OPOWIEŚCI O GRUZJI

Wesołych Świąt

 

 

Warsztaty plastyczne "Fabryka bombek" w bibliotece

 

3, 10 i 12 grudnia w bibliotece w Międzyzdrojach zorganizowano rodzinne zajęcia plastyczne pt. "Fabryka bombek". Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, większość małych dzieci myślało, że to już ferie zimowe, podczas których organizujemy "Kreatywną pracownię plastyczną".
Przez 3 dni dzieci, młodzież i dorośli wykonali piękne ozdoby choinkowe. Były cekinowe arcydzieła, bombki wykonane metodą karczochową, papierowe gwiazdy betlejemskie oraz kolorowe łańcuchy. Wszystkie ozdoby to rękodzieła. Część prac dzieci zabrały do domu, by świątecznie przyozdobić swoje okna, choinki…
Pozostałe bombki będą sprzedawane na Jarmarku Świątecznym, który odbędzie się 14 grudnia w sali gimnastycznej Gimnazjum w Międzyzdrojach od 10:00 -17:00. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany dla Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia "Rodzina", które było współorganizatorem warsztatów. Dziękujemy wszystkim dzieciom, mamon, ciociom, wolontariuszom za pracę, dobrą zabawę i pomoc w zajęciach plastycznych. Już obmyślamy kolejne warsztaty, tym razem może związane ze Świętami Wielkanocnymi??? Do zobaczenia w sobotę na Jarmarku.

 

 

Jarmark Świąteczny
14 grunia 2013

 

 

"Swingowo, rockowo, mikołajkowo..." w Bibliotece

5 grudnia 2013 w bibliotece w Międzyzdrojach odbył się koncert „Swingowo, rockowo, mikołajkowo…” w wykonaniu Witolda Żuromskiego i Roberta Antkowiaka.
Artyści wykonali m. in. utwory „All Of Me”, „The Girl From Ipanema”, The Shadow of Your Smile, „Fragile” - Stinga, „Wonderful Tonight” – Erica Claptona, „Tequila Sunrise” - The Eagles... i wiele innych. Instrumentalnie i wokalnie...
Witold Żuromski jest muzykiem i kompozytorem. Gra na gitarze elektrycznej i akustycznej już od 27 lat. W 1997 roku został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Bluesowego" Zaczarowany Świat Harmonijki" organizowanego przez C.K. Zamek w Poznaniu.
Robert Antkowiak jest pianistą, kompozytorem i aranżerem. Autor muzyki do wielu reklam radiowych, telewizyjnych oraz programów telewizyjnych. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.
Na koncert przybyli goście z Międzyzdrojów oraz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim. Artyści bisowali kilkakrotnie a mimo to słuchacze czuli nutkę niedosytu. Finałem spotkania z muzyką była wspólna fotografia.

 

 

Bibliotekarze na Gali Mikołajkowej 2013

Po raz kolejny międzyzdrojscy bibliotekarze włączyli się w zorganizowanie Gali Mikołajkowej, która odbyła się 7 grudnia w Międzynarodowym Domu Kultury. Organizatorami Gali był Międzynarodowy Dom Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej i nasza instytucja kultury. Pani Ania Piecyk odgrywająca rolę Śnieżynki i Pan Szymon Głod przebrany za Bałwanka poprowadzili naukę zimowych piosenek i zaserwowali dużą dawkę świątecznych zagadek. Pani Andżelika Gałecka w stroju Królowej Śniegu rozgrzała dzieci, dorosłych zabawami tanecznymi, poprowadziła bitwę na kule śniegowe oraz konkursy „Jaka to melodia”, „Łamańce językowe”. Następnie cała trójka pomagała Świętemu Mikołajowi wręczać dzieciom paczki. Wszystkie stroje uszyła Pani Maria Kowalska – również pracownik Biblioteki. Bibliotekarze oraz Pracownicy Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach tak świetnie się bawili, że już snują plany, jakie szaleństwo mikołajkowe urządzą najmłodszym za rok.

 

 

"Swingowo, rockowo, mikołajkowo..." w Bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na koncert pt. „Swingowo, rockowo, mikołajkowo…”, który odbędzie się 5 grudnia w czwartek o godz. 18:00. Wystąpią Witold Żuromski i Robert Antkowiak, którzy zaprezentują swoje aranżacje standardów jazzowych oraz przebojów muzyki rozrywkowej. Wykonają m. in. utwory „All Of Me”, „The Girl From Ipanema”, The Shadow of Your Smile, „Fragile” - Stinga, „Wonderful Tonight” – Erica Claptona, „Tequila Sunrise” - The Eagles... i wiele innych...instrumentalnie i wokalnie...
Witold Żuromski - muzyk, kompozytor, autor aranżacji utworów z płyty "Loranc Śpiewa Jakubczak". Gra na gitarze elektrycznej i akustycznej. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach . W 1997 roku został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Bluesowego" Zaczarowany Świat Harmonijki" organizowanego przez C.K. Zamek w Poznaniu. Jako muzyk sesyjny brał udział w Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Kabaretową w Ostrołęce, "Debiutach" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu , Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar we Wrześni i koncertował w Teatrze Ochoty w Warszawie z własnym recitalem.
Witold Żuromski jest wykładowcą w klasie gitary Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza oraz Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Organizuje i pełni rolę kierownika Ogólnopolskich Warsztatów Gitarowych w Obornikach Wlkp.
Robert Antkowiak - pianista, kompozytor i aranżer. Współpracował z wieloma formacjami muzycznymi w kraju i zagranicą. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie. Jako pianista i aranżer współpracował także z polskimi gwiazdami muzyki rozrywkowej (m.in. M. Szcześniak, E. Górniak, K. Skrzynecka czy R. Rynkowski). Jest autorem muzyki do wielu reklam radiowych, telewizyjnych oraz programów telewizyjnych. Jako autor ma na swym koncie cykl wydawniczy baśni muzycznych dla dzieci. Udziela się również jako pedagog i konsultant muzyczny.
Witold Żuromski wystąpił już w międzyzdrojskiej bibliotece w lutym tego roku razem z Iwoną Loranc z projektem „Loranc śpiewa Jakubczak”. Koncert cieszył się dużym uznaniem, dlatego też, z okazji Dnia Świętego Mikołaja, mamy dla Państwa prezent w postaci kolejnego koncertu Witka Żuromskiego, tym razem w duecie z Robertem Antkowiakiem. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki. Wstęp wolny

 

WARSZTATY PLASTYCZNE "FABRYKA BOMBEK"

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina" zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty plastyczne pt. "Fabryka bombek".
Zajęcia będą odbywać się w Bibliotece w dniach: 3,10,12 grudnia od 16:00 do 19:00
Będziemy wspólnie wykonywać bombki metodą karczochową, zdobić je cekinami, filcem, koralikami, wstążkami, brokatem, kryształkami...
Część bombek będzie można zabrać ze sobą i przyozdobić świątecznie swoje mieszkania. Pozostałe ozdoby zostaną przeznaczone na Jarmark Świąteczny, by wesprzeć Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina".
Zajęcia są bezpłatne.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

 

Podróże małe i duże
21.11.2013

 

21 listopada 2013 r. w bibliotece w Międzyzdrojach w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się kolejne spotkanie o książkach podróżniczych, wojażach oraz otwarcie wystawy "Terapia poprzez sztukę".
W pierwszej części wieczoru artystki, Panie Maria Kulej, Małgorzata Szwałek i Grażyna Małaszko opowiedziały o swojej pasji, jaką jest haftowanie i malarstwo. Zgodnie stwierdziły, że "krzyżykowanie" działa na nie odprężająco i polecają je wszystkim na uspokojenie nerwów. Pani Maria Kulej opowiedziała na przykładzie obrazów Pani Małgorzaty Szwałek, jak fizjoterapia pozytywnie wpływa na poprawę zdrowia pacjenta.
W dalszej części spotkania w formie prezentacji multimedialnej zostały przedstawione książki podróżnicze, po które warto sięgnąć. Następnie Pani Małgorzata Wychodil opowiedziała o Australii, którą zwiedziła w różnych porach roku. Duże wrażenie na przybyłych gościach zrobił puszczony odgłos, jaki wydaje tamtejszy ptak kukabura, którego najczęściej można usłyszeć nad ranem m.in. na przedmieściach Sydney. Podczas pokazu zdjęć można było posłuchać muzyki Aborygenów.
Później Państwo Zuzanna i Adam Zielińscy zaprezentowali fotorelację z dalekiej i fascynującej podróży po Japonii. Opowiedzieli o takich miejscach jak: Aso, Kyoto, Nagasaki czy Fukuoka. Zaskoczeniem okazał się brak koszy na śmieci na terenie całego kraju i panujący mimo tego porządek na ulicach, jak również obowiązkowe mycie kół ciężarówek przed wyjazdem z budowy. Ciekawostką było umundurowanie pracowników oceanariów i muzeów, jak również kolejarzy, taksówkarzy, którzy obowiązkowo noszą białe rękawiczki. W Nagasaki można zobaczyć pomnik "Kwiat Życia i Pokoju" podarowany w 1986 r. przez Polaków dla mieszkańców tego miasta.
Na zakończenie Pani Julianna Rogowska opowiedziała o Białorusi. Przedstawiła nowoczesne i odrestaurowane Grodno oraz kolorowe chaty na wsiach. Na zdjęciach goście mogli zobaczyć część eksponatów z Muzeum Elizy Orzeszkowej. Wspomniała o problemach z uzyskaniem wizy, a zarazem otwartości ludzi.
Po przedstawionych prezentacjach odbyła się dyskusja między gośćmi, którzy zgłosili już chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach.
Wystawę haftów i malarstwa można oglądać w Galerii bibliotecznej do 31 grudnia 2013 r. Serdecznie zapraszamy.
Bibliotekarze

 

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów
na czytelników biblioteki
20.11.2013

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach 20 listopada 2013 r. zorganizowała lekcję biblioteczną, podczas której dzieci klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach mogły zapisać się do wypożyczalni. Pierwszaki mogły zapoznać się z zasadami korzystania z księgozbioru działu dziecięcego, z którego książki mogą wypożyczać do domu. Jak się później okazało, niektórzy mali czytelnicy byli już zapisani i od dawna korzystali z biblioteki, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Na początku spotkania Pan Szymon Głod, starszy bibliotekarz, zaprosił uczniów do obejrzenia i wysłuchania bajek. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie założyli swoją kartę biblioteczną, podpisali się na niej i przystąpili do programu "Od najmłodszych lat z książką za pan brat", który skierowany jest dla uczniów klas I-III. Za każdą wypożyczoną książkę uczeń otrzymuje "gwiazdkę", wkleja ją na kartę, którą dostaje od bibliotekarza podczas zapisu. Za zebrane 50 gwiazdek, młody czytelnik otrzymuje niespodziankę. Celem tego programu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Po założeniu kart bibliotecznych, każdy z uczniów został pasowany przez Panią Dyrektor, Andżelikę Gałecką, na czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej ogromnym piórem, które jest symbolem pisarzy. Było to bardzo emocjonujące przeżycie dla dzieci. Każdy stał w skupieniu i czekał, aż pióro znajdzie się na jego ramieniu, by oficjalnie zostać czytelnikiem międzyzdrojskiej biblioteki.
Niespodzianką dla dzieci były zabawy na tablicy multimedialnej prowadzone przez starszego bibliotekarza, Panią Monikę Jakubowską. Świeżo upieczeni czytelnicy chętnie brali udział w pokonywaniu labiryntu i zostali zaproszeni na kolejne spotkania z wykorzystaniem tego nowoczesnego urządzenia.

 

Nie żyją żeby żyć - prezentacja publikacji Małgorzaty Michałowskiej-Kot w międzyzdrojskiej bibliotece
08.11.2013

 

"Nie żyją żeby żyć" - prezentacja publikacji Małgorzaty Michałowskiej-Kot w międzyzdrojskiej bibliotece.
7 listopada odbyło się spotkanie z Małgorzatą Michałowską-Kot, autorką publikacji pt. "Nie Żyją Żeby Żyć". Jesienny wieczór poświęcony był pamięci ofiar II wojny światowej i wszystkim wypędzonym. Na początku spotkania przedstawiono rys biograficzny autorki. Małgorzata Michałowska-Kot powitała wszystkich przybyłych gości oraz odczytała podziękowanie dla osób, które miały swój wkład w powstanie książki. W swoich pierwszych słowach autorka zwróciła się do młodzieży, aby pamiętała o takich wartościach jak kultura, patriotyzm i żywa pamięć o poległych.
Poetka czytając swoje wiersze pragnęła zwrócić uwagę na znaczenie historii i pamięci ludzi ciemiężonych. Podkreśliła także znaczenie upływu czasu, który daje nam, ludziom żyjącym, pielęgnowanie spuścizny po nich. Małgorzata Michałowska-Kot przedstawiła wiersze pt. "Jak pojąć tajemnicę", "Myślenie i mowa", "Ta Konstancja wówczas z 3-go Maja 1791r". Następnie autorka odczytała trzy części wiersza pt. "Sen Sokoła". W dalszej części spotkania wiersze autorki zaprezentowała młodzież z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach - Andżelika Grzyb, Izabela Burbo, Wiktoria Juszkiewicz oraz Kamila Piotrowska. Komentarze do wierszy przedstawił mąż autorki Jerzy Kot, który również prezentował swoją poezję. Zwieńczeniem spotkania było przeczytanie wiersza przez Szymona Głoda pt. "Rzecz o pojednaniu".
Słowa podziękowania kierujemy do Pani Anny Podhorodeckiej-Nurkowskiej, która trzymała pieczę nad właściwą interpretacją poezji przez młodzież. Dziękujemy również za przybycie na spotkanie 44 Gromadzie Zuchowej ZHP "Pracowite Pszczółki", pod kierunkiem Instruktora drużynowego Tomasza Rychłowskiego. Małgorzata Michałowska-Kot wraz mężem podziękowali za przybycie gościom, oraz zapowiedzieli dalszą współpracę z naszą biblioteką.
Bibliotekarze

 

Podróże małe i duże

 

Zapraszamy 21 listopada 2013 (czwartek) o godz. 18.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na spotkanie dotyczące książek podróżniczych i wojaży mieszkańców w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Mieszkańcy Gminy Międzyzdroje będą dzielić się wrażeniami oraz zdjęciami ze swoich podróży po kraju i świecie. (wstęp wolny)
W tym czasie odbędzie się również otwarcie wystawy "Terapia poprzez sztukę". 3 artystki: Maria Kulej, Małgorzata Szwałek oraz Grażyna Małaszko opowiedzą o swoich pracach.

podróże małe i duże

 

Nie Żyją Żeby Żyć

 

7 listopada 2013 (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się prezentacja publikacji "Nie Żyją Żeby Żyć" Małgorzaty Michałowskiej-Kot.

