MIKOŁAJKI 2008


W grudniu 2008 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie mikołajkowe, w którym wzięły udział dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Ładzinie. Jako Święty Mikołaj wystąpił Pan Roman Kowalski - mąż Pani Marii, która pracuje w bibliotece, w rolę Śnieżynki wcieliła się Pani Anna Piecyk - pracownik wypożyczalni. Dzieci przyszły na godzinę 8.30 rano wraz ze swoimi nauczycielkami. Pierwszym punktem spotkania było przywitanie gości i prezentacja multimedialna opowiadająca o Świętym Mikołaju, jego pracy, miejscu zamieszkania oraz jego pomocnikach. Dzieci bardzo uważnie słuchały i zadawały pytania. Kolejną częścią było przeczytanie opowieści o Świętym Mikołaju i wyświetlenie ilustracji. Aby zaprosić do swojego grona Świętego Mikołaja, dzieci nauczyły się specjalnie dla niego krótkiej piosenki pt. "Ding dong".

Święty Mikołaj przyniósł worek pełen prezentów, które rozdawał dzieciom, a one w zamian recytowały dla niego wiersze, śpiewały piosenki, a nawet tańczyły. Po wspólnych zdjęciach z Mikołajem, dzieci pożegnały gościa śpiewająco.

Uczniowie otrzymali dyplomy wykonane przez pracowników biblioteki, które będą im przypominać o spotkaniu ze Świętym Mikołajem. Dzieci zostawiły w bibliotece prace o tematyce świątecznej, które wykonały w szkole specjalnie dla biblioteki. Z wykonanych prac powstała świąteczna wystawa w holu biblioteki.

Wszystkie dzieci wyszły uśmiechnięte i zadowolone zostawiając w pamięci Świętego Mikołaja, Śnieżynkę i całe spotkanie w bibliotece.

 
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke


20 listopada 2008 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke - autorem wielu książek dla dzieci m.in. o przygodach Kuby i Buby, o przygodach detektywa Pozytywki. Na spotkanie przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach i uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wapnicy. Pan Grzegorz był mile zaskoczony, że jego książkę: "Co to znaczy" uczniowie klasy III ze szkoły w Wapnicy mają w kanonie lektur i na spotkanie z pisarzem przyszli przygotowani. Przynieśli ze sobą zestawy rysunków-zagadek dotyczących związków frazeologicznych zawartych z zbiorze opowiadań Pana Grzegorza. Nad niektórymi zagadkami autor musiał się trochę nagłowić, by odgadnąć, co też "autor zagadki miał na myśli". Całe spotkanie przebiegło w świetnej atmosferze, co chwilę czytelnię biblioteki wypełniały salwy śmiechu. Pan Kasdepke czytał dzieciom fragmenty swych książek m.in. swojej najnowszej "Mam prawo" mówiącej o prawach dziecka, czy książki "Bon czy ton", która w przezabawny sposób opisuje zasady dobrego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych czy też fragmenty książki "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko", do której napisania zainspirował autora jego syn Kacper. Dzieciaki podczas spotkania zasypały pisarza gradem pytań. Pytały m. in. czy da się wyżyć z pensji pisarza, czy Pan Grzegorz płaci podatki, czy nie jest agentem służb specjalnych, czy w szkole był dobrym uczniem? Po spotkaniu, zgodnie z tradycją panującą w bibliotece w Międzyzdrojach, można było kupić książkę Grzegorza Kasdepke z autografem i dedykacją, czy też dostać autograf na specjalnie na to spotkanie przygotowanych broszurkach o autorze i jego książkach oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem.

 
Dzień Pluszowego Misia zorganizowany
dla uczniów klas 0-2 ze Szkoły Podstawowej w Wapnicy


14 listopada 2008 roku odbyło się spotkanie z dziećmi z Wapnicy z klas 0-2. Na spotkanie przyjechało 17 osób. Tematem naszych zajęć był Dzień Pluszowego Misia oraz 82 urodziny Kubusia Puchatka. Na początku opowiedzieliśmy dzieciakom, czym właściwie jest Dzień Pluszowego Misia i jak wyglądał pierwszy pluszowy miś. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem.

Kolejnym zaskoczeniem była wiadomość, że nasz słynny Kubuś Puchatek obchodzi w tym roku swoje 82 urodziny. Nikt nie wierzył, że z tego misia to taki staruszek! Po zakończeniu prezentacji, dzieci wysłuchały bajki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach.

