12 lutego 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się warsztaty dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach zorganizowanych w związku z wystawą przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films, które udostępniło kadry z filmu "Chłopi".
 
Warsztaty dotyczyły trwającej wystawy w międzyzdrojskiej bibliotece pt. „Chłopi w archiwum”, a tematem przewodnim było życie chłopów na ziemiach polskich. W zajęciach uczestniczyła młodzież z klas siódmych. Pan Krzysztof Szyszka z Oddziału Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach przedstawił w formie slajdów strukturę społeczną polskiego społeczeństwa w okresie po unii lubelskiej. Uczestnicy dowiedzieli się czym była pańszczyzna, uwłaszczenie chłopów, a także czym dysponuje współczesne archiwum i dla jakich celów przechowuje się w nim różnego rodzaju dokumenty. Do wypełnienia była również krzyżówka dotycząca wiedzy o życiu chłopskim z elementami historycznymi. W części plastycznej spotkania uczestnicy mieli za zadanie wyciąć z kolorowych materiałów, filcu i bibuły postacie przedstawiające stroje ludowe. Zostały one przyklejone na duże brystole gdzie zostały następnie zaprezentowane przez młodzież. Powstały w ten sposób takie stroje jak: kurpiowski, podhalański, łowicki czy też krakowski.
 
Serdeczne podziękowania za współorganizację spotkania składamy Dorocie Sienkiewicz i Krzysztofowi Szyszce z Archiwum Państwowego w Szczecinie Oddział w Międzyzdrojach. Liczymy na dalszą współpracę z Archiwum Państwowym i kolejne projekty we wspólnej realizacji.