W książce zawarta jest poezja o tematyce historycznej. Autorka poprzez wiersze o treści głęboko refleksyjnej pragnie zwrócić uwagę na fakty z przeszłości. Uważa, że znajomość historii jest bardzo ważna, jak również pamięć, moralność, etyka, odpowiedzialność oraz kultura. Myśl zawarta w tej książce wspiera mozolne i trudne starania zjednoczenia krajów Europy w jedność.
Małgorzata Michałowska-Kot pochodzi z Bielska-Białej. Interesuje się filozofią i psychologią historii. Jej hobby to żeglarstwo i fotografia. Podróże w różne rejony świata, które bardzo lubi, ukształtowały jej charakter. Zwiedziła m.in. Austrię, Francję, Szwajcarię, Holandię. Wiele lat mieszkała w USA i Niemczech.
W realizację spotkania zaangażowali się również uczniowie międzyzdrojskiego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

Terapia poprzez sztukę

 

Zapraszamy do Galerii bibliotecznej na wystawę prac 4 artystek: Marii Kulej, Małgorzaty Szwałek, Grażyny Małaszko oraz Czesławy Florczak.
Mottem wystawy są słowa Wojciecha Oczko, nadwornego lekarza królów polskich Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy:
"Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu" .
Świnoujścianki, Panie Maria Kulej i Małgorzata Szwałek są przyjaciółkami od 4 lat. Poznały się, gdy Pani Małgorzata zaczęła przychodzić do Pani Marii na rehabilitację, jako pacjentka po udarze. W Galerii można obejrzeć 2 szczególne obrazy Pani Szwałek. Pierwszy malowany na początku choroby oraz drugi, ukazujący pozytywny wpływ rehabilitacji na człowieka. Pani Małgorzata uczyła plastyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Świnoujściu. Przyjeżdżała ze swoimi uczniami na finały konkursów plastycznych do naszej biblioteki. Robótki ręczne w domu Marii Kulej to rodzinna tradycja. Jej babcia robiła obrusy richelieu oraz na szydełku, córka na drutach, a ona hafty (gobeliny i krzyżyki). Swoje prace, które wykonała 20 lat wcześniej, pokazała przyjaciółce. Bardzo jej się spodobały i sama zaczęła przygodę z szydełkiem.
Pani Grażyna Małaszko od urodzenia mieszka w Międzyzdrojach. Wiele lat pracowała w Zakładzie Zieleni Miejskiej. Od 40 lat jest zapalonym działkowcem i może się pochwalić pięknymi kwiatami w swoim ogrodzie. Robótki na szydełku i drutach to Jej pasja, natomiast haft krzyżykowy działa na Nią uspokajająco. W pewnym momencie życia było to jej źródło utrzymania. W jej pracach najczęściej występuje tematyka kwiatowa.
Dla wszystkich artystek jest to pierwsza w życiu wystawa. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 21 listopada 2013 o godz. 18.00 podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Prace Pań można oglądać do 31 grudnia 2013 r. w godzinach otwarcia biblioteki.
Bibliotekarze

 

 

"Koziołek Pacanołek" z wizytą w Bibliotece

 

21 października w międzyzdrojskiej bibliotece gościł teatr "Duet" z Krakowa z przedstawieniem dla dzieci pt. "Koziołek Pacanołek". Na spektakl zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Miejskiego "Morskie Skarby". Przed spektaklem dzieci uroczyście przecięły wstęgę otwierającą wystawę prac pt."Urodzinowa impreza Oskara z ulicy Sezamkowej w Przedszkolu Morskie Skarby".
Następnie aktorzy zaprosili przedszkolaki na przedstawienie. W inscenizacji brały udział dwie aktorki wcielające się w role Koziołka Pacanołka, strażaka, bociana, króla lwa, małpki. Przedstawione scenki miały na celu pokazanie dzieciom, że należy być dobrym, przyjacielskim i uczynnym a także, jak należy zachować się w sytuacjach trudnych, np. podczas wybuch pożaru. Dzieci żywiołowo reagowały na grę aktorską i brały czynny udział w spektaklu grając na instrumentach, wykonując trening strażacki, pokazując Koziołkowi różne style pływackie. Aktorki nauczyły dziecięcą widownię piosenki, którą na zakończenie zaśpiewały wspólnie z dziećmi.
Mali czytelnicy podziękowali gościom za wspaniały występ wręczając bukiety kwiatów. Niespodzianką dla dzieci i aktorek był tort z ilustracją tytułowego Koziołka Pacanołka, który zjedli ze smakiem. W imieniu przedszkolaków zapraszamy do biblioteki na wystawę prac i zdjęć z urodzinowej imprezy "sezamkowego" Oskara.

 

 

"Jedno co warto, to uśmiać się warto" - spotkanie z Marią Czubaszek

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała 15 października wieczór autorski znakomitej osobowości Marii Czubaszek. Nasz gość to znana pisarka, satyryczka, autorka tekstów piosenek, autorka książek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, aktorka oraz miłośniczka zwierząt, jednym słowem, kobieta instytucja.
Maria Czubaszek z wykształcenia jest dziennikarzem. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa oraz na Wydziale Filologii Angielskiej. Od początku swojej kariery zawodowej związana była z Polskiem Radiem. Obecnie można ją oglądać w programie pt. "Szkło kontaktowe" w telewizji TVN, gdzie komentuje bieżące wydarzenia społeczno-polityczne. Występuje również w improwizowanym serialu "Spadkobiercy". Jest autorką książki napisanej wspólnie z Arturem Andrusem pt. "Każdy szczyt ma swój Czubaszek".
Na spotkaniu Maria Czubaszek przyznała, że może pochwalić się trzema wartościowymi dla niej wydarzeniami. Pierwszym z nich jest wygrana w plebiscycie "Vivat! NIEnajpiękniejsi 2010" zorganizowanym przez Szymona Majewskiego. Poza tym w 2009 roku odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Spektakularnym wydarzeniem była sesja zdjęciowa dla miesięcznika "Playboy" na warszawskich Powązkach, gdzie Maria Czubaszek pozowała w czarnym worku na zwłoki ze sztucznymi kwiatami w dłoni oraz nieodzownym papierosem. Jak sama mówi o sobie, "palę trzy paczki dziennie, ale nie nałogowo" albo "jestem stara, ale jara... trzy paczki dziennie". Nie namawia nikogo do palenia, ale nieodzownym atrybutem w jej ręku jest zawsze papieros. Jakiś czas temu otrzymała nawet prezent w postaci kieszonkowej popielniczki od Artura Andrusa, z którą nigdy się nie rozstaje.
Podczas spotkania w Międzyzdrojach Maria Czubaszek stwierdziła: "Nie znam się na polityce, ale swój rozumek mam". Jej "ulubienicą" jest Nelly Rokita, która swego czasu była posłanką na Sejm. Nasz gość nie czyta opinii na swój temat. Mówi, że ma prawo do własnego zdania, szanuje odmienne poglądy, ale denerwuje ją agresja ze strony rozmówców. Nie ukrywa swoich kontrowersyjnych poglądów, nawet jeśli wywołają one burzę negatywnych komentarzy. Jej życiową dewizą są słowa: "Jedno co warto, to uśmiać się warto", dlatego ma duży dystans do siebie. Podczas wieczoru autorskiego Maria Czubaszek opowiadała wiele dowcipów, anegdot ze swojego życia prywatnego i zawodowego, co wywoływało salwy śmiechu na widowni. Natchnieniem do pisania są niezapłacone rachunki a ulubioną potrawą - parówki. Wspominała również nieżyjących już Jonasza Koftę, Stefanię Grodzieńską, Jacka Janczarskiego...
W czasie spotkania była wesoła i pełna werwy, jednak o sobie mówi, że jest "pesymistką pogodną". Spotkanie było przerywane oklaskami przybyłych tłumnie gości, dlatego pani Maria czuła się, jak u swoich dobrych znajomych. Kocha morze. O swojej ukochanej Warszawie mówi: "Jedyną wadą stolicy jest to, że nie leży nad morzem".
Żegnając się z czytelnikami mówiła: "Spieszę się pisać słowa do piosenki promującej moją najnowszą książkę pt. Boks na ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak, której premiera zaplanowana jest na 22 października 2013".
Wieczór autorski Marii Czubaszek został sfinansowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach i Książnicę Pomorską w Szczecinie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

 

"Wkurza mnie gdy ktoś mówi,
że pieniądze szczęścia nie dają"
czyli spotkanie z Marią Czubaszek

 

Maria Czubaszek - znakomity satyryk, pisarka, autorka tekstów, dziennikarka i felietonistka będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach 15 października o godz. 18.00.

Już w latach sześćdziesiątych rozpoczęła pracę w I programie Polskiego Radia będąc autorką wielu znanych sloganów i tekstów. Pisała teksty piosenek dla wielu znanych zespołów i artystów takich jak "Alibabki", Krystyna Prońko czy Ryszard Rynkowski. Takie teksty piosenek jak "Rycz mała, rycz" czy "Wyszłam za mąż - zaraz wracam" wyszły właśnie spod jej pióra. W swoich audycjach gościła często Irenę Kwiatkowską , Wojciecha Pokorę. Pisarka znana jest z tego, iż nigdy nie wyjeżdżała na zachód co często podkreślała w wywiadach. Jej trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość i aktualną sytuację społeczno-polityczną owocuje współpracą z telewizją i innymi mediami, gdzie komentuje ze swadą wydarzenia jak np. w programie TVN pt. "Szkło kontaktowe". Nie lubi mówić o swoich problemach i nikogo nimi nie obarcza - takie sytuacje kwituje najczęściej słowami " zazwyczaj i tak ich nikt za mnie nie załatwi". Jej łatwość mówienia o sprawach społecznych, politycznych , jednym słowem trudnych, sprawia, że wokół niej znajduje się zawsze wielu słuchaczy i sympatyków. Dziennikarka lubi opowiadać o dawnych czasach PRL a także o absurdach i meandrach obecnych czasów. O tym i wielu innych sprawach opowiada wydana nowa książka autorki, napisana wespół z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem pt."Boks na ptaku czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak".

Na spotkanie autorskie z Marią Czubaszek pełnego humoru i zapewne anegdot - zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna oraz Dyskusyjny Klub Książki.

 

Historia opowiedziana poezją

 

2 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach gościł Mirosław Keller, szczeciński kombatant i poeta. Jest on wieloletnim mieszkańcem Szczecina, pochodzącym z ziemi wołyńskiej na kresach wschodnich. Poprzez swoją poezję wyraża on emocje związane historią i wydarzeniami wojennymi. Jego przełomowym momentem w życiu było przypadkowe spotkanie podczas podróży pociągiem z Leopoldem Staffem, który usłyszawszy jeden z wierszy pana Mirosława stwierdził "pisz synu". Wydarzenie to podbudowało naszego gościa i postanowił wówczas iść przez życie tworząc poezję i pisząc książki. W jego twórczości przewija się tematyka patriotyczna, tematy poświęcone żołnierzom Armii Krajowej. Nie brak w niej również odniesień do lat dziecinnych i młodości. W trakcie spotkania widząc na sali przybyłą młodzież gimnazjalną, zadedykował im wiersz pt. "Czy kochasz wszystkich Polaków". Swojemu przyjacielowi Bogdanowi walczącemu w oddziale gen. Andersa pod Monte Cassino także poświęcił jeden ze swych wierszy. Mirosław Keller w swojej poezji dotyka współczesnych czasów. Podczas spotkania autorskiego zaprezentował utwór poświęcony ofiarom tragedii World Trade Center w Stanach Zjednoczonych. Wiersze czytane w bibliotece kilkakrotnie zostały nagrodzone brawami przybyłych gości. W drugiej części spotkania szczeciński poeta opowiadał o swym dziele życia, czyli poemacie pisanym wierszem o życiu Rotmistrza Witolda Pileckiego napisanym w czterech tomach. W pierwszym z nich opisuje historię Józefa Pileckiego, który był dziadkiem Witolda, uczestnikiem Powstania styczniowego. Drugi tom poświęcony jest życiu i losom międzywojennym Witolda Pileckiego, zaś trzeci to losy powojenne i jego tragiczna śmierć z rąk komunistycznych oprawców. Trudne stosunki polsko - radzieckie i polsko - niemieckie opisuje w czwartym tomie tego dzieła. Miłym akcentem spotkania było przybycie gości XXXII Światowego Zjazdu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej oraz wystąpienie pani Jolanty Szyłkowskiej - sekretarza Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin , która wręczyła Mirosławowi Kellerowi upominku książkowego. Spotkanie zakończyło się apelem naszego gościa o pielęgnowanie wartości patriotycznych i krzewienie miłości do ojczyzny wśród młodego pokolenia Polaków.

 

2 października 2013 - spotkanie z kombatantem
i szczecińskim poetą Mirosławem Kellerem

 

Mirosław Keller jest byłym żołnierzem Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, pasjonuje się poezją a także historią. Od wielu lat jest mieszkańcem Szczecina. Pochodzi jednak z kresów wschodnich, z miejscowości Holatyn - okolice Beresteczka na Wołyniu. W 1997 roku ukazał się jego pierwszy tomik poezji pt."W szumie wiatru", następnie "Ciepło jesieni" oraz "Prostujmy drogi". Jest autorem powieści pt."Płoną polskie kresy 1939...". Pracuje nad książką na temat Rosji. Wiersze publikowane były min. w "Naszym Dzienniku", "Niedzieli", za oceanem w "Głosie Nowojorskim". Jednak dziełem jego życia jest poemat wydany w trzech tomach o życiu Rotmistrza Witolda Pileckiego, który był więźniem Auschwitz osadzonym dobrowolnie. W pierwszym tomie opisuje losy dziadka Witolda, Józefa Pileckego. Tom drugi - to międzywojenne losy Rotmistrza Witolda Pileckiego, trzeci tom opisuje jego tragiczne losy powojenne.
Tymi emocjonującymi wydarzeniami, ciekawą historią oraz poezją pan Mirosław Keller podzieli się z czytelnikami i sympatykami międzyzdrojskiej biblioteki - 2 października w środę o godz. 18.00
Organizatorami spotkania są: Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Koło Kresowe Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin.
Serdecznie zapraszamy

 

Wypożyczalnia będzie nieczynna w dniach 7-12.10.2013

 

 

Warsztaty plastyczne z ilustratorką

 

20 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z ilustratorką Agnieszką Żelewską. Na warsztaty plastyczne zostały zaproszone dzieci z klas I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach. Pani Agnieszka jest mieszkanką Sopotu i właśnie tam, w jej mieszkaniu, rodzi się najwięcej pomysłów na udane kolorowe obrazki do książek. Pani Agnieszka jest autorką ilustracji do takich książek dla dzieci jak: "Wesoły Ryjek" "Marceli szpak dziwi się światu" lub "Sznurkowa historia"... Zajmuje się również szyciem unikatowym zabawek. Do Międzyzdrojów zabrała szmacianego kota, który będzie bohaterem najnowszej książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o bezdomności, nie tylko zwierząt. Nasz gość na początku spotkania zapytał dzieci, czy wiedzą czym zajmuje się ilustrator? Pierwszaki świetnie znały odpowiedź na to pytanie i przyznały, że nie jest to łatwa praca. Wymaga ona znajomości tekstu, do którego trzeba zrobić ilustracje, dużej wyobraźni oraz talentu. Dzieci poznały również tajniki powstawania książki. Agnieszka Żelewska objaśniła, że tekst z ilustracjami najpierw trafia do drukarni, gdzie drukowany jest na specjalnym papierze. Dzieci mogły zobaczyć także, jak powstaje okładka książki. Kolejnym punktem spotkania były zabawy plastyczne, podczas których pierwszaki miały za zadanie stworzyć własną postać Wesołego Ryjka, bohatera książki Wojciecha Widłaka. Dzieci wykorzystywały do swoich prac kredki, plastelinę, kawałki materiałów, brokat, koraliki oraz guziki. Wesołego Ryjka dzieci przedstawiły jako kosmonautę, księżniczkę, czy malarza. Był też Ryjek wojownik Star Wars oraz Ryjek Superman. Na zakończenie zajęć dzieci zaprosiły ilustratorkę do pamiątkowego zdjęcia. Puentą spotkania były słowa pierwszoklasisty "książka bez obrazków i kolorowej okładki to zmarnowane pieniądze".

 

SPOTKANIE AUTORSKIE DWÓCH MŁODYCH PISAREK

 

11 września br. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła na spotkanie autorskie dwie młode autorki, Annę Piecyk i Olgę Rudnicką.
Anna Piecyk jest pracownikiem tutejszej biblioteki oraz mieszkanką Międzyzdrojów. Jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się dwa lata temu. Pierwsza książka pt. "Pustka" ujrzała światło dzienne pod koniec 2011 roku, natomiast druga pt. "Matnia" ukazała się w czerwcu 2013 roku. Bodźcem, który sprawił, że Ania zdecydowała się na wysłanie swojego tekstu do wydawnictwa, było spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką w 2011 roku.
Olga Rudnicka mieszka i pracuje w Śremie jako pracownik socjalny osób niepełnosprawnych. Jest autorką poczytnych kryminałów m.in. "Martwego jeziora", "Zacisza", "Lilith". W jej książkach odnaleźć można elementy humoru, romansu i spraw detektywistycznych. Zaskakująca i wartka akcja to cecha charakterystyczna dla jej powieści.
Pierwsze spotkanie pisarek zaowocowało znajomością, więc autorki zdecydowały się na wspólne wystąpienie w duecie. Moderatorem spotkania był Szymon Głod, pracownik biblioteki, który na początku przedstawił obie sylwetki dziewczyn. Autorki opowiadały o początkach swojej przygody z pisaniem, inspiracjach do swoich książek, współpracy z wydawnictwami, jak również o swoich planach literackich na przyszłość. Ania Piecyk kończy trzecią książkę, która będzie poruszała ważny i trudny temat, jakim jest zdrada małżeńska. Pisarka przyznała się czytelnikom, że planuje napisać książkę w duecie, jednak nie chciała zdradzać szczegółów. Wszystkiego niebawem się dowiemy. Olga Rudnicka zdradziła, że jest w trakcie pisania swojej kolejnej książki, która ukaże się w 2014 roku i znów będzie zaskoczeniem dla jej czytelników.
Bohaterki wieczoru, kiedy dostają swoje pierwsze egzemplarze najnowszej książki, czują euforię i radość. Jednocześnie zdają sobie sprawę, ze to dopiero początek drogi, którą muszą pokonać, aby dotrzeć do czytelnika.
Autorki zdradziły, że nie wyobrażają sobie życia bez pisania, bez spotkań autorskich. Spotkania z czytelnikami są czasem bardzo stresujące, szczególnie te z udziałem przyjaciół i rodziny. Jak przyznały obie Panie, najłatwiej opowiada się o swojej twórczości przed obcą publicznością. Nie zrezygnowałyby jednak z tych spotkań, ponieważ dodają im skrzydeł i zachęcają do dalszego tworzenia.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Czytelnicy chętnie zadawali pytania. Oczywiście nie mogło obejść się bez pamiątkowych zdjęć i autografów. Pisarki przyznały, że chętnie pojawią się razem na kolejnym spotkaniu i nie wykluczyły napisania wspólnej książki.

