krótkim wstępie uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez Andżelikę Gałecką, Annę Piecyk i Szymon Głoda na temat dwóch ostatnich lat działalności MBP w Międzyzdrojach. Goście byli zdumieni, że nasza biblioteka działa tak prężnie. Po prezentacji nastąpiła dyskusja na temat pomysłów dotyczących rozwoju i współpracy bibliotek w naszym województwie. Konferencja dała nam również możliwość wymiany doświadczeń.
|
GRZEGORZ MIECUGOW W MIĘDZYZDROJACH |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Dyskusyjny Klub Książki zapraszają na spotkanie autorskie z Grzegorzem Miecugowem, które odbędzie się 23 października 2014 r. (czwartek) o godz. 18.00. (wstęp wolny) Grzegorz Miecugow jest dziennikarzem i redaktorem radiowej „Trójki”. Od 2005 r. prowadzi program „Szkło kontaktowe” na antenie TVN. Jest absolwentem Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi zajęcia dla studentów dziennikarstwa od 1992 r. Jest autorem takich książek, jak: „Inny punkt widzenia”, „Trójka do potęgi”, „Przypadek” czy „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu” napisana wspólnie z Tomaszem Sianeckim. Bibliotekarze
|
Sędzia Anna Maria Wesołowska |
30 września i 1 października 2014 odbyły się 3 spotkania z Sędzią Anną Marią Wesołowską. Nasz gość zaproszony przez Miejską Biblioteką Publiczną w Międzyzdrojach przeprowadził warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, Straży Miejskiej, członków zespołu interdyscyplinarnego... Wieczorem Pani sędzia spotkała się z rodzicami i czytelnikami, gdyż promowała swoją najnowszą publikację, poradnik prawny "Bezpieczeństwo młodzieży" Następnego dnia odbyło się spotkanie z młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach. Sędzia Anna Maria Wesołowska wielokrotnie orzekała w sprawach najcięższych przestępstw i skazywała na karę 25 lat pozbawienia wolności, niestety, również młodych ludzi. Bezpieczeństwo, dobro dzieci i młodzieży są dla niej priorytetem, gdyż pełni funkcję Społecznego Doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Wprowadziła w Polsce przyjazny pokój przesłuchań, wcześniej nazywany niebieskim. Podkreśliła, że dzieci do 15 roku życia mogą być przesłuchiwane wyłącznie przez sędziego i w obecności biegłego psychologa. Całe przesłuchanie jest wtedy nagrywane. Mimo, że „oberwało” jej się od środowiska sędziowskiego, za udział w telewizyjnym programie „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, to dzisiaj tego nie żałuje. Dzieci wielokrotnie mówiły, że słuchają jej, gdyż jest „panią z telewizji”. Jeździ do szkół i prowadzi lekcje prawne. Chce by młodzież uczestniczyła w rozprawach sądowych. Jednym słowem – nasz gość walczy o edukację prawną w każdej szkole. Kilkakrotnie podkreślała, że bez edukacji prawnej nie da się funkcjonować. Młodym ludziom zaciera się granica między żartem a wykroczeniem, między wygłupem a przestępstwem. Udowodniła to w swoich felietonach, które odzwierciedlają sprawy sądowe nieletnich. Proponowała wprowadzenie w placówkach oświatowych kącików prawnych i skrzynek „korczakowskich”. W takich miejscach dzieci anonimowo mogłyby pisać co uważają np. za przemoc psychiczną, a jest nią chociażby porównywanie do innych rówieśników. Natomiast rodzice daliby znać w ten sposób czego oczekują od swoich pociech. W ten sposób łatwiej jest zwrócić uwagę na swoje postępowanie oraz sprowokować dialog. Podczas spotkania z międzyzdrojską młodzieżą sędzia zapytała, kto chciałby w przyszłości studiować prawo. Zgłosiła się jedna gimnazjalistka. Anna Maria Wesołowska zaprosiła ją na scenę i pozwoliła przymierzyć swoją prywatną togę z fioletowym kołnierzykiem. Przyniosła również łańcuch sędziowski, który wyłącznie sędzia może zakładać na sali rozpraw. Na spotkaniach przytaczała wiele spraw nieletnich ze swojej sali sądowej. Na zebranych duże wrażenie zrobiła sprawa „Chłopca z różą”, samobójstwa Ani z Gdańska… Poruszała tematy groomingu, wczesnej inicjacji seksualnej, cyberprzemocy. Obaliła mit „rodziny patologicznej”. Wytłumaczyła znaczenie poręczenia społecznego, ucznia zdemoralizowanego… Zaskoczeniem dla wszystkich jest fakt, że rodzicom mogą zostać ograniczone prawa rodzicielskie, jeśli dziecko nie pomaga w gospodarstwie domowym. Zwróciła się do rodziców słowami „dziecko bez zasad i obowiązków to dziecko nieszczęśliwe”. Podkreślała jak ważna jest rozmowa z dziećmi, słuchanie jakie mają potrzeby emocjonalne, a nie tylko materialne. Obecnie walczy o powstanie programu telewizyjnego o mediacjach, jako sposobie na rozwiązywanie wszelkich sporów bez udziału organów ścigania. Spotkania zostały sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Dziękujemy Międzynarodowemu Domu Kultury w Międzyzdrojach za udostępnienie sali na wykład dla Gimnazjalistów. Podczas spotkania z młodzieżą Pani Sędzia zachęcała do przeczytania swojego poradnika prawnego, jako przestrogi oraz świetnej „lekcji życia”. Bibliotekarze
|
"Tylko drzewa o mocnych korzeniach przetrwają" |
29 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Panią Danutą Szyksznian-Ossowską ps. "Sarenka" - byłą łączniczką Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego w grupie "Kozy". Wieczór autorski odbył się w ramach XXXIII Zjazdu Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej. Moderatorem spotkania był Bartłomiej Ilcewicz ze szczecińskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Spotkanie rozpoczęło się wzruszającym akcentem - odczytaniem przysięgi na stojąco. Następnie Pani Danuta zwróciła się do publiczności słowami "Oprawcy chcieli nas zniszczyć, złamać, ale my nie daliśmy się!" Tym samym podkreśliła niezłomność żołnierzy walczących na Kresach. Opowiadała o legendarnej grupie „Kozy” pod wodzą por. Stanisław Kiałki, do której należało 12 młodych dziewcząt. Mówiła o odwadze walczących kobiet, o tym, jak ważną rolę odegrały one podczas II wojny światowej. Pani Danuta Szyksznian- Ossowska nie zna uczucia nienawiści i zemsty, mimo tak wielu okrutnych przeżyć. Swoim życiem i twórczością pragnie przekazać ducha pokoju. Apeluje do młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie, by pamiętali, ale i nigdy nie dopuścili do rozlewu krwi. Uważa się za żołnierza niezłomnego, a nie wyklętego. Mówi o sobie z uśmiechem, że "jest dzielną babą" oraz "gdzie diabeł nie może tam Szyksznian pośle". Przez przyjaciół nazywana „Wytrychem”, gdyż wszystkie drzwi stoją przed Nią otworem. Wzbudza szacunek swoją serdecznością i misją, jaką ma do spełnienia. W swoim życiu uczy innych, szczególnie młodzież, miłości do ojczyzny oraz czystości języka polskiego bez obcych naleciałości. Przetrwać w obozie pomagały jej słowa matki „Pamiętaj, tylko drzewa o mocnych korzeniach przetrwają”. Patriotyzm jej pokolenia został ukształtowany poprzez wychowanie w wierze, w domu rodzinnym i w szkole, dlatego podkreśla wagę tych wartości w życiu każdego człowieka. Nasz Gość cały czas walczy o to, aby nie zapomnieć o żołnierzach wyklętych-niezłomnych. Powstanie Wileńskie, które miało miejsce przed Powstaniem Warszawskim, jest również ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju. Niestety jest często pomijane. Pani Danuta obawiała się, że nie zostanie przyjęta do oddziałów Armii Krajowej, gdyż nie miała wymaganych 17 lat. 6 lat spędzonych w Państwie Podziemnym nie uważa za stracone. Nie zgadza się z opinią, że dowódcy wysyłali ich na śmierć, gdyż wszyscy byli ochotnikami.. Książkę „281 dni w szponach NKWD” zaczęła pisać, gdy jej pierwszy mąż zachorował na raka. Uznała, że ówczesne cierpienia „zabije” wspomnieniami, w myśl zasady „klin klinem”. Nie lubi pisać o sobie, woli pisać na kanwie wspomnień innych, bliskich jej osób. Swoją książkę kieruje przede wszystkim do młodzieży, w której podkreśla poświęcenie i miłość do ojczyzny. Pomija natomiast wspomnienia o cierpieniu i brutalnych torturach. Napisała już 7 książek, 3 leżą w szufladzie. Zapowiedziała wydanie kolejnej pt. „My trzecia brygada”. W swojej publikacji „Jak dopalał się ogień biwaku” opisuje historię Zjazdów Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej, które odbywały w naszym mieście. W 2009 roku władze miasta nadały jej tytuł „Honorowego Obywatela Międzyzdrojów”. Została awansowana do stopnia majora, jednak siebie nazywa zwykłym żołnierzem. Pani Danuta Szyksznian-Ossowska podczas spotkania w bibliotece dziękowała włodarzom oraz Państwu Czesławie i Andrzejowi Tomczakom za gościnę i organizację dotychczasowych zjazdów. Serdecznie dziękujemy Panu Adamowi Jasiewiczowi, Prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koła w Wolinie, za pomoc w organizacji spotkania. Bibliotekarze
|
Bibliotekarze na Pikniku Rodzinnym |
Bibliotekarze wspólnie z przedstawicielami Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia Rodzina przyłączyli się do organizowanego przez Gminę Międzyzdroje, Pikniku Rodzinnego, który odbył się 6 września na skwerze rekreacyjnym koło Hotelu Amber Baltic. Andżelika Gałecka w przebraniu Królowej Juraty, Szymon Głod występujący jako Król Neptun oraz Grażyna Bejster – pirat, umilali czas mieszkańcom i turystom serwując pyszne ciasta oraz pozując do pamiątkowych zdjęć. Jurata, Neptun i Burmistrz Międzyzdrojów Pan Leszek Dorosz uroczyście zainaugurowali I Piknik Rodzinny, obiecując, że będzie to impreza cykliczna. Na naszym stoisku można było za symboliczną kwotę kupić: książkę, ciasto oraz ręcznie robioną biżuterię. Prezes Stowarzyszenia Rodzina - Monika Ratajczyk, Maja Bielska reprezentująca przedszkole przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Wapnicy prowadziły Kącik Malucha. W zorganizowaniu konkursów dla najmłodszych, toru przeszkód z nagrodami wspierali nas wolontariusze – uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc. Kwota 271,54 zł, jaką udało nam się zebrać z kiermaszu ciast i książek została przekazana na konto Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia Rodzina z przeznaczeniem na działalność statutową.
|
Michał Rusinek w bibliotece w Międzyzdrojach |
4 i 5 września 2014 odbyły się dwa spotkania z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. W czwartkowy wieczór do biblioteki w Międzyzdrojach przybyli dorośli czytelnicy. Michał Rusinek opowiadał o swoim zainteresowaniu słowem i językiem. Tłumaczył książkę dla dzieci z języka angielskiego, w której pojawiały się dziecięce „przekleństwa”. Wtedy zrodził się pomysł napisania nietypowej książki dla najmłodszych o dziecięcych „przekleństwach”. Drugim tomem były przekręty językowe. Materiał na książki zebrał w zaledwie godzinę w jednym z programów telewizyjnych. Widzowie przesłali ogrom maili z przykładami, że zapchały się serwery w telewizji. Książka Michała Rusinka „Wierszyki domowe” została Książką Roku 2012 - otrzymała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej. Nasz gość pisze teksy piosenek m.in. dla Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek, pisał również limeryki o twórcach muzyki poważnej, które były czytane w radiu RMF Classic, jako zapowiedź danego utworu. Podczas wieczoru zeprezentował publiczności limeryki, lipieje, epitafia swojego autorstwa, jak również Wisławy Szymborskiej. Czytelnicy byli zainteresowani Jego wspomnieniami o Noblistce. Opowiadał anegdoty z Nią związane. Pomimo że nie lubiła podróżować, robiła to dosyć często. Rusinek stwierdził, że jeździła „bardziej do ludzi niż do miejsc”. Nawet po otrzymaniu Nagrody Nobla w 1996 r. Wisława Szymborska nie zmieniła swojego podejścia do życia. Mówiła: „nie przestanę być osobą, nie stanę się osobistością”. Uznała tylko, że przyda się osoba, która pomoże jej w kontaktach m.in. z prasą, ze względu na większe zainteresowanie jej osobą. Wtedy nawiązała się współpraca między Wisławą Szymborską a Michałem Rusinkiem, który został jej sekretarzem. Obecnie nasz gość prowadzi Fundację im. Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania w Międzyzdrojach przybliżył najbliższe przedsięwzięcia Fundacji. W październiku 2014 roku zostanie wydany tomik poezji „Czarna piosenka” zawierający niepublikowane wiersze Noblistki powstałe 65 lat temu. Będą opublikowane również listy. Fundacja wspiera młodych poetów. Po raz drugi zostanie wręczona nagroda literacka im. Szymborskiej. W piątkowy poranek zainteresował młodzież retoryką, jako sposobem, by przekonać kogoś do czegoś, bez użycia przemocy i przekupstwa. Dla Rusinka słowo odpowiednio użyte ma ogromną siłę przekonywania. Oczywiście trzeba pewne rzeczy wyeliminować, inne mocniej zaakcentować, liczy się sposób mówienia, tembr głosu, dobór odpowiedniego stylu i wiele innych elementów… Jednym słowem, retoryka, wykorzystywana obecnie w reklamie, public relations, polityce, jest w życiu bardzo przydatna. Zapytany kogo ceni wśród polskich twórców literatury? Wymienił: Julię Hartwig, Dorotę Masłowską, Jacka Dehnela, Szczepana Twardocha i Adama Zagajewskiego. Uczniowie gimnazjum byli bardzo zainteresowani relacją Szymborska-Rusinek, pytali jaką osobą była Noblistka prywatnie? Michał Rusinek przedstawił poetkę jako osobę nieprzewidywalną, serdeczną z dużym poczuciem humoru. Ludzi, którzy ją otaczali, „prywatyzowała” – traktowała jak najlepszych znajomych. Bibliotekarze
|
Godziny otwarcia MBP w dniach 29, 30 września 2014 |
|
Sędzia Anna Maria Wesołowska w MBP |
Zapraszamy na spotkanie z Anną Marią Wesołowską, które odbędzie się 30 września 2014 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Anna Maria Wesołowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jest sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi. Orzeka w wydziale karnym. Jest ekspertem od przestępczości zorganizowanej i współautorką ustawy o świadku koronnym,. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej "Ośmiornicy" i Gangu Popeliny. Napisała do Dziennika Łódzkiego cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, których część była przedmiotem zajęć szkolnych w Łodzi na temat korupcji. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – tzw. błękitny pokój, niebieski pokój). Od 2006 do 2011 r. w telewizyjnym programie TVN „Sędzia Anna Maria Wesołowska” grała samą siebie. 1 października 2009 jako sędzia przeszła w stan spoczynku. Spotkanie finansowane jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Podczas wieczoru autorskiego Anna Maria Wesołowska będzie promować poradnik prawny pt. „Bezpieczeństwo młodzieży”.
