25 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finał konkursu plastycznego "Cztery łapy, czyli literackie spotkanie ze zwierzętami".

Konkurs plastyczny  został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach, Koło nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Ośrodek Pomocy Społecznej  w Międzyzdrojach we współpracy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowicach. Dla podopiecznych schroniska bibliotekarze wielokrotnie organizowali zbiórki karmy, kocy, legowisk… Celem konkursu była m.in. nauka wrażliwości, empatii i szacunku do zwierząt przez literaturę i sztukę. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej książkami, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Nadesłano ok. 300 prac z takich miejscowości jak: Police, Świnoujście, Gryfino, Gryfice, Darłowo, Stargard, Dziwnów, Wrzosowo, Międzyzdroje, Wolin, Nowogard, Kamień Pomorski, Nowe Warpno, Goleniów, Kliniska Wielkie, Kołobrzeg, Koszalin, Kołbaskowo, Pyrzyce, Golczewo, Białogard.

Komisja w składzie:
Pani Krystyna Marzec – artystka, tworzy rzeźby i obrazy metodą utwardzania tkanin
Pani Julianna Rogowska – malarka, dziennikarka, poetka, pasjonat historii regionu
Pani Katarzyna Kutereba-Gnitecka – Zastępca Burmistrza Międzyzdrojów
Pani Grażyna Dubako - inspektor do spraw oświaty w Urzędzie Miasta w Międzyzdrojach
Pani Elżbieta Jakubiak – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach
Pani Małgorzata Musialska - Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej
Pani Aleksandra Miodońska – Prezes Stowarzyszenia „Archeozdroje”
Pan Andrzej Jędrzejewski – Dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach
Pan Artur Duszyński – Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach
Pan Jan Rączewski – Prezes Klubu Sportowego „Fala”
Pani Ewa Kaźmierczak i Pani Katarzyna Piotrowska – członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koło nr 19 w Międzyzdrojach
Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach

Komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów prac:
Kategoria: Przedszkolaki

II miejsce: Katarzyna Antonowicz – Gimnazjum nr 1 w Gryficach
III miejsce: Aleksandra Misterska – Gimnazjum w Gryfinie
III miejsce: Emil Połomski -  ZSP w Kliniskach Wielkich

Nagroda Koła nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Weronika Dzióba – ZSP w Kliniskach Wielkich

Na wstępie Żyrafa i Słoń, czyli nasi bibliotekarze Szymon Głod i Anna Piecyk, przywitali wszystkich gości i laureatów. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę konkursu zwierzaki zaprosiły przybyłych gości na projekcję prezentacji multimedialnej dotyczącej zwierzęcych bohaterów w literaturze, którą przygotowała Anna Piecyk i Szymon Głod. Po prezentacji pojawił się Krokodyl – Dyrektor Biblioteki Andżelika Gałecka, który był bardzo smutny i niezadowolony, że żadne z dzieci nie wpadło na pomysł, aby namalować jego postać. Na pocieszenie wszystkie dzieci przytuliły zwierzaka, któremu od razu poprawił się humor i wspólnie z Zastępcą Burmistrza Panią Katarzyną Kuterebą-Gnitecką, Inspektorem ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej Panią Małgorzatą Musialską oraz z Żyrafą i Słonikiem wręczał nagrody laureatom konkursu.
Na zakończenie na wszystkich gości czekał duży tort przedstawiający zwierzaki w dżungli. Na galę wręczenia nagród przybyła również grupa przedszkolaków z Przedszkola „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach, by oklaskiwać swoich kolegów, którzy zdobyli nagrody. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Regina Chmielowska – przyjaciel biblioteki oraz lokalne artystki – Julianna Rogowska i Krystyna Marzec. Wszystkim gościom dziękujemy za obecność i wsparcie, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Laureatom, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, nagrody prześlemy pocztą. Zapraszamy do oglądania prac konkursowych, które będą zdobiły naszą czytelnię i hol do połowy czerwca 2017.
Nagrody i upominki zostały sfinansowane przez Bibliotekę w Międzyzdrojach oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w Ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.