5 grudnia 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy w ramach doradztwa zawodowego prowadzonego przez nauczycielkę, Malwinę Żardecką. Tematem przewodnim zajęć był zawód bibliotekarz.

W spotkanie zaangażowali się niemal wszyscy bibliotekarze chcąc ukazać niezwykłość naszego fachu oraz trudności z nim związane. Nasi goście dowiedzieli się m.in. o kształceniu bibliotekarzy, jakie są stawiane im nowe wymagania, o pożądanych kompetencjach w pracy zawodowej, o procedurze opracowania księgozbioru i jego drodze do czytelnika, mediach społecznościowych, nowych formach pracy z czytelnikiem czy o dostępności instytucji kultury.

Podczas oprowadzania uczniów po nowej siedzibie biblioteki, opowiedzieliśmy o nowych technologiach znajdujących się w bibliotece, m.in. o książkomacie, czytakach, inkbookach oraz drukarkach 3D.

W trakcie lekcji, bibliotekarzy odwiedził także Wojewoda Zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki i Sekretarz Miasta, Adam Szczodry.

Dziękujemy serdecznie za cudowne spotkanie. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać naszą pracę od „zaplecza” oraz przełamać stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie na temat bibliotekarzy. Mamy nadzieję, że jeszcze Was zobaczymy. Być może w przyszłości, jako młodych bibliotekarzy?