Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina" oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach w ramach projektu „RODZINA” do zadań specjalnych zorganizowała warsztaty plastyczno-ekologiczne pt. „Upcykling jest trendy”, które odbywały się w każdą sobotę lipca na międzyzdrojskiej promenadzie, a we wrześniu w międzyzdrojskiej bibliotece miała miejsce akcja pt. „Szafing-szafy melodia”, czyli bezgotówkowa wymiana odzieży. Międzyzdrojska biblioteka otrzymała także dofinansowanie na zakup książek w języku ukraińskim - książki są już opracowane i gotowe do wypożyczenia.

Istotą warsztatów było pokazanie znaczenia upcyklingu, czyli techniki, która ma na celu wykorzystanie materiałów wcześniej używanych, ażeby stworzyć coś zupełnie nowego i równie przydatnego. Dzieci wraz z opiekunami z dużą aprobatą wykonywały piaskowe mozaiki, kapelusze z papieru i kartonów, wazony, koszyczki i szkatułki ozdabiane jutą oraz przyborniki na długopisy, ołówki itd. Wszyscy uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne potrzebne do stworzenia nietuzinkowych prac. W warsztatach udział wzięły m.in. dzieci uczęszczające na półkolonie ze Szkoły Podstawowej nr 1  im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, mieszkańcy, a także turyści, którzy aktualnie przebywali na wczasach w kurorcie.

Podczas bezgotówkowej wymiany odzieży wystarczyło zabrać ze sobą kilka niepotrzebnych ubrań (czystych,  niezniszczonych) oraz dodatki: torebkę, biżuterię itp. i wymienić je na lepszy model. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem. Uczestnicy chętnie wymieniali się odzieżą i różnymi dodatkami. Można było zdobyć unikatowe ubrania, które zyskały „nowe życie”. Bibliotekarze przygotowali również gościom słodki poczęstunek oraz ciepłe napoje. Wszyscy bawili się naprawdę świetnie! Tego typu działania to świetny sposób na życie wg. ekologicznej zasady „zero weste”, która polega na wybieraniu zdrowej żywności i generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów.

Wiemy, jak ważne w dobie Internetu i mediów społecznościowych jest czytelnictwo. Dodatkowo chcemy, aby nowi mieszkańcy Międzyzdrojów uczestniczyli w każdej formie kultury. Postanowiliśmy więc włączyć do naszego księgozbioru nowy dział książek w języku ukraińskim, w którym znajdziecie m.in. dzieła Stephana Kinga, Dana Browna, Ernesta Hemingwaya czy George’a Orwella, a dla dzieci: „Psi Patrol’, „Muminki”, „Ferdynand Wspaniały”, „Wielka encyklopedia ciekawostek” czy biografie Cristiana Ronaldo, Lionela Messiego.

Inicjatywy odbywały się w ramach „Programu Społecznik 2022-2024”. Program został zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Pomysłodawcą projektu „Rodzina” do zadań specjalnych jest Andżelika Gałecka, Dyrektor międzyzdrojskiej biblioteki oraz członek Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”.

@PomorzeZachodnie @PomorzeZachodnieNews #PomorzeZachodnie #ProgramSpołecznik #społecznik #KARR