|
"Wybaczyć to nie znaczy zapomnieć" - spotkanie z Danutą Szyksznian-Ossowską |
Zapraszamy na spotkanie z Danutą Szyksznian-Ossowską, które odbędzie się 29 września 2014 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Wieczór autorski połączony z promocją książki „281 dni w szponach NKWD” odbędzie się w ramach XXXIII Zjazdu Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach. Danuta Szyksznian-Ossowska przyszła na świat w 1925 r. w Krakowie. Po urodzeniu zamieszkała z rodzicami w Wilnie. Już na początku okupacji sowieckiej włączyła się do konspiracyjnej organizacji młodzieżowej w Gimnazjum i Liceum im. A. Mickiewicza. W grudniu 1939 r. została zaprzysiężona przez „Jana” (kpt. B. Zagórny) jako łączniczka o pseudonimie „Szarotka” i funkcję tę pełni do zajęcia Wilna przez Niemców. Następnie działa jako „Sarenka” w grupie łączniczek o kryptonimie „Kozy” u „Jelonka” (ppor. S. Kiałka) szefa Kwatermistrzostwa Komendy Okręgu ZWZ-AK. 24 grudnia 1944 r. została aresztowana przez NKGB i po trudnym śledztwie, osądzona zaocznie na 10 lat łagrów w ZSRR i przewieziona do więzienia na Łukiszki. Aktywnie działała w organizacjach kombatanckich, pełniąc funkcje wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie. Major Danuta Szyksznian-Ossowska jest również honorową patronką szczecińskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej BORUJSKO, honorową obywatelką Międzyzdrojów, a także „Szczecinianką 2011 Roku”. Za swoją konspiracyjną działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz trzykrotnie Medalem Wojska. Patronat nad książką „281 dni w szponach NKWD”objęli między innymi: Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Niezłomni im. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emilia Fieldorfa „Nila”, Narodowe Siły Zbrojne, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Publikacja została wydana w ramach ogólnopolskiej akcji kulturalno-edukacyjnej „Burza 2014″.
|
|
|
O LITERATURZE EROTYCZNEJ Z KAZIMIERĄ SZCZUKĄ |
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 10 września 2014 odbyło się spotkanie w ramach Kongresu Kobiet. Debata między gośćmi a czytelnikami nosiła nazwę: Eros, Matka Polka i Różowe Lalki, czyli „Nocne czytanki” z Kazimierą Szczuką. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia krótkich biogramów gości przez Dyrektora MBP – Andżelikę Gałecką oraz bibliotekarza – Szymona Głoda. Udział w dyskusji wzięli: Kazimiera Szczuka jest historyczką i krytyczką literatury oraz autorką książek takich jak: „Kopciuszek, Frankenstein i inne”, „Milczenie owieczek”. Agnieszka Gruszczyńska prowadzi szkolenia w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz koordynuje sieć nauczycieli na rzecz równości. Z wykształcenia jest polonistką i zajmuje się literaturą współczesną i feminizmem. Anita Kucharska-Dziedzic feministka, prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Baba” w Zielonej Górze. Współorganizatorka Regionalnych Kongresów Kobiet w Lubuskiem. Piotr Lachowicz pracownik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i równościowe. Maciej Duda jest doktorem nauk humanistycznych, ekspertem do spraw gender mainstreaming. Prowadzi warsztaty z zakresu zarządzania różnorodnością, antymobbingu oraz szkolenia z zakresu zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Goście rozpoczęli debatę na temat literatury erotycznej na rynku masowym. Na przykładzie książki „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E.L. James’a rozpatrywali czy literatura polska pójdzie w tym kierunku uzewnętrznienia kobiecych pragnień? Był to przegląd intymnych doznań kobiet w powieściach począwszy od prozy Żeromskiego, Prusa, Orzeszkowej, Sienkiewicza po literaturę współczesną. Bohaterowie literatury erotycznej są piękni, „wykreowani na mit urody”, co jest sprzeczne z dzisiejszymi realiami. Poruszyli temat stereotypowego myślenia o kobiecych pragnieniach i fantazjach. Utrwaliło się, że kobieta ma tylko duszę i nic poza tym. Świat jest przesycony erotyzmem i to zabija możliwość opowiedzenia o potrzebach i emocjach kobiety. Podczas debaty poruszano również kwestie aborcji oraz ciąży nieletnich dziewcząt. Przełamywanie tabu w tych sprawach jest bardzo ważne, aby nie traktować kobiet przedmiotowo. Goście polecali książki orędowniczki nowej fali feminizmu, Naomi Wolf, jako nowatorskie, postępowe i prowokujące do dyskusji. Kazimiera Szczuka w trakcie spotkania zachęcała do przeczytania swojej najnowszej książki, która niebawem ukaże się na rynku. Będzie to druga część rozmów z prof. Marią Janion. Uczestnicy Kongresu przypłynęli na jachtach do mariny w Wapnicy, skąd w piątek popłyną dalej do Świnoujścia, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie cyklu NAWIGRACJE tym razem dot. wolności. Bibliotekarze
|
Bibliotekarze na Pikniku Rodzinnym |
Bibliotekarze wspólnie z przedstawicielami Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia Rodzina przyłączyli się do organizowanego przez Gminę Międzyzdroje, Pikniku Rodzinnego, który odbył się 6 września na skwerze rekreacyjnym koło Hotelu Amber Baltic. Andżelika Gałecka w przebraniu Królowej Juraty, Szymon Głod występujący jako Król Neptun oraz Grażyna Bejster – pirat, umilali czas mieszkańcom i turystom serwując pyszne ciasta oraz pozując do pamiątkowych zdjęć. Jurata, Neptun i Burmistrz Międzyzdrojów Pan Leszek Dorosz uroczyście zainaugurowali I Piknik Rodzinny, obiecując, że będzie to impreza cykliczna. Na naszym stoisku można było za symboliczną kwotę kupić: książkę, ciasto oraz ręcznie robioną biżuterię. Prezes Stowarzyszenia Rodzina - Monika Ratajczyk, Maja Bielska reprezentująca przedszkole przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Wapnicy prowadziły Kącik Malucha. W zorganizowaniu konkursów dla najmłodszych, toru przeszkód z nagrodami wspierali nas wolontariusze – uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc. Kwota 271,54 zł, jaką udało nam się zebrać z kiermaszu ciast i książek została przekazana na konto Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia Rodzina z przeznaczeniem na działalność statutową.
|
Eros, Matka Polka i Różowe Lalki czyli NOCNE CZYTANKI Z KAZIMIERĄ SZCZUKĄ |
We wrześniu, po raz drugi, na wody Zalewu Szczecińskiego wypłynie kilka żeglarskich załóg, na pokładach których znajdą się akademiczki i działaczki, publicystki i artystki, polityczki i sołtyski, osoby związane z największym ruchem społecznym w Polsce skupionym wokół Kongresu Kobiet. Pod żaglami Nawigacji spotkamy m.in. prof. Monikę Płatek, dr Agnieszkę Graff, Kazimierę Szczukę, Barbarę Nowacką....
NawiGracje to inicjatywa grupy kobiet, które sterują ku społecznej zmianie wyrównującej status kobiet i mężczyzn, podejmują debaty o gender, czyli społecznej roli kobiet i mężczyzn, odczarowują obszary tabu lub zamazane stereotypowymi szablonami. Podejmują trudne tematy związane z przemocą wobec kobiet, seksualizacją wizerunku kobiet i dzieci, nierównościami w płacach, trudnościami w awansach, samotnością w macierzyństwie.
Zapraszamy na „Nocne czytanki” w ramach Rejsu Nawigracje, które odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach o godz. 19.00.
W dyskusji udział wezmą dr Anita Kucharska-Dziedzic, dr Maciej Duda, Barbara Nowacka, Agnieszka Gruszczyńska i Piotr Lachowicz. Gospodynią miejsca jest Andżelika Gałecka, dyrektorka MBP w Międzyzdrojach, laureatka tytułu WYSPIARZ ROKU 2013 oraz BIBLIOTEKARZ ROKU WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO 2012.
To spotkanie to dynamit. Nikomu nie zechce się spać. Mało tego – wielu potem będzie miało kłopoty z zaśnięciem.
W temat spotkania wprowadzi nas wystąpienie Agnieszki Gruszczyńskiej, Popyt na ciało, podaż na emocje. Siła nabywcza kobiet we współczesnej literaturze erotycznej. Porozmawiamy o tym co dzieje się z kobietami-bohaterkami, kiedy zaczynają o nich pisać kobiety dla kobiet. Albo mężczyźni dla kobiet.
Porozmawiamy o niesamowitej postaci polskiej humanistyki, „guru wiedzy od romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistce polskich tradycji i Królowej Matce polskiego feminizmu”, czyli o prof. Maria Janion. Kazimiera Szczuka, przeprowadziła z prof. Marią Janion („Transe-Traumy-Trangresje”, 2014).
Nawiążemy do dwóch przełomowych książek; „Żywych lalek” Nataszy Walter i „Mitu urody” Naomi Wolf, bestselleru, „książki która redefiniuje nasze spojrzenie na relacje między pięknem a kobiecą tożsamością”.
Z recenzji „Mitu urody” (Czarna Owca, 2014) W dzisiejszym świecie kobiety mają więcej władzy, cieszą się prawnym uznaniem i sukcesami zawodowymi jak nigdy wcześniej. Dzieje się to wraz z oczywistym rozwojem ruchu kobiecego. Mimo to jednak, Naomi Wolf, pisarka i dziennikarka, jest zaniepokojona nowym rodzajem społecznej kontroli, który, jak wskazuje autorka, może się okazać równie ograniczający jak tradycyjny wizerunek kobiety jako gospodyni domowej i żony. To mit piękna, obsesja cielesnej perfekcji, więzi współczesną kobietę w nieskończonej spirali nadziei, samoświadomości i nienawiści do samej siebie, gdy stara się ona spełnić to, co niemożliwe: społeczną definicję „nieskazitelnego piękna”. „Mocne… żadna inna książka nie przedstawiła w tak bezpośredni sposób dezorientacji świetnie wykształconych kobiet, które czują się emocjonalnie i fizycznie torturowane przez konieczność wyglądania jak gwiazda filmowa”. – New York Times.
KAZIMIERA SZCZUKA Historyczka i krytyczka literatury. Uczennica profesor Marii Janion. Wykładowczyni Gender Studies Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadziła seminarium literackie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, współorganizatorka pierwszych warszawskich Manif. Członkini-założycielka partii Zieloni 2004. Obecnie związana z Krytyką Polityczną i Fundacją Feminoteka. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Prowadziła programy telewizyjne takie jak „Dobre Książki", „Pegaz", „Wydanie Drugie Poprawione" i „Najsłabsze ogniwo", a także radiowe. Publikowała między innymi w „Tekstach Drugich", „Gazecie Wyborczej", „Polityce" i kwartalniku „Krytyka Polityczna". Jest autorką książek „Kopciuszek, Frankenstein i inne” (2001) oraz „Milczenie owieczek” (2004). W pierwszej demaskuje stereotypy, którymi przesycone jest życie społeczne. W drugiej porusza problematykę społecznych, kulturowych i politycznych uwarunkowań ograniczenia praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce.
MACIEJ DUDA
Doktor nauk humanistycznych, ekspert ds. gender mainstreaming. Prowadzi zajęcia autorskie oraz kursowe w IFPiK UAM, wykładowca w ramach Gender Studies UAM i Instytucie Badań Naukowych PAN Warszawa. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących feminizmu, gender i postkolonializmu w Polsce. Publikował w zbiorach pokonferencyjnych, monografiach oraz w prasie, m.in.: „Zadrze”, „Odrze”, „Twórczości” „Kresach”, „Fa-arcie”, „Ha!arcie”, „Pograniczach”, "Czasie Kultury". Autor książki "Polskie Bałkany". Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu zarządzania różnorodnością, antymobbingu oraz szkolenia z zakresu zasady równości szans kobiet i mężczyzn, gender mainstreamingu, równości szans.
AGNIESZKA GRUSZCZYŃSKA Zawodowo związana z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia, w którym kieruje Działem Rozwoju i Wspomagania. Prowadzi szkolenia w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz koordynuje sieć nauczycieli na rzecz równości. Z wykształcenia polonistka naukowo zajmuje się literaturą współczesną i feminizmem. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą najnowszej polskiej literaturze erotycznej. W wolnych chwilach żeglarka jachtowa, miłośniczka wycieczek górskich i nieoczywistych podróży. Uczestniczka Nawigacji 2013, po których natychmiast zapisała się na kurs żeglarski. Zdała w pierwszym podejściu.
