14.01.2017 r. (SOBOTA)

HALA SPORTOWA IM. A. GRUBBY

VI HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ WOŚP 2017
10:00 – Start turnieju
10:00 – 16:00 – „SWOJSKA KUCHNIA” – przygotowana przez Dom Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach
10:00 – 16:00 – „SŁODKI BUFET” – przygotowany przez Radę Rodziców SP1
12:30 – Występ Szkoły Tańca „JANTAR” Anny Zjawińskiej
14:00 – 15:00 – Wolna gra w tenisa stołowego z zawodniczkami UKS CHROBRY
14:30 – Pokaz Karate i Tai Chi oraz warsztaty samoobrony dla dzieci - Dom Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach
15:00 – Wielki mecz najmłodszej grupy „BAMBINI"! KS Fala Międzyzdroje
16:00 – Finał turnieju
(w między czasie będzie sprzedaż wypieków, kawy, herbaty, soków)
Program minutowy (+ - 5-10 minut tolerancji)

15.01.2017 r. (NIEDZIELA)

SKWER PRZY INFORMACJI TURYSTYCZNEJ, PLAŻA PRZY MOLO

13:00 – 16:00 Prezentacja sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej z Międzyzdrojów
14:00 - Kąpiel Klubu Morsów „Kurka Wodna” z Międzyzdrojów – plaża przy molo

MIĘDZYNARODOWY DOM KULTURY

FOYER
Od godziny 12:00 – „JARMARK GORĄCYCH SERC”

- „Królewna Śnieżka w Bibliotece” (od godziny 13:00) – przygotowany przez Bibliotekę Miejską kiermasz książek, pyszne jabłka, sprzedaż prac wykonanych przez dzieci podczas ferii zimowych, zdjęcia z postaciami z bajki „Królewna Śnieżka”
- „Od serca” – stoisko Pracowni Rękodzieła Artystycznego „Impresje” MDK Międzyzdroje
- „Na ratunek” – zajęcia z ratowania życia i udzielania I - szej pomocy przygotowane przez Ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Międzyzdrojów
- „W krainie domowych wypieków i różności” – stoisko przygotowane przez Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów
- „W krainie przodków” – stoisko z rekonstrukcją historyczną przygotowane przez Stowarzyszenie „Archeozdroje”
- „Upominek od serca” – stoisko Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "RADOŚĆ"
- „Poznaj Woliński Park Narodowy” – stoisko edukacyjno-promocyjne Wolińskiego Parku Narodowego
- Komputerowe badanie wzroku – stoisko salonu optycznego „Punkt Widzenia”

SALA TEATRALNA
Pomiędzy występami odbywać się będzie sprzedaż WOŚP-owych gadżetów

14:30 – 15:00 – Zespół Śpiewaczy „FALE” z Międzyzdrojów
15:30 – 16:10 – Zespół „SPECYFICZNI”
16:30 – 16:50 – WYRÓB KABARETOPODOBNY – Sekcja wokalna
16:50 – 17:05 – Wieczorna wyprzedaż WOŚP-owych gadżetów
17:05 – 17:20 – Występ dzieci z Przedszkola Miejskiego „MORSKIE SKARBY”
17:20 – 17:50 – Zespół Śpiewaczy „BRYZA” z Międzyzdrojów
17:55 – 18:30 – Zespół Muzyczny „AKORD MUSIC” – muzyka polskich hitów i przebojów
18:35 – 18:50 – Zespół „BABBA”
18:50 – 19:15 – Wieczorna wyprzedaż WOŚP-owych gadżetów
19:15 – 19:55 – Zespół „SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI”
Program minutowy (+ - 5-10 minut tolerancji)

20.00 – ŚWIATEŁKO DO NIEBA - przed budynkiem Międzynarodowego Domu Kultury

* organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu

 


II Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny i Festiwal Choinki

 


Podziękowanie dla bibliotekarzy i czytelników w ramach IV Gwiazdki dla Bezdomnych Zwierząt

 


Rodzinne warsztaty plastyczne "Fabryka ozdób świątecznych"

zgoda na udział w zajęciach

 


Spotkanie z Ewą Wachowicz

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” zapraszają na spotkanie z Ewą Wachowicz, które odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach 7 grudnia 2016 (środa) o godz. 18:00. Moderatorem spotkania będzie Dariusz Rekosz - autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. (Wstęp wolny)
Ewa Wachowicz – pochodzi z Gorlic, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące i skąd przeniosła się do Krakowa, żeby studiować na Akademii Rolniczej. Nie przypuszczała wówczas, że miasto Kraka stanie się jej najukochańszym miejscem na świecie. Wielką sławę przyniósł jej tytuł Miss Polonia, zdobyty w roku 1992 oraz kilka miesięcy później tytuł III wicemiss w konkursie Miss World. W kolejnym roku sięgnęła także po tytuł Miss Świata Studentek w ramach World Miss University. Robiła w życiu różne rzeczy. Przez półtora roku pełniła funkcję sekretarza prasowego premiera Waldemara Pawlaka. W końcu założyła własną firmę ProMiss, która początkowo produkowała programy na zlecenie telewizji Polsat. Przez 10 lat wydawała „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, a od 2007 zajęła się produkcją autorskiego programu „Ewa gotuje”. Wydała kilka książek kulinarnych. Brała udział w wielu telewizyjnych konkursach i teleturniejach, występowała także gościnnie w serialu „Niania”. W 2013 roku została jurorką programu „Top Chef”. Uwielbia wypady w góry, zarówno te rodzime, jak i... afrykańskie.
Na spotkaniu powiemy o jej urodzie, gotowaniu i wszystkich innych pasjach. Będzie się działo! Po wieczorze autorskim będzie możliwość zakupu książek kulinarnych autorstwa naszego gościa, oczywiście z dedykacją i autografem. Partnerami w zorganizowaniu spotkania jest Międzynarodowy Dom Kultury oraz Hotel Aurora Family & SPA w Międzyzdrojach.

 

Zapomniani kuzyni - plemiona połabskie i misja św. Ottona z Bambergu na Pomorzu

"Wspomnień czar" cz. V

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Wspomnień czar" i podzielenie się z nami wspomnieniami na temat Międzyzdrojów już 10.11.2016 r. (czwartek) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach o godz. 18.00. 
Spotkanie będzie miało charakter rozmowy, do której serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów. W trakcie pokazu slajdów zobaczymy jak, od początku XX wieku, aż do czasów współczesnych, zmieniała się południowo-zachodnia część naszego miasta, m.in. ulice i budynki przy Nowomyśliwskiej, Niepodległości, Słowiańskiej, Curie-Skłodowskiej, Komunalnej, itd.
Jeśli masz zdjęcia lub pocztówki związane z naszym miastem, które możesz udostępnić do prezentacji, przyślij je na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przynieś do biblioteki w celu ich skopiowania. Oryginały zwracamy właścicielom w nienaruszonym stanie.
Bibliotekarze

 


Archipelag Pamięci

7 listopada 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach dr Piotr Oleksy i Mateusz Sikora zaprezentowali grę planszową „Archipelag pamięci. Historyczna gra przygodowa”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich międzyzdrojskiego Gimnazjum.
„Archipelag pamięci” to gra i platforma internetowa www.archipelag.edu.pl mająca na celu przybliżenie atmosfery oraz procesów społecznych zachodzących na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór po 1945 r. Grający poznają różne historie związane z naszym regionem zaprezentowane przez naocznych świadków m.in. przez Brittę Wuttke.
Twórcy „Archipelagu pamięci” przekazali kilka egzemplarzy gry do Gimnazjum oraz do naszej biblioteki. Już za kilka dni będzie można ją wypożyczyć do domu lub zagrać w czytelni.
Projekt został zrealizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych, dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.
Bibliotekarze

 


LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA NAJMŁODSZYCH

20 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się lekcja biblioteczna dla przedszkolaków z grupy Muszelki z Przedszkola „Morskie skarby”. Na początku Dyrektor Biblioteki, Andżelika Gałecka, przywitała dzieci i przedstawiła na czym polega praca w bibliotece. Oprowadziła najmłodszych po czytelni i wypożyczalni. Pokazała czytelnię internetową, katalog alfabetyczny i rzeczowy, a nawet jak działa kolorowa kserokopiarka. Pokazała gdzie znajdują się książki dla dzieci do wypożyczenia. Dzieci dowiedziały się , że w bibliotece oprócz czytania i wypożyczania książek mogą również zagrać w gry planszowe. Następnie pani Monika Jakubowska zaprezentowała kilka książek dla najmłodszych o zwierzętach, a pan Szymon Głod przeczytał bajkę pt. „Sekretne życie zwierzaków”. Na koniec spotkania dzieci wykonały pieski, kotki, króliczki, delfinki i pingwinki z koralików Hama, które zabrały do przedszkola na pamiątkę mile spędzonych chwil w bibliotece.
Bibliotekarze

 


Sposób na Elfa

26 września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem. Na poranek z pisarzem zostali zaproszeni uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach i klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Wapnicy.
Marcin Pałasz przez kilka lat był związany ze światem reklamy. Obecnie zajmuje się tylko pisarstwem. Jego pierwsza książka została wydana w 2004 r. Kolega namówił go, aby powieść, którą napisał w jednym egzemplarzu dla chrześniaka, wysłał do wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, która później zakupiła prawa autorskie. Nasz gość opowiedział dzieciom o swoich książkach. Jest wielkim miłośnikiem zwierząt, dlatego są one często bohaterami jego powieści. Zachęca, by adoptować psy ze schroniska lub z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wcześniej poleca przeczytać poradnik swojego autorstwa „Chciałbym mieć psa czyli jak wychować człowieka”. Marcin Pałasz chce uświadomić, że przyjęcie pupila pod swój dach to ogromna frajda, ale i obowiązki.
Jego najbardziej znaną książką jest „Sposób na Elfa” za którą w 2013 r. dostał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Materiały do powieści zbierał przez 2 lata obserwując zabawne przygody swojego psa- Elfa, który jest jej głównym bohaterem. Marcin Pałasz chciał kupić wyżła, ale czytając ogłoszenia w internecie natknął się na fotografię owczarka belgijskiego ze smutnymi oczami i zabawnymi, sterczącymi uszami. Szczeniak zrobił na nim ogromne wrażenie i przygarnął go ze schroniska. Psiak wabi się Elf ze względu na swoje odstające uszy. Autor założył psu konto na portalu społecznościowym i podpisał je Elf Pałasz. Twierdzi, że jego pupil jest najlepszym przyjacielem oraz członkiem rodziny, dlatego musi mieć nazwisko. Jego najnowsza książka „Elf i skarb wuja Leona” pojawi się w księgarniach w tym roku przed Bożym Narodzeniem. Marcin Pałasz jest już w trakcie pisania 7 części cyklu o przygodach Elfa.
Autor przyznał, że nie potrafi pisać horrorów, gdyż przy próbach ich pisania wychodzą mu komedie. Takim przykładem jest „Straszyć nie jest łatwo” o przygodach wampira i duchów mieszkających w starym, opuszczonym dworku.
Na bazie wspomnień napisał książkę „Dasz radę Marcelko”. Jest to powieść o niepełnosprawnej dziewczynce chodzącej o kuli po wypadku. Tytułowa bohaterka była bardzo nieszczęśliwa, ponieważ dokuczały jej koleżanki z klasy. Jej życie zmieniło się na lepsze, kiedy otrzymała szczeniaka Rozrabiaka, który pomógł jej w rehabilitacji.
Marcin Pałasz napisał wiele książek na zamówienie z serii Lego City i Lego Friends. Jest autorem kilkunastu słuchowisk radiowych dla dzieci, takich jak „Miss Bakteria” czy „Heca nie z tej ziemi”. Jego wiersze znajdują się na etykietach napojów dla dzieci Roko Fun. Zanim pisarz się zgodził na taką akcję, zapytał jaki jest skład soków, ponieważ nie chce być kojarzy z czymś niezdrowym dla najmłodszych.
Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki, zdobyć autografy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z pisarzem . Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.
Bibliotekarze

 


Zajęcia literacko-plastyczne w Szkole Podstawowej Nr 2 w Wapnicy

26 października 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała lekcję biblioteczną w Szkole Podstawowej Nr 2 w Wapnicy. Bibliotekarze opowiedzieli uczniom o nowościach książkowych zachęcając ich w ten sposób do czytania. Następnie dzieci miały za zadanie ozdobić pamiętniki, które posłużą im do wpisywania ważnych wydarzeń i do zbierania pamiątkowych wpisów.
Po zakończonych zajęciach plastycznych dzieci ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia. Lekcja biblioteczna zrobiła na uczniach ogromne wrażenie i wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że chcą, aby odbywała się cyklicznie.
Kolejne spotkanie z uczniami w Wapnicy już w listopadzie!

 


Fascynujący Szczecin oczami Leszka Hermana

21 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Leszkiem Hermanem autorem książki pt. „Sedinum”. Tytuł książki nawiązuje do łacińskiej nazwy Szczecina z XVI wieku. Od ponad 20 lat jest on architektem, prowadzi pracownię architektoniczną razem z bratem. Zajmują się głównie renowacją i konserwacją zabytków, pałaców i dworków. Pracę w studiu architektonicznym traktuje jako wyzwanie, odpowiedzialność i kreatywność w działaniu.
Pomysł na napisanie książki powstał już dawno. Pisał ją około dwóch lat. Praca nad książką była to dla naszego gościa odskocznią od codzienności. Leszek Herman od lat interesował się historią Szczecina, tajemnicami architektonicznymi oraz historią sztuki. W „Sedinum” pokazuje piękny i ciekawy Szczecin. Książka przepełniona jest zagadkami, szyframi, symbolami… Jest zaszyfrowany list, sarkofag księcia pomorskiego, zaginiony portret Sydonii von Borck , mapa, przywoływani są templariusze, masoni… Jednak dla autora jego debiutancka powieść to kryminał z wieloma elementami sensacji i przygody.
Leszek Herman nie ma nic przeciwko temu, aby porównywać go do Dana Browna. Mają podobny styl pisania, czyli krótkie technicznie rozdziały. Autor nie myślał na początku, że napisze tak obszerną książkę. Pisanie o Szczecinie, ciekawostkach, legendach miało być jedynie uzupełnieniem do portalu internetowego „KochamSzczecin.pl” prowadzonego przez jego koleżankę. Podczas spotkania nasz gość zdradził, że znajdująca się na okładce „Sedinum” twarz to Sydonia von Borck, pomorska szlachcianka z XVI wieku oskarżona o czary, która rzuciła klątwę na ród Gryfitów i została stracona przez ścięcie mieczem. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek o Sydonii m.in. o jej podwójnym portrecie autorstwa Łukasza Cranacha o jej zamiłowaniu do higieny, o grubych aktach z jej procesu o czary. Książka Leszka Hermana przyczyniła się do ogromnej promocji Szczecina i okolic. Nasz gość opowiadał również o pracy nad konserwacją zabytków, o zrealizowanych projektach m. in. w kościele w Jarszewie nieopodal Kamienia Pomorskiego, w pałacu w Przelewicach, w „Starej Rzeźni” na Łasztowi. Uważa, że odrestaurowywanie powinno odbywać się „w duchu tego, co już było”.
W listopadzie zostanie wydana kolejna książka Leszka Hermana. Tym razem akcja będzie związana z Morzem Bałtyckim. Troje bohaterów poznanych w „Sedinum” będzie uwikłanych w interesujące historie związane z Darłowem.
Na Pomorzu istnieje wiele ciekawostek architektonicznych, które Leszek Herman odkrywa i dzieli się nimi. Warto wspomnieć o Zamku Książąt Pomorskich gdzie według teorii poznańskiego profesora w krypcie jest fragment starej wieży, o obrazach w kościele w Marianowie czy o usytuowaniu ścieżek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w kształcie skarabeusza. Na uwagę zasługują też trzy szczecińskie place, które są odwzorowaniem trzech egipskich piramid względem Oriona.
Po publikacji książki środowisko architektów pozytywnie odniosło się do „Sedinum”. Nie było tzw. hejtu, mimo wielu śmiałych i odważnych teorii. Książka stała się fenomenem, autor nie spodziewał się tak życzliwych reakcji ze strony czytelników.
Leszek Herman uważa, że historią Pomorza należy zająć się w sposób komercyjny. Jest to jedyny sposób, by ją ocalić. Bardzo go boli, że wiele miejsc na Pomorzu zostało zapomnianych a nawet przestało istnieć np. barokowy dworek w Dobropolu. Niegospodarność uważa za przekleństwo i obawia się, że kiedyś zostanie to nam wytknięte przez potomnych. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią z przybyłymi słuchaczami oraz zaproszeniem na kolejne spotkanie z Leszkiem Hermanem, już w przyszłym roku.
Bibliotekarze

 


LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA NAJMŁODSZYCH

20 października 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się lekcja biblioteczna dla przedszkolaków z grupy Muszelki z Przedszkola „Morskie skarby”. Na początku Dyrektor Biblioteki, Andżelika Gałecka, przywitała dzieci i przedstawiła na czym polega praca w bibliotece. Oprowadziła najmłodszych po czytelni i wypożyczalni. Pokazała czytelnię internetową, katalog alfabetyczny i rzeczowy, a nawet jak działa kolorowa kserokopiarka. Pokazała gdzie znajdują się książki dla dzieci do wypożyczenia. Dzieci dowiedziały się , że w bibliotece oprócz czytania i wypożyczania książek mogą również zagrać w gry planszowe. Następnie pani Monika Jakubowska zaprezentowała kilka książek dla najmłodszych o zwierzętach, a pan Szymon Głod przeczytał bajkę pt. „Sekretne życie zwierzaków”. Na koniec spotkania dzieci wykonały pieski, kotki, króliczki, delfinki i pingwinki z koralików Hama, które zabrały do przedszkola na pamiątkę mile spędzonych chwil w bibliotece.
Bibliotekarze.