Następną częścią naszego spotkania była zabawa plastyczna. Najpierw dzieci układały puzzle z postaciami z Kubusia Puchatka, które własnoręcznie przygotowali pracownicy biblioteki. Później wyklejali plasteliną obrazki z postaciami z bajki o Kubusiu. Wszystkim sprawiło to ogromną frajdę i każdy był dumny ze swojego dzieła.

Na koniec wręczyliśmy poszczególnym klasom dyplomy za udział w zajęciach i podziękowaliśmy za przybycie do biblioteki.

 
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


4 listopada zaprosiliśmy dzieci z przedszkola w Międzyzdrojach na zajęcia w Bibliotece Miejskiej z okazji Dnia Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada.

Na spotkanie przyszło szesnaścioro dzieci. Pierwszą częścią imprezy było przywitanie dzieci i pokrótce opowiedzenie im o tym szczególnym dniu, jakiem jest Dzień Pluszowego Misia. Zostały wyświetlone dwie opowieści Kubusia Puchatka. Następnie zaprosiliśmy dzieci do zabawy plastycznej. W pierwszej kolejności miały zrobić misia z pociętych pasków papieru, którego mogły później zabrać do domu i powiesić we własnym pokoju. Drugim ich zadaniem było wyklejenie z plasteliny postaci z Kubusia Puchatka na wcześniej przygotowanych szablonach, z których zrobiliśmy piękną wystawę w naszej bibliotece.

Dzieci były zadowolone ze swojej pracy i chętnie pozowały do końcowych zdjęć. Podczas części pożegnalnej zaprosiliśmy naszych gości na skromny poczęstunek i wręczyliśmy dyplomy dzieciom za udział w zajęciach.

Wszyscy wyszli od nas z uśmiechem na twarzy i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz nas odwiedzą.

Wszystkie prace dzieci można podziwiać w holu i czytelni biblioteki do 6 grudnia.

 
Październik - listopad 2008


Wystawa zorganizowana wraz ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Wapnicy w związku z uroczystymi obchodami 60-lecia szkoły i 10-lecia nadania jej imienia prof. dr Władysława Szafera. Na wystawie zaprezentowano wiersze i ilustracje uczniów szkoły ze zbiorku "Rapsodia szkolna", którego pomysłodawcą była Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach i nauczyciel języka polskiego w Szkole w Wapnicy Pani Andżelika Gałecka. Tematyka wierszy dotyczyła głównie szkoły, symboli z nią związanych m.in. hymnu szkoły, patrona, sztandaru, malowniczego położenia placówki, która leży tuż obok jeziorka Turkusowego w sercu Wolińskiego Parku Narodowego, ale również w humorystyczny sposób ukazywała życie całej społeczności szkolnej. Wystawę można było oglądać od 15 października do 5 listopada w holu biblioteki w Międzyzdrojach.

 
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI


17 października 2008 roku w Bibliotece Miejskiej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z młodzieżą klas szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach, zainteresowanej czytelnictwem i życiem kulturalnym miasta. Zaproszeni goście przybyli o godzinie 10:00 i wysłuchali krótkiego wykładu na temat pracy i funkcjonowania czytelni. Zapoznano młodzież z zasadami korzystania z czytelni internetowej, po czym pokazano ciekawe książki z interesujących ich dziedzin oraz te najnowsze, adresowane do dzieci i młodzieży. Po trwającym pół godziny oglądaniu zasobów czytelni i nawiązała się dyskusja na temat współczesnych gustów literackich.

Następnie zapoznano szóstoklasistów z wystawą zorganizowaną przez pracowników biblioteki, dotyczącą Dnia Papieskiego odbywającego się w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II- wychowawca młodych". Wystawa podzielona była na sześć części tematycznych. Pierwsza przedstawiała zdjęcia z dzieciństwa i wczesnej młodości Karola Wojtyły. Udostępniono zdjęcia domu rodzinnego JPII oraz jego najwcześniejsze wiersze. Druga część poświęcona była kapłaństwu i początkom pontyfikatu, którego 30. rocznica mija w tym roku. W trzeciej części przedstawiono pielgrzymki JPII i spotkania z różnymi przedstawicielami religii świata. Kolejna część dotyczyła szczególnej troski, którą papież otaczał młodych ludzi odczytano najważniejsze cytaty z orędzia skierowanego do młodych piąta część dotyczyła twórczości Karola Wojtyły i opatrzona była najważniejszymi słowami z czasów pontyfikatu. Ostatni fragment wystawy mówił o śmierci Jana Pawła II i zawierał wiersze napisane przez zwykłych ludzi, wyrażające żal z powodu odejścia tak wielkiego duchowego przywódcy. Po prezentacji młodzież zapoznała się z zasobami wypożyczalni i nowościami, jakie zakupiliśmy w tym roku. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