 

Spotkanie autorskie Anny Piecyk i Olgi Rudnickiej
11 września godz. 18.00

 

Anna Piecyk jest pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Pochodzi z położonej na Dolnym Śląsku Świdnicy, ale swoje życie zawodowe i prywatne związała z Międzyzdrojami. Jak sama mówi, atmosfera miasta, pochłonęła ją bez reszty. Ania postanowiła zostać w Międzyzdrojach na stałe. Praca w bibliotece daje jej wiele satysfakcji, pozwala spotkać ciekawych ludzi - zarówno czytelników, jak również wielu autorów książek. To sprawiło, że zaczęła pisać "do szuflady". Nie trwało to długo, ponieważ w roku 2011 na światło dzienne wyszła jej pierwsza książka pt. "Pustka". Trudne decyzje i tematy podejmowane w tej książce zaowocowały przemyśleniami o napisaniu kolejnej. Jej tytuł to "Matnia", gdzie sprawy obyczajowe i psychologiczne "grają pierwsze skrzypce". Anna Piecyk uwielbia koty i jazdę na nartach.

Olga Rudnicka pochodzi z Wielkopolski ze Śremu, gdzie mieszka i pracuje jako opiekunka społeczna w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Jej powieści to kryminały. Pierwszą książką Olgi było "Martwe Jezioro", gdzie łączą się aspekty humoru, romansu i spraw detektywistycznych. Jej kolejne powieści również zaskakują akcją i realnym spojrzeniem na świat. Nasz gość jest bystrym obserwatorem życia, miłośnikiem koni i muzyki. Będzie to druga wizyta Olgi Rudnickiej w naszej bibliotece, poprzednio gościliśmy ją wiosną 2011 roku.

Czy spotkanie tych dwóch młodych autorek i ich rozmowa, zaowocuje wspólnym przedsięwzięciem pisarskim?

Zapraszamy serdecznie

 

Tanya Valko w bibliotece w Międzyzdrojach

 

Po raz kolejny biblioteka w Międzyzdrojach miała okazję gościć autorkę arabskiej sagi, Tanyę Valko. Spotkanie odbyło się 26 sierpnia , na które przybyła liczna grupa czytelników i przyjaciół pisarki. Autorka przy układaniu swej trasy spotkań zawsze ma na uwadze pobyt w Międzyzdrojach, gdyż w naszym mieście czuje się, jak w domu.
Tanya Valko z wykształcenia jest orientalistką, arabistką, wiele lat spędziła w krajach arabskich - Libii czy Arabii Saudyjskiej. Zdobyta wiedza i doświadczenie w tych krajach pozwoliły jej napisać arabski cykl o kobietach. Uczyniła to ku przestrodze młodych dziewczyn, które próbują ułożyć sobie życie na Bliskim Wschodzie.
Jednak przewodnim tematem wczorajszego spotkania była promocja najnowszej książki " Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną". Jest to kontrowersyjna powieść poruszająca problem operacji plastycznych. Temat znany jest autorce z autopsji, ponieważ sama poddała się takiemu zabiegowi w jednym z arabskich krajów . Takie właśnie doświadczenia skłoniły Tanyę do napisania powieści poświęconej tej problematyce. Likwidowanie swoich widocznych mankamentów urody uważa za coś zupełnie normalnego. W czasie spotkania opowiadała zarówno o pozytywnych i negatywnych skutkach chirurgii plastycznej.
Autorka uważa, że człowiek chcący poddać się operacji powinien przemyśleć decyzję i wziąć pod uwagę skutki uboczne. Tanya kilkakrotnie podkreślała, że najważniejsze jest zdrowie! Szeroko rozwinięta chirurgia estetyczna i plastyczna jest znakiem naszych czasów. Jednak przed decyzją o takim zabiegu należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Z obserwacji autorki wynika, że kliniki, poprawiające urodę za pomocą skalpela, powstają, jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Szczególnie wiele klinik jest w Arabii Saudyjskiej, Ameryce Południowej, gdzie ich ilość porównuje się do ilości aptek. Tanya Valko przywoływała doświadczenia swoich znajomych, którzy poddali się zabiegom , nie zawsze z pozytywnym skutkiem. Dobrym przykładem, dającym przestrogę dla osób mających zamiar poddać się takim zabiegom, są amerykańskie gwiazdy, które zagalopowały się w poprawianiu urody. Obecnie ich twarze przypominają maski. Portale plotkarskie, prasa bulwarowa prześciga się w newsach, która celebr tyka, gwiazda filmowa "zrobiła sobie botoks, lifting, bądź co nieco odessała". Tanya Valko temat operacji plastycznych zostawiła otwarty. Do nas zależy decyzja, czy poddawać się tym zabiegom czy też zestarzeć się z godnością.

 

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko
26 sierpnia o godz. 18.00

 

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, następnie długoletnią asystentką Ambasadorów RP. Przez piętnaście lat mieszkała w Libii, następnych pięć w Arabii Saudyjskiej, a obecnie żyje w Indonezji.
Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara - ocean ciszy.
Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: Dość odchudzania - czas na dietę i Nowoczesna książka kucharska.
W 2010 r. ukazał się jej debiut powieściowy Arabska żona, która stała się bestsellerem oraz początkiem arabskiej sagi. Arabska córka (2011), Arabska krew (2012) i Arabska księżniczka (2013) .
W sierpniu 2013 roku ukazuje się jej najnowsza powieść pt. Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną, poruszająca tematy operacji plastycznych i zabiegów medycyny estetycznej.
W przygotowaniu jest pierwszy tom nowej sagi, tym razem azjatyckiej. Pierwsza powieść ukaże się w połowie 2014 r.

 

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 5 sierpnia br. w poniedziałkowy wieczór o godzinie 18.00 odbyło się spotkanie autorskie Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellerem, na które przybyło bardzo dużo słuchaczy, w tym również turystów.
Anna Dziewit-Meller jest dziennikarką i autorką książek. Swoją pierwszą autorską powieść "Disco" wydała w 2012 roku. Napisała również wraz z Agnieszką Dorotkiewicz książkę "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" oraz "Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami". Poza tym gra na gitarze i śpiewa w zespole Andy.
Marcin Meller jest reportażystą, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Przez wiele lat współpracował z tygodnikiem "Polityka", był redaktorem naczelnym miesięcznika "Playboy". Obecnie prowadzi w TVN24 "Drugie śniadanie mistrzów" oraz "Dzień dobry TVN".
Oboje z żoną są miłośnikami Gruzji, dlatego postanowili napisać o tym wspaniałym kraju. Książka "Guamardżos! Opowieści z Gruzji" powstała w 2011 roku i od razu znalazła uznanie wśród czytelników. Anna Dziewit - Meller rozpoczęła spotkanie od wyjaśnienia przybyłym gościom, dlaczego zdecydowali się na tak ciężki do wymówienia tytuł. Autorzy bardzo poważnie myśleli o nadaniu książce tytułu "Szaszłyk". Jednak doszli do wniosku, że czytelnicy zaczną kojarzyć ją z książką kucharską. Guamardżos w języku gruzińskim oznacza "na zdrowie", co według pisarzy było bardzo trafnym tytułem. Jak sami stwierdzili, ich książka jest niezbalansowana emocjonalnie, ponieważ można w niej znaleźć bardzo różne emocje. Czytelnik poznaje Gruzję nie tylko jako kraj słynący z pysznego jedzenia i wyśmienitego wina oraz z przepięknej architektury, ale również z ogromnej gościnności i życzliwości Gruzinów. Stopień otwartości międzyludzkiej jest dużo wyższy niż w innych krajach. Pomimo bardzo głośnego zachowania, co wynika z ich sposobu bycia, Gruzini są bardzo serdecznie nastawieni do ludzi.
Marcin Meller przyznał, że są rzeczy, których możemy pozazdrościć Gruzji. Przede wszystkim ich przywiązania do kultury. Gruzini mają bardzo liczne rodziny, przez co wspierają się wzajemnie i zawsze mogą na siebie liczyć. Dzieci uczą się tradycji rodzinnych, co powoduje, że są bardzo związani ze swoim krajem.
Państwo Mellerowie uznali, że Gruzja tak samo, jak fascynuje, może również zniechęcić. Niepunktualność Gruzinów, którzy spóźniają się na umówione spotkanie kilka godzin, może przerazić, jednak dla mieszkańców jest to zupełnie naturalne. Na drogach można spotkać pędzących kierowców, którzy wyprzedzają, krzycząc przy tym na siebie i wymachując rękami. Autorzy książki pokochali Gruzję za jej piękno, fantastyczną architekturę, za jedzenie, ale przede wszystkim za ludzi, których tam poznali. Jadąc do tego kraju, jak przyznaje Marcin Meller, należy przestawić się na ich mentalność, zacząć myśleć jak Gruzini.
Ciekawostką była opowieść o pierogach chinkali, które pisarze wręcz uwielbiają. Pierogi faszerowane są surowym mięsem, które pod wpływem gotowania puszczają wspaniały sok. Należy najpierw odwrócić pieróg do góry nogami, trzymając za wystającą końcówkę, wyssać rosół i dopiero potem można zjeść resztę. Poza tym Gruzini znani są z organizowania supry, czyli uczty. Gruzińską ucztę można zorganizować dosłownie wszędzie, nawet na stromym zboczu góry, wystarczy tylko jedzenie, picie i doskonałe towarzystwo.
Anna Dziewit-Meller zakończyła spotkanie gruzińskim toastem "Za drzewa, z których zrobią nasze trumny-niech rosną, jak najdłużej" , który był doskonałą puentą kończącą spotkanie. Zafascynowani czytelnicy ustawili się w kolejce po autografy, dziękując zaproszonym gościom za wspaniałe opowieści o Gruzji.

 

Najnowsza książka Filipa Szyszkowskiego

 

Właśnie ukazała się druga książka Filipa Szyszkowskiego nazwana (niezwykle błyskotliwie - przyp. autora) "Dwa".
Siedem tekstów o dziwnych miejscach w świecie i kompletnie zagubionych ludziach. Atmosfera kiepskiej literatury wymieszana z narkotycznym bełkotem i weltschmerzem z supermarketu.

Cynizm, posthumanizm i krytyka raczej-wszystkiego.

"Pisałem te teksty przez dziwny rok w swoim życiu - zamknąłem się w jednym pokoju na kilka miesięcy. "Dwa" jest właśnie wynikiem obcowania tylko z samym sobą. Jest krzykiem za nie wiadomo czym. Jest panicznym chwytaniem się każdego dnia.
Polecam wszystkim, którzy potrzebują pogorszyć sobie humor. Polakom by byli bardziej polscy. Klaunom, żeby klaunami być przestali. Kobietom, które myślą, że mogą mieć każdego. Chłopaczkom z bram, czyli królom świata w dresach. Pseudointelektualistom, literatom i poetom - by wiedzieli jak nie pisać. "
Ja - czyli Filip.

Książka dostępna jest tylko w wersji cyfrowej za cenę bardzo tanich papierosów.

Patroni:
Miasto Międzyzdroje
Stacja Kultura.pl
Wywrota.pl
Alternation.pl
Radio Afera
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach

Lista księgarni internetowych:
http://virtualo.pl/dwa/i131695/?q=dwa/
http://www.empik.com/dwa-szyszkowski-filip,p1079857801,ebooki-i-mp3-p
http://www.gandalf.com.pl/e/dwa-pdf/
i raczej większość parających się e-bookami.

Ważne (jak cholera) linki:
Fanpage: https://www.facebook.com/Filip.Szyszkowski.Pisadla
Blog: http://filipszyszkowskiblog.blogspot.com/

 

Wieczór autorski Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na wieczór autorski Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Spotkanie, połączone z promocją książki "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji", odbędzie się 5 sierpnia w poniedziałek o godzinie 18:00. Zapraszamy w niezwykłą podróż po Gruzji, kraju o bogatej kulturze i radości życia. Autorzy książki zaprezentują również zdjęcia z Gruzji.
Anna Dziewit-Meller - dziennikarka, autorka książki "Disko". Razem z Agnieszką Drotkiewicz wydała książkę "Głośniej! Rozmowy z pisarkami". Pracuje w radiu Chilli Zet i telewizji TVN, gdzie prowadzi programy o książkach. Współpracuje z "Gazetą Wyborczą", "Polityką" i "Lampą". Jest wokalistką i gitarzystką zespołu Andy.
Marcin Meller - dziennikarz i publicysta. Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika "Polityka", gdzie zajmował się tematyką międzynarodową, polityczną i obyczajową. Od 2003 do 2012 roku kierował miesięcznikiem "Playboy". Obecnie prowadzi program "Śniadanie mistrzów" w TVN-ie i pisze felietony dla "Newsweeka". Jest współprowadzącym porannego programu - "Dzień Dobry TVN". Od września 2005 do czerwca 2008 razem z Kingą Rusin, a od 9 lutego 2013 w parze z Magdą Mołek i Agnieszką Szulim. W 2011 roku razem z żoną, Anną Dziewit-Meller, opublikował książkę "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji" - zbiór reportaży o Gruzji. Podczas spotkania autorskiego będzie można kupić książkę z autografami.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 

Prof. Jerzy Bralczyk I Michał Ogórek
w międzyzdrojskiej bibliotece.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła na spotkanie autorskie dwie znakomite osobowości, prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka. Spotkanie odbyło się 18 lipca br. o godz.18.00, na które przybyła liczna grupa słuchaczy.

Prof. Jerzy Bralczyk jest znanym językoznawcą specjalizującym się w języku wszelkich mediów, reklamy i świata polityki. Natomiast Michał Ogórek jest dziennikarzem i felietonistą. Spotkanie to było połączone z promocją książki pt. "Kiełbasa i sznurek".

Zaproszeni goście w trakcie spotkania prowadzili ze sobą swoistą rozmowę, podczas której poruszali tematy dotyczące języka polskiego. Opowiadali jak powstawała ich wspólna książka pt. "Kiełbasa i sznurek". Aby powstała książka, autorzy spotykali się wielokrotnie, prowadząc ze sobą rozmowy. W czasie tych spotkań dyskutowali o swoich zainteresowaniach, zmieniającym się języku i jego wpływie na nasze życie. Poruszali temat istoty i ważności rozmów między ludźmi oraz tego, iż w naszej rzeczywistości o jakość dyskusji i słowa pisanego należy dbać wobec rozwoju takich mediów jak np. internet.

W trakcie spotkania zaapelowali do nauczycieli języka polskiego by potrafili sprawić, aby uczniowie polubili ten język oraz polskie słowo pisane. Michał Ogórek stwierdził, że prof. Jerzy Bralczyk jest osobą o dużym poczuciu humoru, potrafiącym żartować z języka, którego to ukochał ponad wszystko. Sam prof. Mówi o sobie, że jest rozpoznawalny poprzez trzy razy b - Bralczyk, brzuch, broda.

Kolejną książką, którą mają zamiar napisać razem to temat felietonów, jak się je pisze i do kogo są adresowane. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze a czytelnicy ustawili się w kolejce po autografy i pamiątkowe zdjęcia.

 

PROF. JERZY BRALCZYK I MICHAŁ OGÓREK
W BIBLIOTECE W MIĘDZYZDROJACH

 

Zapraszamy na wieczór autorski z Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem 18 lipca 2013 (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Prof. Jerzy Bralczyk jest językoznawcą, specjalizuje się w zakresie języka reklamy i mediów. Prowadzi audycje językoznawcze w telewizji i radio. Jest autorem felietonów w miesięczniku "Wiedza i życie".

Michał Ogórek jest dziennikarzem i felietonistą. Pochodzi z Katowic i jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Od 1989 roku związany z "Gazetą Wyborczą", gdzie popularność zyskały jego krótkie felietony. W 2011 roku zajął drugie miejsce w rankingu najlepszych felietonistów ogłoszonym przez miesięcznik "Press".

W 2012 roku ukazały się rozmowy Michała Ogórka z profesorem Jerzym Bralczykiem "Kiełbasa i sznurek". W czasie spotkania możliwość zakupu książki.

 

Po wschodniej stronie Świny

 

9 lipca 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach po raz trzeci odbył się wieczór autorski dr Józefa Plucińskiego. Podczas spotkania promował swoją najnowszą książkę "Po wschodniej stronie Świny" z cyklu "Gawędy o moim mieście".