 


„Życie to tragikomedia” czyli Krzysztof Kowalewski w rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem

14 października 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z wybitnym aktorem Krzysztofem Kowalewskim. Wieczór autorski został poświęcony książce pt. „Taka zabawna historia”, której autorem jest Krzysztof Kowalewski oraz Juliusz Ćwieluch.
Krzysztof Kowalewski to znakomity aktor filmowy i teatralny. Znany jest z takich filmów jak: „Nie ma róży bez ognia”, „ Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Brunet wieczorową porą”. Grał także w wielu filmach dla młodzieży m.in.: „Awantura o Basię”, „Stawiam na Tolka Banana”. Wystąpił w serialach telewizyjnych takich jak: „Rodzina Leśniewskich”, „Janka”, „Buła i spóła” czy „Daleko od noszy”. Oczywiście nikt nie zapomniał jego wielkiej roli w słuchowisku „Kocham pana, panie Sułku”, które było emitowane na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Od ponad trzydziestu lat jest związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie.
Juliusz Ćwieluch jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował w redakcji „Gazety Wyborczej”. Obecnie jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Oboje są autorami książki będącej wywiadem-rzeką z Krzysztofem Kowalewskim.
Książka „Taka zabawna historia” powstawała u aktora w domu. Na początku był to tylko krótki wywiad do tygodnika „Polityka”. Artykuł był na tyle ciekawy, że wydawca poprosił o więcej tekstu i powstała z tego niesamowita książka.
Krzysztof Kowalewski nie ukrywał, że miał bardzo trudne dzieciństwo. Nie ominął go strach, głód, a niezapomniane, makabryczne obrazy wojny nadal ma przed oczami. Pomimo tego całego bagażu doświadczeń, jest bardzo pogodnym człowiekiem i często się uśmiecha. Jak sam przyznał, pogodna natura człowieka potrafi odsunąć złe myśli.
Aktor wspominał swoich rodziców, zwłaszcza matkę. Ojca Cypriana, który był wojskowym i trafił do sowieckiej niewoli, nie pamięta. Matka chciała studiować prawo, ale ze względu na to, że była Żydówką uniemożliwiono jej to. Została aktorką i przyjęła pseudonim Czahurska. Krzysztof Kowalewski o swoim pochodzeniu dowiedział się w wieku 9 lat tuż przed pogromem kieleckim w 1946 r. Aktor opowiedział również, że matka chorowała na stwardnienie rozsiane i nieraz miała z tego powodu załamania nerwowe i próbę samobójczą. W tamtych czasach nie było jeszcze leków hamujących rozwój choroby i trzeba było patrzeć, jak człowiek szybko staje się niedołężny. To był trudny czas dla Kowalewskiego.
Aktor opowiedział także o swojej pracy na planie. Przytaczał wiele zabawnych anegdot. Wspominał wielkie nazwiska takie jak: Aleksander Bardini, Jerzy Krasowski, Janusz Gajos, Jerzy Dobrowolski, Jerzy Trela, Jerzy Hoffman czy Edward Dziewoński. Nasz gość stwierdził, że przełomowym momentem w jego karierze była rola u Stanisława Barei w filmie „Brunet wieczorową porą” oraz kreacja Rocha Kowalskiego w „Potopie”.
Krzysztof Kowalewski bardzo ceni sobie pracę w teatrze. Opowiedział przybyłym gościom o różnych psikusach, jakie robił swoim kolegom aktorom dla rozładowania atmosfery. Kiedyś założył sobie miednicę na głowę, przykrył się obrusem udając stolik na scenie i łapał kolegów po fachu za nogi.
Aktor przyznał, że dzisiejszy kabaret nie dorównuje temu, w którym on kiedyś występował. Przede wszystkim teksty były o wiele śmieszniejsze, bo literackie. Pisali je m.in. Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Stanisław Tym.
Na zakończenie spotkania publiczność jednogłośnie stwierdziła, że Krzysztof Kowalewski jest wybitnym aktorem i bardzo lubianym przez widzów. Często gra role drugoplanowe, mimo to, jego postacie zapadają widzom bardziej w pamięć niż role głównych bohaterów. Po zakończeniu rozmowy fani kunsztu aktorskiego Krzysztofa Kowalewskiego ustawili się w kolejce po autografy i pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie obyło się w ramach Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” i Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziękujemy Hotelowi Międzyzdroje za pomoc w organizacji spotkania. Jeśli ktoś po spotkaniu bądź po przeczytaniu naszej relacji czuje niedosyt, to zapraszamy do lektury książki „Taka zabawna historia”, którą można wypożyczyć w naszej bibliotece.
Bibliotekarze

 


UROCZYSTE PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach 13 października 2016 r. zorganizowała lekcję biblioteczną, podczas której dzieci z pierwszej klasy ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach mogły zapisać się do wypożyczalni. Dyrektor Andżelika Gałecka przedstawiła wszystkich pracowników biblioteki oraz opowiedziała o zasadach korzystania z księgozbioru działu dziecięcego, którego książki można wypożyczać do domu. Jak się później okazało, niektórzy mali czytelnicy byli już zapisani i od dawna korzystali z biblioteki, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Na początku spotkania Pan Szymon Głod, starszy bibliotekarz, zaprosił uczniów do wysłuchania bajek. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie założyli swoją kartę biblioteczną i przystąpili do programu „Od najmłodszych lat z książką za pan brat”, który skierowany jest dla uczniów klas I-III. Za każdą wypożyczoną książkę uczeń otrzymuje „gwiazdkę”, wkleja ją na specjalną kartę, którą dostaje od bibliotekarza podczas zapisu. Za zebrane 50 gwiazdek, młody czytelnik otrzymuje niespodziankę. Celem tego programu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Nad procedurą zapisywania uczniów do wypożyczalni czuwały Panie: Anita Cieślak i Anna Piecyk.
Po założeniu kart bibliotecznych, każdy z uczniów został pasowany przez Panią Dyrektor na czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej ogromnym piórem, które jest symbolem pisarzy. Było to bardzo emocjonujące przeżycie dla dzieci. Każdy stał w skupieniu i czekał, aż pióro znajdzie się na jego ramieniu, by oficjalnie zostać czytelnikiem międzyzdrojskiej biblioteki.
Na zakończenie uczniowie tworzyli delfinki, pingwinki, motylki i misie z koralików HAMA, które zabrali ze sobą na pamiątkę.

 


Poznaj tajemnice Szczecina z Leszkiem Hermanem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Leszkiem Hermanem, które odbędzie się 21 października 2016 r. (piątek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
„Sedinum. Wiadomość z podziemi” to debiutancka powieść Leszka Hermana, która jest porównywana twórczości do Dana Brown’a. Morderstwa, pościgi i poszukiwanie skarbu wolnomularzy ukrytego przed hitlerowcami w zapomnianych podziemiach Szczecina. Dzieje rodu Gryfitów i obraz nieszczęśliwie zakochanej pomorskiej czarownicy - Sydonii von Borck. Architektoniczne zagadki miasta i mnożące się pytania. Akcja dziejąca się współcześnie, wpleciona w historię Pomorza. To wszystko znajdziemy w powieści „Sedinum…”. Po przeczytaniu książki czytelnik uświadamia sobie, jaką bogatą i fascynująca historię ma Szczecin oraz ile jeszcze tajemnic czeka na odkrycie.
Leszek Herman jest szczecinianinem. Od 1997 r. jest projektantem i współwłaścicielem szczecińskiej Pracowni Projektowej Konserwacji Zabytków. W latach 1993-1995 był autorem cyklu artykułów dla „Gazety Wyborczej” o niezwykłych budynkach i miejscach w Szczecinie oraz na Pomorzu, ilustrowanych własnymi odręcznymi rysunkami. Od 2005 r. prowadzi wraz z bratem Marcinem autorską pracownię projektową. Prywatnie jest miłośnikiem tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, dobrej książki, roweru, jazdy konnej i spotkań przy piwie z przyjaciółmi.
Bibliotekarze

 


Taka zabawna historia… czyli spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim

Zapraszamy na spotkanie z aktorem Krzysztofem Kowalewskim, które odbędzie się 14 października 2016 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Moderatorem spotkania będzie Juliusz Ćwieluch, współautor książki „Taka zabawna historia”, będącej wywiadem-rzeką z Krzysztofem Kowalewskim.
Krzysztof Kowalewski urodził się w Warszawie w 1937 r. Jest świetnym tragikiem, który często bywa mylony z aktorem komediowym. Zadebiutował w 1960 r. jako aktor epizodyczny w „Krzyżakach” Aleksandra Forda. Grywał w rzeczach tak smutnych, że aż śmiesznych, na przykład w filmach Barei, „Nie ma róży bez ognia”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” . Niektórzy mylą tego niezwykle miłego człowieka z gburowatym panem Sułkiem ze słuchowiska „Kocham pana, panie Sułku” emitowanym na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Odpowiada wtedy zrezygnowany: - Cicho, wiem. Krzysztof Kowalewski w 1974 roku wystąpił jak Roch Kowalski w „Potopie”, 25 lat później zagrał Zagłobę w ostatniej części sienkiewiczowskiej trylogii. Grał w wielu filmach dla młodzieży m.in. „Stawiam na Tolka Banana”, „Awantura o Basię”. Był tatą w popularnym serialu telewizyjnym „Rodzina Leśniewskich”. Później stale występował w serialach „Buła i spóła” czy „Daleko od noszy”. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze dosyć przypadkowo zmieniał teatry. Do Polskiego został przyjęty na podstawie uzębienia. Największe role znalazł dopiero w Teatrze Współczesnym, którego aktorem jest od ponad 30 lat.
Juliusz Ćwieluch urodził się w 1975 r. w Starachowicach. Jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, który nie opublikował żadnej recenzji i studentem podyplomowych studiów reklamy, który żadnej nie stworzył. W oczekiwaniu na lepszą propozycję zawodową zatrudnił się w lokalnej „Gazecie Wyborczej”. Było to 16 lat temu. Wykonywany, aczkolwiek niewyuczony, zawód dziennikarza zdobył więc przez zasiedzenie. Od kilku lat jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”.
Spotkanie odbędzie się w ramach Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” 14-16 października 2016 r. Serdecznie zapraszamy. (wstęp wolny)

 


Dyplom Uznania za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 


„Leciałam do was na skrzydłach”

3 października 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Danutą Szyksznian w ramach XXXV Jubileuszowego, a zarazem ostatniego, Zjazdu Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach.
Danuta Szyksznian urodziła się w 1925 roku w Krakowie. W czasie okupacji sowieckiej aktywnie włączała się do konspiracyjnej organizacji młodzieżowej w Gimnazjum i Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie. W 1939 roku została zaprzysiężona jako łączniczka o pseudonimie „Szarotka”, następnie działała jako „Sarenka” w grupie łączniczek o kryptonimie „Kozy” u „Jelonka” (ppor. S. Kiałka). W grudniu 1944 roku została aresztowana przez NKGB i osądzona na 10 lat łagrów w ZSRR. Po przejściu na emeryturę działa bardzo aktywnie w organizacjach kombatanckich. Jest autorką książek: „Jak dopalał się ogień biwaku”, „281 dni w szponach NKWD” oraz najnowszej „Wilno – krew i łzy. Ponary”, której promocja odbyła się podczas spotkania.
W ostatniej chwili nastąpiły zmiany w scenariuszu spotkania. Danuta Szyksznian została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, dlatego przybyła do Międzyzdrojów z opóźnieniem.
Na wstępie uczennice międzyzdrojskiego gimnazjum: Justyna Liberska, Julia Konarzewska, Karolina Przybylska, Aleksandra Rębek, Aleksandra Strużyna przeczytały wiersze zawarte w książkach Danuty Szyksznian. Podczas oczekiwania na honorowego gościa dr Krzysztof Szczur ze Szczecina przedstawił prezentację dotyczącą historii i życia Polaków na Kresach Wschodnich. Przybliżył on znaczenie utraconych ziem , klęsk i męczeństwa, a także dni chwały i potęgi dawnej Polski.
Przyjaciółki Danuty Szyksznian, Barbara Teresa Dominiczak oraz Aleksandra Petrusewicz, opowiedziały o najnowszej książce autorki „Wilno – krew i łzy. Ponary”, odczytały fragmenty tekstu i niektóre wiersze w niej zawarte. Tytułowe Ponary to miejscowość pod Wilnem, które stały się miejscem kaźni Polaków z tych okolic. Danuta Szyksznian chciała przybliżyć czytelnikom smutne, ale jakże ważne wydarzenia, które były przez lata zapomniane. „Czas goi rany, ale blizna pozostaje”, swoimi książkami nasz gość składa hołd wszystkim Zwyczajnym – Niezwyczajnym pozostającym w cieniu historii. Nie robi tego dla zaszczytów, ocalić od zapomnienia uważa za swój obowiązek.
Autorka co roku jest w Międzyzdrojach i jak sama podkreśliła, bardzo kocha to miasto, dlatego nie wyobrażała sobie nie przyjechać choćby na chwilę na spotkanie z czytelnikami. Dla naszego gościa było dużym zaskoczeniem, że w międzyzdrojskiej bibliotece można było kupić jej najnowszą książkę. Ona sama miała ją pierwszy raz w rękach. Wydanych zostało pięćdziesiąt egzemplarzy z kolorowymi zdjęciami i była to jedyna okazja do ich zdobycia. Kolejna seria wydawnicza będzie dostępna już w wersji czarno- białej.
Współwydawcą książki jest Fundacja Wspierania Kultury Noc Poetów, której prezesem jest ks. Sławomir Kokorzycki z Recza. Podczas spotkania ksiądz przybliżył działalność Fundacji, która ma szczególne znaczenie we wspieraniu i promocji artystów, dzieci i młodzieży oraz propagowania kultury i historii.
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, turyści, goście Zjazdu Kresowych Żołnierzy AK, a także harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich w Międzyzdrojach. Przybyli goście wytrwale czekali na „Sarenkę”, aby móc zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie, zdobyć autograf i choćby przez moment porozmawiać. Ze wzruszeniem słuchali ciepłych słów podziękowań autorki i zaproszenia na dalsze uroczystości w Międzyzdrojach.
Serdecznie dziękujemy Pani Annie Podhorodeckiej – Nurkowskiej za przygotowanie młodzieży oraz Panu Adamowi Jasiewiczowi, Prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koła w Wolinie, za pomoc w organizacji spotkania.

 


Rodzinne warsztaty plastyczne „Pamiątki z wakacji” w Bibliotece w Międzyzdrojach

27 i 29 września 2016r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała warsztaty plastyczne pt. „Pamiątki z wakacji”. Podczas pierwszego dnia zajęć dzieci, wspólnie z rodzicami i bibliotekarzami, wykonały ozdobne „piaskowe mozaiki”. Uzyskanie takiego efektu polegało na wcieraniu kolorowej kredy w sól, następnie wsypywaniu jej do butelek i słoiczków pod różnym kątem. Pięknie ozdobione mozaiki „zamknięte w szkle” dzieci mogły zabrać do domu na pamiątkę mile spędzonego czasu.
Drugiego dnia warsztatów dzieci, wspólnie z opiekunami, wykonywały pamiętniki, które ozdabiały kolorowym filcem, ozdobnymi koralikami, kryształkami, muszelkami... Bibliotekarze, jako pierwsi wpisali się najmłodszym do pamiętników. Zajęcia przebiegły w ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Materiały plastyczne na warsztaty zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

 


Sposób na Elfa

26 września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem. Na poranek z pisarzem zostali zaproszeni uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach i klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Wapnicy.
Marcin Pałasz przez kilka lat był związany ze światem reklamy. Obecnie zajmuje się tylko pisarstwem. Jego pierwsza książka została wydana w 2004 r. Kolega namówił go, aby powieść, którą napisał w jednym egzemplarzu dla chrześniaka, wysłał do wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, która później zakupiła prawa autorskie. Nasz gość opowiedział dzieciom o swoich książkach. Jest wielkim miłośnikiem zwierząt, dlatego są one często bohaterami jego powieści. Zachęca, by adoptować psy ze schroniska lub z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wcześniej poleca przeczytać poradnik swojego autorstwa „Chciałbym mieć psa czyli jak wychować człowieka”. Marcin Pałasz chce uświadomić, że przyjęcie pupila pod swój dach to ogromna frajda, ale i obowiązki.
Jego najbardziej znaną książką jest „Sposób na Elfa” za którą w 2013 r. dostał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Materiały do powieści zbierał przez 2 lata obserwując zabawne przygody swojego psa- Elfa, który jest jej głównym bohaterem. Marcin Pałasz chciał kupić wyżła, ale czytając ogłoszenia w internecie natknął się na fotografię owczarka belgijskiego ze smutnymi oczami i zabawnymi, sterczącymi uszami. Szczeniak zrobił na nim ogromne wrażenie i przygarnął go ze schroniska. Psiak wabi się Elf ze względu na swoje odstające uszy. Autor założył psu konto na portalu społecznościowym i podpisał je Elf Pałasz. Twierdzi, że jego pupil jest najlepszym przyjacielem oraz członkiem rodziny, dlatego musi mieć nazwisko. Jego najnowsza książka „Elf i skarb wuja Leona” pojawi się w księgarniach w tym roku przed Bożym Narodzeniem. Marcin Pałasz jest już w trakcie pisania 7 części cyklu o przygodach Elfa.
Autor przyznał, że nie potrafi pisać horrorów, gdyż przy próbach ich pisania wychodzą mu komedie. Takim przykładem jest „Straszyć nie jest łatwo” o przygodach wampira i duchów mieszkających w starym, opuszczonym dworku.
Na bazie wspomnień napisał książkę „Dasz radę Marcelko”. Jest to powieść o niepełnosprawnej dziewczynce chodzącej o kuli po wypadku. Tytułowa bohaterka była bardzo nieszczęśliwa, ponieważ dokuczały jej koleżanki z klasy. Jej życie zmieniło się na lepsze, kiedy otrzymała szczeniaka Rozrabiaka, który pomógł jej w rehabilitacji.
Marcin Pałasz napisał wiele książek na zamówienie z serii Lego City i Lego Friends. Jest autorem kilkunastu słuchowisk radiowych dla dzieci, takich jak „Miss Bakteria” czy „Heca nie z tej ziemi”. Jego wiersze znajdują się na etykietach napojów dla dzieci Roko Fun. Zanim pisarz się zgodził na taką akcję, zapytał jaki jest skład soków, ponieważ nie chce być kojarzy z czymś niezdrowym dla najmłodszych.
Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki, zdobyć autografy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z pisarzem . Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.
Bibliotekarze

 


„Naród, który nie przywiązuje dostatecznej wagi do przeszłości, zubaża historię” – spotkanie z Danutą Szyksznian- Ossowską

Zapraszamy na spotkanie z Danutą Szyksznian- Ossowską, które odbędzie się 3 października 2016r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach w ramach XXXV Jubileuszowego, a zarazem ostatniego, Zjazdu Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach.
Danuta Szyksznian-Ossowska urodziła się w 1925 roku. W czasie okupacji sowieckiej aktywnie włączyła się do konspiracyjnej organizacji młodzieżowej w Gimnazjum i Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie. W grudniu 1939 roku została zaprzysiężona jako łączniczka o pseudonimie „Szarotka” i pełniła tę funkcję do momentu zajęcia Wilna przez Niemców. Następnie działała jako „Sarenka” w grupie łączniczek o kryptonimie „Kozy” u „Jelonka” (ppor. S.Kiałka) szefa Kwatermistrzostwa Komendy Okręgu ZWZ-AK. Pod koniec grudnia 1944 roku została aresztowana przez NKGB i po ciężkim śledztwie osądzona zaocznie na 10 lat łagrów w ZSRR. Do dziś działa aktywnie w organizacjach kombatanckich pełniąc funkcję wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wiceprezesa Kół Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie. Jest honorową obywatelką Międzyzdrojów oraz „Szczecinianką 2011 roku”. Za swoją działalność odznaczona min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Pani Szyksznian-Ossowska jest autorką książek „Jak dopalał się ogień biwaku”, „281 dni w szponach NKWD” oraz najnowszej lecz jeszcze nie wydanej „Wilno-krew i łzy. Ponary”.