 
Wrzesień 2008


Wystawa pt.: "Obrazy wojny" dotycząca 69 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystawa ta skierowana była głównie do młodych ludzi, którzy nie wiedzą nic lub niewiele o Powstaniu Warszawskim, generale Maczku, generale Sikorskim, historii Dywizjonu 303 lub historii okrętu podwodnego "Orzeł"... Wystawa miała na celu ukazać dramat wojny i tragiczne losy ludzi, choć w niewielkim stopniu zmusić oglądającego do refleksji, ale i wstrząsnąć, bo to "człowiek człowiekowi zgotował ten los". Wystawa ukazywała również sylwetki ludzi niezwykłych, którzy w ten nieludzki czas nie pozwolili zniszczyć w sobie człowieczeństwa i godności m. in. sylwetkę Ireny Sendlerowej czy Janusza Korczaka. Prezentowane materiały to również relacja fotograficzna obrazująca doszczętnie zniszczoną Warszawę, getto, obozy koncentracyjne, prawdę o zbrodni Katyńskiej oraz walki polskich żołnierzy o Monte Cassino, walki o Bolonię, Anglię czy Norwegię.

 
Zapisy do Klubu Książki i Koła Teatralnego


Dyskusyjny Klub Książki zaprasza młodzież gimnazjalną i licealną na spotkania. Jeśli chcesz poznać nowych ludzi, którzy tak jak ty pasjonują się literaturą, jeśli kochasz czytać, piszesz opowiadania, wiersze, recenzje, nie boisz się brać udział w dyskusjach na trudne tematy poruszane w książkach, dołącz do DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Od września 2008 zaczynamy nowy cykl spotkań. Moderatorem grupy jest Pani Anna Piecyk. Wszystkich chętnych prosimy o zapisywanie się w wypożyczalni MBP.

Miejska Biblioteka Publiczna ogłasza również nabór do Koła Teatralnego. Pamiętasz przestawienie "Współczesna ulica"? Podobało się? Chcesz spędzić miło czas wśród swoich rówieśników, którzy kochają scenę? Jesteś kreatywny, masz pomysł na ciekawy spektakl, scenografię, kostiumy dołącz do 8 super dziewczyn ze SP Nr 1 i Gimnazjum w Międzyzdrojach. Od września 2008 zaczynamy próby do przedstawienia kukiełkowego na podstawie książek Marii Kownackiej o Plastusiu. Opiekunem grupy teatralnej jest Pani Andżelika Gałecka. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 
Wystawa obrazów Pani Janiny Dziuby i płaskorzeźb Pana Piotra Kraśniewskiego


Miejska Biblioteka Publiczna w Dziwnowie i Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na wystawę obrazów Pani Janiny Dziuby i płaskorzeźb Pana Piotra Kraśniewskiego. Biblioteka w Dziwnowie i Biblioteka w Międzyzdrojach zawiązały współpracę a pierwszym wspólnym przedsięwzięciem, jaki zorganizowały Panie Dyrektor Wiesława Wąsowicz i Pani Andżelika Gałecka jest właśnie wystawa prac artystów z Dziwnowa, którą można oglądać w MBP w Międzyzdrojach do 22.08.2008. Kilka słów o twórcach prac: Pani Janina Dziuba - mieszkanka Dziwnowa, ukończyła Liceum Plastyczne w Szczecinie. Przez wiele lat pracowała z dziećmi organizując dla nich warsztaty plastyczne. Pani Janina maluje kwiaty, pejzaże oraz akty. Jej obrazy cechuje delikatność i zwiewność. Pan Piotr Kraśniewski - mieszkaniec Dziwnowa, jest rzemieślnikiem - artystą. Na co dzień zajmuje się wytwarzaniem mebli. Jego pasja jest ich artystyczne zdobienie. Pan Piotr wiele czasu spędził na Cyprze, kultura tego kraju stała się inspiracja do powstania wielu jego prac. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej pięknej i ciekawej wystawy.