PIOTR LACHOWICZ Uczestnik pierwszej edycji rejsu Nawigracje, feminista. Pracownik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Koordynator sieci nauczycieli na rzecz równości. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i równościowe. Ukończył polonistykę i kulturoznawstwo. Wolny czas stara się dzielić między trzy rzeczy: lekturę, żeglarstwo i podróże.
ANITA KUCHARSKA-DZIEDZIC
Feministka, współzałożycielka i od 13 lat prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA w Zielonej Górze, które prowadzi działania antyprzemocowe m.in. dla kobiet mieszkających na wsi; świadczącego pomoc i wsparcie osobom pokrzywdzonym przemocą seksualną, domową i dyskryminacją. Należy do ogólnopolskiej Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw. Odznaczona w 2011 r. przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi na działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Wykładowczyni na Uniwersytecie Zielonogórskim. Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego. Współorganizatorka Regionalnych Kongresów Kobiet w Lubuskiem.
BARBARA NOWACKA
Córka Izabeli Jarugi-Nowackiej i Jerzego Pawła Nowackiego. Informatyczka. Jest kanclerzem Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, wiceprezeską Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Działalność polityczną rozpoczęła w 1993 roku od dyżurów przy telefonie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Później związała się z Federacją Młodych Unii Pracy, Unią Pracy oraz partią Europejskich Socjalistów.
Patronat nad wydarzeniami objęli: prof. Małgorzata Fuszara – nowopowołana pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet
|
PIKNIK RODZINNY 6 września 2014 |
|
Spotkanie z Michałem Rusinkiem |
Zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem, które odbędzie się 4 września 2014 (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.
A tak o sobie mówi w rozmowie z Hanną Rydlewską („Przekrój”, 31 XII 2012)
|
Dofinansowania dla Biblioteki w Międzyzdrojach. |
Biblioteka w Międzyzdrojach otrzymała dofinansowanie w ramach projektu "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych - Priorytet 2" (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów). 28 maja 2014 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy partnerskiej między Miejską Biblioteką Publiczną w Międzyzdrojach a Szkołami gminy Międzyzdroje w celu uczestnictwa w programie Biblioteki Narodowej. Program ten jest nowym przedsięwzięciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu międzyzdrojska biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup książek zgodnie z zapotrzebowaniem partnerskich bibliotek szkolnych w kwocie 4 150,00 (wniosek otrzymał 97,56 punktów na 100). Długofalowym efektem priorytetu będzie wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych i szkolnych na zasadach partnerstwa i współpracy przy realizacji m.in. spotkań autorskich, konkursów, wystaw, warsztatów… Biblioteka w Międzyzdrojach otrzymała również kolejne dofinansowanie „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - Priorytet 1” w kwocie 5 644,00. O nowościach zakupionych w ramach w/w projektów będziemy na bieżąco informować czytelników na profilu społecznościowym facebook oraz na stronie www.biblioteka.miedzyzdroje.pl
|
Spotkanie z Grzegorzem Miecugowem - ODWOŁANE |
Spotkanie z Grzegorzem Miecugowem, które miało się odbyć w piątek (22.08.2014 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach z przyczyn od nas niezależnych zostało przeniesione na październik 2014 r.
|
Kobieta o kobietach |
W 7 sierpnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak. Autorka mieszka w Barlinku, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w gimnazjum. Małgosia Żytkowiak przybliżyła czytelnikom swoje książki i zachęcała do ich przeczytania. Pierwszą wydaną powieścią była „Tonia”. Jest to opowieść o kobiecie, która musiała dużo znieść w swoim życiu, jednak pomimo przeciwności losu podniosła się i wyszła na „prostą”. Tonia założyła sobie, że będzie w życiu szczęśliwa i udało jej się w końcu zrealizować swój cel. Pisarka podkreśliła, że takich kobiet jak Tonia jest wiele. Dzielnych i twardych, które dążą do celu. Kolejną, bardzo osobistą książką są „Spotkania przy lustrze”, gdzie bohaterka musi poradzić sobie z nagłą i nieoczekiwaną śmiercią męża. Małgosia Żytkowiak podkreśliła, że jest to smutna, lecz pozytywnie kończąca się opowieść. Ukazuje zmaganie się człowieka z permanentną samotnością. Bohaterka, Łucja, popada szał po stracie męża. Jest smutna i wściekła za to, że ją zostawił w taki sposób. Przywołuje wspomnienia ze wspólnego życia. W powieści „Kobiety z sąsiedztwa” przedstawione zostały portrety sześciu kobiet, które mieszkają w jednej kamienicy, ale w różnym czasie. Autorka po raz pierwszy umieściła akcję powieści w swoim rodzinnym Barlinku. Bohaterkami wszystkich książek Małgosi Żytkowiak są kobiety. Autorka, jak sama zaznaczyła, nie stara się wejść w rolę mężczyzny, ponieważ nim nie jest i będzie jej trudno stworzyć autentyczną postać, emocje, których tak naprawdę nie czuje. Bohaterki, które poznajemy w powieściach Żytkowiak są tak prawdziwe, że nie sposób ich nie lubić i się z nimi nie utożsamiać. Nie udałoby się to autorce, gdyby nie fakt, że bardzo lubi ludzi, słucha i stara się zrozumieć ich problemy. Wnika dogłębnie w każdy szczegół ich życia opisując to z precyzyjną dokładnością. Mówi o sobie, że jest autorką, a nie pisarką. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Autorka zapowiedziała chęć ponownego przyjazdu do międzyzdrojskiej biblioteki, tym razem ze swoimi wierszami, które jak wyznała przyjaciółka Małgosi, są rewelacyjne. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
|
Spotkanie z Iwoną Żytkowiak |
Zapraszamy na wieczór autorski z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak, który odbędzie się 7 sierpnia 2014 r. o godz. 18.00 w bibliotece w Międzyzdrojach. (wstęp wolny) Iwona Żytkowiak pochodzi z Barlinka. Jest absolwentką filologii polskiej i filozofii oraz Studium Instytutu Badań Literackich PAN. Pisała od zawsze i na wszystkim. Czas dzieli w miarę na równe części – rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Iwona Żytkowiak jest matką czterech synów. W wolnych chwilach uwielbia długie spacery po Bieszczadach i grę na pianinie z najmłodszym synem. Do tej pory wydała 4 książki: „Tonia”, „Spotkania przy lustrze”, „Kobiety z sąsiedztwa” i „Tam, gdzie Twój dom”. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autorki z dedykacją. Bibliotekarze
|
Rozmowy o języku polskim |
17 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się cykl spotkań pt. „Czy mówisz po polsku?”, gdzie znani i lubiani językoznawcy, felietoniści, artyści oraz pisarze „bawili się” językiem polskim. Pierwszą część spotkania, które było przeznaczone dla najmłodszych, rozpoczęła Barbara Kosmowska, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka opowiedziała, jak powstaje książka, jaką drogę przechodzi tekst od napisania do jego wydruku. Okazało się, że przybyli goście doskonale wiedzieli, kim jest redaktor, grafik, ilustrator. Najbardziej aktywnych Basia Kosmowska nagrodziła upominkami. Autorka przedstawiła dzieciom swoją najnowszą książkę pt. „Sezon na zielone kasztany”, gdzie porusza ważne problemy młodych ludzi. Następnie odbyło się spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek, która opowiedziała o powstawaniu książki od strony emocjonalnej. Autorka przeczytała kilka fragmentów wierszy o swoich brykających kotach, które stały się dla niej inspiracją. Opowiedziała historię, jak koty znalazły się u niej w domu i jak bardzo przywiązała się do tych zwierzaków. Najmłodsi dowiedzieli się czym są wyklejki w książce, czyli elementy łączące okładkę z jej wnętrzem. Poza tym Agnieszka Frączek wyjaśniła, czym są homonimy, czyli wyrazy mające wiele znaczeń, np. piłka, zamek, pokój. Dzieci chętnie brały udział w spotkaniu, odpowiadały na pytania, za co zostały nagrodzone. Drugą część spotkania rozpoczął prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, którzy rozmawiali na temat felietonów. Wyjaśnili czytelnikom, że felietony można napisać o wszystkim. Powinna być to krótka forma wypowiedzi z przymrużeniem oka, z nutą uszczypliwości, ciekawa, a przede wszystkim osobista. Prof. Bralczyk stwierdził, że Michał Ogórek przesadza z „wielkością” swoich felietonów. Według Niego są zdecydowanie za krótkie i czuje „niedosyt”. Czytelnicy chętnie zadawali pytania, przede wszystkim o prawidłową wymowę i odmianę wyrazów. Później aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Sławomira Łozińska przeczytała fragmenty powieści Moniki Szwai „Dom na klifie”, której akcja dzieje się na Pomorzu Zachodnim, m.in. w Międzyzdrojach i w Lubinie. Zachęcała do sięgnięcia po tę książkę szczególnie podczas wakacji nad morzem. Kolejną atrakcją wieczoru było spotkanie z Katarzyną Kłosińską, językoznawcą, pracownikiem naukowym i radiowcem. Od 2004 roku prowadzi Ona audycję „Co w mowie piszczy” w Programie III Polskiego Radia. Podczas spotkania przeprowadziła quiz na temat dawnego znaczenia polskich wyrazów, m.in. co oznaczał pośladek, twarz, płeć, pasożyt, rosół. Poprawne odpowiedzi były nagradzane upominkami. Na zakończenie całego wieczoru wystąpiła Krystyna Czubówna – dziennikarka, lektorka o najpiękniejszym głosie w Polsce. Razem ze Sławomirą Łozińską czytały fragmenty „Dzienników” Agnieszki Osieckiej. Komentowały czytany tekst przedstawiając autorkę tekstów piosenek, jako poetkę silną i kochającą życie. Po spotkaniu można było zdobyć autografy artystów i pisarzy oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014. Jego głównym celem jest rozwijanie edukacji obywatelskiej i kompetencji społecznych poprzez promowanie właściwych postaw językowych i popularyzację języka polskiego. Bibliotekarze
|
Wystawa prac Elżbiety Szeklińskiej |
W „Galerii bibliotecznej” można obejrzeć wystawę prac Pani Elżbiety Szeklińskiej. Są to kompozycje z suszonych kwiatów z przydomowego ogródka oraz roślin polnych. Te swoiste bukiety są pełne kolorów i barw lata. Tworzenie takich obrazów jest jej pasją od dwóch lat. Pani Elżbieta Szeklińska jest mieszkanką Międzyzdrojów od 39 lat. Interesuje się również poezją oraz fotografią. Wystawę można oglądać do 25 lipca 2014 r. bibliotece w Międzyzdrojach.
|
"Czy mówisz po polsku?" |
Mistrzowie Mowy Polskiej zapraszają do letniej zabawy z językiem polskim. Impreza „Czy mówisz po polsku?” skierowana jest do osób od lat pięciu do dziewięćdziesięciu… 17 lipca od godz. 10:00-19:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach będziemy gościć m.in. prof. Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka, Krystynę Czubówną, Barbarę Kosmowską…
„Czy mówisz po polsku?” to cykl spotkań ze znawcami polszczyzny. Będą to całodzienne wydarzenia, podzielone na dwie części, w których wezmą udział wybitni językoznawcy, znani felietoniści, artyści oraz autorzy książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszą część, przeznaczoną dla dzieci, poprowadzi dr hab. Agnieszka Frączek – która w swoich zabawnych wierszach rozprawia się z błędami językowymi, oraz Barbara Kosmowska – autorka nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Będzie to wesoła lekcja języka polskiego oraz spotkanie z bohaterami literackimi. W drugiej części zobaczymy i usłyszymy niezrównanego prof. Jerzego Bralczyka w rozmowie z felietonistą Michałem Ogórkiem. Dowcip, erudycja i finezja językowa – to cechy tego tandemu, który z pewnością ożywi każdą publiczność. Kolejne spotkania organizatorzy zaplanowali z aktorką Teatru Narodowego, znaną z ról filmowych i telewizyjnych – Sławomirą Łozińską, oraz doskonałą lektorką Krystyną Czubówną. Obie prelegentki przeczytają wybrane przez siebie fragmenty z polskiej literatury współczesnej. W tej części wystąpi też, prowadząc spotkanie w formie quizu, dr hab. Katarzyna Kłosińska, autorka popularnej audycji „Co w mowie piszczy” Programu Trzeciego Polskiego Radia. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014. Jego głównym celem jest rozwijanie edukacji obywatelskiej i kompetencji społecznych poprzez promowanie właściwych postaw językowych i popularyzację kultury języka polskiego.
PROGRAM
I CZĘŚĆ 10.00 -13.00
10.00 -11.00 BYK JAK BYK / dr hab. Agnieszka Frączek dzieci 7 -12 lat Prowadząca tropi byki, czyli te najczęściej popełniane błędy językowe. Tę poważną wiedzę autorka ilustruje niepoważnymi (pozornie!) wierszami. Chętnie też odpowiada na wszystkie pytania. Scenariusz spotkania obejmuje: lekturę kilku wybranych wierszy i rozmowę o nich, rozmowę o najczęstszych błędach językowych (*co tam pisze, *półtorej metra, *100 gram, *13 październik, w roku *dwutysięcznym czternastym etc.)
11.00 -12.00 ZABAWY ZE SŁOWAMI / dr hab. Agnieszka Frączek dzieci 5 -10 lat Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia: wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.
12.00 -13.00 SEZON NA ZIELONE KASZTANY / Barbara Kosmowska spotkanie z autorką książek dla dzieci Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej powieści „Sezon na zielone kasztany”. Jak długą smycz można upleść z miłości? Czy warto być fizią kartoflanką? I czemu tak wiele zależy od jednej czekoladowej krówki? Książka aż iskrzy od ważnych pytań.