 


Rodzinne warsztaty plastyczne „Pamiątki z wakacji” w Bibliotece w Międzyzdrojach

 


Literatura polska na jesienne wieczory- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki


15 września 2016 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Bibliotekarze wraz z czytelnikami rozmawiali o twórczości Marii Nurowskiej. Zachwycali się takimi powieściami jak: „Dom na krawędzi”, „Hiszpańskie oczy”, „Rosyjski kochanek” czy „Księżyc nad Zakopanem”. Goście ubolewali, że pisarka nie jeździ na spotkania autorskie.
Czytelnicy dyskutowali również o twórczości Jana Leona Wiśniewskiego, autora „S@motności w sieci”, cyklu „Saga” Barbary Rybałtowskiej oraz o niedocenionej w Polsce Manueli Gretkowskiej. Uczestnicy opowiedzieli o swoich gustach literackich i ostatnio przeczytanych książkach, które polecili współuczestnikom.
Dyskusja odbyła się w sympatycznej atmosferze z zaproszeniem na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się zimą.

 


„Dogmat płci”, czyli dyskusja z dr. Maciejem Dudą

7 września 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z dr. Maciejem Dudą, który promował swoją książkę pt. „Dogmat płci. Polska wojna z gender”.
Maciej Duda jest doktorem nauk humanistycznych oraz pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest również autorem monografii „Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska”, a także współredaktorem trzech tomów raportu „Gender w podręcznikach”.
W dyskusji brali udział również Piotr Lachowicz, feminista, pracownik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Anita Kucharska-Dziedzic, feministka, prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Baba” w Zielonej Górze. Została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
Dyskusja podczas spotkania dotyczyła książki dr Macieja Dudy, który przybliża czytelnikom pojęcie gender. Od wielu lat zbiera różne materiały dotyczące tego zagadnienia, a dzięki swoim obserwacjom i doświadczeniu zwraca uwagę na powielanie nieprawdy w różnych publikacjach, także naukowych. Przyznał, że pierwsza wersja książki zawierała dużo osobistych emocji i próby rozliczenia się z osobami, które go atakowały. Ostatecznie przeredagował publikację, ponieważ zależało mu na stworzeniu fachowej i naukowej książki.
W trakcie spotkania goście poruszyli temat tzw. równościowych przedszkoli. Obalali argumenty, że społeczna rola chłopca może zostać w jakiś sposób zachwiana, gdy zacznie przebierać się w sukienki. Zwrócili uwagę, że dyskusja w mediach toczy się wyłącznie wokół chłopców. Nigdzie nie pojawił się przykład, że scenariusz zajęć proponowany przez przedszkola uwłacza także dziewczynkom i prowadzi do zaburzenia ich seksualności.
Goście spotkania bardzo ubolewali, że w szkołach w kanonie lektur brakuje publikacji Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Pisarz, tłumacz i lekarz, który żył na przełomie XIX/ XX w. głosił bardzo liberalne poglądy, jak na tamte czasy, dotyczące świadomego macierzyństwa, propagujące antykoncepcję i edukację seksualną.
Dyskusja miała na celu przybliżenie przybyłym gościom, czym tak naprawdę jest gender. Wbrew medialnej nagonce gender nie jest równoznaczne z homoseksualizmem. Autor starał się wyjaśnić, że nie zawsze to, co słyszymy w środkach masowego przekazu jest zgodne z prawdą.
Po spotkaniu można było zakupić książkę, zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z zaproszonymi gośćmi.
Bibliotekarze

 


Wieczór poetycko-muzyczny

25 sierpnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór poetycki. Swoją twórczość zaprezentowały nasze miejscowe poetki, Pani Marianna Kargul i Pani Krystyna Rycombel.
Pani Marianna Kargul przeczytała wiersze o tematyce morskiej i miłosnej ze swojego najnowszego tomiku poezji pt. „Moje miejsce na ziemi”. Autorka podkreśliła, że jej wiersze są różnorodne i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Pani Krystyna Rycombel wydała swój pierwszy tomik pt. „Wiersze”, w którym znajdują się utwory religijne, patriotyczne, miłosne, o życiu zwykłych ludzi, a także piosenki. Pani Krystyna przeczytała kilka swoich utworów, aby przybliżyć przybyłym gościom swoją twórczość. Autorka cały czas pisze nowe wiersze i mamy nadzieję, że za jakiś czas czytelnicy doczekają się drugiego tomiku.
Drugą część spotkania goście ze Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddziału Kołobrzeskiego, Pani Beata Kępińska, Pan Stanisław Nyczaj i Pani Małgorzatas Siemieniec poświęcili Annie German.
Pani Beata Kępińska opowiedziała życiorys Anny German, znakomitej piosenkarki, której 34. rocznica śmierci przypadała właśnie na 25 sierpnia. Mogliśmy również posłuchać piosenek nieżyjącej artystki w wykonaniu Pani Małgorzaty Siemieniec. Wykonała takie utwory jak: „Tańczące Eurydyki”, „Człowieczy los” czy „Wróć do Sorrento”. Małgorzata Siemieniec była członkiem chóru „Masłowianie” na kielecczyźnie. Wystąpiła w programach telewizyjnych takich jak: „Must by the music” oraz „Szansa na sukces”.
Pani Beata Kępińska opowiedziała także o swojej twórczości literackiej. Jest autorką czterech powieści. Jej pierwsza książka pt. „Siedlisko i diabelisko” w bardzo krótkim czasie zdobyła miano bestselleru. Pisarka ma na swoim koncie także dwa tomiki poezji, z których przeczytała kilka wierszy.
Na zakończenie Pan Stanisław Nyczaj, poeta, krytyk literacki, wydawca oraz prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich, opowiedział o swojej pracy i przedstawił kilka swoich utworów, które były zwieńczeniem całego spotkania.
Podczas spotkania odbył się również wernisaż wystawy fotografii Pana Tomasza Kargula. Zdjęcia można oglądać w czytelni w bibliotece.
Po wieczorze pełnym emocji można było kupić tomiki poezji oraz powieści z dedykacją autorów i zrobić pamiątkowe zdjęcie z artystami.
Bibliotekarze

 


„Literatura polska na jesienne wieczory”

Dyskusyjny Klub Książki oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zapraszają wszystkich miłośników książek na spotkanie pt. „Literatura polska na jesienne wieczory”, które odbędzie się 15 września 2016 r. o godz. 16.00

 


"Polska wojna z gender" - spotkanie autorskie
z dr. Maciejem Dudą

Zapraszamy na spotkanie autorskie z dr. Maciejem Dudą, które odbędzie się 7 września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach o godz. 18.00. Rozmowa z autorem toczyć się będzie wokół książki „Dogmat płci Polska wojna z gender”. W dyskusji wezmą również udział dr Anita Kucharska-Dziedzic i Piotr Lachowicz. Wspólnie podejmą debatę o gender, czyli społecznej roli kobiet i mężczyzn, spróbują odczarować obszary tabu lub zamazane stereotypowymi szablonami. Podejmą trudne tematy związane z przemocą wobec kobiet, seksualizacją wizerunku kobiet i dzieci, nierównościami w płacach, trudnościami w awansach, samotnością w macierzyństwie. Organizatorami spotkania są: Fundacja Czas Dialogu, Kongres Kobiet, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Wydawnictwo Naukowe Katedra. Serdecznie zapraszamy.
MACIEJ DUDA – doktor nauk humanistycznych, wykładowca, badacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor  monografii „Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska” (2013). Współredaktor trzech tomów raportu „Gender w podręcznikach” (2016). Stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Jako trener antydyskryminacyjny współpracuje z instytucjami państwowymi, prywatnymi i pozarządowymi.
PIOTR LACHOWICZ - Feminista. Pracownik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Koordynator sieci nauczycieli na rzecz równości. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i równościowe. Ukończył polonistykę i kulturoznawstwo. Wolny czas stara się dzielić między trzy rzeczy: lekturę, żeglarstwo i podróże.  
ANITA KUCHARSKA-DZIEDZIC - Laureatka tegorocznej nagrody im. Jana Wejcherta Polskiej Rady Biznesu za działania społeczne, feministka, współzałożycielka prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA w Zielonej Górze, które prowadzi działania antyprzemocowe m.in. dla kobiet mieszkających na wsi; świadczącego pomoc i wsparcie osobom pokrzywdzonym przemocą seksualną, domową i dyskryminacją. Należy do ogólnopolskiej Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw. Odznaczona w 2011 r. przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi na działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Wykładowczyni na Uniwersytecie Zielonogórskim. Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego. Współorganizatorka Regionalnych Kongresów Kobiet w Lubuskiem.

 


Wieczór poetycko-muzyczny

25 sierpnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór poetycki. Swoją twórczość zaprezentowały nasze miejscowe poetki, Pani Marianna Kargul i Pani Krystyna Rycombel.
Pani Marianna Kargul przeczytała wiersze o tematyce morskiej i miłosnej ze swojego najnowszego tomiku poezji pt. „Moje miejsce na ziemi”. Autorka podkreśliła, że jej wiersze są różnorodne i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Pani Krystyna Rycombel wydała swój pierwszy tomik pt. „Wiersze”, w którym znajdują się utwory religijne, patriotyczne, miłosne, o życiu zwykłych ludzi, a także piosenki. Pani Krystyna przeczytała kilka swoich utworów, aby przybliżyć przybyłym gościom swoją twórczość. Autorka cały czas pisze nowe wiersze i mamy nadzieję, że za jakiś czas czytelnicy doczekają się drugiego tomiku.
Drugą część spotkania goście ze Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddziału Kołobrzeskiego, Pani Beata Kępińska, Pan Stanisław Nyczaj i Pani Małgorzatas Siemieniec poświęcili Annie German.
Pani Beata Kępińska opowiedziała życiorys Anny German, znakomitej piosenkarki, której 34. rocznica śmierci przypadała właśnie na 25 sierpnia. Mogliśmy również posłuchać piosenek nieżyjącej artystki w wykonaniu Pani Małgorzaty Siemieniec. Wykonała takie utwory jak: „Tańczące Eurydyki”, „Człowieczy los” czy „Wróć do Sorrento”. Małgorzata Siemieniec była członkiem chóru „Masłowianie” na kielecczyźnie. Wystąpiła w programach telewizyjnych takich jak: „Must by the music” oraz „Szansa na sukces”.
Pani Beata Kępińska opowiedziała także o swojej twórczości literackiej. Jest autorką czterech powieści. Jej pierwsza książka pt. „Siedlisko i diabelisko” w bardzo krótkim czasie zdobyła miano bestselleru. Pisarka ma na swoim koncie także dwa tomiki poezji, z których przeczytała kilka wierszy.
Na zakończenie Pan Stanisław Nyczaj, poeta, krytyk literacki, wydawca oraz prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich, opowiedział o swojej pracy i przedstawił kilka swoich utworów, które były zwieńczeniem całego spotkania.
Podczas spotkania odbył się również wernisaż wystawy fotografii Pana Tomasza Kargula. Zdjęcia można oglądać w czytelni w bibliotece.
Po wieczorze pełnym emocji można było kupić tomiki poezji oraz powieści z dedykacją autorów i zrobić pamiątkowe zdjęcie z artystami.
Bibliotekarze

 


Wieczór poetycki

Zapraszamy na wieczór poetycki, który odbędzie się 25 sierpnia 2016 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Swoją twórczość zaprezentują mieszkanki Międzyzdrojów, Pani Marianna Kargul, która wydała tomik poezji „Moje miejsce na ziemi” a teraz przedstawi nowe utwory, oraz Pani Krystyna Rycombel z tomikiem pt. „Wiersze”.
Swoją twórczość zaprezentują również członkowie Stowarzyszenia Autorów Polskich z Oddziału Kołobrzeskiego, które zrzesza poetów i pisarzy z całego kraju, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Kołobrzegu, Szczecina, Łodzi, ….W swojej działalności programowej mają organizację m.in. plenerów i warsztatów literackich w różnych miejscowościach w Polsce. Oprawę wokalno-muzyczną spotkania zapewni Pani Małgorzata Siemieniec.
Podczas spotkania odbędzie się również wernisaż wystawy fotograficznej Pana Tomasza Kargula.

 


„Literatura kobieca na lato- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki”

19 lipca 2016 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Bibliotekarze opowiedzieli o tak zwanej literaturze kobiecej, która stała się bardzo popularna nie tylko wśród pań. Wszyscy zgodzili się co do tego, że taka literatura jest uniwersalna, dla szerokiego grona odbiorców i na ogół kończy się happy endem. Uczestnicy mogli wysłuchać kilku fragmentów książek Magdaleny Witkiewicz „Awaria małżeńska” i „Ballada o ciotce Matyldzie”, które przeczytali pracownicy biblioteki Anna Piecyk i Szymon Głod.
Po ożywionej dyskusji o fenomenie literatury kobiecej, nasi goście zostali zapoznani z nowościami książkowymi, które są dostępne w wypożyczalni.
Podczas spotkania został także poruszony temat skandynawskich kryminałów, które cieszą się ogromnym powodzeniem w naszej bibliotece.
Uczestnicy opowiedzieli o swoich gustach literackich i ostatnio przeczytanych książkach, które polecili współuczestnikom.
Dyskusja odbyła się w sympatycznej atmosferze z zaproszeniem na kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, który odbędzie się już jesienią.

 


Wspomnień czar


Młodzi czytelnicy uhonorowani, statuetka ?Przyjaciel Szkoły" i podziękowanie dla Dyrektora Biblioteki Andżeliki Gałeckiej

Jak co roku międzyzdrojscy bibliotekarze nagrodzili dzieci i młodzież szkolną za czytelnictwo w roku szkolnym 2015/2016. 23 czerwca 2016 r. na uroczystym apelu w Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach nagrodę książkową i dyplom otrzymał Kamil Karmowski z klasy II, który przeczytał 113 książek. Niezmiernie miło nam poinformować, iż podczas tej uroczystości na ręce Dyrektora Biblioteki, Andżeliki Gałeckiej zostało wręczone podziękowanie dla załogi Biblioteki od Dyrektora Gimnazjum, Pani Tamary Starachowskiej, Grona Pedagogicznego oraz uczniów za owocną współpracę.
24 czerwca 2016 r. nagrody i dyplomy dla najlepszych czytelników ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy odebrali Kacper Rębek z kl. II i Ester Kjaer z kl. V. Najlepszymi czytelnikami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach zostały Klaudia Sicińska z kl. II, która przeczytała 126 książek oraz Angelika Skoropat z kl. IV – 26 książek. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach Dyrektor Biblioteki Andżelika Gałecka otrzymała z rąk Pani Dyrektor Iwony Banachowicz statuetkę „Przyjaciel Szkoły”. Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie, jest to dla nas zaszczyt i zachęta do dalszej pracy na rzecz propagowanie czytelnictwa i kultury wśród dzieci i młodzieży. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do korzystania z księgozbioru naszej wypożyczalni i czytelni oraz kiermaszu letniego.

 


Dyskusyjny Klub Książki - 19 lipca 2016, godz. 17.00

Dyskusyjny Klub książki oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zapraszają miłośników książek na spotkanie pt. Literatura kobieca na lato”, które odbędzie się 19 lipca 2016 r. o godz. 17.00. Podczas spotkania bibliotekarze przedstawią nowości książkowe i opowiedzą o pozycjach, które cieszą się największym powodzeniem wśród czytelników. Liczymy na aktywny udział w spotkaniu przybyłych gości.
Serdecznie zapraszamy.

