22 września 2022 r. to ważny dzień dla całej społeczności Gminy Międzyzdrojów. W obecności gości: Burmistrza Międzyzdrojów Mateusza Bobka, Przewodniczącego Rady Miasta Międzyzdroje Jana Węglorza, Zastępcy Burmistrza Międzyzdrojów Beaty Kiryluk, Kierownika Działu Komunikacji i Promocji oraz Rzecznika Prasowego Instytutu Książki Łukasza Jarockiego nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, by otwarcie nowej siedziby międzyzdrojskiej biblioteki (Plac Ratuszowy 1) stało się faktem.
Zaproszenie na uroczystość przyjęli radni, dyrektorzy jednostek oświatowych, kulturalnych, przedstawiciele spółek, przedstawiciele instytucji państwowych, jednostek samorządowych, stowarzyszeń, fundacji, zaprzyjaźnionych bibliotek, służb mundurowych oraz mieszkańcy.
Dostępność, nowoczesność, przestrzeń, kreatywność, nowe możliwości to hasła przewodnie projektu „Międzyzdrojska Biblioteka dla Każdego”, dzięki któremu udało się otrzymać dofinansowanie w kwocie 1 040 083,00 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Kierunku Interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, Priorytet 2. Całość projektu to kwota: 1 793 419,00, gdzie 753 336,00 jest wkładem własnym przekazanym przez Gminę Międzyzdroje.
„Międzyzdrojska Biblioteka dla Każdego” – to projekt inwestycyjny związany z: wykończeniem pomieszczeń (stan „pod klucz”), aranżacją wnętrz oraz zakupem wyposażenia i sprzętu, w nowo wybudowanym obiekcie „Centrum Administracyjno-Kulturalne” w Międzyzdrojach, w części przeznaczonej dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach, opierający się na dostępności, nowoczesności oraz podnoszeniu standardów wszechstronnej działalności instytucji kultury. Po wykonaniu nakładów inwestycyjnych biblioteka stanowi nową przestrzeń społeczną, ośrodek wspierający dostęp do wiedzy, informacji, kultury i technologii oraz do rozmowy. Mamy piękną czytelnię z salą spotkań, dział dla dzieci, czytelnię kafejkę internetową, przestronną wypożyczalnię, nowoczesny magazyn, salę do pracy m.in.. z seniorami i młodzieżą. Jest to nowoczesny obiekt na miarę współczesnej Biblioteki XXI w., zaprojektowany na miarę europejskich rozwiązań pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Na zewnątrz biblioteki znajduje się książkomat umożliwiający dostęp do książek przez całą dobę. Czekamy na trezor biblioteczny. Dzięki realizacji projektu "Międzyzdrojska Biblioteka dla Każdego" nasza instytucja została wyposażona w sprzęt i systemy wysokiej jakości wspierający dostępność do dóbr kultury dla osób z niepełnosprawnościami, pozwalający na sprawne wyszukiwanie informacji oraz udział w edukacji i wydarzeniach kulturalnych: pętle indukcyjne, plany tyflograficzne, oznaczenia w jęz. Braille’a, stanowisko komputerowe dla osób niewidomych, sprzęt do audiodeskrypcji, powiększalnik, autolektor, tablet z programem mówik.
Po części oficjalnej, pełnej spontanicznych, emocjonalnych wystąpień gości, bibliotekarze zaprosili przybyłych na spacer po nowej siedzibie, tort i poczęstunek.
„Wisienką na trocie” był wieczorny koncert królowych skrzypiec – zespołu Queens of Violin. Koncert poprowadził Dariusz Rekosz. Duet skrzypcowy zaprezentował wielkie przeboje muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej: od Vivaldiego i Bacha aż po „Piratów z Karaibów”, Jamesa Bonda, czy muzyki z „Gry o Tron”.
Spełnienie naszych bibliotecznych marzeń o dostępnej, nowoczesnej, przestronnej bibliotece pozwoli nam „rozwinąć skrzydła”, rozszerzyć naszą dotychczasową ofertę dla naszych czytelników, dla mieszkańców oraz gości odwiedzających nasze piękne Międzyzdroje.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tak ważnym dniu, za ciepłe słowa, prezenty dla biblioteki oraz kwiaty, za momenty wzruszeń, które pokazują, że praca Bibliotekarza jest doceniana przez mieszkańców. Dziękujemy osobom, które przyczyniły się do realizacji inwestycji:
- Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek, Zastępca Burmistrza Beata Kiryluk, Przewodniczący Rady Jan Węglorz oraz Radni
- Architekt obiektu Anna Płatek
- Przedstawiciele Instytutu Książki (Dyrektor Dariusz Jaworski, Kierownik Działu Analiz i Projektów Specjalnych Anna Zagórska, Specjalistka Działu Analiz i Projektów Specjalnych Ewa Gąsior, Kierownik Działu Komunikacji i Promocji, Rzecznik Prasowy Łukasz Jarocki)
- Prezes Nowego Centrum Mateusz Flotyński
- Edyta Konarzewska z Nowego Centrum, która nadzorowała procedury przetargowe
- Prezesi ze Spółki Manilo: Kamil Lesiuk, Łukasz Ociepka, kierownik budowy Arkadiusz Rocławski i inżynier Mateusz Niedźwiedzki
- Gabriela Stecko i Gizela Miklasz ze Stecko Meble
- Inspektor Nadzoru Inwestorskiego Tomasz Iwaszczyszyn
Podziękowania należą się Piotrowi Wardziukiewiczowi za bezpłatne projekty graficzne na książkomat, plakaty i zaproszenia, straży miejskiej, Anicie Cieślak, Jackowi Schabowskiemu, Przemysławowi Bejster, Tomaszowi Zielińskiemu, Michałowi Wyrobkowi, Piotrowi Czajkowskiemu oraz Andrzejowi Ryfczyńskiemu za fotorelację.
Dziękujemy Arturowi Duszyńskiemu – Dyrektorowi Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach za pomoc w nagłośnieniu koncertu oraz Kierownikowi Referatu Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Jadwidze Bober za przekazane gadżety promocyjne dla najmłodszych.