15 maja 2024r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie pt. „20 lat Polski w Unii Europejskiej” realizowane przez Komisję Europejską w Polsce oraz Fundację Civis Polonus w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”.

W spotkaniu uczestniczył Pan dr Filip Tereszkiewicz, adiunkt w katedrze Studiów Europejskich w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Jest także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich oraz ekspertem Team Europe Direct. Podczas rozmowy z uczestnikami nakreślił nasz bilans członkostwa w Unii Europejskiej oraz korzyści ekonomiczne, społeczne, polityczne i międzynarodowe po przystąpieniu do wspólnoty. Jak się okazało nasz kraj otrzymał więcej pieniędzy w postaci dofinansowania niż sam oddał do wspólnej kasy. Jest to bardzo duży przypływ gotówki i inwestycji. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, PKB naszego kraju wzrosło doganiając takie kraje unijne jak Portugalia czy Hiszpania, które przystąpiły do wspólnoty wiele lat wcześniej niż Polska.

Zmalało zagrożenie ubóstwem w naszym kraju i tu korzyści społeczne są niebagatelne w tej dziedzinie. Nasz prelegent zwrócił uwagę na korzyści polityczne. Mobilizuje nasze samorządy do efektywnego działania na rzecz społeczności lokalnych. Nasze członkostwo stabilizująco wpływa na sytuację międzynarodową a także, co jest bardzo ciekawe, zobowiązuje do wzajemnej pomocy w zakresie obrony w razie zagrożenia. Ekonomicznymi aspektami są m.in. rozwój transportu drogowego czy też kolejowego. Działanie na rzecz zmian klimatycznych i wypracowanie wspólnych decyzji z krajami unijnymi na tę dziedzinę to również ważny aspekt.

Pan Filip Tereszkiewicz wskazał również na problemy, które zawsze pojawiają się przy funkcjonowaniu tak wielkiej organizacji międzypaństwowej. Jak się okazało w Polsce jest niewielka ilość osób kandydujących na wyższe szczeble w ramach unii, zbyt mała ilość ambasadorów europejskich. Dlatego też tak ważna jest aktywność polskich przedstawicieli w Unii Europejskiej i optymalne wykorzystanie potencjału dla dobra naszego kraju.

Niezmiernie ważna i efektywna okazała się dyskusja z przybyłymi słuchaczami na bieżące tematy funkcjonowania Unii Europejskiej i efektywne wykorzystanie funduszy finansowych na kolejne lata naszej przynależności do niej. Po spotkaniu przybyli goście wypełnili krótką ankietę na temat tego wydarzenia.

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej” odbędzie się już 5 czerwca (środa) o godz. 18.00. Tematem będzie „Unia Europejska i bezpieczeństwo w kontekście geopolitycznym”, które poprowadzi ekspertka Team Europe Direct Joanna Burnos.

Zapraszamy

Starszy bibliotekarz

mgr Szymon Głod