II CZĘŚĆ 16.00 -19.00
16.00 -17.30 ROZMOWY O JĘZYKU POLSKIM / Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek Starcie tytanów inteligencji, dowcipu i finezji językowej. Obaj, w rozmowach prowadzonych w lekkiej formie pastwią się nad sobą, przeszłością, współczesnością i oczywiście – nad językiem.
17.30 -18.00 „DOM NA KLIFIE” Moniki Szwai / Sławomira Łozińska Aktorka przeczyta fragmenty nowej powieści jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek. W typowych romansach zawsze jest tak: Ona spotyka Jego (lub On Ją), potem się zakochują, coś im przeszkadza, ale w końcu odbywa się wesele i „żyją długo i szczęśliwie”. W „Domu na klifie” zawarcie małżeństwa jest potrzebne ze względów praktycznych. Książka nie tylko tym zaskakuje.
18.00 -18.30 JAKIE DUSZKI SĄ W PODUSZCE, CZYLI O ZASKAKUJĄCYCH LOSACH SŁÓW / dr hab. Katarzyna Kłosińska Spotkanie w formie quizu, w którym prowadząca zadaje pytania dotyczące nieoczywistego i zaskakującego pochodzenia różnych słów i ich rozwoju znaczeniowego. SŁOWA Z MOJEGO DOMU / dr hab. Katarzyna Kłosińska Spotkanie ma pokazać bogactwo polszczyzny używanej przez ludzi należących do różnych pokoleń i pochodzących z różnych części kraju. Opisana tu zabawa pokazuje także potencjał tkwiący w gwarach oraz uczy tolerancji na inność.
18.30 -19.00 POLSKA PROZA / Krystyna Czubówna Ulubiona lektorka Polaków i utytułowana laureatka konkursu Mistrz Mowy Polskiej, przeczyta fragmenty prozy z wybranych przez siebie utworów literackich. Najlepsza literatura w mistrzowskiej interpretacji.
|
"Okruchy raju" - najnowsza powieść Tany Valko |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz czwarty miała okazję gościć autorkę arabskiej sagi Tanyę Valko. Spotkanie odbyło się w 12 czerwca 2014 r., na które przybyli przyjaciele pisarki oraz wierni czytelnicy. Tanya Valko z wykształcenia jest arabistką. Do Libii wyjechała w wieku 21 lat i od tamtej pory nie może żyć bez krajów Orientu. Wiedza, jaką tam zdobyła, pozwoliła jej napisać arabski cykl, który pokochali czytelnicy w całej Polsce. Obecnie autorka od dwóch lat mieszka w Dżakarcie, stolicy Indonezji, i to właśnie ten kraj był przewodnim tematem spotkania z czytelnikami. Tanya opowiedziała, jak wygląda życie w tym wielomilionowym mieście. 7 kilometrowa przejażdżka samochodem po zatłoczonej Dżakarcie możne trwać nawet 3 h, dlatego też mieszkańcy wybierają motorki, którymi szybciej mogą się przemieszczać. Najszybciej i najprościej jest jednak podróżować samolotem, którym można dolecieć m.in. na malowniczą wyspę Bali w ciągu kilkunastu minut. W codziennym życiu również trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ podczas robienia zakupów w sklepie trzeba stać w kolejce ponad półtorej godziny, bo ludzie z tego kraju nigdzie się nie spieszą. Niestety, żeby żyć w Indonezji, należy zaakceptować mentalność tych ludzi i przyzwyczaić się do ich tempa życia. W Indonezji główną religią jest islam, ale nie w tak radykalnej formie, jak w Libii czy Arabii Saudyjskiej. Tutaj panuje tolerancja religijna, a wyznawcy Allaha zaczerpnęli też wiele z innych wierzeń, m.in. buddyzmu, hinduizmu. Tutaj obcy ludzie uśmiechają się do siebie na każdym kroku, lecz nie do końca są to szczere uśmiechy. Pomimo pięknego krajobrazu Indonezja to kraj kontrastu. Jest tam bardzo wielu bogatych ludzi, jak i bardzo biednych mieszkających w slumsach. Ludzie budują swoje domy z czego tylko jest możliwe, śpią na klepiskach, jedzą w warungach, czyli lokalach gastronomicznych o najniższym standardzie, gdzie do każdej potrawy dodają sos rybny. Niewiarygodne jest również zanieczyszczenie w Indonezji. Nawet w słoneczny dzień nad Dżakartą nie widać słońca. Unosi się ogromny smog, a 80 % ludzi chodzi w maskach. Tanya Valko zachęciła swoich czytelników do sięgnięcia po jej najnowszą książkę pt. „Okruchy raju”, gdzie przedstawia dzieje bohaterów od 1965 roku, okresu „komunistycznego upuszczenia krwi”, aż po okrutne czasy współczesne, gdzie bogactwo przeplata się z biedą. Autorka oczywiście nie mogła zapomnieć o swoich poprzednich bohaterkach, do których czytelnicy bardzo się przywiązali. W najnowszej książce spotkamy Dorotę i Marysię, których losy splatają się z życiem Azjatów. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową z międzyzdrojskim fanklubem autorki. Z niecierpliwością czekamy na koleją część sagi azjatyckiej.
|
Bibliotekarze na pikniku rodzinnym w Przedszkolu "Morskie Skarby" w Międzyzdrojach. |
Dyrektor Biblioteki Andżelika Gałecka i Główna Księgowa Grażyna Bejster wzięły czynny udział w pikniku rodzinnym zorganizowanym przez Radę Rodziców oraz Grono Pedagogiczne Przedszkola „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach. Piknik odbył się 6 czerwca 2014 i zgromadził wiele rodzin. Było wesoło, hucznie, smacznie i rodzinnie. Bibliotekarze w przebraniu Smerfa Łasucha i Papugi z Karaibów przeprowadzili konkursy taneczne dla najmłodszych oraz pomagali przy licytacjach. Przedszkolaki chętnie włączyły się do zabaw: „Ługi bugi dla papugi” i „Smerfnej lekcji śpiewu”. Dwa lata temu Bibliotekarze z MBP w Międzyzdrojach otrzymali tytuł „Przyjaciela Przedszkola”. Zobowiązaliśmy się wtedy, że będziemy wspierać nasze Przedszkole w różnych imprezach kulturalnych. Słowa dotrzymujemy. Dziękujemy za świetną zabawę, za rok znowu jesteśmy u Was na pikniku.
|
LETNI KIERMASZ "KSIĄŻKA ZA 1 ZŁ" |
Od 16 czerwca do 22 sierpnia 2014 (w godzinach otwarcia biblioteki) lub do ewentualnego wyczerpania zapasów, będzie trwał letni kiermasz "Książka za 1 zł" zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach. Na kiermasz zostało przygotowanych ponad 3 tys. książek. Kwota, którą uzyskamy ze sprzedaży, zasili budżet instytucji i zostanie wydana na zakup nowych woluminów. Kiermasz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, jak i turystów. Można kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, literaturę piękną i specjalistyczną, encyklopedie, książki obcojęzyczne, itp. Na sprzedaż przeznaczone są pozycje, które otrzymaliśmy w darze od mieszkańców gminy Międzyzdroje. Naszych książek tzn. "bibliotecznych" nie pozbywamy się. Wakacyjnemu kiermaszowi od lat przyświeca reguła: Co dla niektórych jest zbędną lekturą, dla innych okazuje się cennym "białym krukiem". Jest to również doskonała forma propagowania czytelnictwa - na zakup książki za 1 zł stać każdego. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
|
POCZĄTEK AZJATYCKIEJ SAGI |
Zapraszamy na wieczór autorski z Tanya Valko, który odbędzie się 12 czerwca 2014 (czwartek) o godz. 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny) Podczas spotkania odbędzie się premiera najnowszej książki pt. „Okruchy raju”.
Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, następnie długoletnią asystentką Ambasadorów RP. Przez ponad 20 lat mieszkała w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej, a obecnie w Indonezji. Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara – ocean ciszy. Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: Dość odchudzania – czas na dietę, Nowoczesna książka kucharska oraz Odchudzająca książka kucharska (III 2014). W 2010 r. ukazał się jej debiut powieściowy Arabska żona, która stała się bestsellerem oraz początkiem arabskiej sagi: Arabska córka (2011), Arabska krew (2012) i Arabska księżniczka (2013) to kontynuacja tej powieści. W 2013 r. Tanya wydała powieść pt. Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną, mówiącą o problemach wieku średniego i o chęci zatrzymania młodości. Po sukcesie arabskiej sagi Tanya Valko rozpoczyna następny cykl powieściowy pod zbiorczym tytułem Azjatycka saga. Pierwszy tom nosi tytuł Okruchy raju. W księgarniach książka ukaże się 3 czerwca.
Okruchy raju Tanyi Valko to pierwszy tom z nowego cyklu powieściowego pt. Azjatycka saga. Jest to powieść, w której autorka przenosi nas z krajów arabskich do Azji Południowo-Wschodniej, w tym do Indonezji. Valko znów ukazuje okrucieństwa naszego świata, którego źródłem tym razem jest ubóstwo. Jak zawsze jej książka pełni funkcję poznawczą i przedstawia prawdziwe życie w azjatyckim kraju. Tanya Valko ukazuje pasje i uczucia oraz podłoże psychologiczne ludzkich czynów, które tak często różni się od europejskich motywacji i znanych przez nas stereotypów. Wraz z nią podróż do Azji odbywają jej ulubione bohaterki: Dorota, która w młodości poślubiła Libijczyka oraz jej córka Marysia, która sama już jest matką. Tym razem ich losy splatają się z życiem typowych Azjatów, dzięki czemu poznajemy Azję od kuchni, bowiem zostaje ona przedstawiona nie tylko oczami jej mieszkańców, ale również Europejek. Autorka ukazuje jak wiele łączy Polaków z Indonezją i jak bardzo te dwa kraje są sobie bliskie.
|
Podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej między Biblioteką Publiczną a Szkołami w gminie Międzyzdroje. |
28 maja 2014 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy partnerskiej między Miejską Biblioteką Publiczną w Międzyzdrojach a Szkołami gminy Międzyzdroje w celu uczestnictwa w programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych” (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów). Program ten jest nowym przedsięwzięciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu biblioteka publiczna może ubiegać się o dofinansowanie zakupu książek zgodnie z zapotrzebowaniem partnerskich bibliotek szkolnych. Długofalowym efektem priorytetu będzie wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych i szkolnych na zasadach partnerstwa i współpracy przy realizacji m.in. spotkań autorskich, konkursów, wystaw, warsztatów… Panie: Tamara Starachowska – Dyrektor Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach, Iwona Banachowicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, Bogumiła Popko – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. prof. dra Władysława Szafera w Wapnicy oraz Andżelika Gałecka – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach, podpisując porozumienie, zgodnie stwierdziły, iż współpraca między Biblioteką a Szkołami w gminie Międzyzdroje układa się znakomicie. Z roku na rok przybywa wspólnych projektów i przedsięwzięć a podpisanie porozumienia było przypieczętowaniem dotychczasowej działalności. Uzupełnienie księgozbioru, partnerstwo bibliotek szkolnych i publicznej upowszechni dostęp do nowości wydawniczych. Będzie to doskonała forma propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
|
ZAGINIONA KSIĘGA PAPY SMERFA
|
27 maja 2014 r. bibliotekarze przebrani za smerfy odwiedzili dzieci z Przedszkola Miejskiego „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach. Przygotowali dla najmłodszych spektakl pt.: „Zaginiona księga Papy Smerfa”. Poprzez zabawę, taniec, śpiew zachęcali do rodzinnego czytania. Po przedstawieniu smerfy wręczyły przedstawicielom grup prezenty – puzzle i książeczki. Następnie smerfna rodzina wraz z Gargamelem odwiedziła każdą grupę, by poprosić przedszkolaków o wykonanie pięknych rysunków na temat spektaklu. Były wspólne zdjęcia i częstowanie „łasuchowymi” babeczkami. Scenariusz przedstawienia napisała Andżelika Gałecka, a stroje wykonała Pani Maria Kowalska. Na scenie wystąpili wszyscy pracownicy biblioteki, w rolę Papy Smerfa wcielił się Szymon Głod, Smerfetką była Anna Piecyk, Harmoniuszem - Monika Jakubowska, Marudą - Anita Cieślak, Łasuchem - Grażyna Bejster, a Osiłkiem - Dyrektor Andżelika Gałecka. W przedstawieniu nie mogło zabraknąć Gargamela, który w naszym przedstawieniu był postacią pozytywną. Rolę Gargamela brawurowo zagrała Pani Maria Kowalska. Po wakacjach w bibliotece będzie można podziwiać wszystkie rysunki dzieci oraz zdjęcia ze spektaklu.