 
Spotkanie z Ewą Nowak


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 12 czerwca odbyło się kolejne spotkanie autorskie znanej pisarki z młodzieżą z Międzyzdrojów i Wapnicy. Tym razem nasze piękne miasto odwiedziła Pani Ewa Nowak - autorka 20 książek dla dzieci i młodzieży m.in.: "Wszystko, tylko nie mięta", "Lawenda w chodakach", "Michał Jakiśtam", "Środek kapusty" czy "Ogon Kici". Pani Ewa jest nie tylko pisarką, ale również pedagogiem i terapeutą, także nic dziwnego, że złapała z młodzieżą świetny kontakt. Uczniowie ze spotkania wychodzili zadowoleni, część z nich od razu zakupiła lub wypożyczyła książki Pani Nowak. Autorka opowiadała o tym jak różne historie z jej dzieciństwa, przygody z bratem Piotrkiem, stały się pretekstem do napisania wielu książek. Pani Ewa podkreśliła jednocześnie, iż zaczynając pisać jakąś książkę nigdy nie wie jak ona się skończy, stwierdziła, że często musi "toczyć boje" ze swoimi bohaterami, którzy mają trudne charakterki. Podczas spotkania, co kilka minut, salę czytelni wypełniały salwy śmiechu, zwłaszcza, gdy pisarka opowiadała o hodowli chomików, która liczyła 36 sztuk, o tym jak jej brat "reklamował" chałwę, o swoich "długich" spacerach z kotem. Pani Ewa opowiadała również o swoich książkach - o tych zabawnych, z wieloma śmiesznymi historyjkami i o tych poważniejszych, które poruszają ważne i trudne problemy: mobbing w szkole, dręczenie zwierząt, nieodwzajemniona miłość, nieszczera przyjaźń. Opowiadania o treści swoich książek drastycznie ucinała w najbardziej ciekawym momencie. Z sali co chwilę dało się słyszeć pytania: "I co dalej", "No ale co się później stało", "Prosimy, powie Pani co było dalej". Pani Ewa z uśmiechem odpowiadała - "Nie mogę odbierać Wam przyjemności z czytania". My również nie chcemy zabierać tej przyjemności naszym czytelnikom, także serdecznie zapraszamy do biblioteki w Międzyzdrojach, by wypożyczyć książki Pani Ewy Nowak i nie tylko.

 
Spotkanie z Anną Onichimowską


Pani Anna Onichimowska jest kolejną pisarką, która odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach. Spotkanie autorki książek dla dzieci i młodzieży z uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach odbyło się 25 kwietnia w czytelni biblioteki. Całe spotkanie złożone było z trzech części. Na początku Anna Onichimowska zaprezentowała swoje książki, opowiedziała o swoich najnowszych "jeszcze ciepłych bułeczkach", o książce dla dzieci "Wieczorynki z Wielką Kaczką" i dla młodzieży "Dziesięć stron świata".        

To właśnie fragment tej książki Anna Onichimowska przeczytała swoim rozmówcom na zakończenie spotkania. Zrobiła to, gdyż "Dziesięć stron świata" porusza wiele kontrowersyjnych tematów m.in. uzależnienie od Internetu, bulimia, terroryzm, opowiada również o tym, jak z tymi problemami radzi sobie 15-latek. Anna Onichimowska była mile zaskoczona ilością pytań, jakie młodzież zadawała. Część pytań dotyczyła warsztatu pisarskiego, ulubionych i cenionych twórców, planów na przyszłość. Młodzież ciekawiły również wrażenia z licznych podróży, plany związane z adaptacjami filmowymi książek autorki. Na pytania nieco kłopotliwe np.: z jakim stworzonym przez siebie bohaterem autorka utożsamia się najbardziej, rozbawiona autorka odpowiadała - z kotem Miśkiem. Na pytania bardziej osobiste, Pani Onichimowska odpowiadała znaczącym uśmiechem i głębokim spojrzeniem w oczy swoich rozmówców.

