28 września 2023 r. międzyzdrojska biblioteka zorganizowała lekcję biblioteczną, podczas której dzieci z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy mogły założyć kartę małego czytelnika.

Po krótkim wprowadzeniu do „metodyki” korzystania z biblioteki, bibliotekarz Szymon Głod rozpoczął głośnie czytanie bajek (które jest bardzo ważne w kształtowaniu kultury czytelniczej najmłodszych), w międzyczasie rozpoczęły się zapisy. Okazało się, że niektóre dzieci już od dawna korzystały ze zbiorów biblioteki, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Dodatkowo uczniowie przystąpili do programu „Od najmłodszych lat z książką za pan brat”, który skierowany jest do uczniów klas I-III. Za każdą wypożyczoną książkę dziecko otrzymuje „gwiazdkę” i wkleja ją na specjalną kartę. Za zebrane 50 gwiazdek, młody czytelnik otrzymuje niespodziankę. Celem tego projektu jest zachęcenie do częstego czytania.

Szymon Głod przygotował pokaz z wykorzystaniem obrazkowego teatrzyku Kamishibai. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniane lub kartonowe skrzynki – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Była to doskonała okazja do wyciszenia się.

W programie dnia znalazło się oczywiście pasowanie uczniów ogromnym piórem przez Dyrektora Biblioteki, Andżelikę Gałecką na Czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Było to bardzo emocjonujące przeżycie dla dzieci. Każdy czekał w skupieniu, aż pióro znajdzie się na jego ramieniu, by oficjalnie zostać czytelnikiem.

Dziękujemy Wam serdecznie za przybycie i mamy nadzieję, że będziemy się widywać częściej!