22 listopada 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z autorem książek, dziennikarzem i podróżnikiem Jakubem Poradą.

Jakub Porada z pochodzenia jest kielczaninem. Nazwał siebie „scyzorykiem ziemi świętokrzyskiej”. Jest absolwentem Politologii ze specjalizacją dziennikarstwo Uniwersytetu Śląskiego, prezenterem współpracującym z TVN i TTV.

Jakubowi nie było łatwo na początku drogi zawodowej, nie miał żadnych koneksji i sam do wszystkiego dochodził. Jak mówi - czułem się jak Leszek z filmu „Daleko od szosy”, który pochodził z biednej rodziny. W czasie rozmowy nawiązywał do aktorstwa, które również uprawiał występując w musicalach na deskach teatru Muzycznego w Gliwicach. Jego zdaniem aktorstwo polega na konkurencyjności oraz ważne jest dobre przygotowanie do roli. Nabywał wiele doświadczeń w czasie przegranych castingów i nie zniechęcało go to do dalszej pracy. Twierdzi, że kiedy aktor jest dobry to gra naturalnie – chociaż recytuje rolę. Jeżeli zaś jest niedobry to jest sztuczny.

Jakub jest miłośnikiem książek, które czyta od najmłodszych lat, lubi wiedzieć co dzieje się na świecie w odniesieniu politycznym i społecznym. Swoją pracę telewizyjną uważa za ciężki kawałek chleba. Prowadził poranki w telewizji na żywo, gdzie bardzo wczesne wstawanie (3.40 lub 4.00) było na porządku dziennym. Mówi, że w aktorstwie, dziennikarstwie trzeba być responsywnym, plastycznym i zawsze gotowym do przemodelowania.

Dziennikarz jest autorem kilku książek o tematyce podróżniczej, obyczajowej oraz poradnika skutecznego mówienia. W swoich dziełach np. w „Sztukmistrz w Tczewie, czyli mów, co chcesz” dzieli się wiedzą zdobytą na deskach teatru i przed kamerą, a w przewodnikach po Europie radzi m.in. jak tanio podróżować. Jago najnowsza książka „Dasz radę” opowiada również o rozwijaniu pasji i sposobu na odnalezienie w sobie wewnętrznego spokoju. Uczestnikom spotkania zaprezentował jak szukać niedrogich lotów, hoteli oraz niezbędnych akcesoriów do podróży za pomocą wyszukiwarek internetowych (Skyscanner, Fly4free, Azuon, Pepper).

Wieczór odbył się w miłej atmosferze, pełnej słodkości. Niespodzianką dla Jakuba okazał się portret, który wykonała i osobiście wręczyła lokalna artystka Krystyna Marzec, do której kierujemy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również Marcinowi Michrowskiemu za moderowanie spotkania.

Nasz gość w kuluarach odpowiadał jeszcze na wiele pytań oraz wpisywał dedykacje do zakupionych książek. Dziękujemy serdecznie za przybycie, jednocześnie zapraszamy na kolejne wydarzenia kulturalne w międzyzdrojskiej bibliotece:

- 4 grudnia 2023 r. (poniedziałek) o 18.30 – spotkanie z pisarką Agnieszką Zakrzewską,

- 7 grudnia 2023 r. (czwartek) o godz. 18.00 – wieczór poezji Marianny Kargul.

Do zobaczenia!