Wnioskiem końcowym, jaki nasunął się młodzieży po rozmowie z autorką było stwierdzenie, iż książki Onichimowskiej są książkami familijnymi, skierowanymi nie tylko dla młodego czytelnika, ale i do rodziców. Z takich "longsellerów" jak "Lot komety" czy "Hera moja miłość" dorosła osoba będzie czerpać przyjemność z czytania, ale i wiedzę jak lepiej zrozumieć, dotrzeć do swojego dziecka i poprawić z nim kontakt. Zadaniem domowym dla młodzieży było wypożyczenie książki Anny Onichimowskiej i zachęcenie do jej przeczytania rodziców.

 
Dzień Poezji


16 maja 2008 o godzinie 9:00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyły się I obchody Dnia Poezji zorganizowane przez Międzynarodowy Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach. Gościom zebranym w sali teatralnej został zaprezentowany program słowno - muzyczny pt.: "Współczesna ulica". Scenariusz przedstawienia powstał bardzo spontanicznie, tak jak wiele wierszy spisanych gdzieś na kawałku papieru, na kolanie, w tramwaju a nawet w środku nocy. Złożony był m.in. z wierszy księdza Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, piosenek Stanisława Soyki, Anny Marii Jopek, ale i z obserwacji anonimowych ludzi, których każdy z nas mija codziennie. Połączenie pięknej poezji i prozaicznie zwykłych sytuacji z naszego szarego życia ma w sobie ukryty sens. Odkrycie tego sensu i refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością to cel, jaki chciały osiągnąć autorki tego scenariusza - Pani Andżelika Gałecka i Pani Dorota Żuprańska (Dyrektor i pracownik MBP w Międzyzdrojach), jaki udało się osiągnąć. Część widzów była wręcz wzruszona po spektaklu. W przedstawieniu wzięli udział: soliści Międzynarodowego Domu Kultury - Joanna Gaj, Paweł Guz i Pan Dariusz Bober, uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach: Aleksandra Buca, Justyna Sidoruk, Monika Januszewska, Klaudia Januszewska, Martyna Poskart, Sandra Czyż, Wiktoria Wardziukiewicz i Jagoda Osowicka. Gościnie w roli narratora i prowadzącego całą imprezę wystąpił Pan Andrzej Mleczko.
Podczas I obchodów Dnia Poezji odbył się również finał konkursu plastycznego na ilustrację do wiersza polskiego autora. Jurorami w konkursie zgodzili się zostać artyści, którzy gościli w Międzyzdrojach i czynnie brali udział w plenerze malarstwa współczesnego "OPEN SEA Międzyzdroje 2008": Pani Marta Węg, Pani Katarzyna Szydłowska, Pani Halina Nowicka, Pani Mira Skoczek-Wojnicka, Pani Elżbieta Kisiel-Gładkowska, Pan Tomasz Klimczyk, Pan Michał Cander. Jury w kilku kategoriach wiekowych nagrodziło i wyróżniło następujące osoby: I miejsca zdobyli - Martyna Dub z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Pobierowie, Samuel Seniw i Daria Garbiec ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach, II miejsca zdobyli - Michał Bartkowski Z ZSO w Pobierowie, Karol Bałabas z Bytonia Odrzańskiego i Alicja Ziontkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Świnoujściu. III miejsca zdobyli - Natalia Grodzieńska z ZSO w Pobierowie, Dominika Gębicz ze Szkoły Podstawowej w Czarnogłowach i Izabela Kalinowska ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowie. Wyróżnienia jury przyznało: Emilii Bienias, Kamili Szymocha, Ewie Senkowskiej z SP w Międzyzdrojach, Natalii Dąbrowskiej z ZSO w Pobierowie, Natalii Ćwik, Anicie Budziszewskiej z SP Nr 6 w Świnoujściu, Cyprianowi Dacyszynowi z SP w Wolinie, Sebastianowi Kuraszkiewiczowi z SP nr 1 w Świnoujściu, Sylwii Wukiewicz z Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnogłowach. Nagrody wręczali: Sekretarz Miasta Międzyzdroje Pan Henryk Nogala, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Międzyzdrojach Pani Beata Kiryluk, Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury Pani Jadwiga Bober i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w M-jach Pani Andżelika Gałecka. Za rok kolejne obchody Dnia Poezji, równie huczne, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

 
TYDZIEŃ BIBLIOTEK W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W MIĘDZYZDROJACH