Tematem jego opowieści była historia kilku wsi, a obecnie dzielnic Świnoujścia - Warszowa, Ognicy, Karsiborza, Przytoru, a także nieistniejących już Chorzelina i Kazimierzowa. Osady te mają bardzo ciekawą przeszłość. Autor mówił o życiu ich mieszkańców, zmaganiem się z otaczającą zewsząd wodą i umiłowaniem do przyrody. Informacje czerpał z zasobów archiwalnych, zapisków mieszkańców i materiałów, które zdobył od osób już nie mieszkających na tych terenach. Opowiedział o historii Karsiborza i utworzeniu wyspy o tej samej nazwie.

Józefa Plucińskiego interesują przede wszystkim historie ludzi. Chętnie opisuje krzyżujące się na tych terenach losy Polaków, Niemców i Rosjan. Pisarz przedstawił także bardzo interesującą postać kobiety - mieszkanki Karsiborza, która niemal cały swój majątek przekazała na rzecz miasta Świnoujście, dzięki czemu wybudowano miejskie wodociągi.
Gość spotkania obiecał czytelnikom, że napisze książkę na temat historii i życia Międzyzdrojów. Ma ona zostać wydana w 2015 roku z okazji 70. rocznicy władztwa polskiego na tych terenach.

 

SPOTKANIE Z JÓZEFEM PLUCIŃSKIM

 

Zapraszamy na wieczór autorski z historykiem dr Józefem Plucińskim, który odbędzie się 9 lipca 2013 (wtorek) o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Dr Józef Pluciński jest świnoujskim historykiem, pasjonatem dziejów tego miasta. Urodził się w 1940 r. na Wileńszczyźnie, a dzieciństwo spędził w Kazachstanie wraz z deportowaną rodziną. Od 1947 r. związany z Pomorzem Zachodnim, głównie Trzebiatowem, Kołobrzegiem i Świnoujściem. Po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie również zrobił doktorat z historii w 1975 r. W latach 1964 - 73 pracował w Archiwum Państwowym w Szczecinie jako kierownik oddziału. Natomiast w latach 1974 - 2004 był organizatorem i dyrektorem Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Obecnie jest na emeryturze. 17 września 2010 roku w Toruniu został uhonorowany Krzyżem Zesłańców Sybiru. Napisał kilkaset artykułów na temat historii regionalnej oraz kilka książek.

 

 

 

Bibliotekarze na pikniku rodzinnym w Przedszkolu Miejskim "Morskie Skarby" - 14.06.2013

 

Rok temu Bibliotekarze z MBP w Międzyzdrojach otrzymali tytuł "Przyjaciela Przedszkola". Zobowiązaliśmy się wtedy, że będziemy wspierać nasze Przedszkole w różnych imprezach kulturalnych.

14 czerwca Rada Rodziców wspólnie z Gronem Pedagogicznym Przedszkola "Morskie Skarby" w Międzyzdrojach zorganizowała piknik rodzinny. Do zabawy włączyli się bibliotekarze przebrani za różne postaci z bajek.

Na piknik zabraliśmy również część pacynek z ulicy Sezamkowej. Wiemy, że najmłodsi uwielbiają bohaterów z Sezamkowego Zakątka.

Mali i duzi chcieli zrobić sobie fotkę z wesołą ekipą z międzyzdrojskiej biblioteki. Nawet policjanci i strażacy nie mogli podarować sobie tej zabawy.

"Kolorowi" Bibliotekarze poprowadzili piknikową gimnastykę. Chętnych do zabawy nie brakowało.

Szymon Głod przebrany za klauna, razem z pacynką Elmo, wspomagał Elwirę Korcz - Dyrektora Przedszkola w prowadzeniu całej imprezy. Po raz kolejny Szymon wykazał się talentem aktorskim.

Byliśmy najbardziej kolorowym akcentem na pikniku, pokazaliśmy, że międzyzdrojscy bibliotekarze mają poczucie humoru i duży dystans do siebie.

 

 

MATNIA - najnowsza powieść Anny Piecyk

 

14 czerwca 2013 r. nakładem gdańskiego wydawnictwa Oficynka ukazała się druga książka Anny Piecyk, pt. "Matnia". Jest to powieść psychologiczno-obyczajowa, która skłania czytelników do rozmów o sprawach ważnych i trudnych w naszym życiu.
Bohaterowie najnowszej powieści próbują walczyć z największym sprzymierzeńcem ich życia - alkoholem. To on sprawił, że rodzina przestała być dla nich ważna. Siła nałogu była tak ogromna, że zatracili się w nim bezgranicznie. Niektórzy znaleźli w sobie wolę walki i postanowili zmienić swoje życie, inni natomiast przegrali tę walkę.
Anna Piecyk podkreśliła w "Matni" istotę zależności między alkoholikiem a pozostałymi członkami rodziny.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie promujące powieść pisarki, które odbędzie się we wrześniu br. w bibliotece w Międzyzdrojach.
Książki do nabycia w księgarniach i na stronie wydawnictwa www.oficynka.pl/katalog/matnia

 

 

LETNI KIERMASZ "KSIĄŻKA ZA 1 ZŁ"

 

Od 17 czerwca do 16 sierpnia 2013 (w godzinach otwarcia biblioteki )lub do ewentualnego wyczerpania zapasów, będzie trwał letni kiermasz "Książka za 1 zł" zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach. Na kiermasz zostało przygotowanych ponad 3 tys. książek. Kwota, którą uzyskamy ze sprzedaży, zasili budżet instytucji i zostanie wydana na zakup nowych woluminów. Kiermasz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, jak i turystów. Można kupić podręczniki szkolne, bajki, lektury, kryminały, literaturę piękną i specjalistyczną, encyklopedie, itp. Na sprzedaż przeznaczone są pozycje, które otrzymaliśmy w darze od mieszkańców gminy Międzyzdroje. Naszych książek tzn. "bibliotecznych" nie pozbywamy się.
Wakacyjnemu kiermaszowi od lat przyświeca reguła: Co dla niektórych jest zbędną lekturą, dla innych okazuje się cennym "białym krukiem". Jest to również doskonała forma propagowania czytelnictwa - na zakup książki za 1 zł stać każdego. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO "W KRAINIE BAJDOCJI"

 

Konkurs "W krainie Bajdocji" został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Międzyzdrojach oraz Koło Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach w związku z obchodzoną w tym roku 115. rocznicą urodzin Jana Brzechwy.
W konkursie wzięło udział ok. 350 młodych plastyków z takich miejscowości jak: Nowe Warpno, Police, Świnoujście, Gryfino, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorskie, Kołbaskowo, Drawsko Pomorskie, Pyrzyce, Tuczno, Golczewo, Bierzwnik, Darłowo, Niechorze, Stargard Szczeciński, Borne Sulinowo, Pobierowo, Gryfice, Koszalin.

Komisja w składzie:

Pani Janina Bagrowska - artystka, hafciarka
Pani Julianna Rogowska - malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu
Pani Paulina Cywińska - artystka, grafik użytkowy
Pani Agnieszka Jankiewicz - artystka, grafik artystyczny
Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka - Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów
Pani Grażyna Dubako - Inspektor ds. Oświaty, Zdrowia w Urzędzie Miasta w Międzyzdrojach
Pani Elena Duginow - Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
Pani Ewa Kaźmierczak - członek Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Pani Katarzyna Piotrowska - członek Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Pan Henryk Nogala - Sekretarz Międzyzdrojów
Pan Jan Magda - Przewodniczący Rady Miejskiej w Międzyzdrojach
Pan Mateusz Flotyński - Przewodniczący Rady Powiatu Kamieńskiego
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach

W dniach 7-9 maja komisja wyłoniła laureatów konkursu.

Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:

W kategorii Przedszkoli:
I miejsce Katarzyna Kazimierczak - Przedszkole "Morskie skarby" w Międzyzdrojach
II miejsce - Hanna Wołkow - Przedszkole "Morskie skarby" w Międzyzdrojach
III miejsce - Julia Walczak - Przedszkole Nr 3 w Świnoujściu
III miejsce - Natalia Chruślicka - Przedszkole Nr 2 w Kamieniu Pomorskim
III miejsce - Natalia Olszewska - Przedszkole Nr 3 w Nowogardzie
III miejsce - Anna Raczkowska - Przedszkole "Morskie skarby" w Międzyzdrojach
III miejsce - Zuzanna Bortnik - Przedszkole Nr 3 w Nowogardzie

W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 7-9 lat):
I miejsce - Zuzanna Szturo - SP Nr 1 w Nowogardzie
I miejsce - Krystian Pełka - Zespół Placówek Oświatowych w Kołbaskowie
II miejsce - Julia Kłoskowska - SP Nr 1 w Kamieniu Pomorskim
II miejsce - Roksana Gruszczyńska - SP Nr 8 w Policach
II miejsce - Julia Kiedrowska - Dom Kultury w Nowogardzie
III miejsce - Laura Inglot - Gryfiński Dom Kultury
III miejsce - Amelia Paździorko - SP Nr 3 w Gryficach

W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 10-12 lat):
I miejsce - Olga Lipińska - ZSP Nr 4 w Świnoujściu
II miejsce - Karolina Sibila - Zespół Placówek Oświatowych w Kołbaskowie
II miejsce - Anna Bubnowska - SP Nr 6 w Świnoujściu
III miejsce - Julia Husarz - Dom Kultury w Nowogardzie

W kategorii Gimnazjum:
I miejsce - Angelika Makowska - ZS Gimnazjum w Nowym Warpnie
II miejsce - Paulina Ekiert - Gimnazjum w Wolinie
III miejsce - Izabela Lehmann - Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie
Wyróżnienie od Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymał Piotr Kufta z Gimnazjum Nr 3 w Nowogardzie.

Uroczyste wręczenie nagród obyło się 23.05.2013 roku podczas, którego Dyrektor biblioteki, Pani Andżelika Gałecka przywitała wszystkich gości i laureatów. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę konkursu Pani Dyrektor wraz z Panem Henrykiem Nogalą - Sekretarzem Międzyzdrojów i Panem Mateuszem Flotyńskim - Przewodniczącym Rady Powiatu Kamieńskiego wręczali nagrody laureatom. Później wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Jana Brzechwy przygotowaną przez bibliotekarzy: Annę Piecyk i Szymona Głoda. Na zakończenie na wszystkich gości czekał duży urodzinowy tort ze słodkimi figurkami z wierszy Jana Brzechwy. Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i wsparcie, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Laureatom, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, nagrody prześlemy pocztą.

Zapraszamy do oglądania prac konkursowych, które będą zdobiły naszą czytelnię i hol do 15 czerwca 2013.

 

ILE WAŻY IZABELLA SWAN? - warsztaty z Magdą Fres

 

22 maja 2013 odbyły się warsztaty dla gimnazjalistów z Magdą Fres w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.
Magda Fres jest pisarką, psychologiem, trenerem life coachingu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim wykładała o psychologii ciała, uczyła również języka angielskiego metodą Callana. W Katowickim Centrum Psychologii i Coachingu pełni funkcję dyrektora kreatywnego. Ukończyła Uniwersytet Śląski oraz Central European University w Budapeszcie.
Pisarka opowiedziała gimnazjalistom na czym polega jej praca. Wspólnie wyjaśnili sobie, co oznacza pojęcie "gender", czyli płeć kulturowa. Wywiązała się debata o stereotypach związanych z płcią, o tym jak we współczesnych czasach zmienia się rola mężczyzny i kobiety. Magda stwierdziła, że najbardziej lubi pracować z młodzieżą, gdyż zawsze czuje z nią nić porozumienia. Młodzi ludzie potrafią otworzyć się w rozmowie na trudne tematy, nawzajem się wspierać i motywować.
Następnie Magda Fres opowiedziała o swojej książce "Bulgur", której główna bohaterka jest zafascynowana sagą "Zmierzch". "Bulgur" opowiada o Izie, która pragnie upodobnić się do Belli Swan. Zmienia ona nie tylko wygląd zewnętrzny, ale analizuje całe swoje życie pod kątem ulubionej bohaterki literackiej. Zaczyna się interesować dietą makrobiotyczną. Fobią staje się nawet waga, byleby dorównać wadze książkowemu idolowi. Magda Fres zachęcała do lektury swojej powieści, gdyż jest to książka o miłości, przyjaźni oraz o kłopotach, jakie spotykają nastolatków.
Podczas spotkania wywiązała się dyskusja pomiędzy naszym gościem a gimnazjalistami na temat zaburzeń odżywiania. Okazało się, że młodzież posiada dużą wiedzę odnośnie anoreksji, bulimii, otyłości i ortoreksji. Poznali także nowe znaczenia zaburzeń, jak pregoreksja, alkoreksja czy pika. Są to choroby związane z naszą psychiką i praktycznie każdy może wpaść w ich pułapkę. Gimnazjaliści, którzy przybyli na warsztaty doskonale zdawali sobie sprawę z zagrożeń i w czasie rozmowy z Magdą Fres potrafili wyciągnąć wnioski - jak się przed nimi ustrzec. Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze przeplatane quizami.
Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz poczęstunkiem. Sfinansowane zaś zostało przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach.

 

MIŁOŚĆ JAK NARKOTYK

 

17 maja odbył się wieczór autorski Moniki Sawickiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Spotkanie z gościem miało niecodzienny charakter, gdyż był to wykład o psychologii miłości.
Autorka opowiadała o głównym temacie swoich książek, jakim jest miłość. Nie było to jednak przedstawienie miłości romantycznej, ale zobrazowanie tego uczucia od strony naukowej. Zakochanie to stan psychiczny, który zaczyna się w mózgu, a nie w sercu. Monika przytoczyła słowa amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że miłość działa jak narkotyk. Wszystko za sprawą fenyloetyloaminy, która jest wytwarzana w mózgu podczas stanu zakochania. Dlatego czujemy się, jak "na haju". Taki stan nie trwa jednak wiecznie, ponieważ organizm, by tego nie wytrzymał. Ten pierwszy etap miłości, burzliwy i namiętny trwa średnio 4 lata. Właśnie o nim Monika pisze w swoich książkach. Później stan upojenia zmienia się w przyjaźń i tą właściwą miłość, nazywaną czasem przywiązaniem do partnera.
Wywiązała się rozmowa między autorką a czytelnikami na temat różnic pomiędzy mężczyznami i kobietami. Kobiety są bardzo emocjonalne, natomiast mężczyźni analityczni, co nie znaczy, że nie posiadają uczuć. Monika Sawicka starała się udowodnić przysłowiową tezę, że "kobiety pochodzą z Wenus a mężczyźni z Marsa".
Monika Sawicka stwierdziła, że jeśli ukochany chce nas okłamać to najlepiej niech zrobi to przez telefon, gdyż kobiety świetnie odczytują mowę ciała. Mają "wbudowany" wariograf, dlatego wyczuwają kiedy partner je oszukuje, ale nie zawsze chcą to widzieć. Mimo tych wszystkich różnic, sprzeczności kobiety i mężczyźni doskonale się uzupełniają a relacje między nimi dostarczają życiu wiele barw i skrajnych emocji.
Na koniec spotkania można było nabyć książki Moniki Sawickiej, takie jak "Gra wstępna", "Mimo wszystko" czy "Kruchość porcelany" z dedykacją od autorki.

