01.09.2005-01.11.2005

W Miejskiej Bibliotece Publicznej ma miejsce wystawa wspomnieniowa o Międzyzdrojach ze zbiorów Pana Bronisława Chmielowskiego - nauczyciela, wieloletniego dyrektora szkół podstawowych w Łasku i w Międzyzdrojach. W kolekcji Pana Bronisława można znaleźć wiele cennych zdjęć m.in. fotografię pierwszego pogotowia w Międzyzdrojach, zdjęcia szczątków dawnego mola, międzyzdrojskiej plaży pokrytej "lodowcami" podczas zimy stulecia. Wielu z nas nie pamięta, że przed dawnym Domem Kultury była kamienna fontanna w kształcie konia morskiego, że na miejscu obecnego pomnika Marynarza w centrum miasta stał kiedyś pomnik Trzech Żołnierzy. Pan Chmielowski tą wiedzę skrzętnie przechowuje, by przekazać ją kolejnym pokoleniom. Wydaje Kronikę Międzyzdrojów, w której opisuje całą historię i najważniejsze wydarzenia naszego miasta od 1945 roku. Człowiek ten został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i wieloma innymi wyróżnieniami. Pan Bronisław Chmielowski całe swoje serce poświęcił Międzyzdrojom, przez wiele lat wychowywał miejscową młodzież a jego największym marzeniem jest utworzenie Muzeum o Międzyzdrojach i okolicach. W swoich zbiorach posiada wszystkie artykuły prasowe o naszym mieście, wiele informacji o pierwszych mieszkańcach Międzyzdrojów i unikatowe fotografie miejsc, ludzi, których już nie ma... a wszystko to by ocalić od zapomnienia...

15.04.2005

W bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy zorganizowanej przez Nadleśnictwo Międzyzdroje obejmującej trzy tematy: "Las w oczach dziecka", "Bądź przyjacielem lasu", "Skarby lasu". Ponad 700 prac ozdobiło okna i wnętrze biblioteki w Międzyzdrojach.

Ferie 2005

W bibliotece upłynęły na nauce. Zajęcia przygotowujące do matury z języka polskiego prowadziła bezpłatnie Dyrektor MBP w Międzyzdrojach z wykształcenia filolog polski Pani Andżelika Gałecka. Zajęcia odbywały się od 8:00 do 10:00 i obejmowały powtórkę materiału z epok literackich, krótkie omówienie najważniejszych lektur oraz pomoc w przygotowaniu prezentacji ustnej.

10.02.2005

Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach zamieniła się w scenę rockową a to wszystko w związku z koncertem Maćka Winogrodzkiego ze Świnoujścia. Laureat Big Star Rock Festiwal (kwiecień 2003) bliski przyjaciel Zbigniewa Hołdysa, z którym wspólnie wystąpił na koncercie poświęconym pamięci Marka Kotańskiego planuje wydanie płyty, której namiastkę mogliśmy posłuchać już teraz. Muzyka Maćka Winogrodzkiego posiada rockowe korzenie. Artysta sam komponuje, pisze świetne teksty "z życia wzięte", również w języku angielskim, ale przede wszystkim potrafi stworzyć tak świetny klimat, że publiczność sama nie wie, kiedy zaczyna śpiewać razem w nim. Maciek na swoim koncercie oprócz swoich piosenek na życzenie publiczności zaśpiewał kilka utworów z repertuaru The Beatles, Lady Pank, Wilków. Był to już drugi koncert Maćka w naszej bibliotece. Ten, jak i poprzedni cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dyrektor MBP w Międzyzdrojach składa serdecznie podziękowania Dyrektorowi i pracownikom Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach za wypożyczenie i obsługę sprzętu nagłaśniającego.
Tu mała anegdota związane z koncertem w MBP w Międzyzdrojach - Maciek Winogrodzki podczas występu w programie Hołdys GURU na antenie TVP2 zapytany przez Zbigniewa Hołdysa: W jakim niezwykłym miejscu przyszło mu ostatnio grać? Bez chwili wahania odparł z uśmiechem - ostatnio w bibliotece!

10.02.2005

W bibliotece została uruchomiona czytelnia internatowa. Powstała ona w ramach ogólnopolskiego programu "Ikonka", którego Pomysłodawcą tego projektu jest Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. Trzy nowiutkie komputery z dostępem do Internetu mają służyć przede wszystkim do celów informacyjnych, oświatowych i edukacyjnych jako uzupełnienie bibliotecznego księgozbioru. Pierwszego "kliknięcia" dokonał sam Burmistrz Międzyzdrojów Pan Henryk Jabłoński. Na otwarcie przybyli także m.in. V-ce Burmistrz Pan Bogusław Tomczyk, przedstawiciel Rady Miejskiej Pani Danuta Pawlukianiec, Inspektor ds. Kultury, Sportu, Promocji i Organizacji Społecznych Pani Jadwiga Bober, Dyrektor MDK w Międzyzdrojach Pan Hubert Michalski, opiekun i uczniowie samorządu szkolnego z Gimnazjum w Międzyzdrojach, przedstawiciele lokalnej prasy: Pani Małgorzata Aftewicz, Pani Julianna Rogowska i zaproszeni goście.