Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach zapraszają na inscenizację „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji Dominiki Ostałowskiej, która odbędzie się 25 listopada 2021 r. o godz. 18.00 w Sali Teatralnej MDK. Aktorce na scenie towarzyszyć będą wizualizacje stworzone z archiwalnych zdjęć Warszawy oraz muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona i Anny Szczygieł. Po inscenizacji odbędzie się rozmowa z aktorką.

Nikt tak nie opisał pierwszych dni powstania jak Miron Białoszewski, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację losu warszawskich cywilów. Minimalistyczna forma przedstawienia pozwoli widzom wsłuchać się w tekst Białoszewskiego. Wyciszona opowieść bez patosu, bez heroizmu, w prostych słowach, potocznym językiem przedstawi powstańczą codzienność w piwnicach, w kanałach, w kościołach.

W roli głównej wystąpi Dominika Ostałowska, aktorka teatralna i filmowa. Artystka była związana z warszawskimi teatrami Ateneum i Powszechnym, a obecnie występuje w Teatrze Studio. Za swoje role otrzymała m.in. nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr”. Zagrała m.in. w „Garderobianym” Krzysztofa Zaleskiego i „Kobiecie z morza” Roberta Wilsona. Wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w „Miarce za miarkę” Augustynowicz, za którą została nagrodzona na Festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w „Łagodnej” Mariusza Trelińskiego czy „Historiach miłosnych” Jerzego Stuhra. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkukrotnie nagradzana.

W roli pianisty zobaczymy Dominika Rosłona, wszechstronnie uzdolnionego muzyka: wibrafonistę, pianistę, perkusistę i kompozytora. Na swoim koncie posiada kilka nagranych płyt. Współpracował z Teatrami Muzycznymi w Chorzowie, Gdyni, teatrami warszawskimi Rampa, Buffo, Och Teatr, Roma.

Aktorce i pianiście będzie towarzyszyć również Anna Szczygieł, wiolonczelistka, manager kultury oraz pedagog, która studiowała na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracowała z orkiestrami w Portugalii, Polsce, Włoszech i Szwajcarii. Jako kameralistka występowała w Japonii. Działa w obszarze muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej.

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Partnerami wydarzenia są Gmina Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach.

Podczas wieczoru obowiązują zasady bezpieczeństwa związane z pandemią. Wstęp wolny. (liczba miejsc ograniczona).

Serdecznie zapraszamy!