 

HERA MOJA MIŁOŚĆ

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła Annę Onichimowską na kolejne spotkanie autorskie. 14 maja 2013 r. pisarka miała poranek autorski z gimnazjalistami, a później wieczór autorski dla dorosłych.
Anna Onichimowska urodziła się w Warszawie, jednak spędza tam niewiele czasu. Jak sama przyznała, żyje "na walizkach", bo podróże to jej sposób na życie. Może połączyć je z pisaniem, co daje jej pełne zadowolenie z tego, co robi.
Pisarka skończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalnością literatura dziecięca. Zawsze fascynowały ją książki dla dzieci, dlatego postanowiła zacząć pisać dla najmłodszych czytelników. Później za namową jednego z wydawnictw napisała książkę dla młodzieży, która stała się bestsellerem. Powieść "Samotne wyspy i storczyk" to historia 18-letniego Maćka, który przeżywa swoje pierwsze poważne uczucia oraz kłopoty w domu. Codziennie musi on podejmować ważne decyzje, które nie zawsze są łatwe, ale mogą zaważyć na jego dalszym życiu. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez młodzież i zaowocowała powstaniem czterotomowego cyklu powieści.
Kolejną znaną książką, o której autorka opowiedziała gimnazjalistom, to "Hera, moja miłość". Powieść ukazała się w języku francuskim i zdobyła uznanie wśród tamtejszych nastolatków. Pomysł na powieść zrodził się podczas rozmów pisarki z narkomanami z ośrodka uzależnień. Okazało się, że niektórzy bardzo dokładnie opowiadali o swoim nałogu. Jeden temat nie mógł być poruszany podczas tych wywiadów. Nikt nie chciał rozmawiać o relacjach, jakie panowały w ich domach. Ten wątek pomijano milczeniem.
Główny bohater książki, Jacek, to chłopiec z tak zwanego "dobrego domu", który sięga po narkotyki. Dla matki Jacka liczy się głównie kariera. Jego ojciec wciąż wyjeżdża w delegacje, a do tego ma problemy z alkoholem. Cała sytuacja staje się naprawdę groźna, kiedy młodszy brat bohatera powieści sięga po narkotyki. Pisarka chciała poruszyć problem używek wśród nastolatków i pokazać, jak tragiczne niesie to skutki. Książka ma również uświadomić rodzicom, jak ważne są ich relacje z dziećmi. Autorka podkreślała, że z młodymi ludźmi trzeba rozmawiać i nie powinny się pojawiać tematy tabu.
Kontynuacją losów bohaterów książki "Hera, moja miłość" to "Lot komety" i "Demony na smyczy", w których autorka porusza również bardzo istotne problemy nastolatków takie, jak miłość, manipulacja, sekty i alkoholizm. Ostrzega przed korzystaniem z internetu. Zaleca zasadę ograniczonego zaufania na portalach, czatach, ponieważ nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie komputera.
Anna Onichimowska opowiedziała również o książce "Dziesięć stron świata". To zbiór opowiadań, dziesięć epizodów z życia współczesnej młodzieży m.in. z Japonii, Polski, Ukrainy i Ameryki Łacińskiej. Pisarka przeczytała fragment opowiadania "Aki za ścianą", gdzie poruszyła problem uzależnienia od internetu i izolacji od świata. Przedstawiła w nim chorobę cywilizacyjną o podłożu psychiczno-emocjonalnym jaką jest Hikikomori, która dotyka bardzo wielu młodych Japończyków. To skrajne wycofanie społeczne powoduje, że nie potrafią odnaleźć się w realnym życiu. Natomiast w książce "Koniec gry" porusza tematy grup nacjonalistycznych i homofonii.
Młodzież bardzo chętnie zadawała pytania autorce dotyczące jej twórczości. Onichimowska przyznała, że podczas pisania każdej książki sprawdza szczegółowo wszystkie informacje, która chce zawrzeć w swoich tekstach. Jej powieści muszą być wiarygodne. Anna Onichimowska obecnie dużo czasu spędza w Finlandii, która stała się jej drugim domem. Tam pracuje ze swoim fińskim przyjacielem nad książką, która będzie dwujęzyczna .
Na zakończenie gimnazjaliści zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z autorką. Wręczyli kwiaty oraz podziękowali za spotkanie pełne wrażeń i emocji.  
Podczas wieczornego spotkania autorka opowiadała, że nie zawsze chciała zostać pisarką. W dzieciństwie uprawiała wyczynowo sport, jeździła figurowo na lodzie, tańczyła w rewii i chciała nawet dostać się do szkoły baletowej. Marzyła również o zostaniu podróżnikiem, jak jej ojciec. Dzisiaj może powiedzieć, że spełniła swoje marzenie, ponieważ jeździ po całym świecie i pisze fantastyczne książki. Nie wyobraża sobie życia bez podróży. Chętnie odkrywa nowe, ciekawe miejsca w różnych rejonach naszego globu. Jak sama przyznaje, jest odważną osobą i nie boi się samotnie odwiedzać egzotycznych krajów.
Pisarka przedstawiła czytelnikom najnowszy zbiór opowiadań pt. "Pomiędzy". Jak sama przyznała, lubi krótkie formy tekstowe baz zbędnych opisów. W książce nie podaje imion swoich bohaterów. Zrobiła to celowo, aby czytelnik mógł utożsamić się z postaciami z książki i z ich przygodami. Przeczytała dwa fragmenty opowiadań "Dzieciak" i "Dywan", zachęcając przybyłych gości do sięgnięcia po lekturę.
Anna Onichimowska podczas wieczornego spotkania przedstawiła swoje książki dla dzieci i młodzieży. Podkreślając, że czytają je również dorośli, aby zrozumieć swoje dzieci. Uważa, że nie wolno uciekać przed trudnymi tematami i traktować dzieci protekcjonalnie, ponieważ ci mali ludzie, również mają swoje bardzo ważne problemy, których nie możemy bagatelizować.
Po spotkaniu czytelnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Do zakupionych książek Anna Onichimowska wpisywała dedykacje.
Spotkania z Anną Onichimowską sfinansował Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, za co serdecznie dziękujemy.

 

Półmetek obchodów Tygodnia Bibliotek w Międzyzdrojach

 

Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek brzmi: Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych. Dlatego zrealizowaliśmy dwa niecodzienne pomysły.
10 maja o godzinie 9:30 w Przedszkolu "Morskie skarby" w Międzyzdrojach rozpoczęliśmy świętowanie Tygodnia Bibliotek. Było hucznie, zabawnie, kolorowo, czyli urodzinowo. Dla najmłodszych przygotowaliśmy spektakl "Urodziny Oskara Zrzędy" nawiązujący do Ulicy Sezamkowej. Poprzez zabawę, taniec, śpiew zachęcaliśmy do rodzinnego czytania. Odnieśliśmy sukces - po spektaklu kilkoro przedszkolaków przybyło do biblioteki z babciami, by wypożyczyć książeczki o Sezamkach. Scenariusz przedstawienia napisała Andżelika Gałecka. Na scenie wystąpili wszyscy pracownicy biblioteki. Gościnnie w rolę narratora wcieliła się Dyrektor Przedszkola, Pani Elwira Korcz. W spektaklu "ożywialiśmy" pacynki, które kilka lat temu zakupił dla biblioteki Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Po spektaklu każda grupa przedszkolaków podarowała prezent dla Oskara, który kocha "śmiecioszki". Dzieci wspaniale się spisały, w myśl zasad recyklingu przygotowały m.in. nowy śmietnik dla Oskara z baniaków po wodzie oraz z kapsli i nakrętek, nowy dom ze starych gazet i kartonów, łąkę, statek oraz tort z kartonów i rolek po papierze toaletowym oraz wiele innych niespodzianek. Wzruszony Oskar, który został wręcz obsypany upominkami, zaprosił wszystkie dzieci na prawdziwy tort brzoskwiniowy. Następnie sezamkowa rodzina odwiedziła każdą grupę, by poprosić przedszkolaków o wykonanie pięknych rysunków na temat spektaklu. Wystawa już niebawem w bibliotece.
11 maja Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina" zorganizowało szafing, czyli wiosenną, bezpłatną wymianę odzieży pt. "Szafy melodia". Wystarczyło zabrać ze sobą kilka niepotrzebnych ubrań (czystych, niezniszczonych) i wymienić się na lepszy model. Kilkanaście osób skorzystało z zaproszenia i w miłej atmosferze "upolowało" modne rarytasy. Autorami haseł oraz projektu plakatu akcji są gimnazjaliści z Międzyzdrojów. "Jeśli masz za małe elastico, przyjdź i wymień się za friko". Stowarzyszenie "Rodzina" przygotowało również słodki bufet. Członkowie Stowarzyszenia zapowiedzieli kontynuowanie tej akcji. Kolejny szafing odbędzie się tuż przed wakacjami. Organizatorzy już teraz serdecznie zapraszają i zachęcają do przygotowywania ubrań, biżuterii, torebek, apaszek… Bliższe informacje o kolejnej edycji szafingu pojawią się w internecie w czerwcu.
W tym tygodniu dalszy ciąg Tygodnia Bibliotek. 14 maja odbędą się 2 spotkania autorskie z Anną Onichimowską. O 8:30 z autorką książek: "Hera moja miłość", "Lot komety" spotka się młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach. O godzinie 18:00 odbędzie się wieczór autorski dla dorosłych. Wstęp wolny. Podczas spotkań będzie okazja, by zakupić książki Anny Onichimowskiej z dedykacją.
Zapraszamy również 17 maja o godzinie 18:00 na spotkanie autorskie z Moniką Sawicką. Autorka książek "Kruchość porcelany" czy "Serwantki" po raz drugi przyjęła zaproszenie i z przyjemnością spotka się z Czytelnikami w międzyzdrojskiej bibliotece. Wstęp wolny.

 

Bibliotekarz Roku
Województwa Zachodniopomorskiego

 

Andżelika Gałecka - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach wygrała konkurs Bibliotekarz Roku Województwa Zachodniopomorskiego za rok 2012
Wręczenie nagrody i dyplomu odbyło się 8 maja 2013 w Książnicy Pomorskiej podczas inauguracji Tygodnia Bibliotek. Nagrodę wręczył Wicemarszałek Wojciech Drożdż. To kolejny sukces Biblioteki w Międzyzdrojach. Przypominamy, iż w 2011 w tym samym konkursie Pani Anita Cieślak otrzymała wyróżnienie. W 2010 roku nasza Biblioteka została "Biblioteką Roku" w kategorii miast do 20 tys. mieszkańców w konkursie organizowanym przez Książnicę Pomorską. Tytuł Bibliotekarza Roku Woj. Zachodniopomorskiego to wielkie uznanie dla naszej pracy oraz doskonała promocja Międzyzdrojów.
Kapituła IV edycji konkursu o nagrodę imienia Stanisława Badonia doceniła 10-letnią pracę Andżeliki Gałeckiej - organizowanie wielu wydarzeń kulturalnych: spotkań autorskich, wernisaży, spektakli, konkursów, koncertów… jako świetną formę promocji czytelnictwa oraz integracji społeczności lokalnej.

 

Majowy Maraton Spotkań Autorskich 2013

 

Jak co roku Biblioteka w Międzyzdrojach przyłącza się do świętowania ogólnopolskiej akcji "Tydzień Bibliotek" (8-15 maja) oraz Dnia Bibliotekarza (8 maja). Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych". W tym roku przygotowaliśmy dla naszych Czytelników, mieszkańców gminy Międzyzdroje oraz gości odwiedzających nasz kurort, "Majowy maraton spotkań autorskich" oraz wiele niespodzianek.
Od 6 maja w czytelni i holu Biblioteki można podziwiać prace konkursowe, które nadesłały dzieci na konkurs pt. "W krainie Bajdocji". Konkurs zorganizowała Biblioteka w Międzyzdrojach wspólnie z Kołem Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Międzyzdrojach z okazji przypadającej w tym roku 115. rocznicy urodzin Jana Brzechwy. Na konkurs nadesłano ok. 300 prac z całego województwa i nie tylko. Wyniki konkursu ogłosimy 10 maja.
Świętowanie rozpoczynamy już 10 maja o godzinie 9:30 w przedszkolu "Morskie skarby" w Międzyzdrojach. Dla najmłodszych przygotowaliśmy spektakl "Urodziny Oskara" nawiązujący do Ulicy Sezamkowej. Wspólnie z dziećmi będziemy się bawić, tańczyć, śpiewać oraz zachęcać do czytania. Scenariusz przedstawienia napisała Andżelika Gałecka. Na scenie występować będą wszyscy pracownicy Biblioteki, a gościnnie w rolę narratora wcieli się Dyrektor Przedszkola, Pani Elwira Korcz. W spektaklu "ożywiać" będziemy pacynki, które kilka lat temu zakupił dla Biblioteki Ośrodek Pomocy Społecznej. Wspólnie z Panią Dyrektor Elwirą Korcz zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 5-6 lat (z opiekunem), które nie uczęszczają do Przedszkola, by razem z nami świętowały urodziny Zrzędy z Ulicy Sezamkowej.
Kolejną imprezą, na którą serdecznie zapraszamy 11 maja o godzinie 16:00 jest szafing - wiosenna, bezgotówkowa wymiana odzieży pt. "Szafy melodia". Organizatorem tego eventu jest Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina". Wystarczy zabrać ze sobą kilka niepotrzebnych ubrań (czystych, niezniszczonych) i wymienić się na lepszy model. Autorami haseł oraz projektu plakatu akcji są gimnazjaliści z Międzyzdrojów. "Jeśli masz za małe elastico, przyjdź i wymień się za friko". Szafing odbędzie się w Bibliotece. Stowarzyszenie "Rodzina" przygotowuje również słodki bufet.
14 maja odbędą się 2 spotkania autorskie z Anną Onichimowską. O 8:30 z autorką książek: "Hera moja miłość", "Lot komety" spotka się młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach. O godzinie 18:00 zapraszamy na wieczór autorski tej pisarki. Wstęp wolny. Podczas spotkań będzie okazja, by zakupić książki Anny Onichimowskiej z dedykacją. Spotkanie sfinansował Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach.
Zapraszamy również 17 maja o godzinie 18:00 na spotkanie autorskie z Moniką Sawicką. Autorka książek "Kruchość porcelany" czy "Serwantki" po raz drugi przyjęła zaproszenie i z przyjemnością spotka się z Czytelnikami w międzyzdrojskiej bibliotece. Wstęp wolny.

 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
"W KRAINIE BAJDOCJI"

 

Komisja w składzie:
Pani Janina Bagrowska - artystka, hafciarka
Pani Julianna Rogowska - malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu
Pani Paulina Cywińska - artystka, grafik użytkowy
Pani Agnieszka Jankiewicz - artystka, grafik artystyczny
Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka - Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów
Pani Grażyna Dubako - Inspektor ds. Oświaty, Zdrowia w Urzędzie Miasta w Międzyzdrojach
Pani Elena Duginow - Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
Pani Ewa Kaźmierczak - członek Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Pani Katarzyna Piotrowska - członek Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Pan Henryk Nogala - Sekretarz Międzyzdrojów
Pan Jan Magda - Przewodniczący Rady Miejskiej w Międzyzdrojach
Pan Mateusz Flotyński - Przewodniczący Rady Powiatu Kamieńskiego
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach
W dniach 7-9 maja komisja wyłoniła laureatów konkursu.
Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:

W kategorii Przedszkoli:
I miejsce Katarzyna Kazimierczak - Przedszkole "Morskie skarby" w Międzyzdrojach
II miejsce - Hanna Wołkow - Przedszkole "Morskie skarby" w Międzyzdrojach
III miejsce - Julia Walczak - Przedszkole Nr 3 w Świnoujściu
III miejsce - Natalia Chruślicka - Przedszkole Nr 2 w Kamieniu Pomorskim
III miejsce - Natalia Olszewska - Przedszkole Nr 3 w Nowogardzie
III miejsce - Anna Raczkowska - Przedszkole "Morskie skarby" w Międzyzdrojach
III miejsce - Zuzanna Bortnik - Przedszkole Nr 3 w Nowogardzie

W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 7-9 lat):
I miejsce - Zuzanna Szturo - SP Nr 1 w Nowogardzie
I miejsce - Krystian Pełka - Zespół Placówek Oświatowych w Kołbaskowie
II miejsce - Julia Kłoskowska - SP Nr 1 w Kamieniu Pomorskim
II miejsce - Roksana Gruszczyńska - SP Nr 8 w Policach
II miejsce - Julia Kiedrowska - Dom Kultury w Nowogardzie
III miejsce - Laura Inglot - Gryfiński Dom Kultury
III miejsce - Amelia Paździorko - SP Nr 3 w Gryficach

W kategorii Szkół Podstawowych (przedział wiekowy 10-12 lat):
I miejsce - Olga Lipińska - ZSP Nr 4 w Świnoujściu
II miejsce - Karolina Sibila - Zespół Placówek Oświatowych w Kołbaskowie
II miejsce - Anna Bubnowska - SP Nr 6 w Świnoujściu
III miejsce - Julia Husarz - Dom Kultury w Nowogardzie

W kategorii Gimnazjum:
I miejsce - Angelika Makowska - ZS Gimnazjum w Nowym Warpnie
II miejsce - Paulina Ekiert - Gimnazjum w Wolinie
III miejsce - Izabela Lehmann - Gimnazjum Nr 2 w Gryfinie

Wyróżnienie od Koła Nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymał Piotr Kufta z Gimnazjum Nr 3 w Nowogardzie.

 

SZAFY MELODIA

 

Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina" zaprasza na wiosenną wymianę odzieży, pod hasłem "SZAFY MELODIA. Wszystkich chętnych zapraszamy 11 maja 2013 o godz. 16:00 do Biblioteki w Międzyzdrojach.

 

Konkurs plastyczny pt. "W krainie Bajdocji"

 

Wyłonienie laureatów konkursu plastycznego pt. "W krainie Bajdocji", zorganizowanego w związku ze 115. rocznicą urodzin Jana Brzechwy, odbędzie się 10 maja 2013 r. Zmiana terminu spowodowana jest późniejszym zebraniem się komisji, która będzie oceniała nadesłane prace.
Przepraszamy za zmiany i prosimy o wyrozumiałość.