 


Podsumowanie FESTYNU RODZINNEGO oraz kwesty na rzecz Mai Mączniańskiej
"Razem pokonamy SMAka"

W piątek 10 czerwca miał miejsce PIKNIK RODZINNY zorganizowany przy współpracy SP-2 w Wapnicy i Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina".
Początkowo impreza planowana była na terenach zielonych przy szkole w Wapnicy jednak organizatorzy wystraszeni intensywnymi opadami deszczu w ostatniej chwili część atrakcji przenieśli do Tawerny przy Jeziorku Turkusowym (w tym miejscu ogromne podziękowania dla Państwa Isenko za nieodpłatne użyczenie lokalu). Tym samym w szkole odbyło się jedynie podsumowanie projektu "Jedzmy odpowiedzialnie", w tym konkurs na najlepszą sałatkę, degustacja zdrowych przekąsek i wystawa podsumowująca projekt.
W Tawernie natomiast miały miejsce wszelkie działania zasilające pierwszą kwestę
w ramach Zbiórki Charytatywnej na rzecz Mai Mączniańskiej "Razem pokonamy SMA-ka" prowadzonej przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina" w terminie od 10 czerwca do 31 grudnia 2016r.
Uczestnicy pikniku mogli korzystać z atrakcji takich jak: loteryjna zabawa fantowa
- każdy los wygrywa, kiermasz rozmaitości, kącik malucha - malowanie twarzy, plac zabaw: skakańce, bujańce, kącik relaksu (kosmetyczka, manikiurzystka), strefa motoryzacyjna: straż pożarna, policja, oraz dobrze zaopatrzony BUFET. Zabawa trwała do godz. 19.00
Zaś dodatkową atrakcją była zorganizowana po godzinie 21.00 "Potańcówka z koszyczkiem", na której również kwestowano dla Mai. W wyniku wszystkich powyższych działań zebrano kwotę 12 008,62 zł (dwanaście tysięcy, osiem złotych 62/100) i 35€.
Dodatkowo dzięki uprzejmości Proboszcza ks. k. Waldemara Michałowskiego
w niedzielę 12 czerwca wolontariusze Stowarzyszenia kwestowali po Mszach Świętych
w Wapnicy i Lubinie. Zebrano 1 305,00 zł (tysiąc trzysta pięć złotych 00/100).
Zebrane podczas zbiórki fundusze będą w całości przekazane na leczenie i rehabilitację Mai.
Kwesta ta nie mogłaby się odbyć gdyby nie oddanie i dobre serce ludzi dobrej woli. Serdeczne podziękowania za ogromny wysiłek, wkład pracy i poświęcony czas kierujemy do wszystkich nauczycieli SP-2 w Wapnicy, członków Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina", Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach oraz wolontariuszy
w szczególności: Katarzyny Auguścik, Iwony Mimier, Katarzyny Wójcik, Doroty Konarskiej, Anny Jastrzębskiej, Bogusławy Regilewicz, Ewy Regilewicz, Janiny Lewandowskiej, Ewy
i Jarosława Aksman, Anny Zimowskiej, Andżeliki Gałeckiej, Krystyny i Marka Marzec, Roksany Wildhirt, Łukasza Szumlewskiego, Danuty Senenko, Mariana Kiszkunasa, Grzegorza Kiljana, Dariusza Oswalda, Pawła Sobczaka, członków OSP Lubin.
Z wielkim uznaniem i szacunkiem ślemy wyrazy wdzięczności dla wszystkich darczyńców, dzięki którym mogliśmy zorganizować wszelkie atrakcje festynu i zebrać tak imponującą kwotę.
Wsparli nas: Krzysztof Solecki - Solmar Sp. z o.o. Międzyzdroje, Sklep "U Jurka" w Wapnicy,Hurtownia Opakowań Jednorazowych Gabel - Janusz Dobek, Piekarnia - Ciastkarnia Monika Bielica Przybiernów, Piekarnia - Ciastkarnia Krystyna Wieder Międzyzdroje, Tawerna Róża Wiatrów Ewa Chabinka Międzyzdroje, Restauracja "Inna Bajka", Restauracja "Dolce Vita", Restauracja "Suzana", Restauracja "Art´s Kitchen", Restauracja "Keja",RIO Restauracja & Pizzeria Międzyzdroje, Cornes Steak House Restaurante Międzyzdroje, Bistro "Romantica", Kwiaciarnia "Fiołek", Art & Beauty Studio Urody Międzyzdroje, "Cattleya" - studio kosmetyczne,"Kameleon"- salon fryzjerski, Gabinet kosmetyczny - Iwona Aulich, Solarium Sun Malino, Sklep Sportowy 4U - Sport Międzyzdroje, Globtroter Sklep Kolonialny & Cafe Międzyzdroje, Villa Martini Międzyzdroje, Hotel Aurora Family & SPA Międzyzdroje, "Kukucorn", Bałtycki Park Miniatur, Morsy Międzyzdrojskie "Kurka Wodna", Krzysztof Trando, Damian Jastrzębski, Tomasz Zawadzki, Marek Kócaba, Arkadiusz Tomczak. Marcel Prelipcean, Anna Wodnicka, Weronika i Barbara Woźniak, Gosia Czajkowska, Marzena Koletyńska, Magdalena Iwanków, Jadwiga Kulesza, Janusz Adamczewski, Sławomir Olejniczak, Olimpia Korpalska, Pańtwo Ciosmak, Grażyna Kastrau, Państwo Gaj, Ewa Walczak, Państwo Borońscy, Iwona Nowicka-Mimier. W takim zagęszczeniu dobroczynności łatwo jest kogoś pominąć, więc jeśli zaistniało takie przeoczenie przepraszamy i po stokroć dziękujemy.

Dyrektor Szkoły - Iwona Sołtysiak
Prezes Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” - Monika Ratajczyk

 


LETNI KIERMASZ „KSIĄŻKA ZA 1 ZŁ”

Od 20 czerwca do 12 sierpnia 2016 r. (w godzinach otwarcia biblioteki) lub do ewentualnego wyczerpania zapasów, będzie trwał letni kiermasz "Książka za 1 zł" zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach. Na kiermasz zostało przygotowanych ponad 3 tys. książek i czasopism. Kwota, którą uzyskamy ze sprzedaży, zasili budżet instytucji i zostanie wydana na zakup nowych woluminów. Kiermasz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, jak i turystów. Można kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, literaturę piękną i specjalistyczną, , książki obcojęzyczne (m.in. po angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku), encyklopedie, itp. Na sprzedaż przeznaczone są pozycje, które otrzymaliśmy w darze od mieszkańców gminy Międzyzdroje. Naszych książek tzn. "bibliotecznych" nie pozbywamy się.
Wakacyjnemu kiermaszowi od lat przyświeca reguła: Co dla niektórych jest zbędną lekturą, dla innych okazuje się cennym "białym krukiem". Jest to również doskonała forma propagowania czytelnictwa - na zakup książki za 1 zł stać każdego. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Bibliotekarze

 


"Międzyzdrojskie Neptunalia"

Zapraszamy na "Międzyzdrojskie Neptunalia", które odbędą się 18 czerwca 2016 r. w sobotę o godz. 16.00 w amfiteatrze.
Bibliotekarze wezmą udział w orszaku Neptuna.
Gwarantujemy moc atrakcji oraz dobrą zabawę.

 


LETNI KIERMASZ „KSIĄŻKA ZA 1 ZŁ”

Od 20 czerwca do 12 sierpnia 2016 r. (w godzinach otwarcia biblioteki) lub do ewentualnego wyczerpania zapasów, będzie trwał letni kiermasz "Książka za 1 zł" zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach. Na kiermasz zostało przygotowanych ponad 3 tys. książek i czasopism. Kwota, którą uzyskamy ze sprzedaży, zasili budżet instytucji i zostanie wydana na zakup nowych woluminów. Kiermasz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, jak i turystów. Można kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, literaturę piękną i specjalistyczną, książki obcojęzyczne (m.in. po angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku), encyklopedie, itp. Na sprzedaż przeznaczone są pozycje, które otrzymaliśmy w darze od mieszkańców gminy Międzyzdroje. Naszych książek tzn. "bibliotecznych" nie pozbywamy się.
Wakacyjnemu kiermaszowi od lat przyświeca reguła: Co dla niektórych jest zbędną lekturą, dla innych okazuje się cennym "białym krukiem". Jest to również doskonała forma propagowania czytelnictwa - na zakup książki za 1 zł stać każdego. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Bibliotekarze

 


Sytuacja kobiet w krajach arabskich - spotkanie z Tanyą Valko

30 maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach po raz kolejny gościliśmy Tanyę Valko. Pisarka promowała swoją najnowszą powieść arabskiej sagi – „Arabska krucjata”.
Tanya Valko z wykształcenia jest arabistką. Do Libii wyjechała na I roku studiów i od tamtej pory nie może żyć bez krajów Orientu. Wiedza, jaką tam zdobyła, pozwoliła jej napisać arabski cykl, który pokochali czytelnicy w całej Polsce. Wiele lat mieszkała w Libii, później w Arabii Saudyjskiej, a od kilku lat w Indonezji. Dzięki temu ma porównanie jak wygląda życie codzienne kobiet w różnych krajach muzułmańskich.
Tanya Valko powiedziała na spotkaniu, że do Arabskiej Wiosny w 2011 r. państwa Afryki Północnej, takie jak Libia, Tunezja, Egipt czy Maroko, były krajami laickimi. Pomimo panującej religii islamu, kobiety miały dużo swobody. Feminista Mu’ammar al-Kaddafi pozwolił kobietom samodzielnie prowadzić samochód. Nakazał dziewczynkom pobierać edukację, a także, by je chronić podniósł wiek kiedy mogły zostać wydane za mąż. Władze w Tunezji i Libii były na tyle liberalne, że pozwoliły kobietom ubierać się jak Francuski, a nie tylko w tradycyjne muzułmańskie abaje. Wszystko zmieniło się w 2011 r. kiedy do władzy doszli islamscy fundamentaliści i zaczęto przestrzegać prawa szariatu, czyli zabrano kobietom dotychczasowe przywileje.
Pisarka opowiedziała również o Arabii Saudyjskiej, która jest najbardziej ortodoksyjnym krajem arabskim. Dopiero po Arabskiej Wiośnie kobiety mogły zacząć pracować w sklepach z bielizną, a w 2015 r. pierwszy raz zagłosowały w lokalnych wyborach.
Kilkakrotnie podczas spotkania Tanya Valko podkreślała, jak ważna jest emancypacja arabskich kobiet, do której jedyną drogą w „kraju mężczyzn”, gdzie panuje prawo szariatu, jest edukacja. Wykształconych Saudyjek jest jeszcze za mało aby mogły przekazywać swoją wiedzę innym, dlatego w szkołach i na uniwersytetach zatrudnia się wykładowców z zagranicy, oczywiście nie mogą to być mężczyźni. Sytuacja poprawia się, ponieważ kobiety są świadome, że tylko dzięki własnej edukacji będą miały większy wpływ na swoje życie. Dzięki wykształceniu mogą pracować np. jako, nauczycielki, pediatrzy, ginekolodzy, itp.
Tanya Valko stwierdziła, że uchodźcy powinni kultywować swoje tradycje, ale muszą przestrzegać prawa danego państwa, w którym się znajdują. Doskonale wie co czuje człowiek, któremu zabrania się pielęgnowania swoich rodzimych zwyczajów. Opowiedziała jak wraz z mężem mieszkając w Arabii Saudujskiej, chcąc obchodzić wigilię, musieli wyjechać do Bahrajnu, a przede wszystkim przemycić choinkę i ozdoby. Całkiem inaczej jest w Indonezji, gdzie główną religią jest również islam, ale nie w tak radykalnej formie. Pisarka wraz z rodziną bez problemów obchodzi katolickie święta. Tutaj co roku na bazarze stoiska rozstawiają cudzoziemcy i promują swoje kraje. Tanya Valko przyznała, że w tym roku ubierze się w tradycyjny krakowski strój ludowy, gdyż pochodzi z Krakowa i będzie prezentowała międzyzdrojskie bursztyny, które są uwielbiane przez Indonezyjczyków.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do lektury książek Tanyi Valko oraz najnowszej, „Arabskiej krucjaty”, którą można już wypożyczyć w naszej bibliotece.
Serdecznie dziękujemy Instytutowi Książki za sfinansowanie spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Kwiaciarni „Tulipan” za przekazanie kwiatów.
Bibliotekarze

 


Finał konkursu plastycznego
" Wielki artysta może objawić się w każdym "


19 maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finał konkursu plastycznego " Wielki artysta może objawić się w każdym ". Konkurs dotyczył twórczości Walta Disneya i został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 115. rocznicą urodzin autora baśni. Na konkurs, zorganizowany przez bibliotekę w Międzyzdrojach, Koło nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Nadesłano ponad 600 prac z takich miejscowości jak: Białogard, Police, Świnoujście, Choszczno, Wapnica, Gryfino, Gryfice, Darłowo, Chociwel, Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorski, Stargard, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Goleniów, Kliniska Wielkie, Przybiernów, Biały Bór, Chwarstnica, Świdwin, Szczecinek, Dargobądz, Pobierowo, Kołobrzeg, Rewal, Chojna, Rzeczenica, Koszalin.

Komisja w składzie:
Pani Janina Bagrowska – artystka, hafciarka
Pani Julianna Rogowska – malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu
Pani Katarzyna Trochimczuk – mgr sztuki, grafika i malarstwo
Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów
Pani Monika Ratajczyk – Prezes Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”
Pani Monika Kunkel-Ratajczak – Członek Stowarzyszenia „Archeozdroje”
Pan Henryk Nogala – Sekretarz Międzyzdrojów
Pan Jan Magda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Międzyzdrojach
Pan Andrzej Jędrzejewski – Dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach

Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:
Kategoria: Przedszkolaki
I miejsce: Marta Nieśpelska – Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
II miejsce: Blanka Bochna – Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
II miejsce: Natalia Piaskowska – Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
III miejsce: Gabriela Janik – Przedszkole Miejskie nr 5 w Świnoujściu
WYRÓŻNIENIE: Wiktoria Kostek – Przedszkole „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach
WYRÓŻNIENIE: Liwia Kiełbowicz – Przedszkole nr 5 w Świnoujściu
WYRÓŻNIENIE: Adrian Halemba - Przedszkole „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach
WYRÓŻNIENIE: Marcel Wąsik - Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
WYRÓŻNIENIE: Adam Sztuk - Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu

Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy I-III
I miejsce: Antonina Kozłowska – Szkoła Podstawowa nr 8 w Stargardzie
II miejsce: Marcel Maniak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Goleniowie
III miejsce: Szymon Stroński – Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie
III miejsce: Gabriela Kuźmińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie
III miejsce: Barbara Wilczyńska – Gryfiński Dom Kultury
III miejsce: Tacjana Lizik – Szkoła Podstawowa nr 6 w Świnoujściu
III miejsce: Noemi Chmura – Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie

Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy IV-VI
I miejsce: Zuzanna Płonka – MDK w Stargardzie
II miejsce: Julia Kotowska – Szkoła Podstawowa w nr 6 w Świnoujściu
II miejsce: Elwira Kotowicz – Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie
II miejsce: Hubert Tomaszek – Szkoła Podstawowa nr 6 w Świnoujściu
III miejsce: Weronika Pietraszewska – Zespół Placówek Oświatowych w Chociwlu
WYRÓŻNIENIE: Marta Karwan – Koło Plastyczne przy Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach
Kategoria: Gimnazjaliści
I miejsce: Eliza Kowalczyk – Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie
II miejsce: Dominika Borowska – Gimnazjum nr 1 w Stargardzie
III miejsce: Barbara Kołakowska – Gimnazjum w Wolinie
WYRÓŻNIENIE: Diana Komorowicz – Gimnazjum w Wolinie
WYRÓŻNIENIE: Weronika Godziszewska – Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie
Nagroda Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Anna Bubnowska – Gimnazjum nr 2 w Świnoujściu

Na wstępie Krasnal Gapcio i Dobra Czarownica, czyli nasi bibliotekarze Grażyna Bejster i Szymon Głod, przywitali wszystkich gości i laureatów. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę konkursu bohaterowie bajki Walta Disneya zaprosili przybyłych na projekcję prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Disneya, którą przygotowała Anna Piecyk i Szymon Głod. Po prezentacji pojawiła się Królewna Śnieżka – Dyrektor Biblioteki Andżelika Gałecka, która wspólnie z Sekretarzem Miasta Panem Henrykiem Nogalą, Przewodniczącym Rady Miasta Panem Janem Magdą, Inspektorem ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej Panią Małgorzatą Musialską z Czarownicą i Gapciem, wręczała nagrody laureatom konkursu. Na zakończenie na wszystkich gości czekał duży urodzinowy tort przedstawiający bohaterów bajek Disneya. Na galę wręczenia nagród przybyła również grupa przedszkolaków z Przedszkola „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach, by oklaskiwać swoją koleżankę. Wszystkim gościom dziękujemy za obecność i wsparcie, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Laureatom, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, nagrody prześlemy pocztą. Zapraszamy do oglądania prac konkursowych, które będą zdobiły naszą czytelnię i hol do końca maja 2016.
Nagrody i upominki sfinansowane przez Bibliotekę w Międzyzdrojach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w Ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.. Serdecznie dziękujemy.

