20 września 2018 r. w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wernisaż oraz kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie. Swoją obecnością zaszczycili nas miłośnicy sztuki oraz osoby o wielkim sercu. Celem wystawy prac była integracja oraz zaprezentowanie postrzegania świata przez osoby niepełnosprawne „bez ram, bez schematów i ograniczeń”.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w grudniu 2009 roku i wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną z gmin: Międzyzdroje i Wolin. W myśl zasady: „niepełnosprawny im bardziej jest artystą, tym staje się mniej niepełnosprawny” uczestnicy zaprezentowali swoje prace, które powstawały w pracowni plastyczno-zdobniczej pod okiem wykwalifikowanego instruktora Lucyny Wiatr. Uczestnicy, w zależności od umiejętności i rodzaju niepełnosprawności, stworzyli samodzielnie lub z pomocą terapeuty płaskorzeźby metodą decoupage, grafiki-linoryty, driftwoodowe małe domy i latarnie, prace w technice kolażu, rysunki malowane węglem i farbami olejnymi…
Przybyłych na wernisaż gości powitały Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie Małgorzata Warczygłowa oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach Andżelika Gałecka. W imieniu wszystkich artystów o pasji tworzenia oraz o technikach plastycznych opowiedział Mateusz Pesta. Po krótkim wprowadzeniu głos zabrał Przewodniczący Zarządu Koła PSONI w Wolinie Adam Jasiewicz, Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz oraz Inspektor ds. społecznych i kultury fizycznej w UM Międzyzdroje Jadwiga Bober. Następnie artyści zaprosili gości do rozmów na temat ich pracy twórczej, do zwiedzenia wystawy oraz na poczęstunek. Przybyli na wernisaż wykazali się hojnością. Każdy zabrał ze sobą odrobinę sztuki w zamian wrzucając do puszki dobrowolny datek na rzecz twórców.
Organizacji kiermaszu podjęło się Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, które wspólnie z międzyzdrojską Biblioteką chce pokazać, jak ważna w codziennym życiu, jest pomoc i lokalna integracja. Podczas kiermaszu została zebrana kwota 2 625,62 zł, która w całości została przekazana na konto Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie z przeznaczeniem na zakup sprzętu komputerowego do pracowni komputerowej.
Uczestnicy warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie sztukę traktują jako formę autoterapii, połączenie pracy z zabawą, która daje wiele radości, satysfakcji, a przede wszystkim wiarę we własne możliwości. Wernisaż wystawy tak zachęcił twórców do dalszej pracy, że już dziś zadeklarowali chęć wystawienia swoich prac wiosną.