 

Sztuka jest jak wirus

 

25 kwietnia 2013 w Galerii bibliotecznej w Międzyzdrojach odbył się finisaż prac Agnieszki Jankiewicz i Pauliny Cywińskiej. Spotkanie było połączone z wieczorem autorskim ks. Mariusza Szajdy, które poprowadził Andrzej Mleczko.
Artystki na początku opowiedziały o tym, jak powstały ich grafiki. Wytłumaczyły na czym polega technika linorytu, która wbrew pozorom nie należy do łatwych. Za pomocą dłut i noży żłobi się w linoleum. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej. Ta trudna technika daje im wiele satysfakcji, mimo że w Polsce nie jest jeszcze doceniana, tak jak za granicą. Artystki okazały się bardzo skromnymi osobami, które nie przywykły mówić o swoich osiągnięciach. Na wielu konkursach międzynarodowych, na które nadsyłane są tysiące prac, ich dzieła znajdują się niejednokrotnie w czołówce najlepszych. Agnieszka i Paulina uważają, że ich sztuka mówi sama za siebie, choć przyznały, że malarstwo jest prostsze w odbiorze niż grafika. Trafnym stwierdzeniem są słowa ks. Szajdy "widzę tyle, ile wiem".
Dla Agnieszki sztuka jest jak wirus, którą chętnie zaraża innych. Bezinteresownie pomaga studentom nawet po godzinach pracy, poświęcając swój prywatny czas.
Ks. Mariusz nawiązał współpracę z młodymi artystkami w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie dziewczyny studiowały, a On wykładał. Obecnie Agnieszka Jankiewicz jest pracownikiem naukowym tej uczelni. Ksiądz Szajda napisał książki "Sztuka mądrości - starożytność" i "Sztuka mądrości -nowożytność", do których artystki wykonały ilustracje - exlibrisy.
"Sztuka mądrości..." to cykl książek przedstawiający sylwetki filozofów w pigułce. Ich życie, maksymy, poglądy na temat estetyki. "Poszukiwanie mądrości jest wielką sztuką. Wyruszając w tę drogę warto skorzystać z doświadczeń tych, którzy ją już przebyli. Książka ta jest nie tyko sprawozdaniem z dorobku dawnych filozofów, ale (...) też receptą, pomocą w kształtowaniu własnej dojrzałej filozofii życia."
Ks. Mariusz Szajda okazał się osobą bardzo otwartą i pełną energii. Podczas wykładów i wielu konferencji podejmuje się wielu trudnych tematów dotyczących filozofii, antropologii i bioetyki, jak np. kwestii in vitro. W najbliższych planach ma wyjazdy naukowe do Stambułu i Dubaju. W związku z tym w kolejnej książce chciałby poruszyć temat islamu.
Wśród przybyłych gości była właścicielka Galerii Kapitańskiej w Szczecinie, Pani Irena Dawid-Osina. Ceni sobie współpracę z Agnieszką Jankiewicz, często odwiedza ją w jej pracowni. Podczas finisażu w Międzyzdrojach zachwalała wielkoformatowe grafiki będące pracą dyplomową pt. "Tłum, jako struktura i zbiór osobowości". Przy okazji zaprosiła na wystawę artystki, która odbędzie się w lipcu w jej galerii.
W finale spotkania, prowadzący Andrzej Mleczko, zagrał na pianinie m.in. utwór George’a Gershwina. Na zakończenie ks. Mariusz Szajda wraz z ilustratorkami wpisywali dedykacje do książek.
Latem zapraszamy na indywidualne wystawy prac dyplomowych Agnieszki Jankiewicz i Pauliny Cywińskiej w Galerii bibliotecznej w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze

 

Podsumowanie akcji POCIĄG DO KSIĄŻKI - KSIĄŻKA DO POCIĄGU

 

23 kwietnia 2013 Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wzięła udział w kiermaszu książek w ramach ogólnopolskiej akcji "Pociąg do książki - książka do pociągu" na Dworcu PKP w Międzyzdrojach. Projekt został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Kiermasz cieszył się zainteresowaniem wśród podróżujących i nie tylko. Zebrano kwotę 213 zł, która zostanie przekazana na zakup nowych pozycji książkowych do Biblioteki w Międzyzdrojach. Już teraz serdecznie zapraszamy na kiermasz letni "Książka za 1 zł", który będzie trwał od II połowy czerwca do końca sierpnia.

 

Finisaż

 

Zapraszamy na finisaż prac Agnieszki Jankiewicz i Pauliny Cywińskiej 25 kwietnia 2013 (czwartek) o godz. 18.00 w Galerii bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Spotkanie będzie połączone z wieczorem autorskim ks. Mariusza Szajdy. Oprawę muzyczną zapewni Andrzej Mleczko.
Grafiki przedstawiają sylwetki filozofów, o których mowa w książce ks. Mariusza Szajdy pt."Sztuka mądrości - starożytność" i "Sztuka mądrości - nowożytność". Każda z grafik jest zarówno częścią składową książki - ilustracją - jak i indywidualnym dziełem. Są one wykonane w technice linorytu - wypukłodruku. Jest to typ grafiki warsztatowej, który polega na wycięciu wzoru w matrycy i odbiciu go na papierze. Elementy wypukłe tworzą obraz. Technika ma za zadanie ukazywać filozofię jako tradycyjną, porządkującą świat naukę. Stąd mocny kontrast czerni i bieli.
Pochodząca ze Świnoujścia Agnieszka Jankiewicz jest pracownikiem naukowym  Akademii Sztuki w Szczecinie. Z jej pracami można było się zetknąć na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą, a także na prestiżowych pokonkursowych wystawach grafiki, takich jak II Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT 2011, VII Międzynarodowe Biennale Miniatur w Częstochowie 2012, VII Międzynarodowe Triennale Grafiki w Bitola 2012.
Paulina Cywińska ukończyła Akademię Sztuki w Szczecinie. Brała udział w m.in. wystawie obrazów w Galerii "Kierat" w Szczecinie i w Galerii "Perros Guirec" we Francji.
Jej prace znajdowały się na wystawie plakatów "Pralnia" na Zamku Książąt Pomorskich.
Na wystawie stałej w Muzeum Ziemi Polickiej "Skarb" znajdują się cztery rzeźby jej autorstwa. Jej grafiki uzyskały nominację do ogólnopolskiego konkursu "ArtNoble" na najlepszy dyplom artystyczny roku 2012.
Ks. dr Mariusz Szajda jest adiunktem w Katedrze Przedmiotów Ogólnoplastycznych i Teoretycznych, Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi także zajęcia dydaktyczne z zakresu filozofii i bioetyki na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej oraz historii kultury i sztuki.

 

POCIĄG DO KSIĄŻKI - KSIĄŻKA DO POCIĄGU

 

Zapraszamy 23 kwietnia 2013 (wtorek) w godz. 9.00 - 16.00 na kiermasz książek na Dworcu PKP w Międzyzdrojach (obok kas biletowych) w ramach ogólnopolskiej akcji "Pociąg do książki - książka do pociągu" zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Będzie można nabyć m.in. bajki, literaturę piękną i niemieckojęzyczną, słowniki, książki specjalistyczne i inne, już od 1 zł. Pieniądze z kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup nowych pozycji książkowych do biblioteki.

 

Zagłosuj i podaj dalej

 

Niezmiernie miło nam poinformować, iż decyzją kapituły IV edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o nagrodę imienia Stanisława Badonia, Bibliotekarzem Roku 2012 została Andżelika Gałecka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach. Obecnie Andżelika startuje w konkursie ogólnopolskim i reprezentuje województwo zachodniopomorskie.

Zachęcamy do głosowania na naszą kandydatkę. Wystarczy wejść na:

http://www.sbp.pl/artykul/?cid=8044

zarejestrować się i zagłosować. Głosowanie trwa do 17 maja 2013. Pamiętajmy, że promując dokonania Andżeliki Gałeckiej promujemy Międzyzdroje i cały nasz region.

Liczymy na wsparcie, każdy głos się liczy.

 

Wspierajmy młodych twórców - Filip Szyszkowski z Międzyzdrojów wydaje kolejną książkę

 

FilipSzyszkowskiMŁODY PISARZ Z MIĘDZYZDROJÓW

Szanowni Państwo, w ramach wsparcia i promocji naszych lokalnych twórców pragniemy przedstawić sylwetkę młodego międzyzdrojskiego pisarza Filipa Szyszkowskiego.

Filip Szyszkowski, urodził się w grudniu 1991r. Szkołę Podstawową w Międzyzdrojach ukończył w roku 2004 a jego pierwszą wychowawczynią i nauczycielką języka polskiego była ś.p. Wanda Czyżak. Filip - uczeń i wychowanek Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach swoje pierwsze szlify literackie szkolił pod okiem Pani Doroty Jaroszewskiej. Obecnie jest studentem filozofii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Filip już od najmłodszych lat "chwytał za pióro". Jest zdobywcą kilku nagród literackich, m.in. IV miejsca w konkursie Złote Pióro Głosu Szczecińskiego oraz wyróżnienia na Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2009. Inspirowany jest Nietzchem, Cioranem i Lovecraftem. Twórca kilku projektów muzycznych, m.in. darkambientowego 21 Gramms.

Swoją pierwszą książkę p.t. "Bezkształt" opublikował w roku 2011. "Bezkształt" to zbiór opowiadań o wielu społecznościach. Książka trudna, hermetyczna, nieprzystępna i prowokująca do myślenia. Początkujący pisarz zaskoczył recenzentów, którzy wypowiadali się o debiucie pisarskim Filipa jako "kawał dobrej , ambitnej literatury".

Obecnie Filip pracuje na wydaniem kolejnej książki, która będzie zbiorem opowiadań - tym razem bardziej lżejszych w odbiorze dla czytelnika. Pojawi się w niej jedna powieść w odcinkach oraz dwa teksty dotychczas nieopublikowane. Dodatkowo: wydana już w postaci pdf'a "Izolacja" i napisana na nowo "Matka" z pierwszej książki.

Filip postanowił, że nie będzie korzystał z usług wydawnictw. Chciałby wydać książkę dzięki tak zwanemu finansowaniu społecznościowemu i wspólnie zebrać pieniądze na indywidualny druk.

Szczegółowe informacje podane są na stronie wspieramkulture.pl pod adresem:
http://wspieramkulture.pl/projekt/196-Druga-ksiazka-Filipa-Szyszkowskiego

Jak to działa? Filip ma około sześćdziesięciu dni na zebranie określonej ilości pieniędzy. Wpłacając na konto projektu odpowiednie środki kupujesz towar, który otrzymasz jeżeli docelowa ilość pieniędzy zostanie zebrana. Jeżeli Filipowi się nie uda to pieniądze wracają do ciebie a ty dostajesz e-booka - za same dobre chęci.

Jeżeli pieniądze nie zostaną zebrane to Filip wyda tylko wersję pdf, która będzie do kupienia za niedużą kwotę.

Co będzie treścią książki?
Po raz kolejny mamy do czynienia z prozą niełatwą, raczej smutną i skłaniającą do przemyśleń. Jeżeli ktoś celuje w "Pięćdziesiąt twarzy Greya" to raczej nie będzie zachwycony. "II" - bo tak będzie nazywać się książka - to raczej lektura dla miłośników Stephena Kinga.
Teksty nasycone są odniesieniami do utworów muzycznych, którymi inspirował się Filip.

Jak mówi sam autor:
"Te słowa powstawały bardzo długi czas. Czytając pierwszą część "Defibrylacji" czuję pewien brak nadziei, jakby zrezygnowanie. Część druga i trzecia - pisane już teraz - są bardziej psychodeliczne ale i zarazem zabawne. Ożywcze - to za duże słowo, ale jest w tym jakaś chęć.
Postanowiłem, że to jest już ten czas by wydać te teksty. Niedługo i ja i one się zestarzeją. Nie chcę czytać ich z obrzydzeniem."

Szanowni Państwo,
Wspierajmy wszyscy naszych międzyzdrojskich twórców!! Gorąco zachęcamy do czynnego i aktywnego wsparcia Filipa. Pomóżmy Filipowi w wydaniu jego książki. Wszak jest międzyzdrojanimem i jak sam mówi "nigdzie nie jest mi lepiej jak tutaj w Międzyzdrojach".

Przygotowała:
Anetta Czyżak
Kierownik Referatu i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Międzyzdrojach

 

SPOTKANIE Z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYM
I NAJSTRASZNIEJSZYM...

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała kolejny poranek autorski, którego gościem był Paweł Beręsewicz. Spotkanie odbyło się 15 kwietnia br., na które zostali zaproszeni uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach.
Autor na początku spotkania zapytał dzieci, jaki pierwszy zawód wykonywał, zanim zajął się pisaniem książek. Padało wiele propozycji. Uczniowie uznali, że Paweł Beręsewicz ze względu na swój wzrost, mógł być koszykarzem, policjantem, a nawet złodziejem. Okazało się jednak, że był najniebezpieczniejszym, najstraszniejszym i najbardziej wymagającym... nauczycielem języka angielskiego w warszawskim liceum. Autor postanowił przepytać uczniów ze znajomości języka angielskiego, co wywołało lekki niepokój na sali. Jednak jak się później okazało, dzieci świetnie odpowiadały na zadawane pytania. Była również zabawa w "grześkowe szyfrowanie.
Beręsewicz opowiadał o kolejnym swoim zajęciu, jakim jest tłumaczenie książek z języka angielskiego. Pisarz wyznał, że to bardzo trudne zajęcie, wymagające ogromnej cierpliwości, zwłaszcza gdy się jest współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich. Wykonując zawód tłumacza nie można "iść na skróty. Jako przykład przedstawił fragment tekstu przetłumaczonego przez translator internetowy, który jak się okazało, nie miał sensu. Dopiero w przekładzie pisarza fragment ten nabrał całkiem innego (normalnego) znaczenia.
Najważniejsze tłumaczenia autora to m.in. "Ania z Zielonego Wzgórza, "Przygody Tomka Sawyera oraz "Tajemniczy ogród.
Paweł Beręsewicz opowieść o swojej twórczości zaczął od książki pt. "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek. Bohaterem opowiadania jest Jacek Karaś. Postanawia on wymyślić plan, jak "zakochać Kaśkę Kwiatek, która zupełnie nie zwraca na niego uwagi. Kontynuacją miłosnych zmagań głównego bohatera jest książka pt. "Kiedy chodziłem z Julką Maj. Autor zaznaczył, że obie książki są nie tylko dla dziewczyn, ale również dla prawdziwych facetów!
Pierwsze książki, jakie zostały napisane przez Pawła Beręsewicza to opowieści o Ciumkach - "Co tam u Ciumków?, "Ciumkowe historie, w tym jedna smutna, "Wielka wyprawa Ciumków, "Ciumkowie w szkocką kratę. Ciumkowie to zwyczajna, kochająca rodzina - mama, tata, Kaśka i Grzesiek. Wszyscy razem przeżywają niesamowite przygody, nie zawsze zabawne, ale bardzo pouczające. Autor przyznał się przed uczniami, że niektóre historie, które opisał w "Ciumkach, były jego własnymi przeżyciami. Podczas spotkania w Międzyzdrojach autor wspomniał również o najnowszej książce "Wszystkie lajki Marczuka, która ma dużo wspólnego z portalem społecznościowym Facebook.
Pisarz rozmawiał o książkach z uczniami "popijając z nimi herbatkę na niby. Paweł Beręsewicz podczas spotkania dawkował napięcie, modulował głosem, robił znaczące pauzy, by w punkcie kulminacyjnym zawiesić historię... Była to świetna zachęta dla dzieci do lektury książek naszego gościa. Dzieci chętnie dyskutowały i zadawały pytania. Były zaskoczone, że nad niektórymi książkami pracuje się 3 godziny a nad innymi 2 lata.
Na koniec były wspólne zdjęcia i tort. Uczniowie ustawiali się w kolejkę po autografy i dedykacje do zakupionych książek. Po spotkaniu gość wybrał się na wycieczkę rowerową po wyspie Wolin, by "zapolować na nowe pomysły, które wykorzysta w kolejnych książkach.

 

CO ZŁEGO TO JA

 

11 kwietnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór autorski z Mariuszem Czubajem. Pisarz podczas spotkania zaczął od "wyznania wiary, gdzie opowiedział czytelnikom, dlaczego zajmuje się literaturą kryminalną.
Autor przed napisaniem każdej książki bada teren, który będzie tłem akcji. Zależy mu, aby czytelnik mógł porównać rzeczywistość ujętą w powieści. Podczas pisania z Markiem Krajewskim "Róż cmentarnych, których akcja rozgrywa się we Władysławowie, sprawdzali, przy którym wejściu na plażę "podrzucić trupa. Pisarz chce, aby jego książki ukazywały wiarygodne miejsca, które czytelnik może odwiedzić i porównać z powieścią.
Mariusz Czubaj podczas pisania korzysta z porad różnych ekspertów. Bardzo ważne są dla niego konsultacje m.in. z medykiem sądowym, ponieważ chce, aby wszystkie informacje były rzetelne.
Najbardziej sprzyjającym czasem pracy dla autora są wakacje, kiedy odpoczywa od swoich studentów i może całkowicie oddać się pisaniu. Jako profesor antropologii obserwuje zachowania ludzi podczas codziennego życia. Chętnie odwiedza lokale uczęszczane przez miejscowych. Mówi, że jest jak szakal, który próbuje wyłuskać każdy szczegół, by wykorzystać go w powieści.
Lubi zdobywać nowe doświadczenia w pracy pisarskiej. Jako dziennikarz "Polityki prowadził publicystykę kulturalną. Powieści zaczął od pisania w duecie z Markiem Krajewskim, a obecnie pracuje nad thrillerem politycznym.
Uważa, że książka powinna uwieść czytelnika, a słowa krytyków są dla niego drugorzędne.
Na zakończenie były wspólne zdjęcia. Autor chętnie wpisywał dedykacje do zakupionych książek. Spotkanie podsumował słowami "Co złego to ja.