 


Robert Więckiewicz „malował głosem” w Międzyzdrojach

17 maja 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek wieczór z Robertem Więckiewiczem, znakomitym aktorem filmowym i teatralnym. Ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców i turystów, spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Robert Więckiewicz zagrał niezapomniane role w takich filmach jak: „Vinci”, „Dom zły”, „Różyczka”, „Baby są jakieś inne”, „W ciemności”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Pod mocnym aniołem”…
Pierwsza część wieczoru była poświęcona książce Zygmunta Miłoszewskiego pt. „Ziarno prawdy”. Aktor fenomenalnie przeczytał fragmenty powieści, zachęcając słuchaczy do sięgnięcia po książkę, a także posłuchania audiobooka z jego udziałem. Następnie opowiedział o pracy nad realizacją audiobooków oraz filmów. Moderatorem spotkania była Andżelika Gałecka Dyrektor Biblioteki. Przy powstawaniu „książek mówionych” aktor, spośród tylu aktorskich „narzędzi”, ma do dyspozycji tylko głos. Narzuca swoje emocje, buduje napięcie, by wciągnąć słuchacza w wykreowany przez siebie świat przedstawiony. To „malowanie obrazu głosem”. Więckiewicz zawsze stara się czytać tak, jakby czytał dla siebie. Nasz gość chętnie bierze udział w nowatorskich projektach. Z przyjemnością zagrał Twardowskiego w „Legendach polskich” w wersji science fiction w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Aktor opowiadał o rolach, które wymagały od niego maksymalnego zaangażowania. W filmie „Pod Mocnym Aniołem” pokazał najciemniejszą stronę alkoholizmu, do roli Leopolda Sochy musiał nauczyć się gwary lwowskiej, grał na mrozie. Po rolach, które powodują dużą eksploatację emocjonalną musi się „zresetować”. Proste prace domowe – koszenie trawy, normalne życie, dobra książka, wycieczki rowerowe to go odpręża. Wyzwaniem było wcielenie się w postać Lecha Wałęsy. Nie mógł spotkać się osobiście z Prezydentem przed premierą filmu. To zaburzyłoby mu obraz dawnego Lecha Wałęsy. Czytał o robotniku, który walczył w latach osiemdziesiątych XX w., któremu do głowy wtedy nie przyszło, że kiedyś zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Aktor musiał upodobnić się do granej przez siebie postaci, uważając, by nie wyszła z tego parodia. Zaznaczył, że zawód aktora jest bardzo trudny i nie można się go nauczyć. Trzeba mieć w sobie zalążek talentu. Szkoła aktorska pozwala zrozumieć cały proces tego zawodu, jak sterować napięciem na scenie, jak modulować głos, bo aktor powinien przede wszystkim rozbudzać emocje a przy tym być autentycznym. Robert Więckiewicz ufa reżyserom, podkreślał, że najważniejsza jest „chemia na planie”. W ciągu jednego roku zagrał skrajnie różne postacie: Hitlera i Wałęsę. Udowodnił tym, że jest aktorem wszechstronnym.
Na zakończenie Więckiewicz opowiedział o nowym filmie pt. „Konwój”, który jesienią wejdzie na ekrany kin. To historia dowódcy konwoju, który przewozi niebezpiecznego więźnia. Mocne męskie kino na pewno zainteresuje wielbicieli kryminału i sensacji. Po spotkaniu można było zakupić audiobooki czytane przez aktora, zdobyć autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem.
Składamy serdeczne podziękowania za gościnę Dyrektorowi i Pracownikom Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy Restauracji Port, Hotelowi Aurora Family & Spa, Kwiaciarni Tulipan, Wiolettcie i Mariuszowi Rakszawom z „Antik Cafe” oraz Annie Dorosz za projekt plakatu.

 


Biesiada z zespołem "Bryza" i Emilią Deptułą 11.05.2016 r.

11 maja 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się biesiada muzyczna z zespołem „Bryza” i Emilią Deptułą w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.
W pierwszej części wieczoru wystąpiła uczennica II klasy międzyzdrojskiego Gimnazjum, Emilia Deptuła. Emilia zaśpiewała utwór znakomitej polskiej piosenkarki, Edyty Geppert, pt. „Kocham cię życie” oraz ludową piosenkę w języku rosyjskim pt. „Oy, da ne vecher”. Wszystkich słuchaczy zachwyciła wykonaniem piosenki w języku serbskim pt. „Molitva” z repertuaru Mariji Serifović - laureatki konkursu Eurowizji w 2007 roku. Emilia przyznała, że miłością do śpiewu zapałała w gimnazjum. Naszą młodą uczestniczkę do występu przygotowała nauczycielka, Pani Dorota Sielewicz.
W dalszej części spotkania wystąpił międzyzdrojski zespół instrumentalno-wokalny „Bryza” pod kierownictwem Janusza Kalemby. Wspólnie z nimi wszyscy uczestnicy śpiewali takie przeboje jak „My Cyganie”, „Jedno jest niebo dla wszystkich”, „Miliony gwiazd”, „ Hej Cyganie”, „Marina” czy w języku romskim „Kibori”. Przygotowane przez bibliotekarzy śpiewniki pomogły w aktywnym uczestnictwie w zabawie. Na finał wspólnego biesiadowania Janusz Kalemba zaśpiewał „Piłem w Spale, spałem w Pile” z repertuaru Artura Andrusa oraz „Goniąc kormorany” Piotra Szczepanika.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom biesiady, a szczególnie Emilii Deptule i zespołowi „Bryza” za wspaniały występ. Liczymy na dalszą współpracę przy realizacji kolejnych projektów w bibliotece.
Bibliotekarze

 


FESTYN RODZINNY oraz Zbiórka charytatywna
na rzecz Mai Mączniańskiej "Razem pokonamy SMAka" 10.06.2016r. (piątek) od godz. 16.00, przy SP-2 w Wapnicy

 


„Zaczarowane jabłuszka” w Przedszkolu „Morskie Skarby”

9 maja 2016 r. bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach przygotowali przedstawienie pt.„Zaczarowane jabłuszka” w Przedszkolu „Morskie Skarby”, w ramach trwającego „Tygodnia Bibliotek”. Scenariusz spektaklu napisała Dyrektor Biblioteki, Pani Andżelika Gałecka, która wcieliła się w rolę Królewny Śnieżki. Pracownicy Biblioteki, Szymon Głod i Grażyna Bejster zagrali krasnoludka Gapcia i Czarownicę.
Na początku każda grupa przedszkolaków zrobiła kolorowe czapeczki krasnoludków. W takich nakryciach głowy dzieci zebrały się w głównej sali, gdzie przywitała ich Królewna Śnieżka z krasnoludkiem Gapciem. Wszyscy razem zatańczyli kilka piosenek. Przedszkolaki zaśpiewały oraz przedstawiły swoją choreografię do piosenki pt. „Wąską ścieżką przez ogródek idzie sobie krasnoludek”.
Później do sali wkroczyła czarownica i… wraz ze Śnieżką i Gapciem namawiali przedszkolaki do jedzenia zdrowych i smacznych jabłek. Dzieci wzięły udział w konkursach, m.in. ochotnicy musieli posegregować jabłuszka według kolorów, a także przenieść owoce na łyżce do celu.
Przedstawienie miało na celu zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. Śnieżka, Gapcio i dobra Czarownica podali przykłady, w jaki sposób dzieci mogą wykorzystać jabłka. Z tych owoców możemy „wyczarować” dżemy, soki, szarlotki, racuszki, musy jabłkowe...
Na zakończenie warsztatów teatralno-plastycznych każda grupa przedszkolaków otrzymała szarlotkę i jabłka oraz zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z bajkowymi postaciami. Dzieci ze smakiem zjadły owoce, bo już wiedziały, że „Jabłka są dobre do zabawy, do pieczenia, na pragnienia… ale najlepsze prosto z drzewa do zjedzenia”.
Dziękujemy Panu Stanisławowi Salankowi z Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Kamienia Pomorskiego za nieodpłatne przekazanie jabłek oraz Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach za zakup strojów i materiałów plastycznych dla dzieci.

 


Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej we współpracy MBP w Międzyzdrojach i Gminą Międzyzdroje zapraszają do konkursu: "PRAWA CZŁOWIEKA W OCZACH DZIECKA"

 


Biesiada muzyczna z zespołem „Bryza” i Emilią Deptułą

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią muzykę i wspólną zabawę na biesiadę muzyczną z zespołem „Bryza” i Emilią Deptułą. Występ odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 11 maja 2016 (środa) o godz. 18.00 w ramach Tygodnia Bibliotek.
W pierwszej części wieczoru wystąpi uczennica II klasy międzyzdrojskiego Gimnazjum, Emilia Deptuła. Zaśpiewa piosenkę w języku serbskim pt. „Molitva” z repertuaru Mariji Serifović. Emilia wykona także utwór znakomitej polskiej piosenkarki, Edyty Geppert, pt. „Kocham cię życie” oraz ludową piosenkę w języku rosyjskim pt. „Oy, da ne vecher”. Naszą młodą uczestniczkę biesiady przygotowała do występu pani Dorota Sielewicz.
W dalszej części programu wystąpi międzyzdrojski Zespół Śpiewaczy „Bryza” pod kierownictwem Janusza Kalemby. Wspólnie z nimi wszyscy uczestnicy będą mogli zaśpiewać takie przeboje jak „My Cyganie”, „Jedno jest niebo dla wszystkich”, „Miliony gwiazd” czy w języku romskim „Kibori”. Przygotowane przez bibliotekarzy śpiewniki ułatwią aktywne uczestnictwo w zabawie. Serdecznie zapraszamy.
Bibliotekarze

 


Warsztaty plastyczne z Florką i Wesołym Ryjkiem

Zapraszamy dzieci i rodziców na warsztaty plastyczne z ryjówką Florką i Wesołym Ryjkiem, które odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 12 maja 2016 (czwartek) o godzinie 16:00. Jest to jedna z imprez zorganizowana z okazji Tygodnia Bibliotek.
Uszyj własną maskotkę: ryjówkę Florkę lub Wesołego Ryjka, bohaterów bajek autorstwa Roksany Jędrzejewskiej –Wróbel oraz Wojciecha Widłaka i zabierz ją ze sobą do domu. Podczas warsztatów odbędzie się konkurs na najciekawiej wykonane przez dzieci przytulanki. Czworo autorów najciekawiej wykonanych maskotek zostanie nagrodzonych książką z dedykacją Wojciecha Widłaka, autora przygód o Wesołym Ryjku.
Przy bardziej skomplikowanych zadaniach liczymy na pomoc rodziców. Organizatorami zajęć jest międzyzdrojska Biblioteka oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, który zakupił materiały plastyczne w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży organizowane w Bibliotece.

 


„Malowanie obrazu głosem” - Spotkanie z aktorem Robertem Więckiewiczem

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na spotkanie z aktorem Robertem Więckiewiczem, które odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury 17 maja 2016 o godz. 17:00. Jest to jedna z imprez przygotowana z okazji Tygodnia Bibliotek.
Trudno wyobrazić sobie współczesne kino bez Roberta Więckiewicza. Przez wiele lat grywał w teatrze, pojawiał się w epizodach. Szansę na główną rolę dostał dopiero od Juliusza Machulskiego w filmie „Vinci”. Machulski, obsadzając Więckiewicza i Szyca, „miał nosa”, że to oni w niedalekiej przyszłości skradną serca polskich widzów. Reżyser zaczął tworzyć role, do których według niego pasował tylko Robert Więckiewicz. Tak było z późniejszymi filmami reżysera „Kołysanka”, czy „Koń trojański”. Więckiewicz stał się specjalistą od ról twardzieli i czarnych charakterów. Rolami w „Świadku koronnym”, czy w „Domu złym” umocnił nas w tym przekonaniu. Sukcesem dla aktora była rola Leopolda Sochy w nominowanym do Oskara, filmie Agnieszki Holland, „W ciemności”. Dla tej roli znosił grę na mrozie, nauczył się gwary lwowskiej. Więckiewicz polubił wyzwania, nie chciał zostać „zaszufladkowany”. Zaczął grać skrajnie różne role. Brawurowo wykreował postać ratującego Żydów podczas II wojny światowej, ale i Adolfa Hitlera w filmie „AmbaSSada”. Najciemniejszą stronę alkoholizmu pokazał w filmie „Pod Mocnym Aniołem”. Znakomicie wcielił się w postać Lecha Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy. Postać cynicznego, szorstkiego, prokuratora Teodora Szackiego, głównego bohatera kryminału Zygmunta Miłoszewskiego, wspaniale pasowała do Roberta Więckiewicza. „Ziarno prawdy” zekranizował Borys Lankosz nadając mu cechy kryminału i thrillera. Film z przepiękną muzyką Abla Korzeniowskiego trzyma w napięciu do samego końca. W Międzyzdrojach Robert Więckiewicz będzie „malował obraz głosem”. Podczas spotkania przeczyta powieść „Ziarno prawdy” oraz opowie o pracy aktora. Będzie można kupić audiobooki, przy których realizacji pracował nasz gość.

 


TANYA VALKO w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Międzyzdrojach 30 maja 2016

 


Laureaci konkursu plastycznego
"Wielki artysta może objawić się w każdym"

Konkurs, dotyczący twórczości Walta Disneya, został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 115. rocznicą urodzin autora. Na konkurs, zorganizowany przez bibliotekę w Międzyzdrojach, Koło nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, nadesłano ponad 600 prac z takich miejscowości jak: Białogard, Police, Świnoujście, Choszczno, Wapnica, Gryfino, Gryfice, Darłowo, Chociwel, Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorski, Stargard, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Goleniów, Kliniska Wielkie, Przybiernów, Biały Bór, Chwarstnica, Świdwin, Szczecinek, Dargobądz, Pobierowo, Kołobrzeg, Rewal, Chojna, Rzeczenica , Koszalin.

Komisja w składzie:

Pani Janina Bagrowska – artystka, hafciarka
Pani Julianna Rogowska – malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu
Pani Katarzyna Trochimczuk – mgr sztuki, grafika i malarstwo
Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów
Pani Monika Ratajczyk – Prezes Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”
Pani Monika Kunkel-Ratajczak – Członek Stowarzyszenia „Archeozdroje”
Pan Henryk Nogala – Sekretarz Międzyzdrojów
Pan Jan Magda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Międzyzdrojach
Pan Andrzej Jędrzejewski – Dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach

Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:

Kategoria: Przedszkolaki
I miejsce: Marta Nieśpelska – Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
II miejsce: Blanka Bochna – Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
II miejsce: Natalia Piaskowska – Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
III miejsce: Gabriela Janik – Przedszkole Miejskie nr 5 w Świnoujściu
WYRÓŻNIENIE: Wiktoria Kostek – Przedszkole „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach
WYRÓŻNIENIE: Liwia Kiełbowicz – Przedszkole nr 5 w Świnoujściu
WYRÓŻNIENIE: Adrian Halemba - Przedszkole „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach
WYRÓŻNIENIE: Marcel Wąsik - Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu
WYRÓŻNIENIE: Adam Sztuk - Przedszkole Miejskie nr 3 w Świnoujściu

Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy I-III
I miejsce: Antonina Kozłowska – Szkoła Podstawowa nr 8 w Stargardzie
II miejsce: Marcel Maniak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Goleniowie
III miejsce: Szymon Stroński – Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie
III miejsce: Gabriela Kuźmińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie
III miejsce: Barbara Wilczyńska – Gryfiński Dom Kultury
III miejsce: Tacjana Lizik – Szkoła Podstawowa nr 6 w Świnoujściu
III miejsce: Noemi Chmura – Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie

Kategoria: Uczniowie Szkół Podstawowych klasy IV-VI
I miejsce: Zuzanna Płonka – MDK w Stargardzie
II miejsce: Julia Kotowska – Szkoła Podstawowa w nr 6 w Świnoujściu
II miejsce: Elwira Kotowicz – Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie
II miejsce: Hubert Tomaszek – Szkoła Podstawowa nr 6 w Świnoujściu
III miejsce: Weronika Pietraszewska – Zespół Placówek Oświatowych w Chociwlu
WYRÓŻNIENIE: Marta Karwan – Koło Plastyczne przy Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach

Kategoria: Gimnazjaliści
I miejsce: Eliza Kowalczyk – Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie
II miejsce: Dominika Borowska – Gimnazjum nr 1 w Stargardzie
III miejsce: Barbara Kołakowska – Gimnazjum w Wolinie
WYRÓŻNIENIE: Diana Komorowicz – Gimnazjum w Wolinie
WYRÓŻNIENIE: Weronika Godziszewska – Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie

Nagroda Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Anna Bubnowska – Gimnazjum nr 2 w Świnoujściu

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Na uroczyste wręczenie nagród zapraszamy 19 maja (czwartek) o godz. 10:30 do biblioteki w Międzyzdrojach – ul. Norwida 15.

 


Tydzień Bibliotek 2016 w międzyzdrojskiej bibliotece

 


POCIĄG DO KSIĄŻKI – KSIĄŻKA DO POCIĄGU. PRZYSTANEK BIBLIOTEKA

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zapraszają na kiermasz "Pociąg do książki – książka do pociągu. Przystanek Biblioteka". Kiermasz odbędzie się
22 kwietnia 2016 r. (piątek) w bibliotece od godz. 10:00 do 18:00. Książki będzie można kupić za symboliczną kwotę od 1-5 zł! Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony za zakup nowych książek do biblioteki.
Kiermasze książek, głównie nasz wakacyjny kiermasz „Książka za 1 zł”, od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców jak i turystów, którzy mogą kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, beletrystykę… Przez cały rok gromadzimy od mieszkańców książki, które im są już nie potrzebne. Kiermaszowi od lat przyświeca reguła : Co dla niektórych jest zbędną lekturą dla innych okazuje się cennym „białym krukiem”. Jest to również doskonała forma propagowania czytelnictwa – na książkę za 1 zł przecież stać każdego.