5 MAJA (poniedziałek) 9:00-11:00
Dla grupy 6-latków z Przedszkola Miejskiego "Morskie Skarby" w Międzyzdrojach koło ekologiczne "Ekoczaki-Krejzolaki" (uczennice z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach) przygotowały zajęcia pt. " Dzień Małego Ekologa".
W programie m.in.:
1. Przywitanie przedszkolaków piosenką opowiadającą o fokach.
2. Rozdanie zasad "przyjaciela Ziemi" połączone z mianowaniem na "Młodego Ekologa".
3. Prezentacja multimedialna i rozmowa z dziećmi na temat ekologii.
4. Quiz z nagrodami dotyczący ochrony przyrody.
5. Robienie wiosennych kanapek.
6. Wspólne wykonanie piosenki proekologicznej.
7. Wręczenie krzewu, którym przedszkolaki będą się opiekować oraz Ekoludka, dzięki któremu poznają zasady segregacji odpadów.

6, 7 MAJA ( wtorek i środa ) 8:30-11:00
Dla klas I i II ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach pracownicy biblioteki przygotowali zwiedzanie biblioteki, zajęcia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli głośne czytanie bajki "Franklin mówi "kocham cię" wraz z jej projekcją na rzutniku multimedialnym, wykonywanie ilustracji do bajki, zajęcia plastyczne - "makaronowa biżuteria dla Mamy", "poetyckie laurki na Dzień Matki".

8 MAJA (czwartek) 8:30-11:00
Dla klas 0-III ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wapnicy pracownicy biblioteki przygotowali zwiedzanie biblioteki, zajęcia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli głośne czytanie bajki "Franklin i książka z biblioteki" wraz z jej projekcją na rzutniku multimedialnym, wykonywanie ilustracji do bajki, zajęcia plastyczne - "makaronowa ramka na zdjęcie z biblioteki".

9 MAJA (piątek) 8:30-11:00
Uczniów klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wapnicy zapraszamy na zajęcia z edukacji regionalnej i prezentacje multimedialną pt.: Najciekawsze miejsca w województwie zachodniopomorskim. Młodzież na tych zajęciach pozna np.: obiekty sakralne w Kamieniu Pomorskim, Brzesku, Polanowie, miejsca pamięci narodowej np. Siekierki, Cedynie oraz ciekawostki z regionu m. in. "magiczną górkę" w Rutwicy, "krzywy las" koło Gryfina, historię czarownicy Sydonii von Borck, Tychowo - miejscowość gdzie leży największy głaz narzutowy w Polsce czy Biesiekierz miejscowość, gdzie znajduje się największy pomnik ziemniaka na świecie, niezwykłe drzewa ogrodu w Glinnej, w Przelewicach i wiele innych niezwykłych miejsc w województwie zachodniopomorskim.

 
Marzec - Kwiecień 2008


W czytelni i w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej ma miejsce wystawa plastyczna prac nadesłanych na konkurs pt.: "Wybierz się z nami w podróż dookoła świata" zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 180 rocznicą urodzin Juliusza Verne.  
27 marca zebrała się komisja, by ocenić prace dzieci i młodzieży:
Komisja w składzie:
Pani Julianna Rogowska - artysta malarz, dziennikarka, poetka, historyk
Pani Janina Bagrowska - artysta, hafciarka
Pani Lucyna Wiatr - artysta malarz
Pani Ewa Lewandowska - artysta plastyk, pracownik Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach
Pan Artur Duszyński - Radny Miasta Międzyzdroje, pracownik Międzynarodowego Domu Kultury
Pani Andżelika Gałecka - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach, filolog polski, nauczycielka, bibliotekarka 

Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:
W kategorii klas IV-VI Szkół Podstawowych
I miejsce - Agnieszka Muth - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Międzyzdrojach
II miejsce - Kornelisz Wielechowski - Szkoła Podstawowa w Wolinie
III miejsce Dorota Łukomska - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Świnoujściu
III miejsce - Dominika Pietrzak - Dom Wczasów Dziecięcych w Miedzyzdrojach
W kategorii klas I-III Gimnazjum
I miejsce - Monika Wojtkowiak - Gimnazjum im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
II miejsce - Agata Maksymiuk - Gimnazjum Publiczne "Pomerania" w Dziwnowie
III miejsce - Dominika Rajner - Gimnazjum Nr 2 w Świnoujściu
III miejsce - Magdalena Zgraja - Gimnazjum Nr 2 w Świnoujściu
Wyróżnienia otrzymali:
Monika Borecka - Szkoła Podstawowa w Czarnogłowach
Hanna Kuraszkiewicz - Gimnazjum Nr 2 w Świnoujściu
Martyna Kempin - Dom Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach
Natalia Sura - Szkoła Podstawowa Nr 6 w Świnoujściu
Marta Bielenis - Gimnazjum Nr 2 w Świnoujściu
Karolina Malec - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wapnicy

