11 maja 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach w ramach Tygodnia Bibliotek 2023 odbyły się dwa spotkania i warsztaty komiksowe z Tomaszem Samojlikiem dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. prof. dra Władysława Szafera w Wapnicy. Co ciekawe, jej patron był jednym z bohaterów komiksu „Ostatni żubr”.

Tomasz Samojlik to biolog z wykształcenia, autor książek i komiksów o przygodach żubra Pompika, Ryjówki Malutkiej, dzięciołów z Nieumarłego Lasu czy wiedźmuna Gierwalda. Pierwszy komiks powstał 17 lat temu. Pompik stał się na tyle popularną postacią, że do dziś autor wydał ok. 70 książek. Zazwyczaj tworzy historie ze zwierzęcymi bohaterami w rolach głównych.

Nie potrafię rysować – tak powiedział Tomasz rozpoczynając zajęcia. Chcąc tworzyć komiksy musiał wymyślić jakiś sposób, który pozwoliłby mu spełnić swoje marzenie. Udało mu się to, ale tylko dzięki uporowi i ciężkiej pracy, w mniejszym stopniu miał na to wpływ talent. Tak poznaliśmy Pompika. Po nim nastąpił czas na tworzenie nowych postaci. Narysował więc ziemniaka, połowę cukinii, makaroniki, paluszki, banana, jagódkę i powstała … ryjówka oraz kolejni bohaterowie.

Tomasz, jako przyrodnik z zamiłowania, podzielił się z dziećmi wiedzą, np. o Puszczy Białowieskiej, z której rejonów pochodzi, a następnie o tym jak powstaje komiks. Potem zadaniem uczniów było stworzenie jednej strony komiksu, którego bohaterem był Patyczak. Patyczak napotkał na swojej drodze dziwną rzecz – dalszą historię miały kontynuować młodzi czytelnicy. Powstały świetne prace! Okazało się, że Patyczak zastał m.in. skrzynię ze skarbami, UFO, trolle, kotka, pandę…

Po zakończeniu warsztatów dzieci mogły zakupić książki autora oraz otrzymać autograf. Później zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.