|
FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO PT.: "AUTOR UŚMIECHNIĘTYCH KSIĄŻEK" |
FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO PT.: "AUTOR UŚMIECHNIĘTYCH KSIĄŻEK" 27 maja 2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finał konkursu plastycznego pt.: "Autor uśmiechniętych książek". Konkurs został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 130. rocznicą urodzin Kornela Makuszyńskiego. Konkurs zorganizowała biblioteka w Międzyzdrojach oraz Koło Nr 19 SBP w Międzyzdrojach. Konkurs polegał na nadesłaniu jednej pracy plastycznej, której inspiracją była książka Kornela Makuszyńskiego. Nadesłano ponad 300 prac z takich miejscowości jak: Białogard, Police, Świnoujście, Gryfino, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorski, Wałcz, Trzygłów, Golczewo, Chwarstnica, Darłowo, Wysoka Kamieńska, Stargard Szczeciński, Szczecin, Koszalin, Kliniska Wielkie, Gryfice. Komisja w składzie: Pani Britta Wuttke – pisarka, lekarz neurolog, „Honorowy Obywatel Międzyzdrojów” Pani Janina Bagrowska – artystka, hafciarka Pani Julianna Rogowska – malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów Pani Elena Duginow – Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Pani Katarzyna Piotrowska - członek Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Pani Mirosława Nowińska – Inspektor ds. kadr i spraw obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach Pani Joanna Kudłaszyk – Prezes Stowarzyszenia „Archeozdroje” Pani Inna Zholudeva – Pracownik Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach Pan Henryk Nogala – Sekretarz Międzyzdrojów Pan Jacek Schabowski – Komendant Policji w Międzyzdrojach Pan Marian Kowalewski - Inspektor do spraw administracji w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach Pan Mateusz Flotyński – Przewodniczący Rady Powiatu Kamieńskiego Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach
Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac: W kategorii Przedszkoli: I miejsce Julia Zwierzchowska – Przedszkole „Morskie skarby” w Międzyzdrojach II miejsce – Szymon Nowicki - Przedszkole Nr 9 w Świnoujściu III miejsce – Kacper Bombala – Przedszkole „Morskie skarby” w Międzyzdrojach III miejsce – Jan Zelmanowski - Przedszkole Nr 9 w Świnoujściu III miejsce – Wojciech Frąckiewicz – Gryfiński Dom Kultury III miejsce – Liliana Iwaszkiewicz - Przedszkole „Morskie skarby” w Międzyzdrojach W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 7-9 lat): I miejsce – Patryk Sobolewski – SP Nr 1 w Gryfinie II miejsce – Lena Kłopotek – Gryfiński Dom Kultury II miejsce – Hanna Tokarek – SP Nr 1 w Gryfinie III miejsce – Alicja Kadłubek – Gryfiński Dom Kultury III miejsce – Joanna Rysak – SP Nr 3 w Gryficach III miejsce – Hanna Czosnowska – SP Nr 1 w Gryfinie
W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 10-12 lat): I miejsce – Weronika Kujda – SP Nr 1 w Międzyzdrojach II miejsce – Wiktoria Jeżak – SP Nr 71 w Szczecinie III miejsce – Kornelia Staniszewska – SP Nr 2 w Kamieniu Pomorskim WYRÓŻNIENIE od Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymała Martyna Szymańska – SP Nr 1 w Gryfinie
W kategorii Gimnazjum: I miejsce – Oliwia Frost – Gimnazjum w Kliniskach Wielkich II miejsce – Eliza Kowalczyk – Gimnazjum Nr 1 w Nowogardzie II miejsce – Maja Kuczyńska – Gimnazjum Nr 1 w Gryfinie III miejsce – Karolina Sołtys – Gimnazjum Nr 1 w Gryfinie III miejsce – Justyna Nowacka – Gimnazjum Nr 1 w Białogardzie III miejsce – Anita Opaczyńska – Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie Na wstępie Dyrektor Biblioteki, Andżelika Gałecka przywitała wszystkich gości i laureatów. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę konkursu Pani Dyrektor zaprosiła przybyłych na projekcję prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego przygotowaną przez bibliotekarzy: Annę Piecyk i Szymona Głoda. Następnie w imieniu władz samorządowych i powiatowych nagrody laureatom wręczali: Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka - Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów, Pan Mateusz Flotyński – Przewodniczący Rady Powiatu Kamieńskiego oraz Dyrektor Biblioteki. Na zakończenie na wszystkich gości czekał duży urodzinowy tort przedstawiający Koziołka Matołka – najsłynniejszego bohatera książek Kornela Makuszyńskiego. Na galę wręczenia nagród przybyły również 2 grupy przedszkolaków z Przedszkola „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach, by oklaskiwać swoje koleżanki i kolegów. Wszystkim gościom dziękujemy za obecność i wsparcie, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Laureatom, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, nagrody prześlemy pocztą. Zapraszamy do oglądania prac konkursowych, które będą zdobiły naszą czytelnię i hol do 16 czerwca 2014.
|
Spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą |
12 maja 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie pisarki, dziennikarki, autorki podręczników, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby z uczniami klas czwartych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach. Była to niespodzianka dla dzieci z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek. Autorka przyjechała z Warszawy. Międzyzdroje zafascynowały ją swoim urokiem, pomimo niesprzyjającej aury. Nasz gość pisze książki od ponad trzydziestu lat. Najpierw tworzyła dla dorosłych. Autorce nie podobało się, że podręczniki szkolne są mało atrakcyjne, dlatego postanowiła napisać swoją pierwszą książkę właśnie dla dzieci. Książka „Leniwe literki”, bo o niej mowa, to opowieść o kocie, który chce zmienić swoje imię i poznaje poszczególne litery. Książka ukazuje się od 18 lat i jest ciągle wznawiana. Od tamtego czasu Małgorzata Strękowska-Zaremba pisze wyłącznie dla dzieci. Jej książki, jak sama przyznała, bawią i straszą młodego czytelnika. Pisarka przedstawiła dzieciom serię książek detektywistycznych, które napisała o Teosiu Kefirku, Dominiku i Karolinie. Główni bohaterowie rozwiązują trudne zagadki, tym samym, przeżywają niesamowite przygody. Dla międzyzdrojskich fanów autorka przygotowała quizy i zagadki, by sprawdzić, czy uczniowie poradzą sobie z ćwiczeniami dla małych detektywów. Na spotkaniu autorka przeczytała fragment książki z tej serii pt. „Detektyw Kefirek śledzi śledzia”, gdzie pojawiła się zagadka skradzionego śledzia. Zanim pisarka zacznie pisać jakąkolwiek historię, dogłębnie analizuje informacje potrzebne do książki. Poza serią o detektywie Kefirku, Małgorzata Strękowska-Zaremba, opowiedziała o przygodach okropnego Maciusia. Cykl niewielkich, lecz przezabawnych, książek o niesfornym Maciusiu bardzo rozśmieszył uczniów. Małgorzata Strękowska-Zaremba zachęcała młodych czytelników do przeczytania innych swoich opowieści, m.in. książki „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”, za którą autorka otrzymała w 2004 roku Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Myślą przewodnią spotkania, były słowa Pani Małgosi, że warto mieć poczucie humoru i śmiać się z siebie. Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Ośrodka Pomocy Społecznej, za co serdecznie dziękujemy. Najnowsza książka, nad którą obecnie pracuje pisarka, nosi tytuł „Willa trzech łotrów”. Młodzi czytelnicy z niecierpliwością czekają na jej premierę. Bibliotekarze
|
Wyniki konkursu plastycznego pt.: "Autor uśmiechniętych książek" |
Konkurs został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 130. rocznicą urodzin Kornela Makuszyńskiego przez bibliotekę oraz Koło Nr 19 SBP w Międzyzdrojach. Konkurs polegał na nadesłaniu jednej pracy plastycznej, której inspiracją była książka Kornela Makuszyńskiego. Nadesłano ponad 300 prac z takich miejscowości jak: Białogard, Police, Świnoujście, Gryfino, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorski, Wałcz, Trzygłów, Golczewo, Chwarstnica, Darłowo, Wysoka Kamieńska, Stargard Szczeciński, Szczecin, Koszalin, Kliniska Wielkie, Gryfice. Komisja w składzie: Pani Britta Wuttke – pisarka, lekarz neurolog, „Honorowy Obywatel Międzyzdrojów” Pani Janina Bagrowska – artystka, hafciarka Pani Julianna Rogowska – malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów Pani Elena Duginow – Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Pani Katarzyna Piotrowska - członek Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Pani Mirosława Nowińska – Inspektor ds. kadr i spraw obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach Pani Joanna Kudłaszyk – Prezes Stowarzyszenia „Archeozdroje” Pani Inna Zholudeva – Pracownik Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach Pan Henryk Nogala – Sekretarz Międzyzdrojów Pan Jacek Schabowski – Komendant Policji w Międzyzdrojach Pan Marian Kowalewski - Inspektor do spraw administracji w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach Pan Mateusz Flotyński – Przewodniczący Rady Powiatu Kamieńskiego Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach
Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac: W kategorii Przedszkoli: I miejsce Julia Zwierzchowska – Przedszkole „Morskie skarby” w Międzyzdrojach II miejsce – Szymon Nowicki - Przedszkole Nr 9 w Świnoujściu III miejsce – Kacper Bombala – Przedszkole „Morskie skarby” w Międzyzdrojach III miejsce – Jan Zelmanowski - Przedszkole Nr 9 w Świnoujściu III miejsce – Wojciech Frąckiewicz – Gryfiński Dom Kultury III miejsce – Liliana Iwaszkiewicz - Przedszkole „Morskie skarby” w Międzyzdrojach W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 7-9 lat): I miejsce – Patryk Sobolewski – SP Nr 1 w Gryfinie II miejsce – Lena Kłopotek – Gryfiński Dom Kultury II miejsce – Hanna Tokarek – SP Nr 1 w Gryfinie III miejsce – Alicja Kadłubek – Gryfiński Dom Kultury III miejsce – Joanna Rysak – SP Nr 3 w Gryficach III miejsce – Hanna Czosnowska – SP Nr 1 w Gryfinie
W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 10-12 lat): I miejsce – Weronika Kujda – SP Nr 1 w Międzyzdrojach II miejsce – Wiktoria Jeżak – SP Nr 71 w Szczecinie III miejsce – Kornelia Staniszewska – SP Nr 2 w Kamieniu Pomorskim WYRÓŻNIENIE od Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymała Martyna Szymańska – SP Nr 1 w Gryfinie
W kategorii Gimnazjum: I miejsce – Oliwia Frost – Gimnazjum w Kliniskach Wielkich II miejsce – Eliza Kowalczyk – Gimnazjum Nr 1 w Nowogardzie II miejsce – Maja Kuczyńska – Gimnazjum Nr 1 w Gryfinie III miejsce – Karolina Sołtys – Gimnazjum Nr 1 w Gryfinie III miejsce – Justyna Nowacka – Gimnazjum Nr 1 w Białogardzie III miejsce – Anita Opaczyńska – Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie Gratulujemy laureatom. Finał konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 27 maja o godz. 9:30 w bibliotece w Międzyzdrojach – ul. Norwida 15. Serdecznie zapraszamy wszystkich laureatów wraz z opiekunami.
|
LEKCJA BIBLIOTECZNA |
Dzieci z grupy "0" z Przedszkola "Morskie Skarby" w Międzyzdrojach przyszły 8 maja 2014 r. do biblioteki wręczyć własnoręcznie wykonaną książkę i złożyć życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta. Pani Dyrektor Andżelika Gałecka oprowadziła najmłodszych po bibliotece i przedstawiła na czym polega praca w czytelni i w wypożyczalni. Na zakończenie Pan Szymon Głod przeczytał bajkę "Pszczółka Mela". Bibliotekarze
|
MIĘDZYZDROJSKIE WSPOMNIENIA Z BRITTĄ WUTTKE |
2 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Brittą Wuttke - honorową mieszkanką Międzyzdrojów. Britta Wuttke od urodzenia mieszkała w Międzyzdrojach. Po zakończeniu II wojny światowej jej rodzina podjęła decyzję o pozostaniu w mieście. Ukończyła tutaj szkołę podstawową, w Świnoujściu liceum. Kontynuowała naukę w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Jej specjalizacja to neurologia. W 1981 r. będąc w Berlinie otrzymała telegram z wiadomością, że spłonął jej dom. Wtedy postanowiła sprowadzić córkę i rodziców do Niemiec. Ta decyzja okazała się korzystna dla jej życia prywatnego oraz zawodowego. Po przyjeździe do Niemiec zaczęła zajmować się akupunkturą. Teraz prowadzi wykłady z tej dziedziny dla lekarzy, stomatologów i weterynarzy. Mając 74 lata nadal pracuje na pełen etat, a także w weekendy. Nie czuje się zmęczona, a swoje życie nazywa zabawą. Każdy kolejny dzień to dla niej wyzwanie. Jest autorką znanego „Homunkulusa z tryptyku” opartym na jej biografii, a także laureatką konkursów i przeglądów. Pisze wtedy, kiedy ma coś do powiedzenia. Mówi, że jest stuprocentową Niemką, jak również stuprocentową Polką. Daje jej to podwójną radość, jak i podwójny smutek. W domu miała zasadę, że na parterze rozmawiała z córką po niemiecku, natomiast na piętrze tylko po polsku. Bliskie jest jej przysłowie „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Stwierdziła, że gdyby nie pożar i wyjazd, to teraz byłaby zgrzybiałą staruszką w tym domu w Międzyzdrojach. W spotkaniu uczestniczyło wielu mieszkańców Międzyzdrojów, bliskich sąsiadów, zaprzyjaźnionych rodzin, a także przyjezdnych. Wspomnienia Britty Wuttke przeplatały się z życiem jej rodziny oraz mieszkańców. Bibliotekarze
|
"Poeta świętej powszedniości" - prelekcja Pani Cecylii Judek o życiu i twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. |
28 kwietnia 2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się prelekcja Pani Cecylii Judek - Sekretarza Naukowego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach poświęcona życiu i twórczości poety, satyryka, twórcy teatrzyku „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Swoim wykładem pani Cecylia Judek starała się przybliżyć życie i twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego życia w 1948 roku w powojennym Szczecinie. Jego owocna twórczość w owym czasie doprowadziła do założenia "Klubu 13 muz". Na spotkaniu Pani Cecylia cytowała fragmenty utworów poety, dzięki czemu młodzież mogła zgłębić tajniki myślenia i siłę przekazu, jaką Gałczyński chciał się podzielić z odbiorcą. Stosował wyolbrzymienie, przejaskrawienie, groteskę i ironię, jako sposoby na pokazanie otaczającego świata. Zebrana młodzież dowiedziała się również o ówczesnym miejscu zamieszkania Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Szczecinie - ulica M. Curie- Skłodowskiej 17 na Pogodnie. Ponadto gimnazjaliści mieli możliwość usłyszeć o wielu faktach z życia poety, które nie były im wcześniej znane. Młodzież dowiedziała się m.in., że pisał teksty piosenek dla Hanki Ordonówny, w debiucie pomagał mu Kornel Makuszyński, do kwietnia 1945 roku przebywał w obozie jenieckim, całe życie miał problemy z alkoholem. Konstanty Gałczyński był niespokojnym duchem. Przez Artura Sandauera nazywany „poetą świętej powszedniości”, gdyż gloryfikował powszedniość. Twierdził, iż poezja zbyt ambitna może stać się niezrozumiałą i cały wysiłek artysty zostanie zniweczony. Cecylia Judek podkreślała kilkakrotnie, że Gałczyński zdawał sobie sprawę, ile trudu trzeba „ażeby znaleźć jedno zdanie, które do serca komuś wejdzie i zostanie.” Spotkanie dotyczące życia i twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zakończyło się wręczeniem kwiatów Pani Cecylii Judek, która według młodzieży tak ciekawie opowiadała, przemycając w swój wykład wiele cennych życiowo wskazówek dla gimnazjalistów.
|
Książka do pociągu |
Podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia odbył się kiermasz na dworcu PKP w Międzyzdrojach w ramach ogólnopolskiej akcji „Pociąg do książki - książka do pociągu”. Książkę można było nabyć od 1 zł i zabrać ja ze sobą w podróż. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród podróżnych, jaki i mieszkańców Międzyzdrojów, którzy przybyli na dworzec w poszukiwaniu ciekawych pozycji książkowych. Bibliotekarze zebrali 137 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do Miejskiej Biblioteki w Międzyzdrojach. Serdecznie zapraszamy na letni kiermasz „Książka za 1 zł”, który będzie trwał od II połowy czerwca do końca sierpnia.
|
Międzyzdrojskie wspomnienia z BRITTĄ WUTTKE |
Zapraszamy na spotkanie z Brittą Wuttke, które odbędzie się 2 maja 2014 (piątek) o godz.17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.