 

Autorka Wakacji z gangsterem w Międzyzdrojach

 

8 kwietnia 2013 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk. Poranek autorski zorganizowany był dla uczniów klasy I i II Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach. Pisarka jest z wykształcenia pedagogiem i w swoich książkach porusza tematy bardzo ważne dla młodego, dorastającego człowieka. Opisuje w nich trudne sprawy, często budzące kontrowersje, jak np. homoseksualizm, ciąże nieletnich, rodziny patologiczne, samotność, relacje młodzieży w grupie rówieśniczej, walka ze swoimi słabościami, śmierć rodziców. W swych powieściach ukazuje problemy nurtujące nastolatków. Barbara Ciwoniuk opowiada o braku zaufaniu młodego człowieka do rodziców, dorosłych, o potrzebie rozmowy, sile dającej odwagę w życiu i konsekwentnym dążeniu do swoich celów. Zamierzeniem, jakim Barbara Ciwoniuk stara się osiągnąć przez swoją literaturę, jest pokazanie młodzieży, że nie ma problemów bez wyjścia, a dorosły nie zawsze równa się wróg.
Pierwszą wydaną książką, o której opowiedziała pisarka, jest "Igor". Opowiada o problemach dyslektyków. Głównym bohaterem jest wrażliwy i inteligentny chłopiec, który zmaga się ze swoim własnym światem - dysleksją. Powieść nominowana była przez Polską Sekcją IBBY do programu "Wybitne książki dla młodych osób z dysfunkcjami". "Ku pokrzepienia serc" na okładce "Igora" autorka wymieniła sławnych dyslektyków. Okazuje się, że problemy z dysortografią, dysgrafią... mieli m.in. Hans Christian Andersen, Leonardo da Vinci bądź Jacek Kuroń...
Książka, którą autorka szczególnie poleca młodym czytelnikom to "Rokko". Jest to historia szesnastolatka, półsieroty, który zmaga się z osamotnieniem i próbuje porozumieć się z ojcem - celebrytą. Powieść pokazuje determinację nastolatka, który w swój własny sposób radzi sobie z przeciwnościami losu.
Przybyłą młodzież szczególnie zainteresowała książka pt. "Wakacje z gangsterem", gdzie główna bohaterka Gabi wyjeżdża z ojcem na wieś. Tam poznaje ciężko rannego kierowcę, który okazuje się tytułowym gangsterem i wplątuje główną bohaterkę w swoje nieczyste interesy.
Opowiadając o książce pt. "A jeśli zostanę" pisarka przedstawiła kilka z 55 zasad, jakie wprowadził w jednej z amerykańskich szkół Ron Clark. Najsłynniejszy amerykański nauczyciel stworzył przyjazną atmosferę w szkole, a klasy zmienił w zgrane zespoły "młodych gniewnych". Niektóre zasady Barbara Ciwoniuk próbuje przenieść na polski grunt. "Bądź najlepszą osobą, jaką tylko możesz być", "Zaakceptuj to, że będziesz popełniać błędy. Wyciągaj z nich naukę i idź dalej", "Walcz o to, w co wierzysz" to idee przewodnie jej książek.
Niecodziennym połączeniem beletrystyki z biografią, jaką pisarka "zaserwowała" młodym czytelnikom jest powieść pt. "Musisz to komuś powiedzieć". W książce tej elementy z życia Marii Konopnickiej można odnaleźć w rozmowach głównych bohaterów. Jednak przewodnim tematem książki są problemy nastolatka o innej orientacji seksualnej. "Musisz to komuś powiedzieć" Barbary Ciwoniuk prowokuje do dyskusji o homofobii. Okazuje się, iż problemy, z jakimi ponad 100 lat temu zmagała się Maria Konopnicka są nadal aktualne i kontrowersyjne.
Kolejną książką opowiadającą o nietolerancji wśród rówieśników jest "Ten gruby". Autorka porusza problem odrzucenia z powodu otyłości oraz o przemianie wewnętrznej bohatera.
Gimnazjaliści chętnie zadawali pytania i uczestniczyli w dyskusji. Dowiedzieli się, że autorka chętnie czyta listy Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, dzienniki Marii Dąbrowskiej, uwielbia reportaże i publicystykę. Jest związana z wydawnictwami Literatura, Telbit i Znak.
Po spotkaniu odbyła się sesja zdjęciowa gimnazjalistów z gościem oraz słodki poczęstunek.
Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach wspólnego programu profilaktycznego "Książka zamiast...".

 

SPOTKANIE Z MARIUSZEM CZUBAJEM 11.04.2013

 

Zapraszamy na wieczór autorski z Mariuszem Czubajem 11 kwietnia 2013 (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Mariusz Czubaj (ur. 1969 r.) - antropolog kultury, profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, autor powieści kryminalnych. Zajmuje się badaniami kultury popularnej, w tym kulturą fanowską oraz antropologią sportu. Opublikował: "Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do Teofanów", "W stronę miejskiej utopii", współredaktor tomu "Kontrkultura - co nam z tamtych lat?". Jest autorem wielu publikacji dotyczących literatury kryminalnej, w tym książek "Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych" (razem z Wojciechem Bursztą) oraz "Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne". Prowadzi warsztaty literackie poświęcone kryminałom. Z Markiem Krajewskim napisał powieści: "Aleja samobójców" oraz "Róże cmentarne". W cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem ukazały się: "21:37" oraz "Kołysanka dla mordercy". Za powieść "21:37" otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008 r. Przetłumaczono ją również na język turecki, a w przygotowaniu są wydania niemieckie, angielskie oraz ukraińskie.
W maju 2012 roku ukazała się książka jego współautorstwa "Postfutbol. Antropologia piłki nożnej" oraz kolejna powieść z Rudolfem Heinzem - "Zanim znowu zabiję".

 

Wesołych Świąt

 

Wieczór autorski Barbary Kosmowskiej 21.03.2013

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się 2 spotkania autorskie Barbary Kosmowskiej.
Wieczorem 21 marca pisarka opowiadała o swojej pracy, życiu, pasjach i późnym debiucie - "po 40-tce". Wywiązała się dyskusja pomiędzy czytelnikami a pisarką, która jest osobą bardzo ciepłą i bezpośrednią. Do niedawna pracowała jako adiunkt na Akademii Pomorskiej w Słupsku, ale wybrała zawód pisarki. Autorka była mile zaskoczona obecnością na spotkaniu byłej studentki oraz osób pochodzących z jej rodzinnego Bytowa.
Uważa się za pracowitą mamę, która ma czas zarówno na bycie mamą i żoną oraz pisarką. Jej starsza córka jest tłumaczką literatury fińskiej, a młodsza zaś chce zostać protetyczką. Dzięki wyczuleniu na obraz i słowo jest jej surowym krytykiem.
Opowiadała o najnowszej książce "Ukrainka", która ukaże się niebawem. Pisała ją ok. 5 lat. Jest dla niej bardzo ważna, pomimo że nie ma korzeni ukraińskich. To historia dziewczyny z Ukrainy - Iwanki, która przyjechała do Polski, aby odmienić swój los. Pisarka przyznała, że ma słabość do wiecznych piór, mimo że wszystkie książki powstają na komputerze. Uważa, że pisanie jest ciężką pracą. Twierdzi, że "twórczość może być koślawa, ale zawsze jest prawdziwa".
W powieści "Niechciana" porusza problem nastoletnich matek, które nie są gotowe i nie zdają sobie sprawy z odpowiedzialności macierzyństwa. Autorka nie krytykuje ani nie gloryfikuje młodych mam, które poradziły sobie, bądź nie, z nową sytuacją. Tą powieścią stara się zwrócić uwagę na narastający problem w naszym kraju.
22 marca Barbara Kosmowska spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach. Na początek zaprezentowała swoją najnowszą książkę "Dziewczynka z parku". Opowieść o Andzi, której umiera ojciec, jest wartościową historią o bolesnych wspomnieniach. Niesie ze sobą również powiew optymizmu, że młody człowiek ma w sobie tyle siły, która pozwoli mu poradzić sobie w najcięższych życiowo momentach, a nawet w tych chwilach wspierać innych.
Barbara Kosmowska w swoich książkach porusza trudne problemy. "Samotni.pl" przybliża temat eurosieroctwa. Bohaterka "Gobelinu" zmaga się z alkoholizmem. W "Dziewczynce z parku" jest również temat odrzucenia przez młodzież chorego na cukrzycę Jeremiasza. Oczywiście autorka pisze również książki wesołe, przygodowe, pełne gagów, jak np. "Buba", "Buba sezon ogórkowy", czy napisana wspólnie z Grzegorzem Kasdepke książka pt.: "Wielki wybuch, czyli Ka kontra Ka."
Nasz gość jest laureatem wielu nagród, jej książki kilkakrotnie zdobyły nagrodę IBBY, nagrodę im. Astrid Lindgren. Dużym uznaniem cieszą się książki Barbary Kosmowskiej na Ukrainie, gdzie "Buba" stała się lekturą szkolną. Autorka "Puszki" jest bardzo krytyczna wobec siebie. 5 jej książek napisanych do połowy, drzemie w laptopie. Autorka zapewnia, iż nie wiadomo czy ujrzą światło dzienne. Żartobliwie przyznała się uczniom, że jest kiepska z matmy, ale za to jej doktorat z literaturoznawstwa liczył przeszło 650 stron. Po tym wyznaniu na sali można było usłyszeć ciche "Oooooo".
Ważne, a zarazem trudne jest dla autorki wymyślanie tytułów - "to jak ziarenko, z którego wykluwa się cała reszta". Tremę odczuwa tylko w telewizji, podczas spotkań autorskich czuje się, jak podczas rozmowy z przyjaciółmi. Zapytana o pasje stwierdziła, że uwielbia grzybobranie oraz pływanie. W przeszłości była nawet starszym ratownikiem. Kocha naturę i zwierzęta. Podczas spotkania opowiedziała również o swojej najnowszej książce dla młodych czytelników "Kasztanowa aleja", która w tym roku zostanie wydana. Zbiór opowiadań mówi o kompleksach związanych z pochodzeniem z prowincji, samotności, walce o względy rodziców, rywalizacji między rodzeństwem. Książka ta, podobnie jak "Pozłacana rybka" została nagrodzona w konkursie literackim im. Astrid Lindgren.

 

SPOTKANIE Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ

 

Zapraszamy na wieczór autorski z Barbarą Kosmowską 21 marca 2013 (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)

Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na "Dziennik polskiej Bridget Jones" za "Teren prywatny". Inne powieści to m.in. "Pozłacana rybka", "Buba sezon ogórkowy", "Niebieski autobus" czy "Puszka".

 

"Międzyzdroje oszalały na punkcie arabskiej sagi"

 

15 marca br. gościem wieczornego spotkania autorskiego, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach, była arabistka i pisarka Tanya Valko. Autorka arabskiej sagi po raz pierwszy gościła w międzyzdrojskiej bibliotece w 2012 roku, podczas Tygodnia Bibliotek. Na wczorajszym spotkaniu została ciepło przyjęta przez licznie zgromadzonych czytelników. Tym razem Tanya przyjechała z "Arabską księżniczką" - najnowszą częścią serii arabskiej. Na tą premierę nasi czytelnicy czekali z niecierpliwością.

Tanya Valko od dwudziestu paru lat wspólnie z mężem mieszka w krajach arabskich, ostatnio - w Arabii Saudyjskiej, a obecnie w Indonezji. Nasz gość sprzeciwia się fundamentalizmowi islamskiemu, który piękną religię, jaką jest islam, wykorzystuje do swojej polityki pełnej nienawiści i agresji. Swoją beletrystyką oraz reportażami chce zwrócić uwagę, jak bardzo łamane są prawa kobiet i dzieci w krajach arabskich. Tanya Valko jest autorką m.in. czterech książek tj. "Arabska żona", "Arabska córka", "Arabska krew", "Arabska księżniczka", które poruszają tematykę życia kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Pierwszą część serii napisała, jak sama mówi "ku przestrodze młodych dziewczyn". W swoich książkach ukazuje kontrowersyjne sprawy dotyczące życia, obyczajów, kultury i mentalności w krajach arabskich. Autorka opowiadała min. o Libii, do której wyjechała po pierwszym roku studiów i wtedy właśnie zrodziła się jej miłość do tego magicznego miejsca, gdzie spędziła kilkanaście lat swojego życia. Tanya poznała na Bliskim Wschodzie wiele Polek tam mieszkających, a także miejscowych arabskich kobiet. Zapoznając się z ich losami postanowiła wpleść ich przeżycia w fikcyjne historie opisane w swoich książkach, tym samym odsłoniła europejskiemu czytelnikowi wiele tajemnic: poznajemy jak wygląda hierarchia rodziny, jakie są losy kobiety, która pada ofiarą gwałtu, dlaczego arabska kobieta uchodzi za nieczystą i musi nosić abaję... Tanya Valko jest bardzo dobrą obserwatorką zarówno życia codziennego, jak i wydarzeń politycznych w tamtym regionie. Codziennie czyta arabską prasę, w której nie istnieje cenzura i nawet najokrutniejsze wydarzenia i krwawe zdjęcia są ukazane bardzo realistycznie. Swoje spostrzeżenia kieruje szczególnie w odniesieniu do młodych kobiet, ich sytuacji rodzinnej, możliwości zawodowych, społecznych. W swojej najnowszej powieści pt. "Arabska księżniczka" autorka opowiada o sytuacji Saudyjek, o rodzącym się ruchu feministycznym. Kilkakrotnie podczas spotkania Tanya Valko podkreślała, jak ważna jest emancypacja arabskich kobiet, do której jedyną drogą w "kraju mężczyzn", gdzie panuje prawo szariatu, jest edukacja. Ciekawie opowiadała o uniwersytetach dla kobiet, o determinacji młodych dziewczyn, które chcą zmienić swój los. Na zakończenie spotkania Tanya Valko podpisywała swoje książki, obiecując czytelnikom, iż latem wyjdzie na rynek księgarski kolejna trzymająca w napięciu historia opisująca losy Polek w krajach arabskich. Nasz gość przymierza się również do napisania sagi azjatyckiej. Po spotkaniu autorka została mile zaskoczona kwiatami i słowami uznania od licznej grupy reprezentującej Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim. Całe spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze, może dlatego iż Tanya Valko "zawsze przyjeżdża do Międzyzdrojów jak do domu" a wśród wielu czytelników ma swoich oddanych przyjaciół.

