Za nami ferie zimowe 2024. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała zajęcia, podczas których propagowaliśmy czytelnictwo, edukację przyrodniczą czy kreatywne spędzanie wolnego czasu poprzez zabawy plastyczne i ruchowe.

W pierwszym tygodniu ferii zorganizowaliśmy naukę domowego recyklingu – tworzyliśmy papier czerpany. Czas umilało nam malowanie po numerach, zabawy z chustą klanza oraz tańce terapeutyczne. W następnych dniach czekały na dzieci warsztaty plastyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka, obrazkowy teatrzyk Kamishibai oraz haft diamentowy. Tradycyjnie nie zabrakło wyjścia do kina, tym razem na seans filmu „Akademia Pana Kleksa”. Obchodziliśmy także Światowy Dzień Pizzy. Młodzi uczestnicy czytali ciekawostki o pizzy oraz stworzyli jej własną wersję z kartonowych okręgów, szarego papieru i różnych dodatków. Następnie graliśmy w gry planszowe, m.in.: Kim jestem, La Cucaracha, Dixit, Mistakos.

W drugim tygodniu ferii  odbyły się Warsztaty Rycerskie, podczas których bibliotekarze wcielili się w role średniowiecznego rycerza i damy dworu. Zadaniem dzieci było stworzenie makiety średniowiecznego zamka. W następnych dniach zorganizowano zajęcia edukacyjne w Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego, „Czary-mary w Bibliotece, czyli warsztaty z nowoczesnej technologii” (Xbox, PlayStation, Wirtualna Rzeczywistość, Robotyka Lego Spike). Dzieci projektowały i budowały roboty LEGO w ramach programu Liga E-Szkoła. Bibliotekarze pokazali najmłodszym wirtualny świat gier za pomocą okularów VR (wirtualna rzeczywistość). Zakup całego sprzętu (VR, PlayStation, Xbox) został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” w ramach projektu „Międzyzdrojska Biblioteka – nowe horyzonty”. W międzyczasie odbył się pokaz – realizacja projektu „Naucz się pierwszej pomocy”, który poprowadziła Andżelika Gałecka Dyrektor Biblioteki posiadająca uprawnienia ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy ze wsparciem Jacka Schabowskiego z Klubu Sportowego „Fala” w Międzyzdrojach. Uczestnicy dowiedzieli się jak działa AED, czyli urządzenie służące do defibrylacji przy zatrzymaniu krążenia, czyli jak zachować się przy zadławieniach - ćwiczenia w kamizelkach ACT FAST. Przeprowadzali również resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach RKO. Sprzęt do pierwszej pomocy został zakupiony w ramach Międzyzdrojskiego Budżetu Obywatelskiego 2024.

Na zakończenie zorganizowaliśmy dla naszych najmłodszych Czytelników Noc Karnawałową, pełną atrakcji. Odwiedziła nas Baba Jaga, graliśmy w krzesełka, pękające balony, tykającą bombę, wykonywaliśmy przepiękne maski karnawałowe oraz malowaliśmy twarze. Jednak główną atrakcją wieczoru była pizza oraz fotobudka 360°, na którą dzieci czekały z dużą niecierpliwością.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć oraz zaangażowanym rodzicom wspierających Bibliotekarzy. Szczególne podziękowania należą się panu Gracjanowi Murzynowi i Międzyzdrojskiemu Stowarzyszeniu „Rodzina” za ufundowanie pizzy, Ośrodkowi Pomocy Społecznej za sfinansowanie fotobudki 360°, Pani Agnieszce Słowińskiej za prowadzenie tańców terapeutycznych, Jackowi Schabowskiemu za wsparcie przy pokazie pierwszej pomocy oraz Paniom Elżbiecie Waliszewskiej-Lorent, Alicji Turowskiej z Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego za zaproszenie i poprowadzenie inspirujących warsztatów edukacyjno-przyrodniczych.

Część materiałów plastycznych oraz bilety do kina zostały zakupione przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2024 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy Bibliotece w Międzyzdrojach.