"Britta Wuttke, urodzona w 1940 roku, jest dziś legendarną postacią w Międzyzdrojach, a także znaczącą postacią dla tożsamości kulturowej Pomorza Zachodniego. Jej rodzina po wojnie pozostała w Międzyzdrojach. Britta dorastała więc w dwóch światach. W jej domu mówiono po niemiecku i kultywowano ojczyste tradycje, jednocześnie uczyła się w polskiej szkole i ukończyła Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie. Potem przez wiele lat praktykowała jako lekarka w Domu Dziecka w Lubiniu koło Międzyzdrojów. Pisać zaczęła też po polsku. (…) Zawiłe losy Polaków i Niemców Britta opisała w książce „Homunculus z tryptyku”. Była to pierwsza po wojnie książka napisana po polsku i opowiadająca o losie Niemców, którzy nie wyjechali z Polski po 1945 roku. Wcześniej tematy te się przemilczało. W 1975 roku w konkursie literackim Britta Wuttke otrzymała za nią drugą nagrodę. Książka zostaje wydana (20 tysięcy egzemplarzy) i zebrała bardzo pochlebne recenzje." Agata Bogiel, portalfilmowy.pl
Pierwszy film o Britcie Wuttke „Złodroże” powstał w 1998 r. w reżyserii Michała Kulika. Natomiast w październiku 2012 ukazał się drugi film „Sploty jednego warkocza” w reżyserii Pawła i Michała Kulików ze Szczecina. W 2010 r. władze przyznały Jej tytuł „Honorowego Obywatela Międzyzdrojów”. Przyjazd Britty Wuttke związany jest z uroczystością odsłonięcia tablicy poświęconej doktorowi Alfredowi Trost, która odbędzie się 3 maja o godz. 15:00 przy siedzibie PTTK w Międzyzdrojach. Bibliotekarze
|
|
Pociąg do książki - książka do pociągu |
Zapraszamy 23 kwietnia 2014 (środa) w godz. 10.00 - 17.00 na kiermasz książek na Dworcu PKP w Międzyzdrojach (obok kas biletowych) w ramach ogólnopolskiej akcji "Pociąg do książki - książka do pociągu" zainicjowany przez Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Książnicę Pomorską. W tym dniu jest obchodzony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO. Od 1 zł będzie można nabyć m.in. bajki, literaturę piękną i niemieckojęzyczną, słowniki, książki specjalistyczne i inne. Pieniądze z kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup nowych pozycji książkowych do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach.
|
Jarmark Wiosenny |
12 kwietnia 2014 roku w sali gimnastycznej Gimnazjum w Międzyzdrojach zorganizowano Jarmark Wiosenny. To już druga odsłona jarmarku przygotowanego przez Stowarzyszenie Archeozdroje, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach. Swoje produkty prezentowali zaproszeni goście, Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Międzyzdroje oraz odtwórcy historyczni. W sali gimnastycznej można było podziwiać ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, kartki świąteczne, ozdobne, kolorowe jaja wielkanocne oraz wiele pięknych stroików na świąteczny stół. Można było także skorzystać z dobrej wróżby i nabyć biżuterię. Goście odwiedzający Jarmark Wiosenny mogli spróbować świątecznych wypieków, ciast, ciasteczek i babeczek. Były nawet owoce lane w czekoladzie. Były stanowiska na których można było dużo dowiedzieć się bardzo dużo o średniowiecznych wojach, średniowiecznym rzemiośle, wyrobie serów, pszczelarstwie i bartnictwie, rybactwie. Technikum Leśne w Benicach przedstawiło ofertę edukacyjną. Można było poznać działania lokalnego centrum wolontariatu czy też zobaczyć jak funkcjonuje harcerstwo w Międzyzdrojach. Jednym z elementów Jarmarku Wiosenne było prowadzenie zbiórki środków na rzecz pomocy dla Ukrainy, której inicjatorem była radna miejska Dorota Sielewicz. Przed wejściem na salę, średniowieczni rycerze częstowali odwiedzających podpłomykami z paleniska. Pan Ryszard Piątkowski ze swoim koniem powoził po mieście gości jarmarku. Jarmark Wiosenny otworzyły o godzinie 10.00 zuchy i harcerze z Międzyzdrojów, gdzie zaprezentowali widzom swój harcerski ceremoniał w formie porannego apelu obozowego. Zaraz po harcerzach młodzież z klubu "Gimsport" wykonała pokaz walk zapaśniczych. Grupa "Capoira" ze Świnoujścia zaprezentowała pokaz sztuki walki połączonej z tańcem. O godzinie 13.00 umilał czas zespół śpiewaczy „Bryza”, który zaśpiewał i zagrał swoje najwspanialsze piosenki i utwory muzyczne. Po występie odbyły pokazy na których można było nauczyć się tańca. Później dla chwili relaksu można było między sobą powalczyć na miecze i topory. Na koniec o godzinie 16.00 uczniowie Gimnazjum nr 1 pod przewodnictwem Pani Doroty Sielewicz przedstawili genezę historyczną narodu ukraińskiego, którą uświetnili wykonując piosenki w języku ukraińskim. Głównym darczyńcą Jarmarku był: Bank BGŻ. Wszystkim osobom wspierającym, dzięki którym Jarmark Świąteczny mógł się odbyć, bardzo serdecznie dziękujemy. Zapraszamy Państwa do udziału w naszych imprezach. W grudniu odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Świątecznego 2014. Przed nami sezon letni, szykujemy dla Państwa nowe atrakcje.
Tomasz Rychłowski Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
|
Rodzinne warsztaty plastyczne "Fabryka pisanek" w bibliotece |
7, 9 i 11 kwietnia w bibliotece w Międzyzdrojach zorganizowano rodzinne warsztaty plastyczne pt. "Fabryka pisanek". Organizatorami zajęć była biblioteka oraz Międzyzdrojskie Stowarzyszenie Rodzina. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Większość małych dzieci stęskniło się za kreatywną pracownią plastyczną, którą organizujemy od wielu lat podczas ferii zimowych. Przez 3 dni dzieci, młodzież i dorośli wykonali piękne ozdoby wielkanocne. Były cekinowe arcydzieła, pisanki wykonane metodą karczochową, metodą decoupage, baranki, kurczaczki, kolorowe zające, jednym słowem, fantazyjne rękodzieła… Podczas warsztatów było rodzinnie, wesoło i „pisankowo”. Część prac dzieci zabrały do domu, by świątecznie przyozdobić swoje stoły i koszyczki. Pozostałe pisanki zostały sprzedawane na Jarmarku Wiosennym, który odbył się 12 kwietnia w sali gimnastycznej Gimnazjum w Międzyzdrojach od 10:00 -17:00. Dochód ze sprzedaży został przekazany dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina", które było współorganizatorem warsztatów. Dziękujemy wszystkim dzieciom, mamom, ciociom, wolontariuszom za pracę, dobrą zabawę i pomoc w zajęciach plastycznych. Już obmyślamy kolejne warsztaty, tym razem może związane z jesienią albo ze Świętami Bożego Narodzenia.
|
Ewa Chotomska - znana Ciotka Klotka w bibliotece |
31 marca 2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach gościła Ewa Chotomska - autorka takich książek jak "Pamiętnik Felka Parerasa" czy "Kuchenny alfabet", ale przede wszystkim założycielka dziecięcego zespołu Fasolki i autorka wielu dziecięcych hitów muzycznych. Kto z nas nie nucił w dzieciństwie niezapomnianych przebojów: "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda..." albo "Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego..." Na spotkania z legendarną Ciotką Klotką z "Tik -Taka" zostały zaproszone klasy I-II ze Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach. Całe spotkania były bardzo barwne i kolorowe, głównie za sprawą wielobarwnego stroju Pani Ewy, który składał się m.in. z tęczowego boa, pierzastego kapelusza, sukienki z kolorowej mgiełki i butów - jednego czerwonego, drugiego niebieskiego. Dzieci przywitały Ciotkę Klotkę słowami: „Ale Pani błyszczy”, „Wygląda Pani jak wiosna, albo Dzwoneczek”. Ewa Chotomska opowiadała dzieciom o tym, jak to jest być córką sławnej poetki Wandy Chotomskiej, jak powstają programy telewizyjne, do których pisze scenariusze oraz o swoich inspiracjach literackich. Nasz gość podczas spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece przeczytał dzieciom najnowszy wiersz swojej mamy o kolejce linowej i kozicach. Opowieściom o Felku kundelku i zającu Poziomce nie było końca. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania piosenek, śmiesznych układów choreograficznych, jak chociażby do piosenki o papudze lub do hitu "Mydło lubi zabawę". Pani Ewa przygotowała na spotkanie w Międzyzdrojach wiele zabaw i zagadek, za które dzieci były nagradzane. Była zabawa w rymy, w skojarzenia. Zdradziła również dzieciom receptę na udany wiersz – „wystarczy kilka ziarenek rymów i łycha fantazji”. Na zakończenie słynnej Ciotce Klotce został wręczony tort z kolorowymi okładkami jej książek, na który zaprosiła wszystkich uczestników spotkania. Po spotkaniu można było zakupić książki Pani Ewy z autografem i piękną dedykacją. Zapraszamy dzieci i dorosłych do biblioteki w Międzyzdrojach, by wypożyczyć "Piosennik Ciotki Klotki" z płytą, aby wspólnie z pociechami choć na chwilę powrócić do krainy dzieciństwa. Gwarantujemy świetną zabawę i relaks! Spotkania z Ewą Chotomską sfinansował Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, za co serdecznie dziękujemy.
|
Rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych "Fabryka Pisanek" |
|
Andżelika Gałecka - Wyspiarzem Roku 2013 |
21 marca w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu odbył się Wiosenny Koncert Orkiestry Marynarki Wojennej przy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, podczas którego poznaliśmy Mecenasów Kultury 2013 roku, którzy w różny sposób wspierają działania Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia i laureata tytułu Wyspiarz Roku 2013. O miano „Wyspiarz Roku 2013” ubiegało się pięć osób zgłoszonych przez mieszkańców wysp. Wśród osób nominowanych byli: Ewa Grzybowska - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wolinie, Ewa Pater – nauczyciel fizyki w LO im. Mieszka I w Świnoujściu, Andrzej Pawełczyk – artysta malarz, twórca Galerii Miejsce Sztuki 44, Krystyna Piotrowska – założycielka Klubu Kwadransowych Grubasów „Sukces” w Świnoujściu oraz Andżelika Gałecka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Kapituła składająca się z dotychczasowych laureatów, dziennikarzy oraz internauci po raz 19 dokonali wyboru. Pragniemy poinformować, iż tytuł Wyspiarza Roku 2013 otrzymała Andżelika Gałecka. Przypomnijmy, że to trzeci tytuł przyznany mieszkańcowi Międzyzdrojów. W 1999 roku laureatem był Bogusław Mamiński a w 2000 roku - Urszula Jakuczun. Kapituła Tytułu tak uzasadniła swój wybór „W wyniku głosowania zaszczytne miano Wyspiarza Roku 2013 otrzymuje Andżelika Gałecka w dowód uznania za inicjowanie wyjątkowych działań w sferze kultury oraz przygotowywanie niekonwencjonalnych, nowatorskich imprez kulturalnych, szczególne zaangażowanie w akcje humanitarne, charytatywne i prospołeczne, a także nieustającą eksplozję pomysłów, zmierzających do urozmaicenia i wzbogacenia życia mieszkańców i turystów.”
|
WIOSENNY WIECZÓR POEZJI |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zorganizowali 20 marca 2014 r. Wiosenny wieczór poezji. Na początku bibliotekarze wręczyli bukiet kwiatów Pani Barbarze Jarnutowskiej w podziękowaniu za wystawę haftów, którą można było podziwiać do niedawna w Galerii bibliotecznej. Główna część spotkania była poświęcona naszej lokalnej poetce, Pani Mariannie Kargul, która wydała ostatnio tomik pt. „Moje miejsce na ziemi”. Czytała ona wiersze na temat Międzyzdrojów i okolic, a także zabawne limeryki. Zgromadzeni goście słuchali z zaciekawieniem. Wielu z nich otrzymało od Pani Marianny tomiki z dedykacją. Wiersze Pani Marianny zaprezentowały również Ewa Małolepsza, Alicja Szulc, Paulina Haraś i Roksana Marjańska - uczennice Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach. Pani Andżelika Gałecka wręczyła kwiaty i podziękowanie w imieniu Pani Teresy Purgal, która niestety nie mogła uczestniczyć w spotkaniu. Pani Teresa pomagała poetce przy wydaniu tomiku wierszy. Podczas spotkania nastąpiło również otwarcie wystawy fotografii Pana Tomasza Kargula „Międzyzdroje w obiektywie”, którą można oglądać do 25 kwietnia 2014 w Galerii bibliotecznej. Zwieńczeniem spotkania był występ Janusza Kalemby, który zagrał i zaśpiewał utwory m.in. Piotra Szczepanika „Goniąc kormorany” i Artura Andrusa „Piłem w Spale, spałem w Pile”. Publiczność domagająca się bisów, na koniec usłyszała jeszcze „Mexicanę” i „ O Marianno”.
