Z przykrością informujemy, że 2 sierpnia 2017 r.  zmarła Wanda Chotomska, popularna pisarka, która tworzyła dla dzieci i młodzieży.

W marcu 2010 roku mieliśmy zaszczyt i ogromną przyjemność gościć autorkę w naszej Bibliotece. Międzyzdroje było pierwszym miastem na długiej trasie po województwie zachodniopomorskim. Pani Wanda spotkała się wówczas z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. 

Autorka pierwszej polskiej dobranocki „Jacuś i Agatka” pokazała na spotkaniach, że idzie z duchem czasu i świetnie zna obecne dziecięce „klimaty”. Świetnie rapowała swoje wiersze wraz z uczniami ze Szkoły w Międzyzdrojach. Na pierwszym spotkaniu Pani Chotomska skupiła się na 2 książkach „Muzyka Pan Chopina” i „Rodzinna herbatka”. Opowiadała jak rzetelnie i wnikliwie przygotowuje się do napisania książek – „Dzieci pana Astronoma” pisała przez 3 lata, bo musiała zgłębić tajniki astronomii, książkę o Chopinie pisała też długo, bo wiele czasu zajęło jej przeczytanie korespondencji Chopina, biografii o nim, dużo czasu spędziła w  Muzeum Chopina w Warszawie – by jej książka, aczkolwiek dla dzieci, zawierała informacje poparte dokumentami. 

Pani Chotomska w dzieciństwie chciała zostać cyrkową akrobatką na linie, mimo niespełnionego dziecięcego marzenia czuje się kobietą spełnioną – w życiu robi tylko to, co daje jej ogromną radość i dużą satysfakcję – kocha pisać dla dzieci, bierze udział w różnych spotkaniach, targach książki, imprezach charytatywnych. Tworzyła, oprócz audycji radiowych i telewizyjnych, scenariuszy do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych, również piosenki dla zespołu Gawęda, Fasolki. Każdy pamięta słowa: „każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma…”   Wanda Chotomska odpowiadała na wszystkie pytania, z wyjątkiem pytań związanych z matematyką. Opowiadała o przyjaźni z Małgorzatą Musierowicz, Janem Brzechwą i ilustratorem Janem Marcinem Szancerem, o tym, że wszystkie swoje wiersze, opowiadania pisze zawsze wieczorami w pozycji leżącej, nie używa komputera. Zapytana czy nie krzywiła się pijąc sok z cytryny po otrzymaniu Orderu Uśmiechu odpowiedziała, iż lubi wszystkie jadalne „kwasy”, począwszy od ogórków kiszonych, skończywszy na grzybkach marynowanych. Wanda Chotomska – mama Ewy Chotomskiej - słynnej Ciotki Klotki dała  się poznać jako osoba pełna humoru zapytana o ulubiony przedmiot w szkole – krótko odpowiedziała: dzwonek po lekcji matematyki. 

Pani Wanda po spotkaniach każdemu dziecku wpisywała do książek ( sprzedano ich ponad 70), pamiętników indywidualne dedykacje – rymowane wierszyki. Całe spotkanie trwało od 8:30 do 14:00. Pani Wanda Chotomska zapytana przed odjazdem skąd czerpie taką energię i siłę, odpowiedziała z uśmiechem – znacie piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Ten typ tak ma”?...