19 września 2019 r. w czwartkowe popołudnie Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła rodziców wraz ze swoimi pociechami na warsztaty plastyczno – literackie pt. „Zróbmy sobie książkę”. Tytuł zajęć niby oczywisty, ale jak

się okazało na zajęciach, nie do końca. Magia warsztatów rozpoczęła się kiedy Dyrektor biblioteki Andżelika Gałecka opowiadała przybyłym uczestnikom o książkach artystycznych, jakie można znaleźć w naszej czytelni. Duże, małe, obrazkowe, bez ilustracji – nie były zaskoczeniem dla dzieci. Kiedy pojawiły się mapy, komiksy, leporello, czyli książki harmonijki, zainteresowanie zaczęło rosnąć. Książki zabawki, gdzie dużą rolę odgrywają przyciski wydające dźwięki, całe melodie, również spodobały się grupie. Jednak największe poruszenie było, kiedy uczestnicy warsztatów zobaczyli książki trójwymiarowe, gdzie bohaterowie „żyją”, poruszają się, kręcą głowami, puszczają do nas oczko, gdzie kiełkuje las, motyle unoszą się nad kwiatami, gdzie dinozaur szczerzy zęby a Alicja z Krainy Czarów popija z królikiem herbatkę... Każde z dzieci mogło dotykać ruchomych elementów książki, otworzyć klapki, zajrzeć do dziurki, przesunąć zakładki. Radość była ogromna, nawet rodzice nie ukrywali zdziwienia i zachwytu tymi pięknymi książkowymi arcydziełami. Dzieci poznały, czym są lapbooki (otwórz, zajrzyj, podnieś klapkę) i pop-up booki (książki artystyczno - edukacyjne z przesłaniem, w formie teatrzyku czy trójwymiarowe). Po bardzo interesującym i niezwykle pouczającym wykładzie na uczestników czekały do wykonania prace plastyczne. Na początek dzieci wspólnie z opiekunami mieli za zadanie wykonać morską ilustrację przestrzenną. Na niebieskiej kartce powstały plaże, statki, klify, muszelki, fale, nad którymi unosiła się mewa – element nadający pracy efekt trójwymiarowy. Następnie bibliotekarze zaprosili wszystkich do stworzenia wspólnej książki pt. „Mój wymarzony dzień”. Zadaniem każdej osoby było zrobienie kolażu z przygotowanych wcześniej wycinków gazet, włóczek, guzików, cekinów, kwiatków, kawałków materiału. Powstałe prace zostały wklejone do ogromnej księgi, którą specjalnie na zajęcia wykonali pracownicy biblioteki. Zaangażowanie całych rodzin było ogromne. Wszyscy z uśmiechami na twarzy pracowali nad swoimi pracami. Część materiałów plastycznych na warsztaty w Bibliotece zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy Bibliotece w Międzyzdrojach.

Już dziś zapraszamy na kolejne rodzinne warsztaty plastyczne, które odbędą się 24 października 2019 r. Tym razem będzie strasznie i śmiesznie w klimacie święta Halloween.