|
Uroczyste zakończenie ferii zimowych 2014 i otwarcie wystawy prac dzieci |
6 marca 2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste zakończenie ferii zimowych i otwarcie wystawy prac. Dzieci, które brały udział w warsztatach plastycznych pt. "Kreatywna pracownia plastyczna w bibliotece", zaprosiły najbliższych na swój pierwszy wernisaż. Mali artyści i goście tłumnie przybyli do biblioteki na godzinę 17:00. Wszyscy wspólnie podziwiali efekty twórczej pracy najmłodszych. Nasz wernisaż zaszczyciły swoją obecnością Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka i Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Pani Elena Duginow. Dyrektor Biblioteki Pani Andżelika Gałecka specjalnie na tę okazję przygotowała prezentację multimedialną będącą fotograficzną relacją tego, co działo się podczas 2 tygodni zajęć plastycznych, teatralnych, ceramicznych. Podczas prezentacji wspominaliśmy m.in. wspólne czytanie bajek, warsztaty ceramiczne prowadzone przez Panie: Teresę Babińską i Jolę Brejdak i odbywające się w Gimnazjum, przedstawienia teatralne „Kotek i Kogutek”, „Zaczarowany młynek”, trudną technikę origami, której nauczyła nas Pani Monika Jakubowska oraz prace, które dzieci zabrały do domu: opaski, daszki chroniące przed słońcem oraz ekologiczne torby na zakupy. Na zakończenie wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dyplomy naszym kreatywnym twórcom wręczała Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka, Elena Duginow oraz Andżelika Gałecka. Podziękowania, kwiaty i wazony zrobione przez dzieci otrzymali nasi sponsorzy, którzy ufundowali poczęstunek i gadżety dla naszych małych artystów: soczki, naleśniki, przekąski, ciasta, drożdżówki, pączusie. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc: Pani Czesławie Tomczak, Pani Agnieszce Tomaczak z Hotelu Slavia, Pani Ewie Sadce i pracownikom z Hotelu Trofana, Pani Krystynie Wieder i Monice Bielicy z Piekarni i Sklepu Rogalik, Pani Hani Ratajczak, Państwu Agnieszce i Jurkowi Nowakom z Pizzerii i Kuchni Virgo, Pani Wiolecie Zwierzchowskiej, Pani Ninie Reszce, Pani Neli Felcenloben, Panu Stanisławowi Chabince i pracownikom SPA Bagiński & Chabinka, Panu Dariuszowi Bojzanowi. Gorące słowa "Dziękujemy" należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Kierownik Elżbiecie Jakubiak i Pani Elenie Duginow za zakup materiałów plastycznych, sfinansowanie warsztatów ceramicznych oraz pokrycie kosztów związanych z przyjazdem teatru „Duet”. Dziękujemy również Pani Tamarze Starachowskiej, Pani Iwonie Sołtysiak i Pani Jadwidze Bober za gościnę w Gimnazjum podczas warsztatów ceramicznych oraz w Międzynarodowym Domu Kultury podczas przedstawienia „Zaczarowany młynek” W imieniu wszystkich dzieci zapraszamy do biblioteki, by obejrzeć "kreatywną" wystawę pełną bajkowych arcydzieł: kolorowych skarbonek, świeczników, makiet prehistorycznych, drzew pełną rajskich ptaków, prac wykonanych metodą origami oraz dzieł stworzonych z "byle czego", czyli pięknej kolekcji domków dla lalek ... Wystawę można podziwiać przez miesiąc, która zdobi nasz hol oraz czytelnię. Po miesiącu, część prac, dzieci zabiorą do domu na pamiątkę aktywnie spędzonych ferii. Zakończeniem wernisażu był oczywiście słodki akcent - tort z dinozaurami. Wszystkim mamom, babciom, dziadkom... którzy aktywnie brali udział w zajęciach dziękujemy za pomoc i poświęcony czas. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie i zapraszamy za rok.
|
Dorota Zawadzka słynna "Superniania" w Międzyzdrojach |
Znana z popularnego programu telewizyjnego "§Superniania"- Dorota Zawadzka, odwiedziła Bibliotekę w Międzyzdrojach. Spotkanie zorganizowane zostało przez Bibliotekę, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Międzyzdrojskie Stowarzyszenie ?Rodzina". Dorota Zawadzka, która z zawodu jest psychologiem rozwojowym mówiła m.in. o błędach, jakie popełniamy wychowując dzieci. Zawadzka z humorem uspokajała publiczność, że wiele z tych błędów rodzice popełniają nieświadomie. Kilkakrotnie podkreślała, by młode mamy, która licznie przybyły na spotkanie, kierowały się własną intuicją. ?Zawsze zwracam uwagę na to, żeby w rozmowie z dzieckiem być partnerem dziecka na jego poziomie. Nie możemy odnosić problemów dziecka do naszych. Powinniśmy słuchać, rozmawiać, szanować zdanie dziecka a jednocześnie pokazać mu, że to my mamy rację" - podkreślała ?Superniania". Ważny jest sposób rozmawiania z dzieckiem - ?Myślcie o dzieciach, jak o ludziach". Po tych słowach nasz gość przypomniał ogólnopolską kampanię ?Słowa ranią na całe życie". Przemoc werbalna, czyli m.in. krzyk, kpiny, poniżające, oceniające sformułowania, wulgaryzmy, zwłaszcza kiedy występują w dużym nasileniu i przez dłuższy czas, mogą wywierać negatywny wpływ na rozwój dzieci i pociągać za sobą długofalowe skutki. Dziecko może zapomnieć, może wyprzeć te słowa, ale one w nim zostaną, będą stanowić bagaż doświadczeń, gdy dziecko będzie dojrzewać. ?Dziecko nie może się nas bać! Musi nam ufać, wtedy będzie z nami rozmawiać i nie będzie kłamać. Wychowanie na zasadach straszenia to zła metoda!". Zawadzka za każdym razem, gdy wypowiadała takie pouczenia, od razu podawała przykłady z własnego życia rodzinnego bądź swojej pracy. Ma duże doświadczenie - współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka, angażowała się w działalność wspierającą nowelizację Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie, współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, czynnie wspierała m.in. akcję ?Bicie jest głupie". Współcześni, zapracowani rodzice przelewają na dzieci swoje ambicje i niespełnione marzenia, nie dając im często przy tym możliwości wyboru. Dorośli mają pretensje o brak zainteresowań, o to, że ich dzieci nie czytają książek, że nie mają pasji. Odpowiedź na ten zarzut okazuje się być banalna. - ?Dzieci są naszym lustrem, często pokazują nam nasze ułomności". Gdy dorosły nie jest wzorem do naśladowania, nie możemy oczekiwać od dziecka więcej, niż od samych siebie. Rodzic, który nie posiada pasji nie powinien się dziwić, że jego dziecko niczym się nie interesuje - mówiła Zawadzka. Przytoczyła tu anegdotę ze swojego rodzinnego życia - gdy jej mąż czytał książkę, 4-letni syn trzymał książkę do góry nogami, ale chciał tak, jak jego tata. Na pytanie jak wprowadzić dziecko w świat telefonów komórkowych i Internetu, odpowiedziała - telefon tak, ale bez dostępu do Internetu. W swojej pracy spotyka się już z 4-latkami uzależnionymi od Internetu. ?Grajmy razem z dzieckiem, czytajmy, to co one, interesujmy się tym, czym interesują się nasze dzieci, nie tłumaczmy się brakiem czasu!". Obowiązkowym filmem dla rodziców, wg Doroty Zawadzkiej, jest ?Sala samobójców". Dorota Zawadzka podczas spotkania w Międzyzdrojach zwróciła się także to grupy babć, by ze swoimi córkami, synowymi rozmawiały, jak mama z mamą. Powinny wspierać, ale pozwalać młodym rodzicom popełniać błędy. Superniania przyznała się, że jest w trakcie pisania książki o babciach, dziadkach i ich roli w wychowaniu dziecka. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autografy i dedykacje do zakupionych książek. Większość mam miało okazję, by w kuluarach porozmawiać jeszcze o swoich dzieciach, otrzymać wsparcie i indywidualną poradę.
|
Wiosenny wieczór poezji |
Zapraszamy na wieczór poezji 20 marca 2014 (czwartek) o godz. 18.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Swoją twórczość zaprezentuje mieszkanka Międzyzdrojów Pani Marianna Kargul, która ostatnio wydała tomik poezji "Moje miejsce na ziemi". Wiersze naszej poetki zaprezentują również uczniowie Gimnazjum nr 1. Podczas spotkania nastąpi otwarcie wystawy zdjęć "Międzyzdroje w obiektywie" autorstwa Pana Tomasza Kargula. Oprawę muzyczną zapewni Pan Janusz Kalemba.
|
Spotkanie autorskie z Panią Dorotą Zawadzką |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach oraz Międzyzdrojskiej Stowarzyszenie „Rodzina” zapraszają na spotkanie autorskie z Panią Dorotą Zawadzką, słynną Supernianią, które odbędzie się 14 marca 2014 (piątek) o godz. 18:00 w bibliotece. Będzie to niecodzienne spotkanie, bo połączone z dyskusją - Jak mądrze kochać i dobrze wychować dzieci. Pani Dorota nagrodzi najaktywniejszych nagrodami książkowymi. Podczas spotkania będzie można zakupić książki Superniani „Moje Dziecko” cz. I i „Moje Dziecko” cz. II, oczywiście, z dedykacją i autografem. Kilka słów na naszym gościu: „Dorota Zawadzka po ukończeniu studiów na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego pracowała jako wykładowca w katedrze psychologii rozwoju, a następnie psychologii wychowawczej. Oprócz zajęć kursowych prowadziła autorskie fakultety dla studentów „Telewizja dla dziecka” i „Świat według dziecka”. Do 2007 prowadziła zajęcia z psychologii rozwoju człowieka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, czynnie wspierała akcję „Bicie jest głupie”. Współdziałała między innymi z Krajowym Centrum Kompetencji, wspierając takie kampanie jak „Kocham nie biję.”, „Kocham reaguję” oraz inne przedsięwzięcia społeczne. Zaangażowała się w działalność wspierającą nowelizację Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie, czynnie uczestnicząc w posiedzeniach komisji sejmowej i senackiej. Od 2000 współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Jest współautorką pomysłu konkursu „Świat przyjazny dziecku” realizowanego przez KOPD i od samego początku zasiada w jego kapitule. Poświęca wiele czasu i aktywnie działa na rzecz rozwoju projektu. Od 2010 jest ambasadorem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Zasiada i aktywnie uczestniczy w kapitułach akcji Firma Przyjazna Mamie i Hotel Przyjazny Rodzinie. Jest współautorką projektu „Bezpieczne media”, który zaowocował w 2001 między innymi wprowadzeniem do TVP i innych stacji oznaczeń dotyczących ograniczeń wiekowych dla widzów programów telewizyjnych. W latach 2000–2001 była współautorką (wraz z Anną Schultz) oraz ekspertem w programie „Akademia IQ” w TVP1, który promował zdolne dzieci. W latach 1998–2007 prowadziła castingi do programu „Jaka to melodia?” oraz sprawowała opiekę psychologiczną nad uczestnikami w trakcie nagrań. W latach 2004–2006 była ekspertem w programie Klub Młodej Mamy (na antenie TVN Style) prowadzonego przez Beatę Tadlę. Zyskała popularność jako prowadząca w latach 2006–2008 program „Superniania” na antenie telewizji TVN. W latach 2006-2007 współprowadziła z Olgą Kuźniak program „I Ty Możesz Mieć Superdziecko”. W 2009 na antenie TVN Warszawa prowadziła autorski program „FIK” (Familijny Informator Kulturalny). Od 2008 prowadziła na antenie TVN Style program „Świat Według Dziecka”, którego jest również współautorką. Od kwietnia 2011 na antenie TVN Style prowadziła program Dorota Zawadzka. Do Tablicy.” http://pl.wikipedia.org/wiki/Dorota_Zawadzka
|
Wystawa prac Pani Barbary Jarnutowskiej w międzyzdrojskiej bibliotece. |
W galerii bibliotecznej wystawione zostały hafty Pani Barbary Jarnutowskiej, która wyszywa obrazy metodą „krzyżykowania”. Motywem wiodącym prac Pani Barbary są dzieci, zwierzęta oraz kwiaty. Właśnie dziecięce twarze są jej ulubionym tematem. Wyszywać zaczęła ok. 10 – 12 lat temu w wolnym czasie. Pasja daje jej zadowolenie a także możliwość wyciszenia. Praca nad jednym dziełem trwa miesiąc lub nawet dłużej. Pani Barbara Jarnutowska jest mieszkanką Międzyzdrojów od 8 lat. Wystawę można oglądać w galerii bibliotecznej od 13 lutego do 15 marca. Serdecznie zapraszamy
|
Piłem w Spale, spałem w Pile |