 

Wesoły Ryjek i Pan Kuleczka, czyli Wojciech Widłak w międzyzdrojskiej bibliotece

8 kwietnia 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci. Na poranne spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klas I i III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz dzieci z klas I i oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Wojciech Widłak jest autorem popularnych książek o przygodach Wesołego Ryjka oraz serii, w której głównym bohaterem jest Pan Kuleczka. Najnowsza książka o przygodach tego przesympatycznego pana i jego zwierzaków pt. „Pan Kuleczka. Marzenia” ukazała się dwa tygodnie temu.
Pisarz opowiedział dzieciom o Panu Kuleczce i jego przyjaciołach czyli o Kaczce Katastrofie, Psie Pypciu i musze Bzyk-Bzyk. Kaczka jest rozbrykana i niecierpliwa. Jej przeciwieństwem jest powolny pies, którego trudno wytrącić z równowagi. Małomówna mucha Bzyk-Bzyk cały czas brzęczy i od czasu do czasu powie tylko „nie!”. Każde z podopiecznych pana Kuleczki znacząco różni się od siebie, ale jest równie mocno kochane przez niego, niezależnie od swoich wad. Wszystkie ilustracje do „Pana Kuleczki” wykonała Elżbieta Wasiuczyńska, o której autor wspominał wiele razy podczas spotkania.
Wojciech Widłak przywiózł ze sobą wiele rekwizytów, które bardzo zainteresowały dzieci. Jednymi z nich były małe pacynki, które przedstawiały Kaczkę Katastrofę, Psa Pypcia i Muchę Bzyk-Bzyk. Kiedy autor czytał opowiadania z książek o Panu Kuleczce, dzieci mogły wcielić się w bohaterów. Pisarz przedstawił dzieciom Wesołego Ryjka, którego również przywiózł ze sobą. Okazało się, że niektóre dzieci doskonale znały Ryjka i jego przygody. Podczas kolejnej części spotkania Wojciech Widłak zapytał uczniów, co jest potrzebne, aby powstała książka. Padały różnorakie odpowiedzi – wyobraźnia, pomysł, inspiracje, pióro, ręka, człowiek, kartka. Okazało się jednak, że najważniejszy jest człowiek, który „łapie pomysły”, które są zalążkiem książki. Nasz gość pokazał dzieciom, jak działa wyobraźnia. Poprosił kilku uczniów, aby wylosowali tajemnicze przedmioty z worka z pomysłami. Miały użyć wyobraźni, by nadać nowy sens przedmiotom. Jak się okazało, wyobraźnia dzieci nie miała granic. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne dla niektórych były basenem, ósemką, samolotem, kokardą, motylem, a nawet huśtawką. Niespodzianką dla dzieci i pisarza były torty z okładkami jego książek. Wesoły Ryjek miał nawet swoją prywatną sesję zdjęciową z tortem.
Podczas spotkania dzieci miały okazję zrobić pamiątkowe zdjęcia z gościem, zakupić książki autora i zdobyć autograf . Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w Ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.
Już dziś zapraszamy na warsztaty plastyczne z Wesołym Ryjkiem i ryjówką Florką, podczas których będzie można wygrać książki Wojciecha Widłaka. Zajęcia odbędą się 12 maja 2016 w bibliotece o godz. 16:00. Będzie to jedna z imprez towarzysząca obchodom Tygodnia Bibliotek.
Bibliotekarze

 


Wspomnień czar cz. IV

7 kwietnia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się czwarte spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono zachodnią część Międzyzdrojów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi wspomnieniami. Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowała Monika Jakubowska – starszy bibliotekarz, zobaczyliśmy jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniły się ulice i budynki przy Bohaterów Warszawy, Gryfa Pomorskiego, Plażowej, Poprzecznej, Spokojnej, Cichej, Wczasowej, Wesołej, Polnej, Alei Róż, Orlej, Sportowej, Myśliwskiej i Mieszka I.
Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia nagrania z promenady z 1987 r. udostępnionego przez Pana Edwarda Dolatę (https://www.youtube.com/watch?v=NuerKicJOfQ). Próbowaliśmy rozpoznać na filmie osobę, która powoziła dorożką na ul. Polnej.
Dowiedzieliśmy się, że w obecnej Rezydencji „5 Dębów” przez pewien czas znajdowała się porodówka, w której na świat przychodzili mieszkańcy Międzyzdrojów. Wspominaliśmy pamiętny lokal Korab przy ul. Dąbrówki, gdzie kilka lat temu powstała Rezydencja o tej samej nazwie. W miejscu kilku obecnych budynków przy ul. Mieszka I znajdowała się stodoła z krowami, końmi i kozami.
Dziękujemy Panu Jerzemu Andrzejewskiemu za przekazanie do zbiorów bibliotecznych oryginalnego fragmentu gazety Misdroner Zeitung z 1929 r., który można zobaczyć na wystawie "Wspomnienia o Międzyzdrojach - część zachodnia" w holu biblioteki.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i udostępnienie przez mieszkańców naszej gminy materiałów z prywatnych zbiorów do prezentacji multimedialnej. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, które odbędzie się jesienią.
Jeśli masz zdjęcia lub pocztówki związane z naszym miastem, które możesz udostępnić do prezentacji, przyślij je na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przynieś do biblioteki w celu ich skopiowania. Oryginały zwracamy w nienaruszonym stanie.
Bibliotekarze

 


„Pasja życia Jacka Pałkiewicza”

22 lutego 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem, najbardziej znanym polskim podróżnikiem i odkrywcą prawdziwych źródeł Amazonki. Jacek Pałkiewicz jest autorem takich książek jak: „Amazonka”, „Angkor”, „Pasja życia”, „Sztuka podróżowania” czy „Oblicza strachu”. Moderatorem spotkania był Krzysztof Petek, dziennikarz, pisarz, instruktor survivalu.
Głównym tematem spotkania była pasja życia, czyli wszystko to, czym zajmuje się Jacek Pałkiewicz. Autor przyznał, że bez pasji niewiele można osiągnąć w życiu. Ważne jest, by robić to, co naprawdę przynosi satysfakcję, wtedy można poczuć się spełnionym. Podczas spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece nasz gość podzielił się z nami wieloma ciekawostkami: mówił o żyjącym na drzewach w Nowej Gwinei plemieniu Korowai, łowcach głów na Borneo, o kopalni złota Serra Pelada w Brazylii, o zagładzie jeziora Aralskiego. By poczuć atmosferę dawnych czasów Jacek Pałkiewicz poleca podróż do Birmy, Laosu, Algierii, a przede wszystkim odwiedzenie kompleksu kambodżańskich świątyń Angkor, gdzie przez wielki natura próbowała opanować budowle dawnego imperium Khmerów.
Jacek Pałkiewicz przyznał, że świat bardzo się zmienił na przestrzeni kilkunastu lat. Można było zobaczyć na wyświetlanych zdjęciach, jak postęp cywilizacji błyskawicznie zawładnął np. Dubajem, gdzie w 1990 roku stały tylko trzy wieżowce, a obecnie jest to bardzo nowatorskie i rozbudowane miasto. Jest już niewiele miejsc na świecie, gdzie ludzie żyją, tak jak dawniej. Takim miejscem jest Namibia, gdzie żyje plemię Himba. Takich enklaw, ginących cywilizacji szukał Jacek Pałkiewicz.
Podróżnik podkreślał, że jego wyprawy to bardzo ciężka praca, która niekiedy wiąże się z nieprzespanymi nocami, niebezpiecznymi przeprawami przez rwące rzeki, dżungle czy gorące pustynie.
Jacek Pałkiewicz opowiedział o swojej wielkiej miłości do pustyń. Podkreślał, że miewał krytyczne momenty. Wspominał pustynię Danakilską w Erytrei, według niego jest najbrzydszą i najcięższą pustynią. Temperatura sięga tam ponad 50°C. Był świadkiem burz piaskowych, które mogą trwać 2 godziny, a niekiedy 2 doby. W takich chwilach przychodzą różne myśli do głowy, czuje się niepokój zwierząt, ale walka o przetrwanie zawsze jest najważniejsza.
Ciekawostką była opowieść o piraniach, które rzekomo rzucają się na człowieka i zjadają go w ciągu kilku sekund. Pałkiewicz zdementował te historie. Jeśli ktoś wpadłby do wody, piranie od razu uciekną spłoszone. Przypłynęłyby tylko i wyłącznie, gdyby poczuły świeże mięso i krew, wtedy faktycznie są w stanie w bardzo krótkim czasie pochłonąć swoją ofiarę.
Pałkiewicz opowiedział również o odkryciu źródeł Amazonki. Przed swoją podróżą słyszał o 5 różnych teoriach skąd wypływa najdłuższa rzeka świata. Postanowił to sprawdzić. Do tej wyprawy przygotowywał się półtora roku. Po wielu trudach wraz ze swoją ekipą doszli do prawdziwych źródeł Amazonki w Andach. Z inicjatywy władz Peru i Towarzystwa Geograficznego w Limie na miejscu źródła Amazonki wzniesiono obelisk z pamiątkową tablicą, która upamiętnia to wydarzenie.
Autor wspomniał także o swojej książce pt. „Sztuka podróżowania”, w której podaje praktyczne porady dla wszystkich, którzy chcieliby zorganizować swój wyjazd dopięty na ostatni guzik. Jacek Pałkiewicz jest perfekcjonistą w tym, co robi. Każdy wyjazd planuje od początku do końca. Zawsze robi listę rzeczy do wykonania i skrupulatnie się jej trzyma, łącznie z zamknięciem drzwi od mieszkania, co dla niektórych wydawałoby się takie oczywiste.
Bardzo ciekawe były również opowieści o Syberii. Podczas tej wyprawy w temperaturze – 46°C dotarł na reniferach na biegun zimna. Goście mogli dowiedzieć się, czym była stroganina, którą zajadali się podczas wyprawy. To nic innego jak zamrożona ryba pokrojona w bardzo cieniutkie plastry, przyprawiona solą i pieprzem. Podróżnik przestrzegał przed piciem alkoholu w minusowych temperaturach, ponieważ ciało najpierw gwałtownie się rozgrzewa, otwierają się pory i tracimy ciepło, co może być bardzo niebezpieczne.
Wartym uwagi była również opowieść o samotnym rejsie przez Atlantyk na łodzi ratunkowej w latach 70. XX w., gdzie Pałkiewicz przez 44 dni zmagał się z żywiołem wody. Kiedy przez trzy dni i noce walczył ze sztormem, chciał przerwać swoją wyprawę. Uznał, że po powrocie nie będzie mógł sobie spojrzeć w lustro i nadal kontynuował podróż.
Poza wyprawami do ciekawych miejsc, Jacek Pałkiewicz założył także szkołę przetrwania we Włoszech, która stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Prowadził szkolenia m. in. dla astronautów czy antyterrorystów.
Był także „ambasadorem Mazur” w konkursie na 7 nowych cudów natury. Podróżnikowi udało się zaangażować w kampanię trzech prezydentów, Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego.
Na zakończenie spotkania Jacek Pałkiewicz opowiedział o podróży życia na jaką zabrał swoją żonę na 37 rocznicę ślubu. Spędzili razem kilka tygodni w Dubaju. Podróżnik przyznał, że zobaczył w swoim życiu wszystko to, co chciał. Czuje się spełniony i niczego nie żałuje.
Po spotkaniu można było zakupić książki i otrzymać autograf podróżnika, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Bibliotekarze

 


Rodzinne warsztaty plastyczne „Fabryka pisanek”

21 i 23 marca 2016 r. w bibliotece w Międzyzdrojach oraz 22 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy zorganizowano rodzinne warsztaty plastyczne pt. „Fabryka pisanek”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Przez 3 dni dzieci, młodzież i dorośli wykonywali piękne ozdoby wielkanocne. W bibliotece rodziny robiły stroiki świąteczne z kurczaczkami i zajączkami oraz wielkanocne witraże z koralików Hama. Na warsztatach w szkole dzieci i rodzice wykonywali rzeżuchowe gąsienice, kurczaczki w skorupkach od jajek, kurki z wytłoczek po jajkach oraz kartki świąteczne. Podczas warsztatów było rodzinnie i wesoło. Dzieci zabrały wykonane przez siebie prace do domu, by świątecznie przyozdobić stoły, okna i koszyczki. Organizatorami warsztatów byli: Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy i Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”. Część materiałów plastycznych na warsztaty w bibliotece zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Warsztaty w Wapnicy zrealizowano w ramach projektu "KLUBIK RODZINNY - OD JUNIORA DO SENIORA" dofinansowanego ze środków gminy Międzyzdroje. Realizatorem projektu jest Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina". Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, babciom, wolontariuszom za pracę, dobrą zabawę i pomoc w zajęciach plastycznych. Już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty plastyczne, które odbędą się w maju podczas obchodów Tygodnia Bibliotek.

 


Zimowy wieczór poezji w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zorganizowała 14 marca 2016 „Zimowy wieczór poezji”.
W głównej części wieczoru zaprezentowano poezję znakomitej polskiej poetki, laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literatury Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze czytała młodzież z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach - Ada Dymitruk, Klaudia Orłowska, Olaf Lindorf-Bąk oraz Fabian Makiełkowski. Uczniowie zaprezentowali takie utwory jak „Miłość od pierwszego wejrzenia”, „Lekcja” czy „Nic dwa razy”. Pracownicy biblioteki Anna Piecyk i Szymon Głod przedstawili ciekawostki i interesujące fakty z życia poetki.
W kolejnej części wieczoru, przybyli na spotkanie mieszkańcy miasta oraz turyści mieli możliwość zaprezentowania swojej twórczości. Wiersze swojego autorstwa przeczytali gimnazjaliści Fabian Makiełkowski oraz Olaf Lindorf-Bąk. Szymon Głod przeczytał wiersze obecnych na spotkaniu pani Krystyny Rycombel i pana Mirosława Wołoszyka. Swoje utwory poetyckie zaprezentowali również Marianna Kargul, Halina Kowalska, Wojciech Kokot, Julianna Rogowska. Dorota Latos przeczytała krótkie opowiadanie o podróży. Utwory przedstawione przez przybyłych gości poruszały tematykę miłosną, obyczajową, wspomnieniową. Były próbą uchwycenia przemijającego czasu. Pani Marianna Kargul przekazała dla naszej biblioteki tomik swoich wierszy pt. „Wsłuchaj się w ciszę” oraz antologię poezji „Potyczki z Kupido” gdzie zamieszczono również jej wiersze.
W finale wieczoru aranżacje znanych piosenek zaprezentował zespół śpiewaczy „Bryza” pod kierownictwem pana Janusza Kalemby. Utwory takie jak „Jedno jest niebo dla wszystkich”, „Miliony gwiazd”, „Marina” czy „Goniąc kormorany” porwały słuchaczy do wspólnego śpiewania”.
Tradycyjnie na zakończenie spotkania uczestnicy stanęli do wspólnego zdjęcia.
Bibliotekarze zapraszają na kolejny wieczór poetycki, który odbędzie się jesienią tego roku.

 


„Horror! Czyli skąd się biorą dzieci” – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

11 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem dla dzieci i młodzieży, który po raz trzeci zagościł w międzyzdrojskiej bibliotece. Jest autorem ok. 50 bestsellerów literatury dziecięcej takich jak: „Kacperiada”, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”, „Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci”, „Detektyw Pozytywka”, „Mam prawo” czy „Bodzio i Pulpet”. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie drugich klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.
Pisarz rozpoczął swoje spotkanie od pytania, czy dzieci znają najpopularniejsze rodzaje książek. Jak się okazało, wszyscy doskonale wiedzieli, czym są powieści obyczajowe, kryminały, co różni biografię czy autobiografii.
Grzegorz Kasdepke opowiedział o swoich książkach o całowaniu, czyli o romansach dla dzieci, jak sam je określił. Jest autorem pięciu tego typu książek, w tym aż trzech adresowanych do przedszkolaków. Pierwszym romansem była książka pt. „Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”, gdzie autor opowiada dzieciom o takich emocjach jak tęsknota, wstyd, poczucie krzywdy, czy zazdrość.
Następnie nasz gość przedstawił uczniom książkę pt. „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i burzliwą dyskusję. Dziecięca wyobraźnia nie miała granic i pomysły były najróżniejsze. Pisarz mógł dowiedzieć się, że dzieci biorą się z kapusty, z supermarketu, znikąd, ze statku kosmicznego czy z ptasiego jajka. Podał także przykłady z innych swoich spotkań, gdzie dzieci zapewniały go, że przyszły na świat z choćby z „chmury dzieciowej” czy „kinder niespodzianki”.
Nie mogło zabraknąć opowieści o jednej z najbardziej znanych książek Grzegorza Kasdepke, czyli „Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Dzieci dowiedziały się, czym są związki frazeologiczne i jak się okazało, doskonale rozumiały ich znaczenie. Dla nikogo nie było trudnością odgadnąć co oznacza „nabić kogoś w butelkę”, „być całą w skowronkach”, „znać się jak łyse konie” czy „działać na kogoś jak płachta na byka”. Autor przeczytał opowiadanie pt. „Ostatni dzwonek”, z którego dzieci mogły dowiedzieć się, co oznacza to powiedzenie.
Nasz gość został zapytany przez uczniów o Kubę i Bubę, czyli swoich słynnych bohaterów, którym poświęcił już sześć książek. Dzieci bardzo lubią opowiadania o tych niesfornych łobuziakach a przy okazji mogą się od nich bardzo wiele nauczyć. Najnowsze przygody Kuby i Buby rozgrywają się w szpitalu. Na prośbę Rzecznika Praw Pacjenta, Grzegorz Kasdepke umieścił akcję swojej książki właśnie w szpitalnych salach i korytarzach. Pomimo niezbyt przyjemnie kojarzonego miejsca, przygody są bardzo wesołe i optymistyczne.
Nasz gość poza opowiadaniem o swojej twórczości, próbował przekonać dzieci, że oglądanie telewizji czy granie w gry komputerowe przez większość swojego wolnego czasu nie przyniesie niczego dobrego. Powinny rozwijać swoją wyobraźnie, pracować nad koncentracją poprzez czytanie książek, co pozwoli im w przyszłym życiu łatwiej zapamiętywać informacje. Będąc dzieckiem polubił czytanie po tym, jak pani bibliotekarka podsunęła mu komiksy o Tytusie, Romku i Atomku.
Pisarz przyznał, że kiedy chodził do szkoły, nigdy nie lubił również matematyki. Rachunki i wszelkie obliczenia były niczym odwieczna zmora, jak sam określił autor przez wiele lat miał „traumę matematyczną”. Dopiero, kiedy jego syn Kacper poprosił o pomoc w rozwiązaniu zadania , okazało się, że matematyka nie jest wcale taka straszna a nawet może być zabawna. Była to inspiracja do napisania książki dotyczącej matematyki pt. „Do trzech odlicz”. Na zachętę przeczytał bardzo zabawne opowiadanie pt. „Kilogram soku poproszę!”, w którym wyjaśnia czym są miary. Grzegorz Kasdepke poszedł krok dalej i napisał książkę pt. „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”, by zapoznać dzieci z pojęciami z zakresu ekonomii.
Duże zainteresowanie wzbudziła także książka pt. „Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci”, z której uczniowie mogli dowiedzieć się kim jest prawdziwy dżentelmen czy prawdziwa dama. Grzegorz Kasdepke wyjaśnił m.in. jak powinien zachować się dżentelmen, kiedy wchodzi po schodach, czy jedzie autobusem.
Ostatnim punktem spotkania było zadawanie pytań. Dzieci zamieniły się w dziennikarzy i nie omieszkały poruszać trudnych zagadnień. Obecnie pracuje nad kolejną książką o przygodach Kuby i Buby, tym razem dotyczącej języka angielskiego. Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki, zdobyć autografy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z pisarzem .
Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.
Pragniemy również podziękować Panu Arturowi Duszyńskiemu, Dyrektorowi Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach za wypożyczanie krzeseł na wszystkie biblioteczne spotkania.