 

ARABSKA KSIEŻNICZKA W BIBLIOTECE

 

Zapraszamy na wieczór autorski z Tanyą Valko 15 marca 2013 (piątek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
"Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, następnie długoletnią asystentką Ambasadorów RP. Przez pięć lat mieszkała w Arabii Saudyjskiej, a obecnie w Indonezji.
Jest autorką książek o Libii: "Libia od kuchni", "Życie codzienne w Trypolisie" oraz "Sahara - ocean ciszy". W 2010 r. ukazał się jej debiut powieściowy "Arabska żona", który okazał się bestsellerem oraz początkiem arabskiej sagi. Najnowsza 4 część cyklu "Arabska księżniczka" to powieść zgłębiająca tajniki ludzkiej natury, uwarunkowane muzułmańskim prawem szarijatu, to wstrząsający opis przemocy, mordów i gwałtów, ale też książka ukazująca prawdziwe życie w arabskim kraju.
Autorka opisuje dalsze koleje życia Doroty - Polki, która w młodości poślubiła Libijczyka, oraz jej dorosłej córki, która sama staje się matką Nadii. Tym razem ich dzieje łączą się z zawikłanymi losami saudyjskiej księżniczki Lamii. Kraj arabski zostaje przedstawiony nie tylko oczami Europejek, ale również rodowitych mieszkanek. Książka ukazuje próby emancypacji arabskich kobiet i znalezienia przez nie miejsca dla siebie w kraju mężczyzn. Tanya Valko opisuje okrucieństwo, pasje i uczucia oraz podłoże psychologiczne ludzkich czynów."
www.tanyavalko.pl

 

Zimowy wieczór poezji z muzyczną oprawą Janusza Kalemby

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zorganizowali 28 lutego br. dla mieszkańców i gości Zimowy wieczór poezji. Spotkanie miało na celu umożliwienie zaprezentowania swojej twórczości, głęboko chowanej do szuflady.
Tamara Starachowska, Dyrektor Gimnazjum w Międzyzdrojach, odczytała bajki byłego mieszkańca Międzyzdrojów, Krzysztofa Klimaszewskiego, które powstały na kanwie bajek Ezopa. Później poezję swojego autorstwa o tematyce miłosnej oraz zabawne fraszki zaprezentowały Marianna Kargul i Julianna Rogowska. Sylwia Jakubowska odczytała m.in. bardzo osobisty wiersz, który powstał po śmierci jej babci. Prowadzący spotkanie, Szymon Głod zaprezentował, utrzymaną w klimacie tajemnicy, poezję Marty Kozłowskiej i Marzeny Piątek, która natchnęła przybyłych gości do głębokiej refleksji. Wszyscy z zaciekawianiem słuchali również wierszy autorstwa Marka Dziekana. Gimnazjalistki, Andżelika Grzyb i Wiktoria Juszkiewicz przedstawiły swoją interpretację poezji m.in. Wisławy Szymborskiej i księdza Jana Twardowskiego.
Zwieńczeniem spotkania był występ Janusza Kalemby i Kazimierza Zakrzewskiego, którzy zagrali i zaśpiewali utwory Janusza Laskowskiego i Piotra Szczepanika. Cała sala śpiewała piosenki takie jak "Świat nie wierzy łzom", "Kolorowe jarmarki", "Puste koperty" czy "Goniąc kormorany". Publiczność domagająca się bisów, na koniec usłyszała jeszcze "Mexicanę" i "Miliony gwiazd" ze specjalną dedykacją dla Dyrektora Andżeliki Gałeckiej oraz pracowników biblioteki.
Organizowane wieczory poezji cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego obiecujemy, że ta inicjatywa będzie kontynuowana. Być może kiedyś zaowocuje to wydaniem wspólnego tomiku poezji międzyzdrojskich poetów.

 

"Jak jednym słowem uzbroić językową bombę"

 

21 lutego uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich w bibliotece w Międzyzdrojach. Warsztaty prowadził autor książek, wydawca i dziennikarz - Krzysztof Koziołek. Młodzież uczyła się jak pisać ciekawe artykuły do prasy, które mają to "coś" - błyskotliwy tytuł, świetnie skonstruowany nagłówek, bądź przykuwające uwagę zdjęcia. Nasz gość w pigułce starał się przybliżyć ciekawą sztukę dziennikarską. Wyjaśnił terminy np. "deadline", "łamanie gazety", "lead", czy lokowanie produktu.
Na rozgrzewkę Krzysztof Koziołek zaproponował przyszłym "żurnalistom" krótki trening pamięci wzrokowej. Okazało się, że młodzież ma z tym problem, bo z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem powstała "smerfna wioska". Krzysztof Koziołek tłumaczył, że informacja powinna być jasno przekazana odbiorcy według stopnia ważności. W pracy dziennikarza ważna jest zabawa językiem polskim, gra słów, a przede wszystkim kreatywność, którą gość biblioteki próbował wydobyć z młodzieży. Do odbywających się warsztatów uczniowie wymyślali różne nagłówki i tytuły, jak np. "Czy gimnazjaliści się w końcu czegoś nauczą?", "Młodzi dziennikarze wkraczają do akcji" "Podróże z Koziołkiem po krainie dziennikarstwa" czy "Kisiel w termosiku, a śnieg na chodniku", nawiązujący do pitego kisielu przez dziennikarza w trakcie zajęć. Podobno kojąco wpływa na struny głosowe.
Krzysztof Koziołek opowiadał o pracy w "Gazecie Lubuskiej", wyjaśnił dlaczego jest nazywany "autorem na podsłuchu". Obecnie zarabia na życie pisaniem. Jest autorem 7 książek, m.in. "Świętej Tajemnicy", "Premier musi zginąć" bądź kontrowersyjnej, opartej na faktach "Instrukcji 0066". Uczestnicy spotkania napisali w nagłówkach swoich artykułów: "było dużo śmiechu, mało nudy, wiele informacji". Ktoś inny podsumował warsztaty "dowiedzieliśmy się wiele o dziennikarstwie, bawiliśmy się świetnie, odkryliśmy wiele tajemnic a po zajęciach ze spuszczonymi głowami wrócimy na lekcje". Te słowa świetnie oddają klimat warsztatów. Puentą niech będą słowa jednej z gimnazjalistek - "było pysznie, słodko i ciekawie. Co było w termosie? Oto jest pytanie".
Dziękujemy za sfinansowanie warsztatów Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach.

 

ZIMOWY WIECZÓR POEZJI

 

Serdecznie zapraszamy na Zimowy wieczór poezji, który odbędzie się 28 lutego (czwartek) o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. (wstęp wolny)
Podczas spotkania każdy będzie mógł zaprezentować wiersze i fraszki swojego autorstwa bądź ulubionego poety. Wieczór uświetni występ Janusza Kalemby, założyciela zespołu "Bryza".

 

Loranc śpiewała Jakubczak

 

14 lutego w bibliotece w Międzyzdrojach odbył się koncert walentynowy pt. "Loranc śpiewa Jakubczak". Iwona Loranc zaśpiewała piosenki Ludmiły Jakubczak, tragicznie zmarłej w 1961 r. w wypadku samochodowym. Utwory takie jak "Alabama", "Żurawi klucz" czy "Dwie szklaneczki wina", były utrzymane w rytmach samby i bossa novy. Artystce akompaniował na gitarze Witold Żuromski, który zdradził, że ma duszę rockendrolowca. Na koncert przybyło wielu gości z Międzyzdrojów, jak i z okolic.
Iwona Loranc pochodząca z Bielska Białej w 2002 r. na festiwalu FAMA w Świnoujściu otrzymała nagrodę Trytona za wybitne walory artystyczne. W tym samym roku została również nagrodzona Grand Prix na PPA we Wrocławiu, Grand Prix na SFP w Krakowie oraz Grand Prix na Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku. Wydała 3 płyty. Piosenkarka i aktorka jest związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Korez w Katowicach i Teatrem Komedia w Warszawie.
Witold Żuromski jest muzykiem i kompozytorem oraz autorem aranżacji utworów z płyty "Loranc Śpiewa Jakubczak" Gra na gitarze elektrycznej i akustycznej już od 27 lat. W 1997 roku został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Bluesowego" Zaczarowany Świat Harmonijki" organizowanego przez C.K. Zamek w Poznaniu.
Na bis artyści wraz z publicznością zaśpiewali "Gdy mi Ciebie zabraknie". Tradycyjnie na koniec spotkania były wspólne zdjęcia i słodki poczęstunek. Po koncercie można było kupić płyty muzyków i zdobyć autograf.

 

 

Uroczyste zakończenie ferii zimowych 2013
i otwarcie wystawy prac dzieci

 

13 lutego 2013 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się uroczyste zakończenie ferii zimowych i otwarcie wystawy prac. Dzieci, które brały udział w warsztatach plastycznych pt. "Kreatywna pracownia plastyczna w bibliotece", zaprosiły najbliższych na swój pierwszy wernisaż. Mali artyści i goście tłumnie przybyli do biblioteki na godzinę 17:00. Wszyscy wspólnie podziwiali efekty twórczej pracy najmłodszych. Nasz wernisaż zaszczyciły swoją obecnością Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka i Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach Pani Elżbieta Jakubiak. Dyrektor Biblioteki Pani Andżelika Gałecka specjalnie na tę okazję przygotowała prezentację multimedialną będącą fotograficzną relacją tego, co działo się podczas 2 tygodni zajęć plastycznych, wokalnych, tanecznych. Podczas prezentacji wspominaliśmy m.in. wspólne czytanie bajek, nasze mini dyskoteki, przebrania Pana Szymona, trudną technikę origami, której nauczyła nas Pani Monika, "brudną, glinianą robotę" oraz prace, które dzieci zabrały do domu: pamiętniki, daszki chroniące przed słońcem oraz breloki.
Na zakończenie wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, których zakup sfinansował Deutsche Bank Oddział w Świnoujściu. Bankowe gadżety przekazała dla dzieci Pani Wioletta Piorun - serdecznie dziękujemy. Dyplomy naszym kreatywnym twórcom wręczała Zastępca Burmistrza Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka oraz Dyrektor Biblioteki. Podczas wernisażu zostały ogłoszone wyniki konkursu na najgrzeczniejszego, najbardziej koleżeńskiego i uśmiechniętego uczestnika ferii. Laureatami zostali: Klaudia Nowak, Matylda Włóka oraz Maksymilian Kułakowski, którzy otrzymali pamiętniki lub piórniki.
Podziękowania, kwiaty i świnki skarbonki otrzymali również nasi sponsorzy, którzy ufundowali poczęstunek dla naszych małych artystów: soczki, naleśniki, bułeczki, ciasta, chałeczki, pączusie, muffinki. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc
Pani Czesławie Tomczak, Pani Ewie Sadce z Hotelu Trofana, Pani Halinie Michałowskiej, Pani Hani Ratajczak, Państwu Agnieszce i Jurkowi Nowakom z Pizzerii Virgo, Pani Wiolecie Zwierzchowskiej, Prezesowi i pracownikom SPA Bagiński & Chabinka. Gorące słowa "Dziękujemy" należą się również pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej: Pani Elżbiecie Jakubiak i Pani Małgosi Musialskiej za zakup materiałów plastycznych oraz biletów do kina Eva na seans "Dino mama".
W imieniu wszystkich dzieci zapraszamy do biblioteki, by obejrzeć "kreatywną" wystawę pełną bajkowych arcydzieł: kolorowych masek weneckich, makiet safari, glinianych wazonów, doniczek, świnek skarbonek, prac wykonanych metodą origami oraz dzieł stworzonych z "byle czego", czyli pięknej kolekcji kukiełek, aniołków i makiet miast marzeń... Wystawę można podziwiać przez miesiąc, która zdobi nasz hol oraz czytelnię. Po miesiącu, część prac, dzieci zabiorą do domu na pamiątkę aktywnie spędzonych ferii, pozostałe dzieła będzie można kupić podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2014. Zakończeniem wernisażu był oczywiście słodki akcent - tort "lodowisko" z figurkami bohaterów z dziecięcych bajek. Wszystkim mamom, babciom, dziadkom... którzy aktywnie brali udział w zajęciach oraz pomogli w przygotowaniu poczęstunków dziękujemy za pomoc i poświęcony czas. Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie i zapraszamy za rok.

 

KONCERT WALENTYNKOWY

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprasza na Koncert Walentynkowy pt. "Loranc Śpiewa Jakubczak". 14 lutego 2013 o godz. 18:00 wystąpią Iwona Loranc i Witold Żuromski. Na program składają się utwory z repertuaru Ludmiły Jakubczak m.in. "Szeptem", "Gdy mi Ciebie zabraknie", "Alabama" w nowych aranżacjach w rytmie samby i bossa novy. Koncert duetu: Iwona Loranc (śpiew) i Witold Żuromski (gitara) może być wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby. Serdecznie zapraszamy - wstęp wolny. Po koncercie będzie można zakupić płyty z dedykacjami artystów.

Iwona Loranc brała udział w licznych przeglądach i konkursach, na których odniosła wiele sukcesów. Najważniejsze wyróżnienia to: Grand Prix i nagroda dziennikarzy za wykonanie piosenki Toma Waits’a "Dno" w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2002 roku, nagroda "Trytona" za wybitne walory artystyczne na festiwalu FAMA w Świnoujściu - 2002 r.,
I nagroda na 38. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie - 2002r.
Iwona Loranc wydała 3 płyty - pierwszą z zespołem Tricolor (2003r.), i dwie solowe "Znaki na niebie" (2006r.) i "Loranc Śpiewa Jakubczak" (2008r.).

Witold Żuromski - muzyk, kompozytor, autor aranżacji utworów z płyty "Loranc Śpiewa Jakubczak". Gra na gitarze elektrycznej i akustycznej. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach . W 1997 roku został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Bluesowego" Zaczarowany Świat Harmonijki" organizowanego przez C.K. Zamek w Poznaniu. Jako muzyk sesyjny brał udział w Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Kabaretową w Ostrołęce, "Debiutach" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu , Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar we Wrześni i koncertował w Teatrze Ochoty w Warszawie z własnym recitalem.
Witold Żuromski jest wykładowcą w klasie gitary Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza oraz Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Organizuje i pełni rolę kierownika Ogólnopolskich Warsztatów Gitarowych w Obornikach Wlkp.

 

PÓŁMETEK FERII W "KREATYWNEJ PRACOWNI PLASTYCZNEJ"

 

Za nami I połowa ferii zimowych. Dzieci licznie przychodzą na zajęcia do "Kreatywnej pracowni plastycznej" w bibliotece w Międzyzdrojach. Codziennie rano uczestnicy czytają bajki wraz z bibliotekarzami, a później jest wspólna zabawa przy różnych piosenkach, m.in. "Dziubdziub" i "Kuku, Titou". Do tej pory dzieci zrobiły m.in. makiety safari ze zwierzątkami, ozdabiały doniczki i gipsowe maski. Dekorowały również daszki i pamiętniki, do których się wpisywały i później wzięły do domu na pamiątkę. Odbyły się również zajęcia z origami. W środę, dzieci pod opieką bibliotekarzy i rodziców, poszły do Kina Eva na bajkę "Dino mama".

Serdecznie dziękujemy za poczęstunki dla dzieci ufundowane przez SPA Bagiński i Chabinka, Hotel Trofana oraz Pizzerię i Kuchnię Virgo.
Zapraszamy dzieci do dalszej zabawy w "Kreatywnej pracowni plastycznej" podczas ferii od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.00.

Bibliotekarze

 

FERIE ZIMOWE 2013

BIBLIOTEKARZE DLA WOŚP 2013

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz kolejny postanowiła włączyć się do zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Panie: Anita Cieślak, Grażyna Bejster, Maria Kowalska, Andżelika Gałecka oraz Pan Szymon Głod zorganizowali kiermasz książek w Międzynarodowym Domu Kultury oraz przygotowali bar sałatkowy. Nasze stoisko odwiedziło wielu mieszkańców i turystów, którzy hojnie wrzucali pieniądze do puszki. Podczas kiermaszu można było zakupić również piękne, drewniane szkatułki, świeczniki, wazoniki, ramki na zdjęcia wykonane przez dzieci podczas ferii zimowych 2012. Za szczodry datek można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z bibliotekarzami, którzy przebrani byli za ptaki: pawia, bociana, sowę, pingwina, papugę i koguta. W naszym show "Biblioteczne ptasie radio" wspomagały nas 2 gimnazjalistki Justyna Sidoruk i Natalia Duda (paw i bocian). Nad sesją fotograficzną czuwała Katarzyna Rajewska. Serdecznie dziękujemy za pomoc. Biblioteka prowadziła kiermasz od godziny 13:00 do 19:00, podczas którego udało się zebrać ok. 900 złotych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas wieczornej zbiórki publicznej w sali teatralnej MDK papuga - Dyrektor Biblioteki prowadziła również sprzedaż prac (orgiami modułowe) oraz książek ze specjalnymi dedykacjami autorów z okazji WOŚP, na której zebrano 670 zł. Książka Jarosława Kreta została sprzedana za 120 zł, a łabędź wykonany przez naszą księgową - Grażynę Bejster techniką orgiami za 210 zł. Na zakończenie wieczoru na scenie MDK wystąpił zespół "Romania Show" z cygańskimi przebojami i temperamentem prosto z cygańskiego taboru. Skład zespołu: Krystyna Marzec, Elżbieta Mazurek, Dariusz Bober, Dariusz Oswald, Mateusz Flotyński oraz bibliotekarze: Andżelika Gałecka i Szymon Głod. Biblioteka w Międzyzdrojach serdecznie dziękuje wszystkim biorącym udział w akcji za hojność i wielkie serce. Do zobaczenia za rok!

 

13 stycznia - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

Zapraszamy 13 stycznia (niedziela) do MDK-u na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bibliotekarze również w tym roku będą wspierać akcję poprzez:

  • kiermasz książek
  • sprzedaż wazonów, szkatułek, ramek, itp. wykonanych przez dzieci podczas ferii
  • origami modułowe
  • bar sałatkowy
  • zdjęcia z "bibliotecznymi ptakami"
  • licytację książek z dedykacjami autorów, m.in. Jarosława Kreta
  • o 19.30 Dyrektor i pracownik biblioteki wezmą udział w występie "Romania Show"

 

Serdecznie zapraszamy na stoisko od godz. 13.00

 

 

Konkurs plastyczny "W krainie Bajdocji"

 

 

Zimowy wieczór poezji - luty 2013