14 maja 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie ze społeczniczką, rękodzielniczką, „kobietą wulkanem”, „człowiekiem orkiestrą” - Bogumiłą Popko, podczas którego nasza bohaterka opowiedziała o swoich pasjach. Jedna z nich, obecnie priorytetową, jest szycie ubranek i tworzenie akcesoriów dla lalek Barbie – stąd tytuł spotkania „Obudź w sobie dziecko”.

Bogumiła Popko od 34 lat jest mieszkanką Wapnicy. Była nauczycielką oraz dyrektorką dwóch kadencji w Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Od 4 lat jest szczęśliwą emerytką, która może poświęcić więcej czasu na swoje zainteresowania. Tworzy biżuterię, witraże, plecie makramy, projektuje, szyje, szydełkuje, robi na drutach i kole dziewiarskim, tka na krośnie, wyplata koszyki, nieustannie poszukuje nowych możliwości rozwoju. Większość prac mogliśmy podziwiać w bibliotece, ale to historii lalek, ciekawostkom związanych z Barbie, Bogusia poświęciła najwięcej czasu. Umiejętności manualne oraz pasję tworzenia odziedziczyła po dziadku – szewcu, którego jako mała dziewczynka podglądała w pracy. Ubranka dla lalek zaczęła tworzyć podczas pandemii, która zatrzymała ją na pół roku w Anglii u córki. Nie było to zwykłe rękodzieło, dla zabicia czasu. Ta pasja pozwoliła Bogusi na nowo odkryć, obudzić w sobie dziecko, dać upust emocjom, których często się wstydzimy. Ubranka i akcesoria, bo Bogusia tworzy również torebki, plecaki, nakrycia głowy… to misterna robota wymagająca cierpliwości i precyzji. Wszystko tworzy z tkanin i materiałów z tzw. „drugiej ręki”. Bohaterka wieczoru zaczęła zgłębiać historię powstania Barbie i jej znaczenie jako ikony popkultury. Ruth Handler, twórczyni lalki Barbie i założycielki firmy Mattel, miała polskie korzenie, jest córką polskich emigrantów. Przybyli na spotkanie słuchali o Barbie, która ma wielu zwolenników, co przeciwników, ale łamie stereotypy, uczy tolerancji, spełnia funkcje edukacyjne, bo przecież mamy lalki niepełnosprawne, o różnej karnacji, kolorze włosów, różnych nacjach i również z krąglejszymi kształtami. Wiele lalek produkuje się w narodowych strojach. Firma Mattel stworzyła serię Barbie wzorującą się na kobietach, które odegrały ważne role w życiu społecznym, są autorytetami oraz wprowadzają nowe standardy. Z Polski są to: Maria Skłodowska-Currie, Martyna Wojciechowska, Anita Włodarczyk oraz Iwona Blecharczyk.

Bogumiła Popko aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i artystycznym Gminy Międzyzdroje. Wspólnie z Beatą Hołyńską były głównymi bohaterkami podczas ubiegłorocznego bicia rekordu na najdłuższą flagę – przez ich palce przeszedł każdy metr flagi. Łącznie uszyły około 2756 metrów flagi. Bogusia chętnie dzieli się z innymi wiedzą i umiejętnościami. Prowadzi warsztaty plastyczne, rękodzielnicze jako członek Koła Gospodyń Wiejskich „Wiklina” w Wapnicy oraz Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”, czy w Klubie Senior +. Obecnie pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach jako asystent rodziny. Bogusia jest nietuzinkową osobą, zaraża pogodą ducha, lubi pomagać, angażować się w różne przedsięwzięcia, ale również namawia innych do szukania i dzielenia się własną pasją. „Pasją trzeba się bawić, pasja ubogaca i nadaje sens życiu”. Miłym akcentem podczas spotkania były zabawy i konkursy przygotowane przez Bogusię, gdzie i mali i duzi uczestnicy mogli otrzymać Barbie w prezencie. Radości było co niemiara.

Wernisaż był jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Tygodnia Bibliotek 2024. Partnerem było Koło Gospodyń Wiejskich „Wiklina” w Wapnicy, które przygotowało poczęstunek dla gości. Dziękujemy również Panu Marianowi Kiszkunasowi za pyszne kokosanki oraz Pani Natalii Radobenko za tort w „barbiowej” stylizacji.