19 października 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości – szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D dla dzieci i młodzieży”. W spotkaniu brały udział uprzednio zgłoszone dzieci oraz pracownicy biblioteki. Warsztaty odbyły się w ramach „Programu Społecznik 2022-2024”.

Program został zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Pomysłodawcą projektu ”Międzyzdrojska Biblioteka Przyszłości - szkolenia, warsztaty, zabawa z drukarkami 3D dla dzieci i młodzieży” – Program Społecznik na lata 2022-2024” jest Andżelika Gałecka, Dyrektor Międzyzdrojskiej Biblioteki Publicznej oraz członek Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”.

Spotkanie rozpoczęło się od poznania specyfiki drukarek 3D oraz ich podziału. Uczestnicy dowiedzieli się jakie materiały wykorzystywane są do druku, między innymi: PLA, ABS, PETG, podporowe (PVA, BVOH), HIPS, czym jest długopis 3D. Podczas warsztatów uczestnicy przekonali się, że drukowanie 3D jest powolnym procesem, a druk obiektów może zająć, aż kilkanaście godzin. Małe wydruki rozmiarów, np. pudełka od zapałek zajmują minimum kilkadziesiąt minut. Druk 3D to zajęcie dla cierpliwych osób. 2 drukarki zakupione z projektu to model da Vinci 1.0 Pro, który jest kompatybilny z każdym rodzajem filamentu, czyli materiału wykorzystywanego do druku. Podczas warsztatów uczestnicy mogli zajrzeć do środka drukarek, przekonać się jak się je podłącza oraz zobaczyć jak wygląda filament. W czasie spotkania panowała miła atmosfera, którą zapewnił nam Pan Jacek Schabowski, któremu pragniemy podziękować za poprowadzenie zajęć, które przeprowadził bezpłatnie. Kolejne spotkanie dot. druku 3D odbędzie się już w środę 26 października 2022 r.

@PomorzeZachodnie @PomorzeZachodnieNews #PomorzeZachodnie #ProgramSpołecznik #społecznik #KARR