 

Marzec 2008


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 14 marca odbyło się drugie spotkanie z autorem literatury dla dzieci i młodzieży. Tym razem członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Władysława Szafera w Wapnicy  i Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach spotkali się z Arkadiuszem Niemirskim - kontynuatorem przygód pana Samochodzika oraz autorem książek takich jak: "Bożek Templariuszy", "Testament bibliofila", "Pojedynek detektywów". Pan Niemirski w swojej prezentacji multimedialnej zaprezentował młodzieży krótki szkic literatury detektywistycznej, przedstawił portrety twórców kryminałów, sylwetki postaci z tych kultowych książek, począwszy od Sherlocka Holmesa i Arsena Lupina, kończąc na Panu Samochodziku. Jeżeli chodzi o tego ostatniego, to Arkadiusz Niemirski jest autorem 16 książek o jego przygodach m.in. "Pan Samochodzik i Skarby Wikingów", "Pan Samochodzik i Krzyż Lotaryński". Autor w rozmowie z młodzieżą stwierdził, iż siebie również uważa za detektywa, gdyż skrupulatnie notuje, zbiera materiały, robi zdjęcia, bada wszystkie zagadki, wskazówki, legendy, ciekawostki przed przystąpieniem do swojego prywatnego śledztwa, jakim jest pisanie książki.
Niemirski opowiadał również o pracy nad swoimi książkami, których akcja dzieje się np. w Zamku w Kórniku i Zamku w Oporowie, gdzie otoczką kryminalnej opowieści jest często historia naszego kraju sięgająca nawet do średniowiecza, związana z niewyjaśnionymi dotąd zagadkami naszej przeszłości. Czytając książki Arkadiusza Niemirskiego młody czytelnik na okazję łączyć przyjemne z pożytecznym, by później niejednokrotnie zabłysnąć choćby na lekcjach historii. Także droga młodzieży - do lektury!

 

Luty 2008

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 29 lutego odbyło się spotkanie z autorem książek sensacyjno - przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, organizatorem wypraw i szkół przetrwania - Panem Krzysztofem Petkiem. Na spotkanie zostali zaproszeni członkowie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Władysława Szafera w Wapnicy i z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach. Spotkanie przebiegło w super atmosferze, Pan Krzysztof opowiadał o swoich książkach m. in. o serii "Porachunki z przygodą", "Operacja Hydra", o tym, iż do napisania większości swoich książek sprowokowały go jego liczne przygody, jakich doświadczył na obozach, szkoleniach survivalu. Nie lada atrakcją dla młodzieży był pokaz sztuk walk wschodnich z elementami samoobrony w wykonaniu Pana Petka. Autor najczęściej pytany był o organizowane przez siebie obozy przetrwania dla swoich czytelników, w których może brać udział każdy oraz o sprzęt potrzebny do penetracji jaskiń, wspinaczki itp. Krzysztof Petek opowiadając i prezentując różne uprzęże wspinaczkowe, liny mogące udźwignąć ciężar do 5 tys. kg stwierdził, iż dzięki nim powstało wiele jego książek, których akcja opowiada o wielu ekstremalnych sytuacjach i miejscach często oddalonych od ludzkich zabudowań o dziesiątki km.
 

Styczeń 2008


W holu biblioteki ma miejsce wystawa fotograficzna zdjęć z adaptacji filmowych do bestsellerów literatury światowej. Wystawa ta ma na celu propagowanie czytelnictwa, wśród odwiedzających bibliotekę, którzy nie mają ochoty wypożyczać książki a wpadli tu tylko np. by skorzystać z Internetu lub z ksero. To działa! Pracownicy sami są w szoku wypożyczając ostatnio książki np. Jane Austen autorki "Dumy i uprzedzenia" czy "Rozważnej i Romantycznej", Ericha Segala autora "Love story" czy Jamesa Jonesa autora "Cienkiej czerwonej linii".