Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina” oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zapraszają 9 października 2019 r. (środa) o godz. 18.00 do Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na spotkanie z książką, muzyką i historią wokół książki Krzesimira Dębskiego pt.„Nic nie jest w porządku. Wołyń moja rodzinna historia” z udziałem Anny Jurksztowicz. (wstęp wolny)Tematem przewodnim spotkania będzie historia Polaków na Wołyniu, na przykładzie rodzinnej historii kompozytora Krzesimira Dębskiego, na którą piętno odcisnęła rzeź wołyńska w 1943 roku.

Wieczór autorski i rozmowa o bolesnych kartach w historii Polski będzie połączona z nastrojową muzyką filmową w wykonaniu Krzesimira Dębskiego i Anny Jurksztowicz. Krzesimir Dębski jest skrzypkiem jazzowym, dyrygentem i kompozytorem. Studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej. Tworzy muzykę teatralną, filmową i eksperymentalną. Skomponował dziesiątki utworów symfonicznych i kameralnych, a także muzykę do ponad 50 filmów takich jak: „1920 Bitwa Warszawska”, „Magiczne drzewo”, „Stara baśń”, „Sfora”, „W pustyni i w puszczy”, itd. W 2000 r. w kategorii „Kompozytor Roku” otrzymał nagrodę „Fryderyk” Akademii Fonograficznej oraz nagrodę „Philip Award” Międzynarodowej Akademii Filmowej za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”. Amerykańskie pismo „Down Beat” umieściło go na liście 10 najlepszych skrzypków jazzowych w 1985 r. Anna Jurksztowicz jest wokalistką, autorką i producentką muzyczną pochodzącą ze Szczecina. Prywatnie żona Krzesimira Dębskiego. Jest znana z takich hitów jak „To tylko sny” z serialu Ranczo, „Stan pogody”, „Diamentowy kolczyk”  czy „Hej, Man!”. Koncertowała w Polsce i za granicą. Przed wielu laty, kiedy będąc u szczytu kariery została matką. Wycofała się z życia artystycznego, aby jak mawia „…siedzieć z dziećmi w domu, gotować obiady, słuchać muzyki i czytać książki”. Obecnie prowadzi własne wydawnictwo muzyczne. Wróciła do koncertowania i nagrała 2 albumy „Poza czasem – muzyka duszy” oraz „O miłości, ptakach i złych chłopakach”. W maju tego roku w Międzyzdrojach odbył  się jej wieczór autorski  podczas, którego opowiadała m.in. o swojej książce „IQuchnia, czyli jak inteligentnie jeść i pić” oraz wykonała kilka utworów razem z Andrzejem Ballo.

Spotkanie jest dofinansowane ze środków Gminy Międzyzdroje. Organizatorami i partnerami wieczoru autorskiego są: Gmina Międzyzdroje, Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, a sponsorami: Vienna House Amber Baltic Międzyzdroje, Oceanarium, Apartamenty4u.