6 lutego 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór autorski z Arturem Andrusem. Na początku spotkania autor książki „Boks na ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak” opowiadał o swojej współpracy z Marią Czubaszek. Przytaczał zabawne anegdoty związane z jej osobą. Wyjaśnił zagadkowy tytuł książki związany ze stoiskiem na targowisku „Ptak” pod Łodzią. W trakcie spotkania goście chętnie zadawali pytania, na które Artur Andrus z przyjemnością odpowiadał. Czytelnicy byli ciekawi, jak przebiega realizacja programu „Spadkobiercy”. Zaskoczeniem okazało się, że aktorzy o scenariuszu danego odcinka dowiadują się na 10 min przed wejściem na scenę. Jest to celowym zabiegiem reżysera, gdyż ma to być improwizacja. Taka forma serialu funkcjonuje już od 17 lat, ale od niedawna nabrała rozgłosu ogólnokrajowego. Publiczność zgromadzoną w bibliotece interesowała dalsza kariera muzyczna gościa. Artur Andrus potwierdził, że pracuje nad kolejną płytą. Przypomnijmy, iż Jego podwójnie platynowa płyta pt. „Myśliwiecka” okazała się najlepiej sprzedającym się krążkiem w Polsce w 2013 roku. Tym samym Artur Andrus został zwycięzcą TOP Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Pomimo występowania w telewizji i na różnych festiwalach najważniejsze dla Artura Andrusa są audycje radiowe. Jak twierdzi na antenie radia ma ze słuchaczami najintymniejszy kontakt, który bardzo sobie ceni. Gra epizodyczne role w filmach i serialach, ale uważa się za kiepskiego aktora, gdyż potrafi grać tylko siebie. W serialu „Niania” zagrał policjanta, który pierwotnie miał odebrać telefon i zrobić sobie kawę. Jednak po kilku dublach reżyser uznał, że skończy się na struganiu ołówka. Podczas spotkania w Międzyzdrojach Artur Andrus opowiadał o przyjaźni z Andrzejem Poniedzielskim, nieżyjącą już Stefanią Grodzieńską. Zapytany o ulubiony kabaret, nie dał jednoznacznej odpowiedzi. Wymienił kilka „perełek”, które w uważa za wyjątkowe zjawiska kabaretowe: Duet Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, Mumio, Zenon Laskowik, Kabaret Olgi Lipińskiej. Ceni talent i pióro Roberta Górskiego z Kabaretu Moralnego Niepokoju oraz siłę przebicia niezależnego Cezika. Pod koniec spotkania Andrzej Mleczko odczytał laudację na cześć gościa, która rozbawiła publiczność oraz wręczył „załącznik”. Spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze. Występ Andrusa wielokrotnie przerywany był dowcipami, salwami śmiechu oraz oklaskami. Czytelnicy chętnie kupowali książki Artura Andrusa i ustawiali się w kolejkę po autografy. Czekamy na piosenkę o Międzyzdrojach w wykonaniu naszego gościa. Na pocieszenie mamy fragment „międzyzdrojowego” wiersza, który wpisał do naszej kroniki: „Przyprowadź mnie, matko moja do czytelni w Międzyzdrojach…”
|
Ferie 2014 |
|
ZAGRALIŚMY DLA ZBYSZKA |
1 lutego sala teatralna Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach pękała w szwach. Mieszkańcy oraz turyści otworzyli swoje serca i portfele. Koncert charytatywny zjednoczył ludzi dobrej woli, którzy aktywnie włączyli się w akcję. Pokazaliśmy, że mała społeczność miejska potrafi zjednoczyć się i zorganizować imprezę, która odbije się echem w całym regionie. Rozpoczęliśmy o 15:30 kąpielą morsów z Klubów Morświny - Świnoujście i Kurka Wodna - Międzyzdroje. Orkiestra Marynarki Wojennej ze Świnoujścia rozgrzała atmosferę grając przed molo, by z pompą zainaugurować koncert charytatywny w MDK-u. Na scenie wystąpili Soliści i Chór Akademii Sztuki ze Szczecina. Występy muzyczne przeplatane były licytacjami fantów przekazanych przez mieszkańców. Aukcje brawurowo poprowadziły nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach. Popis talentów wokalnych, aktorskich, konferansjerskich i tanecznych dało grono pedagogiczne i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Międzynarodowego Domu Kultury, Domu Wczasów Dziecięcych. Koncert uświetnił również pokaz tancerzy Klubu „Jantar” oraz krótki kurs udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez międzyzdrojskich ratowników wodnych. Organizatorzy przygotowali biesiadę morską, słodki bufet oraz kiermasz książek i różnorodności. Kulinarnie zaskoczył wszystkich Kuchmistrz Pan Bogusław Michałowski, serwując pieczony udziec. W świetnej atmosferze udało nam się zebrać kwotę 19.928,54, za którą zakupimy turnus rehabilitacyjny dla Zbyszka Mittelstadt. Miłą niespodzianką podczas koncertu było pojawienie się Zbyszka wraz z żoną Edytą, którzy akurat tego dnia obchodzili swoją 17. rocznicę ślubu. Cała sala hucznie odśpiewała im Sto lat… życząc wytrwałości i szybkiego powrotu do zdrowia. Impreza przerosła oczekiwania organizatorów. Były radości i wzruszenia a pozytywna energia płynąca z serc ludzi dobrej woli dała Zbyszkowi siłę i nadzieję. W imieniu Zbyszka, jego Rodziny oraz Organizatorów składamy serdeczne podziękowania uczestnikom i darczyńcom. Dobro powraca! Organizatorzy: - Gmina Międzyzdroje - Pani Katarzyna Rajewska - Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach - Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” - Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Międzyzdrojach - Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach Darczyńcy i sponsorzy: - Ojciec Tandem – Skydive Ostrów Wielkopolski - Antar Sklep Rybny Bożena Kaczmarek - Antik Cafe Sklep z antykami Wioletta i Mariusz Rakszawa - Dom Bud II Międzyzdroje - Hotel Aurora Mirosław Tyszkiewicz Międzyzdroje - Kwiaciarnia Tulipan Małgorzata Wierzbicka - Hotel Nautilus Międzyzdroje - ART Fashion Stylowa biżuteria Międzyzdroje - Lena Home Międzyzdroje - Sklep Odzieżowy „Madziarra” Wioletta Trościanka Międzyzdroje - Sklep „CYMES” Bożena Mielnik Międzyzdroje - Printis Aleksandra i Jacek Lewandowscy - Euro Gastronomia Bogusław Michałowski Świnoujście - Piekarnia Monika Bielica, Sklep Rogalik Międzyzdroje - Usługi Zegarmistrzowskie Krzysztof Jamroziak Międzyzdroje - Tawerna Róża Wiatrów Międzyzdroje - Hurtownia Napojów Ewa Witkowska - Solarium SunMalino Międzyzdroje - Pracownia Rękodzieła - MDK - Woliński Park Narodowy - Pani Beata Kiryluk - Pani Edyta Szymczak - Pani Julianna Rogowska - Pani Lucyna Wiatr - Pani Łucja Krajewska - Pani Zofia Rajewska - Pani Barbara Gaj - Pani Barbara Wróbel - Pani Grażyna Szulc - Pani Urszula i Piotr Dymitruk - Panie Marta Raczkowska i Magdalena Rochowicz - Pani Anna Rakiel - Pani Anna Piecyk - Pani Aleksandra Gołębiowska - Pan Dariusz Traut - Pan Krzysztof Trando Wapnica - Pan Mariusz Suwalski - Pan Michał Sutyła z Rodziną - Pan Janusz Zalewski - Pan Madeja - Pan Tomasz Kargul
Organizatorzy
|
Podróże małe i duże cz. II
|
23 stycznia 2014 r. w bibliotece w Międzyzdrojach w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się kolejne spotkanie o książkach podróżniczych i wojażach mieszkańców gminy. W pierwszej części spotkania bibliotekarze przedstawili literaturę podróżniczą dostępną w wypożyczalni. Później Państwo Iwona i Mariusz Samołykowie podzielili się z przybyłymi gośćmi zdjęciami i wspomnieniami z wyprawy do Kanady. Swoją podróż odbyli zimą 2011 roku. Wszyscy byli zachwyceni fotografiami z częściowo zamarzniętego wodospadu Niagara. Wrażenie zrobiły zdjęcia wykonane z wieży telewizyjnej w Toronto przez szklaną podłogę. Zaskoczeniem okazała się tablica informująca o możliwości otrzymania mandatu w wysokości 10 000 $ za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Następnie Pan Grzegorz Kiljan podzielił się wrażeniami ze swojej podróży do ujścia rzeki Peczory w północnej Rosji. Na wyprawę wybrał się w sierpniu 2011 roku, aby obserwować i obrączkować łabędzie małe. Opowiedział o spartańskich warunkach, jakie panują w bazach na terenie Parku Narodowego, w których zatrzymywał się z innymi ornitologami. Najbliższym miastem pośród tundry jest Narjan-Mar, gdzie można było podziwiać odrestaurowane cerkwie oraz nowoczesne budownictwo jak np. Ośrodek Kultury. Na zakończenie Pani Małgorzata Wychodil podzieliła się wspomnieniami z podróży po Zachodnim Wybrzeżu Ameryki Północnej, od Vancouver przez Seattle, Portland do San Francisco. Wrażenie zrobiło na niej miasto Vancouver, które jest uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie ze względu na malownicze położenie nad brzegiem Pacyfiku i otoczone Górami Skalistymi. Gościom spodobała się kręta ulica w San Francisco i więzienie Alcatraz. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania w bibliotece. Bibliotekarze
|
Artur Andrus w bibliotece w Międzyzdrojach |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie autorskie z Arturem Andrusem – polskim dziennikarzem, poetą, autorem tekstów piosenek, piosenkarzem, artystą kabaretowym i konferansjerem. Spotkanie odbędzie się 6 lutego 2014 o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek Pana Andrusa z dedykacją. Artur Andrus od 1994 roku współpracuje z Polskim Radiem Program III jako współredaktor programów „Powtórka z rozrywki” oraz „Akademia rozrywki”. Wielokrotnie był gospodarzem kabaretowych spotkań w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, łódzkiej „Przechowalni” i krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”, konferansjerem, promotorem wielu młodych kabaretów i zjawisk okołokabaretowych. Komentuje wydarzenia polityczne i społeczne w programie "Szkło kontaktowe". Występuje w dwóch serialach kabaretowych: "Spadkobiercy", jako Jonathan Owens oraz w "Rodzinie Trendych". Podwójnie platynowa płyta Andrusa pt. „Myśliwiecka” okazała się najlepiej sprzedającym się krążkiem w Polsce w 2013 roku, tym samym Artur Andrus został zwycięzcą TOP Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Artur Andrus znany jest również jako autor książki-zbioru piosenek i wierszy pt. „Popisuchy” wydanej przez łódzkie wydawnictwo „Piątek Trzynastego” w grudniu 2004 roku. Natomiast w 2008 roku tygodnik „Polityka” wydał „Kolekcję polskich kabaretów” złożoną z 15 płyt DVD z nagraniami polskich kabaretów wybranych i opatrzonych komentarzem Artura Andrusa. W 2012 roku wydał książkę „Blog osławiony między niewiastami”. Od lat przyjaźni się z Marią Czubaszek (w „Spadkobiercach” gra matkę Jonathana - Andrusa), Wojciechem Karolakiem, dowodem ich przyjaźni są książki „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” oraz „Boks na ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. Podczas październikowego spotkania autorskiego z Marią Czubaszek obiecaliśmy, iż kolejnym gościem międzyzdrojskiej biblioteki będzie właśnie Artur Andrus. Słowa dotrzymujemy, wszystkich serdecznie zapraszamy. Bibliotekarze
|
Wspólnie pomóżmy Zbyszkowi wrócić do zdrowia |
|
Podróże małe i duże cz. II |
Zapraszamy 23 stycznia 2014 (czwartek) o godz. 18.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na spotkanie dotyczące książek podróżniczych i wojaży mieszkańców w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Mieszkańcy Gminy Międzyzdroje będą dzielić się wrażeniami oraz zdjęciami ze swoich podróży po Rosji i Kanadzie. (wstęp wolny)
|
BIBLIOTEKARZE DLA WOŚP 2014 |
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz kolejny postanowiła włączyć się do zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Panie: Anita Cieślak, Grażyna Bejster, Maria Kowalska, Andżelika Gałecka, Ania Piecyk, Monika Jakubowska oraz Pan Szymon Głod zorganizowali kiermasz książek w Międzynarodowym Domu Kultury oraz bar z domowymi pasztecikami i gorącym barszczykiem. Nasze stoisko odwiedziło wielu mieszkańców i turystów, którzy hojnie wrzucali pieniądze do puszki. Podczas kiermaszu można było zakupić również piękne doniczki i świnki skarbonki wykonane przez dzieci podczas ferii zimowych 2013. Za szczodry datek można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bibliotekarzami, którzy przebrani byli za zimowe, bajkowe postacie: Królową Śniegu, Śnieżynkę i Bałwanka. Nad sesją fotograficzną czuwała Monika Jakubowska. Serdecznie dziękujemy za pomoc. Biblioteka prowadziła kiermasz od godziny 13:00 do 19:00, podczas którego do puszki udało się zebrać 901,57 złotych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dyrektor Biblioteki przebrana za Królową Śniegu prowadziła również licytację książek ze specjalnymi dedykacjami autorów z okazji WOŚP, na której zebrano 200 zł. Biblioteka w Międzyzdrojach serdecznie dziękuje wszystkim biorącym udział w akcji za hojność i wielkie serce. Do zobaczenia za rok!
|
12 stycznia 2014 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy |
Zapraszamy 12 stycznia (niedziela) do MDK-u na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bibliotekarze również w tym roku będą wspierać akcję poprzez:
- kiermasz książek
- sprzedaż świnek skarbonek oraz doniczek wykonanych przez dzieci podczas ferii zimowych
- paszteciki i barszczyk czerwony
- zdjęcia z "bajkowymi postaciami"
- licytację książek z dedykacjami autorów, m.in. Marii Czubaszek, Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka...
Serdecznie zapraszamy na stoisko od godz. 13.00
|
"Autor uśmiechniętych książek" Konkurs dotyczy Twórczości Kornela Makuszyńskiego został zorganizowany z okacji 130 rocznicy urodzin pisarza i poety. |
|
Wspólnie pomóżmy Zbyszkowi. Zbieramy pieniądze na jego rehabilitację. |
|
|
|
|
|