29 kwietnia 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się pierwsze spotkanie pt. „Instytucje unijne i zaangażowanie obywatelskie, wybory do Parlamentu Europejskiego” realizowane przez Komisję Europejską w Polsce oraz Fundację Civis Polonus w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”.

W spotkaniu uczestniczyła Pani dr Marta Szulc z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest ekspertką sieci Team Europe Direct i przewodniczącą zespołu ds. jakości kierunku Management Instytucji Publicznych i Public Relations. W czasie spotkania nakreśliła funkcjonowanie Unii Europejskiej, jakie są jej organy potrzebne do podejmowania decyzji. Zwróciła uwagę na to, że jest to organizacja unikatowa na arenie międzynarodowej i niespotykana nigdy wcześniej. Mogliśmy dowiedzieć się jak przebiega wybór posłów do Parlamentu Europejskiego i jaki jest jego skład. Niezwykle ważną rzeczą jest zaangażowanie obywatelskie jako forma aktywności i wyznaczonych celów bez ingerencji ze strony władzy państwowej oraz świadome uczestnictwo w życiu publicznym. Pani dr Marta Szulc podzieliła się także z przybyłymi słuchaczami na temat tego jak efektywnie szukać informacji o Unii Europejskiej na portalach internetowych i mediach społecznościowych poświęconych tej tematyce.

Nie zabrakło wielu pytań ze strony publiczności, wywiązała się żywa dyskusja na bieżące tematy funkcjonowania Unii Europejskiej oraz spraw dotyczących naszego kraju. Po spotkaniu przybyli goście wypełnili krótką ankietę na temat spotkania i spraw europejskich.

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej” już 15 maja (środa) o godz. 18.00. Tematem będzie „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, które poprowadzi dr Filip Tereszkiewicz.

Zapraszamy

Dodatkowo do księgozbioru biblioteki zostały włączone książki na temat Unii Europejskiej, które zostały zakupione w ramach realizowanego projektu.

https://20latwue.pl/.../instytucje-unijne-i.../