10 października 2019 r. w czwartkowe popołudnie Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach ponownie zorganizowała warsztaty plastyczno – literackie pt. „Zróbmy sobie książkę”. Temat artystycznych książek spodobał się dzieciom i rodzicom, dlatego bibliotekarze postanowili kolejny raz zaprosić najmłodszych na zajęcia. Oprócz mieszkańców, w warsztatach wzięła udział grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 z Zabrza przebywająca obecnie na wypoczynku w Domu Wczasów Dziecięcych.

Sala w czytelni wypełniła się po brzegi.  Dyrektor biblioteki Andżelika Gałecka opowiedziała przybyłym o książkach artystycznych, jakie można znaleźć w naszej czytelni. Duże, małe, obrazkowe, bez ilustracji, mapy, komiksy, leporello, czyli książki harmonijki – okazało się, że jest mnóstwo rodzajów książek, o których warto wspomnieć. Książki zabawki, gdzie dużą rolę odgrywają przyciski wydające dźwięki spodobały się grupie. Jednak największe poruszenie było, kiedy uczestnicy zobaczyli książki przestrzenne, gdzie bohaterowie poruszają się, kręcą głowami, puszczają do nas oczko, gdzie kiełkuje las, motyle unoszą się nad kwiatami, gdzie dinozaur szczerzy zęby a Alicja z Krainy Czarów popija z królikiem herbatkę... Po wykładzie na uczestników czekały do wykonania prace plastyczne. Dzieci wspólnie z opiekunami mieli za zadanie wykonać morską ilustrację przestrzenną. Na niebieskiej kartce unosiła się mewa – trójwymiarowy element pracy. Dzięki fantastycznej wyobraźni naszych „pracusiów”, na kartkach powstały również plaże, statki, klify, fale – wszystko to, co związane jest z morzem i z Międzyzdrojami. Wspólnymi siłami powstała książka pt. „Mój wymarzony dzień”. Zadaniem każdej osoby było stworzenie kolażu z przygotowanych wcześniej starych gazet, włóczek, cekinów, kwiatków, kawałków materiału. Prace zostały wklejone do ogromnej księgi, którą można podziwiać w bibliotece. Część materiałów plastycznych na warsztaty w Bibliotece zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy Bibliotece w Międzyzdrojach. 

Już dziś zapraszamy na kolejne rodzinne warsztaty plastyczne, które odbędą się 24 października 2019 r. Tym razem będzie strasznie i śmiesznie w klimacie święta Halloween.

Bibliotekarze