Szczerze o kobietach, czyli Hanna Samson w  międzyzdrojskiej bibliotece

29 sierpnia 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Hanną Samson, znaną psycholożką, psychoterapeutką, dziennikarką i pisarką. Jest autorką takich książek jak: „Zimno mi, mamo”, „Pułapka na motyla”, „Patyk”, „Miłość. Reaktywacja”, „Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu”, „Życie po mężczyźnie”, „Dom wzajemnych rozkoszy”, „Zabić twardziela” czy „Sensownik. Opowieści życiowe”. 

Moderatorem spotkania była Anita Kucharska-Dziedzic prezes Lubuskiego Stowarzyszenia BABA, które pomaga  kobietom w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. 

Podczas spotkania Anita Kucharska-Dziedzic próbowała dowiedzieć się od Hanny Samson, dlaczego zaczęła pisać książki. To pytanie może wydawać się banalne, ale jest mnóstwo osób, które chciałyby uzyskać na nie odpowiedź. Jak się dowiedzieliśmy, Hanna Samson już od najmłodszych lat zawsze powtarzała, że chce zostać  pisarką. Zajęcie to było i jest jednak bardzo niepewne pod względem finansowym, dlatego postanowiła mieć coś jeszcze w zanadrzu. Zajęła się więc zawodowo psychologią. Twierdzi , że jej zawód jest o wiele trudniejszy niż pisarstwo. Ludzi  zwracających się do niej o pomoc traktuje bardzo poważnie i czuje się za nich odpowiedzialna.  Natomiast pisanie książek  jest dla niej rodzajem odskoczni od realnego życia. Niejednokrotnie czerpie       z pracy pomysły do swoich książek. Najczęściej pisze w okresie letnim, wtedy ma więcej czasu i lepszą  inspirację twórczą .

Był okres w jej życiu, że nie zawsze mogła pisać o tym o czym chce. Twarde warunki dyktował  rynek wydawniczy i  pisało się o tym co się dobrze sprzeda. Jej również  zasugerowano temat. Nie musiała się na to decydować, jednak musiała z czegoś żyć. Wtedy powstała książka pt. „Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu”, która ku jej zaskoczeniu odniosła sukces. Na jej podstawie powstał film w reżyserii Łukasza Palkowskiego pt. „Wojna żeńsko-męska”.

Hanna Samson w swojej literaturze często opisuje historie kobiet, które zmagają się ze swoimi problemami. Próbują  znaleźć swoje miejsce po złych doświadczeniach w dotychczasowym życiu. W rozmowie nawiązuje do           nie zawsze łatwych relacji matka – córka. Niejednokrotnie nie potrafią one otwarcie rozmawiać ze sobą i zadawać pytania. W wyniku tych niedomówień     i braku wskazówek na życie, konsekwencje ponoszą niestety córki. 

Rozmowa Anity Kucharskiej-Dziedzic z Hanną Samson zakończyła się wpisaniem autografów do książek jej autorstwa oraz zrobieniem wspólnego zdjęcia z uczestnikami spotkania.

Wizyta Hanny Samson odbyła się w ramach rejsu „Nawigracje –Rejs Kobiet 2017” przy współudziale fundacji „Czas Dialogu” regionu „Pomorze Zachodnie” i Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece w Międzyzdrojach.  

Bibliotekarze