4 października 2017 w środę o godz. 16.30 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zapraszają na prezentację audiobooka „Nie było czasu na strach…”

Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kryk i Edyta Wnuk  w interpretacji Anny Marii Buczek i Teresy Lipowskiej. Spotkanie poprowadzi Paweł Knap (IPN Oddział w Szczecinie). 

Publikacja jest zapisem wielogodzinnych rozmów Marzeny Kruk i Edyty Wnuk z Janiną Wasiłojć-Smoleńską ps. „Jachna” (1926–2010), żołnierzem pierwszego oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie, dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”, a potem V Brygady Wileńskiej AK, na której czele stał mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”. Bohaterka opowiada o swoim dzieciństwie, walce w partyzantce, a także działalności w podziemiu niepodległościowym, za którą została skazana na podwójną karę śmierci, zamienioną w wyniku amnestii na piętnaście lat więzienia. 

W nagraniu w rolę „Jachny” wcieliła się Teresa Lipowska, z którą rozmowy prowadzi Anna Maria Buczek. Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów Dnia Kresowego Żołnierza Armii Krajowej.

Współorganizatorem spotkania jest Gmina Międzyzdroje, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Okręg Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Bibliotekarze