 


Wspomnień czar. IV

 


Bibliotekarze i członkowie Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina" na Kiermaszu Wielkanocnym 2016 r.

Zapraszamy serdecznie na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się 19 marca w sobotę od godziny 11:00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze wspólnie z członkami Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina" przygotowali dla Państwa palmy wielkanocne, jajka ozdobione metodą decoupage, karczochową, cekinami. Mamy również Jajka 3D, stroiki świąteczne i ozdoby wykonane z koralików hama. Dochód ze sprzedaży rękodzieła zostanie przekazany dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina" na realizację zadań statutowych. Serdecznie zapraszamy.

 


Rodzinne warsztaty plastyczne "Fabryka Pisanek"

 


ZIMOWY WIECZÓR POEZJI

Zapraszamy na „Zimowy wieczór poezji”, który odbędzie się 14 marca 2016 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Podczas spotkania młodzież z Gimnazjum w Międzyzdrojach zaprezentuje poezję Wisławy Szymborskiej. Zachęcamy do czytania wierszy swojego autorstwa w trakcie wieczoru. Spotkanie uświetni występ Zespołu „Bryza”.
Bibliotekarze

 


Na pograniczu - czyli spotkanie z Dorotą Schrammek

9 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Dorotą Schrammek, autorką książek obyczajowych takich jak: „Stojąc pod tęczą”, „Horyzonty uczuć” i „Na brzegu życia”.
Pisarka mieszka w Pobierowie a także w niemieckim miasteczku Ueckermünde wraz z mężem i trójką dzieci. Opowiadała, że jej dom w Niemczech znajduje się obok ogrodu zoologicznego i kiedy codziennie rano podnosi żaluzje w oknie, obawia się, że jakieś zwierze znajdzie się na jej tarasie.
Przygoda Doroty Schrammek z pisaniem rozpoczęła się od wróżby tarota, w której wyszło, że w najbliższym czasie napisze książkę. Postanowiła jak najszybciej spełnić przepowiednię. W 2015 roku napisała pierwszy tekst, wysłała do wydawnictw i już po dwóch tygodniach dostała odpowiedź od „Świata Książki”, że są zainteresowani publikacją. W debiucie pt. „Stojąc pod tęczą” porusza trudny temat jakim jest choroba bliskiej osoby. Pomimo smutnego zakończenia jest to książka o przyjaźni, szczęściu, do którego dążą bohaterki. Nasz gość nie lubi pisać „cukierkowo”, nie chce ubarwiać rzeczywistości, która w życiu codziennym dostarcza nam wielu trosk i rozterek.
Autorka od 15 lat pisze opowiadania do kobiecych pism. Pisanie 30 tekstów w miesiącu było doskonałą rozgrzewką przed napisaniem książki. Pisarka pochwaliła się, że będzie wydawała trzy powieści rocznie, co pozwoli jej rozwijać warsztat literacki i umocni pozycję na rynku wydawniczym.
Największy sukces przyniosła autorce książka pt. „Horyzonty uczuć”. Akcja powieści dzieje się w Pobierowie. Nasz gość mówi o sobie, że jest lokalną ambasadorką tej miejscowości. Powieść otrzymała miano „Książki Roku 2015” w konkursie ogłoszonym przez portal Granice. Na początku marca miała premierę najnowsza powieść Doroty Schrammek pt. „Na brzegu życia”, która jest kontynuacją o bohaterach z nadmorskiego Pobierowa. W czerwcu ma pojawić się kolejna książka, zamykająca „pobierowską trylogię”.
Dorota Schrammek przyznała, że w dzisiejszych czasach autor musi ciągle o sobie przypominać czytelnikowi, ponieważ pojawia się wiele piszących osób m.in. blogerki, recenzentki. Autorka ma bardzo dużo propozycji spotkań autorskich. W 2015 roku odbyła ich ponad 40, w tym roku będzie ich dwa razy więcej, z czego jest bardzo zadowolona, bo uwielbia spotykać się z czytelnikami. Najchętniej jeździ do małych miejscowości, ponieważ mają one swój urok i można tam spotkać wiele ciekawych osób.
Czytelnicy mogli dowiedzieć się, jaka jest różnica między polską a niemiecką szkołą, jak funkcjonują biblioteki w Niemczech, jakie są różnice kulturowe między narodami. Pomimo różnic, autorka wierzy w przyjaźń międzykulturową.
Autorka pochwaliła się, że jej książki zostały nominowane do konkursu „Pióro i Pazur”, trzymamy kciuki za wygraną.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, czytelnicy chętnie ustawili się w kolejce po autografy i pamiątkowe zdjęcia z pisarką.

 

 


Survival i dobra książka Krzysztofa Petka

23 lutego 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla młodzieży klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach z Krzysztofem Petkiem, dziennikarzem, reportażystą, autorem książek przygodowych-sensacyjnych dla młodzieży oraz organizatorem szkół przetrwania. Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich. Współpracuje z wieloma wydawnictwami w kraju. Jest autorem powieści sensacyjno-przygodowych, m.in.: „Diamentowy pościg”, „Zaklęcie dla Golema. Praga”, „Całe złoto El Dorado” oraz serie „Operacja HYDRA” i „Gra”. Podczas spotkania opowiadał o swojej 30 letniej pracy jako dziennikarz, którą zaczynał jako uczeń drugiej klasy szkoły średniej. Jest współtwórcą radia RMF FM w Katowicach, pracował także w telewizji na terenie Śląska.
Petek w swoich książkach dla młodzieży opisuje różne przygody i niebezpieczeństwa, które czyhają na młodych ludzi takie jak: sekty, narkotyki... Fabułę przedstawia bardzo realistycznie. Swojego bohatera stawia w sytuacjach bez wyjścia, każe dokonywać trudnych wyborów. Na spotkaniu opowiedział o warsztatach literackich, które prowadzi. Autor zaznaczył, że aby napisać dobrą książkę, na początku trzeba „zamordować” muzę - wenę i nauczyć się podstaw pisarskich. Bardzo ważna jest konstrukcja powieści i forma. Uważa, że nie ma czegoś takiego jak talent, najważniejsza jest przede wszystkim mozolna, ale dająca efekty praca.
Krzysztof Petek jest organizatorem szkół survivalowych w kraju i za granicą. Na jego obozach młodzież przechodzi różne szkolenia, ale nie jest do niczego przymuszana. Uczy zasad przetrwania w trudnych warunkach, współpracy, elementów samoobrony, a przede wszystkim udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Na takich obozach każdy uczy się podejmować samodzielne decyzje i zapobiegać zagrożeniom. Ku zdziwieniu gimnazjalistów na takie wyprawy częściej decydują się dziewczyny, które według Petka są odważniejsze od chłopców. Wyprawy organizowane są na terenie kraju a także w Rumunii. Jego globtroterskie wyprawy to sposób na życie i pokonywanie własnych słabości. Opowiadał, że w czasie tych dalekich podróży spotyka wielu ciekawych ludzi. Na Syberii rozmawiał z wnuczką powstańca styczniowego z 1863 roku.
Podczas spotkania Krzysztof Petek pokazał uczniom kilka prostych technik samoobrony. Zaznaczył, że podstawą skutecznej obrony jest ucieczka. Kontakt fizyczny z przeciwnikiem jest ostatecznością. Młodzież była zainteresowana zdjęciami i opowieściami z różnych wypraw podróżnika. Krzysztof Petek zaprosił wszystkich zainteresowanych na warsztaty dziennikarskie organizowane przez niego oraz do szkoły survivalu, którego kolejna edycja odbędzie się już 2 lipca w Beskidzie Żywieckim. Finałem spotkania były pamiątkowe zdjęcia oraz dedykacje do książek autora.

Bibliotekarze

 


Uroczyste zakończenie ferii zimowych 2016
i otwarcie wystawy prac dzieci

17 lutego 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste zakończenie ferii zimowych i otwarcie wystawy prac. Dzieci, które brały udział w warsztatach plastycznych pt. "Kreatywna pracownia plastyczna w bibliotece", zaprosiły najbliższych na swój wernisaż. Mali artyści i goście tłumnie przybyli do biblioteki na godzinę 17:00. Wszyscy wspólnie podziwiali efekty twórczej pracy najmłodszych. Nasz wernisaż zaszczycili swoją obecnością Sekretarz Międzyzdrojów Pan Henryk Nogala, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Pani Elżbieta Jakubiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy Pani Iwona Sołtysiak oraz Dyrektor Przedszkola „Morskie Skarby” Pani Elwira Korcz. Dyrektor Biblioteki Andżelika Gałecka specjalnie na tę okazję przygotowała prezentację multimedialną będącą fotograficzną relacją tego, co działo się podczas 2 tygodni zajęć plastycznych, teatralnych, edukacyjnych. Podczas prezentacji wspominaliśmy m.in. kurs udzielania pierwszej pomocy pokazany przez Pana Mateusza Bobka – ratownika WOPR, „Bezpieczną zabawę z psem” poprowadzoną przez Panią Helenę Wojcieszak, instruktora szkolenia psów ze szkoły „Pies potrafi”, z udziałem jej czworonożnego pupila Amora. Fotorelacja prezentowała spacer po muzeum przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego, wizytę w Międzynarodowym Domu Kultury na spektaklu „Królowa Śniegu”, wyjazd do Pleciugi, warsztaty ceramiczne, poprowadzone przez członków Stowarzyszenia Archeozdroje, wspólne czytanie bajek, mini dyskotekę. Podczas wernisażu zaprezentowaliśmy makiety z kukurydzianych klocków, makiety zimowych wiosek, maskotki z filcu, obrazki z koralików Hama. Opowiadaliśmy o zabawie z recyklingiem pt. „ Robimy straszne zamczyska”, nauce pisania hieroglifów, wykonaniu ramek na zdjęcia, biżuterii, wyplataniu koszyków i warsztatach decoupage.
Na zakończenie wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, które naszym kreatywnym twórcom wręczali Pan Henryk Nogala oraz Panie: Elżbieta Jakubiak oraz Andżelika Gałecka. Podziękowania i kwiaty otrzymali wszyscy, którzy zaangażowali się w organizację ferii. Zakończeniem wernisażu był oczywiście słodki akcent – zimowy tort z postaciami z bajek.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc:
Pani Czesławie Tomczak z Hotelu Międzyzdroje, Panu Stanisławowi Chabince i pracownikom SPA Bagiński & Chabinka, Panu Andrzejowi Jędrzejewskiemu i pracownikom Domu Wczasów Dziecięcych za przygotowanie naleśników i ciast. Pani Helenie Wojcieszak, Panu Mateuszowi Bobkowi, Paniom ze Stowarzyszenia Archeozdroje: Lili Holz, Aleksandrze Miodońskiej i Monice Kunkel-Ratajczak, Dyrektorowi i pracownikom Wolińskiego Parku Narodowego: Katarzynie Kapińskiej, Tomaszowi Bojorowi za przekazaną wiedzę i uatrakcyjnienie zajęć. Paniom: Elżbiecie Jakubiak i Małgorzacie Musialskiej z Ośrodka Pomocy Społecznej za sfinansowanie materiałów plastycznych, biletów do kina i wyjazdu do Teatru Pleciuga. Ogromne podziękowania kierujemy także do Pań: Elwiry Korcz, Barbary Szymańskiej, Ewy Lewandowskiej, Eweliny Szpakowskiej za pomoc i opiekę nad dziećmi podczas wyjazdu do Szczecina. Z Wami nawet na koniec świata. Wszystkim Babciom, Dziadkom, Mamom, Tatom, Ciociom… którzy aktywnie brali udział w zajęciach dziękujemy za pomoc i poświęcony czas.
W imieniu wszystkich dzieci zapraszamy do biblioteki, by obejrzeć "kreatywną" wystawę pełną bajkowych arcydzieł. Wystawę która zdobi nasz hol oraz czytelnię można podziwiać do 4 marca. Potem dzieci zabiorą prace plastyczne do domu na pamiątkę aktywnie spędzonych ferii. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie i zapraszamy za rok.

 


Prowadzący „Lato z Radiem” w międzyzdrojskiej bibliotece

18 lutego 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z dziennikarzem, konferansjerem i publicystą - Romanem Czejarkiem. Prowadzi on znaną audycję w Programie Pierwszym Polskiego Radia - „Lato z Radiem”. Publicysta pochodzi ze Szczecina i jest mocno związany z regionem Pomorza Zachodniego. Pierwsze kroki w pracy dziennikarza stawiał na polskim wybrzeżu, m.in. w międzyzdrojskiej muszli koncertowej prowadząc koncert Martyny Jakubowicz i zespołu Dżem.
Podczas spotkania Roman Czejarek opowiedział kilka zabawnych oraz smutnych historii związanych ze swoją pracą w radiu, które opisał w książce „Kochane Lato z Radiem”. Któż z nas nie zna melodii polki „Dziadek”? Podzielił się spostrzeżeniami o fenomenie tej audycji, kulisach współpracy z gwiazdami, prowadzeniu programów na żywo, podczas których nawet doświadczony dziennikarz często nie wie jak wybrnąć. Wszystkich na sali rozbawiła historia, która miała miejsce podczas jednego z konkursów „Lata z Radiem”. W czasie gdy Zygmunt Chajzer wręczał kino domowe za zdobycie pierwszego miejsca. W drugim końcu sceny Czejarek był świadkiem jak ojciec miał pretensje do syna o to, że zajęli tylko 4 miejsce. Dziecko miało dość i powiedziało, żeby na niego nie krzyczał, bo powie mamie, że „sikał do umywalki”. Okazało się, że jeden z mikrofonów był włączony i cała publiczność znajdująca się pod sceną usłyszała rodzinną kłótnię. Widownia śmiała się na całego, a dziennikarze nie wiedzieli jak zareagować.
Roman Czejarek opowiedział również o sytuacji w jakiej się znalazł, gdy stojąc samochodem na czerwonym świetle, jedna z polskich piosenkarek wjechała w tył jego auta. Po 2 dniach w kolorowych brukowcach, ukazały się zdjęcia i artykuł, ukazujący wydarzenie w innym, niekorzystnym dla dziennikarza świetle. Wielokrotnie wspominał kolegę po fachu, od którego wiele się nauczył – Tadeusza Sznuka. Był jego przewodnikiem i mentorem w pierwszych latach pracy w radiu.
W dalszej części spotkania nasz gość opowiadał o swoich książkach dotyczących Szczecina. W „Sekretach Szczecina” wydanych w 2 częściach ukazuje najbardziej tajemnicze, ciekawe oraz mało znane historie miasta z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkich zaciekawiła opowieść o budowie pięciu 4-kominowych transatlantykach w szczecińskiej stoczni „Vulcan”. Niemcy dzięki zwodowaniu tych statków przez kilka lat zdobywali prestiżową Błękitną Wstęgę Atlantyku, co było w niesmak Anglikom, którzy dotychczas wiedli prym. Gdyby nie wyścigi o coraz szybsze, większe i bardziej luksusowe transatlantyki, być może nie doszłoby do tragedii Titanica. Wspomniał o historii Maxa Schmellinga związanego ze Szczecinem, a którego imieniem nazwano halę widowiskowo-sportową w Berlinie. Opowiedział również o związku księcia Kazimierza V z rodu Gryfitów z bitwą pod Grunwaldem. Książę sprzyjał Zakonowi Krzyżackiemu. Wyznaczył jednego ze swoich heroldów, który miał symbol gryfa pomorskiego na piersi, aby zaniósł nagie miecze przed oblicze króla Jagiełły.
Po spotkaniu można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z dziennikarzem, kupić książkę i zdobyć autograf. Roman Czejarek zapowiedział, że następną publikację poświęci miastom Pomorza Zachodniego, w tym Międzyzdrojom i stanowiskom broni V3 w Zalesiu.
Bibliotekarze

 


"Na pograniczu" - spotkanie autorskie z Dorotą Schramme

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Dorotą Schrammek, które odbędzie się 9 marca 2016 r. o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wstęp wolny.

Dorota Schrammek od wielu lat pisze opowiadania i historie dla kobiecych pism. Ma ich na swoim koncie opublikowanych już ponad tysiąc. Współpracuje z wydawnictwami Bauer, Phoenix oraz Edipresse. W 2013 roku została laureatką konkursu Onetu i Zielonej Sowy. Jej bajka - i 9 innych - zostało wyróżnionych z ponad 3 tysięcy nadesłanych utworów. "Perełka" ukazała się w "Bajkach blogerów".

"Stojąc pod tęczą", jej debiut powieściowy, wydany przez Świat Książki, ukazał się 18 marca 2015 roku. Następna książka, "Horyzonty uczuć", miała premierę 10 sierpnia 2015 roku. Wydało ją wydawnictwo Szara Godzina. Obie książki są ściśle powiązane z Pomorzem Zachodnim. Akcja pierwszej powieści rozgrywa się w Szczecinie, druga natomiast w Pobierowie. Podczas spotkania w międzyzdrojskiej bibliotece odbędzie się premiera najnowszej książki pt. "Na brzegu życia".

Prywatnie Dorota Schrammek wiecznie się odchudza, ciągle narzeka na brak czasu i codziennie wstaje o 5.00, aby choć jedną kawę wypić w spokoju... Uwielbia gotować, sprzątać i zajmować się domem. A nade wszystko czytać!

