Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Larix” będzie udostępniała odtwarzacz audiobooków (Czytak 4) osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z książkami w formie papierowej. W ofercie można znaleźć nowości wydawnicze, jak również książki wydane drukiem przed wielu laty. Są to zarówno propozycje czytelników, jak też nagradzane i rekomendowane dzieła literatury polskiej i światowej. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Głównym celem projektu jest zapewnienie osobom z dysfunkcją wzroku stałego dostępu do książek, jako jednej z form integracji społecznej i zawodowej. Projekt wspiera te osoby w równym dostępie do kultury poprzez nagrywanie i regularne udostępnianie literatury polskiej i światowej, różnorodnej tematycznie i gatunkowo – w formie cyfrowej książki mówionej. W ramach niniejszego projektu nagranych zostało 260 książek.

Czytak 4 to model urządzenia ceniony za możliwość szybkiego opanowania obsługi i bezawaryjność urządzenia. Jego zaletą jest prosta obsługa, jak również duży głośnik, dający dobre brzmienie oraz klawiatura z dużymi, dobrze oznakowanymi przyciskami, co doceniają zwłaszcza starsi czytelnicy, dla których odtwarzacz jest dedykowany.

Aby wypożyczyć Czytaka należy posiadać kartę czytelnika, podpisać pisemne potwierdzenie wypożyczenia przez Czytelnika lub jego prawnego opiekuna, a także okazać zaświadczenie lekarskie o stałej lub okresowej dysfunkcji wzroku. Warunkiem jest także podanie nr telefonu, który jest konieczny do utrzymywania kontaktu pomiędzy Biblioteką a Czytelnikiem. Urządzenie wraz z wybranymi przez czytelnika i wgranymi audiobookami wypożyczane jest na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia terminu pod warunkiem aktywnego korzystania ze zbiorów cyfrowej książki mówionej.

Wspierając i odpowiadając na potrzeby osób z dysfunkcjami wzroku i seniorów, po Nowym Roku zakupimy kolejne czytaki, a także czytniki ebooków i książki z dużą czcionką w ramach Międzyzdrojskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

„Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2021” w międzyzdrojskiej bibliotece