31 stycznia 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się warsztaty dla dzieci z programowania robotów LEGO® oraz z e-Citizen ECDL z zakresu umiejętności wykorzystania komputera i Internetu prowadzone przez starszego bibliotekarza Szymona Głoda. Młodzi konstruktorzy z dużym zaangażowaniem budowali swoje automatyczne pojazdy.

Uczestnicy zbudowali także interaktywne urządzenie, które świeciło lampkami i potrafiło za pomocą zainstalowanych kół przemieszczać się po sali warsztatowej. Pomocą służyły laptopy, na których zainstalowane programy Lego Spike łączyły klocki z łatwym do użycia sprzętem i oprogramowaniem, a dzieci mogły rozwiązywać problemy techniczne i konstruktywnie myśleć, świetnie się przy tym bawiąc.

Materiały wykorzystane w zajęciach zostały zakupione w ramach Projektu Liga eSzkoła NUTS 3, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

Tego dnia odbyły się również warsztaty z Wirtualnej Rzeczywistości (VR).

VR to technologia, która umożliwia użytkownikom interakcję z wirtualnym światem za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak gogle, kontrolery ruchu czy specjalne platformy śledzenia ruchu. Głównym celem VR jest stworzenie wrażenia bycia obecnym w świecie wirtualnym, który może być całkowicie odmienny od rzeczywistości fizycznej. Dzięki zaawansowanej grafice, dźwiękowi przestrzennemu oraz systemom śledzenia ruchu użytkownik może poczuć się jakby przeniósł się do zupełnie innej rzeczywistości.

Uczestnicy zajęć grali m.in. w jedną z najpopularniejszych gier na VR „Beat Saber”, która polega na przycinaniu dźwięków (np. w formie kwadratów) lecących w kierunku gracza. Wraz ze wzrostem tempa, należy używać całego ciała, aby unikać nadlatujących przeszkód, wykonywać kroki w bok i przysiady, a to wszystko zachowując rytm i przecinając dźwięki.

Sprzęt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” w ramach projektu „Międzyzdrojska Biblioteka – nowe horyzonty”. Gry zostały zakupione przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”.