 

 

 


Odkrywca źródeł Amazonki – Jacek Pałkiewicz w bibliotece w Międzyzdrojach

Zapraszamy na wieczór autorski z Jackiem Pałkiewiczem, który odbędzie się 22 lutego 2016 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 (wstęp wolny). Moderatorem spotkania będzie Krzysztof Petek.
Jacek Pałkiewicz jest reporterem, eksploratorem i twórcą survivalu w Europie. Jest najbardziej znanym polskim podróżnikiem i odkrywcą prawdziwych źródeł Amazonki. Pokonał Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka, zna doskonale Amazonię, Syberię i największe pustynie świata. Uczył kosmonautów i jednostki specjalne strategii przetrwania w skrajnie niegościnnych środowiskach. Szkoli kadry menedżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia. Jego barwne życie przedstawia biografia „Pałkiewicz, droga odkrywcy”. Jest autorem wielu książek, m.in.: „Angkor”, „Sztuka podróżowania”, Pasja życia” oraz najnowszej „Oblicza strachu”.
Krzysztof Petek jest reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz i psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym Egida. Dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Jest autorem powieści sensacyjno-przygodowych, m.in.: „Diamentowy pościg”, „Zaklęcie dla Golema. Praga”, „Całe złoto El Dorado” oraz serie „Operacja HYDRA” i „Gra”.
Krzysztof Petek współtworzy z Jackiem Pałkiewiczem serię książek z dziedziny fabularyzowanej publicystyki historycznej. Opowiadając, na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, historie tych Polaków, którzy na przestrzeni wieków odkrywali, budowali, zdobywali, poprawiali i wnosili wkład w rozwój cywilizacji. "Benedykt Polak - pierwszy polski podróżnik" ukazał się w roku 2015, wkrótce pojawi się "Michał Boym - poseł chińksiego cesarza" i kolejne. 
Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkanie pełne emocji związanych z podróżowaniem i zgłębianiem tajemnic najdalszych zakątków świata.

 


PÓŁMETEK FERII W „KREATYWNEJ PRACOWNI PLASTYCZNEJ”

Za nami I połowa ferii zimowych. Dzieci licznie przychodzą na zajęcia do "Kreatywnej pracowni plastycznej" w bibliotece w Międzyzdrojach, gdzie propagujemy czytelnictwo, kreatywne spędzanie wolnego czasu poprzez zabawy edukacyjne, plastyczne i ruchowe.
We wtorek dzieci obejrzały film „Fistaszki” w kinie Eva. Następnie kurs udzielania pierwszej pomocy poprowadził Pan Mateusz Bobek – ratownik WOPR. Środa również upłynęła pod hasłem „Bezpieczeństwo”. Pani Helena Wojcieszak, instruktor szkolenia psów ze szkoły „Pies potrafi”, poprowadziła wspólnie ze swoim czworonożnym pupilem Amorem „Bezpieczną zabawę z psem”. W czwartek dzięki uprzejmości Pani Dyrektor WPN odbyliśmy spacer po muzeum przyrodniczym. W piątek wybraliśmy się do Międzynarodowego Domu Kultury na spektakl „Królowa Śniegu”. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego czytania bajek oraz mini dyskoteki. Do tej pory dzieci podczas ferii zrobiły m.in. makiety z kukurydzianych klocków, makiety zimowych wiosek, ozdabiały pudełka metodą decoupage oraz uszyły maskotki z filcu.
W planach mamy warsztaty ceramiczne, które poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Archeozdroje, warsztaty tworzenia obrazków z koralików Hama, zabawę z recyklingiem pt. „Robimy straszne zamczyska”, naukę pisania hieroglifów, wykonanie ramek na zdjęcia, zaproszeń na wernisaż, wyrób biżuterii, zajęcia z orgiami. Dodatkową atrakcją będzie wyjazd do Teatru Pleciuga do Szczecina. Zapraszamy również na wtorkowe zajęcia „Gry bez prądu” od godz. 16:00 do 18:00.
Serdecznie dziękujemy za poczęstunki dla dzieci przygotowane przez SPA Bagiński i Chabinka oraz Dom Wczasów Dziecięcych. Gorące słowa "Dziękujemy" należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Kierownik, Elżbiecie Jakubiak i Pani Małgorzacie Musialskiej za zakup materiałów plastycznych i ufundowanie biletów do kina oraz wszystkim mamom i tatom za pomoc podczas zajęć. Za wspaniały wykład o faunie i florze naszego pięknego Parku Narodowego dziękujemy Pani Katarzynie Kapińskiej i Panu Tomaszowi Bajorowi.
Zapraszamy dzieci do dalszej zabawy w "Kreatywnej pracowni plastycznej" podczas ferii od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00.

 


Wyjazd do Teatru Pleciuga w Szczecinie

 


Zaproszenie do KINA EVA w Międzyzdrojach

 


Byliśmy Muzungu 14.01.2016 r.

14 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie poświęcone Afryce z cyklu „Podróże małe i duże” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Autorami prelekcji byli Gabriela Rajtak, Irena Wolińska i Dariusz Felisiak, którzy na co dzień pracują w Publicznym Gimnazjum w Wolinie. Chcąc zrobić coś szalonego, pewnego dnia postanowili, że zorganizują wyprawę do Afryki. Wybrali miejsca nie do końca skażone globalizacją. Na Czarnym Lądzie byli dwukrotnie. Pierwszy raz w 2013 roku, gdzie odwiedzili Kenię, Ugandę i Tanzanię oraz w 2015 roku w Etiopii, Kenii i Tanzanii.
Podróżnicy zorganizowali wyprawy na „własną rękę”, bez pomocy biur podróży. Umożliwiło im to dotarcie do prawdziwej Afryki, gdzie nie robi się pokazów dla turystów. Jak się okazało, takich miejsc na Czarnym Lądzie jest już niewiele.
Uczestnicy rozpoczęli spotkanie od wytłumaczenia przybyłym gościom, co oznacza słowo „Muzungu”, które przywarło do nich od początku wyprawy. Muzungu to nic innego jak biały człowiek, który dla mieszkańców Afryki jest atrakcją. Dzieci chcą koniecznie pogłaskać Muzungu, gdyż nie co dzień widzą jasne, proste i długie włosy. Oglądają przedramiona białego człowieka, ponieważ na swoim ciele nie mogą zobaczyć naczyń krwionośnych. Nietypowe również dla Afrykańczyka są niebieskie oczy u Muzungu. Biały człowiek według miejscowych, to przede wszystkim „chodzący bankomat”. Afrykańczycy twierdzą, że powinien podzielić się z nimi swoimi pieniędzmi, ponieważ w ich przekonaniu, ma ich bardzo dużo. Nie interesuje ich, czy biały człowiek jest z Polski czy z Holandii, biały to biały, musi być bogaty! Może dlatego Muzungu traktowany jest z dużą troską o jego bezpieczeństwo.
Niezwykłą ciekawostką były środki transportu, jakimi poruszali się mieszkańcy i nasi Muzungu. Najpopularniejszymi są matatu, czyli busy w opłakanym stanie, bez żadnego przeglądu, które przewożą tyle osób, ile zdoła zmieścić się do środka. Poza ludźmi, busy przewożą także pakunki, bagaże, torby, rowery, a nawet żywe kury.
Kolejnym pojazdem, który przeznaczony jest do przewozu osób to tuk tuk, czyli połączenie motocykla i samochodu. Jeszcze tańszym przewoźnikiem jest boda boda, czyli rowerowa taksówka z bagażnikiem dla podróżnego.
Niesamowite wrażenia wśród przybyłych gości wzbudziła opowieść podróżników o rejsie zabytkowym promem pasażersko-towarowym Liemba. Podczas tej podróży Gabriela, Irena i Darek przeżyli mrożące krew w żyłach chwile, kiedy musieli zeskakiwać z promu na niewielką łódkę, ponieważ w miejscowości, do której płynęli nie było portu.
Podróżnicy opowiedzieli także o pustyni Kaisut. Żyją tam dwa plemienia Rendille i Samburu. To głównie pasterze, którzy żyją w bardzo trudnych, niewyobrażalnie skromnych warunkach. Mieszkańcy pustyni borykają się z brakiem słodkiej wody. W tamtym rejonie jest tylko i wyłącznie słona woda. Misjonarze i organizacje charytatywne konstruują urządzania zbierające deszczówkę, ale nawet gdy pora deszczowa jest długa, to i tak te zapasy nie wystarczają.
Z racji tego, że nasi Muzungu są nauczycielami, nie mogło obejść się bez wspomnienia o edukacji w Afryce. Dzieci wiedzą, że nauka jest jedyną gwarancją lepszego życia. Z uczniami można było bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Jednak nie wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci uczęszczały do szkoły. Według nich powinny pracować, np. przy noszeniu wody lub wypasie bydła.
Podczas spotkania można było spróbować chai maziwy, czyli tradycyjnej kenijskiej herbaty z mlekiem, imbirem, kardamonem i brązowym cukrem.
Zaproszeni goście, jak na nauczycieli przystało, byli perfekcyjnie przygotowani do spotkania. Całość opatrzona była prezentacją z pięknymi zdjęciami z podróży, dzięki którym wszyscy mogli choć przez chwilę poczuć klimat Afryki. Podróżnicy udostępnili także liczne oryginalne rekwizyty, które były dużą atrakcją dla przybyłych gości.
Pomysłodawczynią całego spotkania była Beata Kołodziejak, nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach. Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejne propozycje spotkań.
Bibliotekarze

 


Wspomnień czar cz. III

21 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono środkowo-północną część Międzyzdrojów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi wspomnieniami. Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowała Monika Jakubowska – starszy bibliotekarz, zobaczyliśmy jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniły się ulice i budynki przy Krasickiego, Światowida, Krótkiej, Zdrojowej, Kopernika, Mickiewicza, Rybackiej, Bohaterów Warszawy, Gryfa Pomorskiego, Placu Neptuna oraz Międzynarodowy Dom Kultury i Park Zdrojowy.
Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia tragicznej i głośnej w całej Polsce sprawy z lat 70-tych XX wieku - morderstwa studenta w restauracji Europa. Następnie wspominaliśmy również głośną wśród miejscowych, ale tym razem zabawną historię jak jeden z mieszkańców wprowadził do tego lokalu konia. Natomiast do restauracji Zagłoba wjechał na nim i kupił piwo dla siebie oraz zwierzęcia.
Dowiedzieliśmy się, że w miejscu obecnego banku przy ul. Światowida znajdował się kiedyś dom publiczny.
Ciekawostką była informacja o spreparowanym wielorybie, którego można było oglądać w latach 60-tych XX w. na starym rynku - obecnym Placu Neptuna. Waleń, z którym jeżdżono po całej Polsce jako atrakcją, zajmował cały plac.
Wspominaliśmy Pana Wierciocha, który zapoczątkował sprzedaż pamiątek z bursztynów i muszli w Międzyzdrojach. Turystom na pytanie jak zbierać bursztyny, zawsze odpowiadał, że trzeba skoro świt iść na plażę i kopać koniecznie niebieską łopatką.
Z nostalgią wspominaliśmy rurki z kremem w lokalach Kryształ i Mors, dancingi w Bursztynowej, Astorii i Srebrnej Fali, a także wyjścia na piwo do Zagłoby i Europy.
Klikając w poniższe linki zobaczysz jak przebiegało III spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”: 1 część https://www.youtube.com/watch?v=wM4LA0DgDsQ&feature=youtu.be
2 część https://www.youtube.com/watch?v=oSPagXid1PA
Serdecznie dziękujemy za przybycie i udostępnienie przez mieszkańców naszej gminy materiałów z prywatnych zbiorów do prezentacji multimedialnej. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym będziemy rozmawiać o zachodniej części miasta obejmującej m.in. ulice Mieszka I, Nowomyśliwską, Gryfa Pomorskiego, Bohaterów Warszawy, Wesołą, Plażową, Spokojną, Polną, itd.
Osoby, które chciałyby udostępnić swoje zdjęcia, pocztówki oraz pamiątki związane z Międzyzdrojami do prezentacji lub na wystawę, prosimy o zgłaszanie się do pracowników biblioteki lub przesyłanie materiałów na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy do oglądania wystaw w bibliotece. W holu można obejrzeć zdjęcia Międzyzdrojów pt. „Wspomnień czar” cz. III oraz w czytelni, wystawę fotografii Moniki Kunkel-Ratajczak z podróży po Grecji.
Bibliotekarze

 

 

 


Spotkanie z Romanem Czejarkiem
prowadzącym „Lato z radiem”

Zapraszamy na spotkanie z Romanem Czejarkiem, które odbędzie się 18 lutego 2016 r. o godz. 18.00 (czwartek) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Roman Czejarek jest dziennikarzem Programu Pierwszego Polskiego Radia (Lato z Radiem, Cztery pory roku, Sygnały Dnia, Muzyka i Aktualności, Z kraju i ze świata). Publikował m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Gazecie Wyborczej”, „Spotkaniach” i „Karuzeli”. Autor kilkunastu książek o podróżach po Polsce, historii Pomorza Zachodniego oraz o mediach, m.in. : „Kolorowy Szczecin”, „Szczecin przełomu wieków XIX/XX”, „Polska według Czejarka”. Dwie ostatnie książki Romana Czejarka „Sekrety Szczecina” oraz „Sekrety Szczecina” cz. 2 pobiły w grudniu 2015 roku rekordy sprzedaży.
Przez wiele lat prowadził w Telewizji Polskiej takie programy jak „Pytanie na śniadanie” (TVP2), „Kawa czy herbata” (TVP1), „Nocne rozmowy” (TVP1) oraz teleturnieje „Gilotyna” (TVP2) i „Telemilenium” (TVP1). Pracował też w mediach komercyjnych, w telewizji TTV (Grupa TVN) oraz w Radiu VOX FM (Grupa TIME). W latach 1992–2015 poprowadził na scenie kilkaset wielkich koncertów plenerowych Lata z Radiem. Laureat nagród za najlepsze reportaże oraz fotografie. Podróżnik po miejscach „trudnych” i niezwykłych. Był m.in. w Afganistanie, Syrii, Laosie, na Kubie oraz wielokrotnie w najgłębszym Kanionie Świata w Peru. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Prowadzi też wykłady z wiedzy o mediach oraz z kreowania wizerunku i wystąpień publicznych. Znany kolekcjoner, zbiera stare pamiątki z Pomorza Zachodniego.



FERIE 2016

 


WSPOMNIEŃ CZAR, cz. III

Zapraszamy na kolejny wieczór wspomnień o Międzyzdrojach, który odbędzie się 21 stycznia 2016 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.
Spotkanie będzie miało charakter rozmowy, do której serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów. W trakcie pokazu slajdów zobaczymy jak, od początku XX wieku, aż do czasów współczesnych, zmieniała się środkowo-północna część naszego miasta, m.in. ulice i budynki przy Krasickiego, Światowida, Placu Neptuna, Krótkiej, Zdrojowej, Bohaterów Warszawy, Mickiewicza, Kopernika, Rybackiej, Gryfa Pomorskiego oraz MDK i Park Zdrojowy.
Osoby, które chciałyby udostępnić zdjęcia i pocztówki dawnych oraz obecnych Międzyzdrojów ze swoich albumów do prezentacji, prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się do pracowników biblioteki bądź przesłanie ich na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Klikając w poniższe linki zobaczysz jak przebiegały dotychczasowe spotkania z cyklu "Wspomnień czar":
I spotkanie (molo, amfiteatr, dworzec kolejowy) wraz z finisażem wystawy Brygidy Imielskiej: https://www.youtube.com/watch?v=s-xm9imR3V4
II spotkanie (wschodnia część Międzyzdrojów ): https://youtu.be/mkKzTCne648
Bibliotekarze

 

 

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 


Zobacz nagranie z pierwszego spotkania z cyklu
"Wspomnień czar"

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Wspomnień czar" i podzielenie się z nami wspomnieniami na temat Międzyzdrojów już 21.01.2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. 
Osoby, które chciałyby udostępnić zdjęcia i pocztówki dawnych oraz obecnych Międzyzdrojów ze swoich albumów do prezentacji, jak również pamiątki związane z naszym miastem, prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się do pracowników biblioteki.
Klikając w poniższy link zobaczysz jak przebiegało pierwsze spotkanie z cyklu "Wspomnień czar" oraz finisaż wystawy fotografii Brygidy Imielskiej.

 

 


Punkt biblioteczny w Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy

 


Konkurs plastyczny

 


Afryka nie taka dzika

Zapraszamy 14 stycznia 2016 r. (czwartek) o godz. 18.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na spotkanie „Afryka nie taka dzika” z cyklu „Podróże małe i duże” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Gabriela Rajtak, Irena Wolińska i Dariusz Felisiak podzielą się z nami wspomnieniami z podróży po Afryce, przedstawią eksponaty oraz relację fotograficzną.
Gabriela Rajtak, Irena Wolińska i Dariusz Felisiak na co dzień pracują jako nauczyciele w Publicznym Gimnazjum w Wolinie. Mają za sobą cztery podróże po Afryce, w tym dwie po Czarnym Lądzie - w 2013 roku byli w Kenii, Ugandzie, Tanzanii, a w 2015 - w Etiopii, Kenii i Tanzanii. Łącznie spędzili tam ponad 80 dni.
Nie były to zwykłe wyjazdy turystyczne, ale eskapady organizowane samodzielnie, zaplanowane i zrealizowane bez pomocy biur podróży. Część ich wypraw przebiegała bezdrożami, z dala od utartych szlaków. Celem było dotarcie do miejsc, które są żywym reliktem przeszłości. Interesuje ich to, co autentyczne, etniczne, a nie na pokaz dla turystów. Takich miejsc na świecie jest coraz mniej.
Na spotkaniu opowiedzą m.in. o Pustyni Kaisut, Dolinie Omo, o tym, ile trzeba zapłacić komendantowi bazy wojskowej na granicy etiopsko-kenijskiej, żeby dał samochód i czterech uzbrojonych żołnierzy mających wywieźć ich z niebezpiecznego obszaru plemienia Turkana. Dowiemy się m.in. jak smakuje herbata na słonej wodzie ze sporym dodatkiem trzcinowego cukru, ile wielbłądów rodzina musi zapłacić, by zapewnić synowi żonę?
Serdecznie zapraszamy.

 


Stoisko MBP w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach – występujemy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na swoje stoisko w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach w niedzielę 10 stycznia 2016 od godz. 13.00 do 19.00.
Przygotowujemy wiele niespodzianek:
-„biblioteka shrekoteka”, - kiermasz książek, - kiermasz ciast, - sprzedaż prac dzieci wykonanych podczas ferii zimowych, - licytacja książek z autografami.