18 marca 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarką dla dzieci i młodzieży Renatą Piątkowską. Autorce towarzyszyła lektorka Elżbieta Malwina Kożurno. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Jest to drugie spotkanie w naszej bibliotece, mieliśmy przyjemność gościć autorkę wraz z lektorką w 2018 r.

Renata Piątkowska jest autorką ponad 50 książek, i jak twierdzi, nie zamierza na tym poprzestać. Pisze dla dzieci i chce by na twarzy dziecka zagościł uśmiech nawet po przeczytaniu jednej strony. Uważa, że by rozwinąć zainteresowania czytelnicze najmłodszych istotny w książkach są humor, zaszczepienie empatii do zwierząt i pozytywne postrzeganie świata. Dla autorki losy bohaterów są bardzo ważne, to jak odbiorcy widzą ich samych i przygody, które przeżywają.

Renata Piątkowska już od najmłodszych lat jest wielką miłośniczką koni. Jako dziecko lubiła zaglądać do pobliskiej stadniny i pomagać w opiece nad nimi. Ukończyła nawet szkółkę jeździecką i jest z tego osiągnięcia bardzo dumna. Uważa, że tak jak my, ludzie, obchodzimy się ze zwierzętami, tak nam one odpłacają swą łagodnością i przywiązaniem. Zwraca szczególną uwagę, aby dzieci były wrażliwe na potrzeby zwierząt i ich usposobienie. W czasie spotkania wielokrotnie podkreślała, że zwierzęta tak jak człowiek boją się, cieszą, towarzyszy im radość i smutek – więc bądźmy dla nich dobrzy. Nie zabrakło również trudnych tematów, a takie porusza książka pt. „Dzieci z Placu Trzech Krzyży”, która opowiada o dzieciach z getta warszawskiego.  

Uczniowie mogli zapoznać się z takimi książkami jak: „Oko w oko ze zwierzakiem” czy „Biszkopt, pingwin i reszta” oraz wysłuchać fragmentów książki pt. „Twardy orzech do zgryzienia”, którą czytała lektorka Elżbieta Malwina Kożurno. Jej dykcja i głos to znakomita lekcja języka polskiego.

Zajęcia zakończyły się wspólnym zdjęciami z przybyłymi gośćmi oraz możliwością zakupu książek autorstwa Renaty Piątkowskiej wraz z jej dedykacją. Jedno ze spotkań zostało sfinansowane przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie "Rodzina". 

Dziękujemy!