Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz kolejny zaprosiła czytelników na niezapomniane spotkanie z autorką książek, które odbyło się 18 września 2018 r. Tym razem gościem była Tanya Valko, pisarka, arabistka i miłośniczka kultury Bliskiego Wschodu. Zadebiutowała powieścią pt. „Arabska żona”, która zdobyła uznanie czytelników.

Kolejne części arabskiej sagi to: „Arabska córka, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka”. Potem przyszedł czas na zmianę i Tanya przeniosła swoich bohaterów do Indonezji, tworząc dwie części azjatyckiej sagi, na którą składają się: „Okruchy raju” i „Miłość na Bali”. Autorka postanowiła jednak wrócić do arabskiego cyklu i napisała „Arabską krucjatę” i „Arabskiego męża”.
Podczas spotkania mogliśmy posłuchać o najnowszej książce Tanyi Valko pt. „Arabski syn”, której akcja toczy się na Bliskim Wschodzie. Autorka ukazała w powieści życie na salonach, ale również w obozie dla uchodźców. Autorka wiele lat mieszkała w Libii, bardzo dobrze zna Syrię, Tunezję i inne kraje arabskie. Ludzi tam mieszkających poznała od najlepszej strony, jako gościnnych, uprzejmych, życzliwych i troskliwych. W ich otoczeniu zawsze czuła się bezpiecznie. Jednak  konflikty społeczne i zbrojne zwane Arabską Wiosną sprawiły, że po nadejściu  rewolucjonistów i dżihadystów nastała bieda. To wszystko uderzyło w cywilną ludność, co sprawiło, że na światło dzienne wyszły najgorsze ludzkie instynkty. Był to początek zamachów bombowych, ataków terrorystycznych, porwań i bestialskich mordów.
Nasz gość przyznał, że każde wejście do innej kultury wiąże się z ryzykiem braku uznania społecznego. Problemem staje się religia, zwyczaje ludzi, których możemy nie zaakceptować. Związki mieszane często okazują się nietrwałe, dlatego tak ważna jest świadomość ludzi na temat innych obyczajów. Na początku wszystko jest idealne, kiedy jednak rozpoczyna się życie w odległym kraju, rozbieżności zaczynają wychodzić na światło dzienne. Autorka powiedziała, że zna jednak małżeństwa, które mimo różnicy kulturowej są szczęśliwe. Przykładem jest jej przyjaciółka Ewa, książkowa Baśka, która ze swoim arabskim mężem żyje w szczęśliwym związku już 40 lat.
Czytelnicy pytali o szacunek dla kobiet w krajach arabskich i o pogląd autorki na sytuację uchodźców w Europie. Wyjaśniła, że w Libanie jest więcej uchodźców niż  mieszkańców, miasta są zniszczone a obozy przeludnione, dlatego Europa musiała przyjąć ludność opuszczającą tereny, gdzie toczyła się wojna.
Kobiety  arabskie  mają świadomość, że tylko przez edukację są w stanie podnieść swój status życiowy i uniezależnić się od mężczyzn. Przykładem są Saudyjki, które w ostatnich latach korzystają z państwowych stypendiów i możliwości studiowania za granicą. Często wracają do kraju i pracują na wysokich, dobrze płatnych stanowiskach. Rodziny takich kobiet nie są już w stanie narzucić im swojej woli. Pisarka liczy na zmiany i większą swobodę obyczajową w Arabii Saudyjskiej po wstąpieniu, w najbliższym czasie, na tron 33-letniego księcia Muhammada ibn Salmana.
Obecnie Tanya Valko pisze najnowszą powieść z arabskiej sagi w Międzyzdrojach. Razem z czytelnikami zastanawiała się nad tytułem nowej powieści. Być może będzie to „Arabska teściowa”, czas pokaże. Na koniec autorka zrobiła selfie z czytelnikami i wpisywała dedykacje do książek. Osoby, które chciałyby przeczytać powieści Tanyi Valko zapraszamy do międzyzdrojskiej biblioteki.
Bibliotekarze