W dniach 8-15 maja 2023 r. odbędzie się XX edycja programu Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. „Celem programu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa”. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Moja Twoja Nasza Biblioteka”. Motto to odnosi się do różnorodnej oferty biblioteki dostosowanej do potrzeb czytelników. Każdy znajdzie coś dla siebie. Śmiało możemy powiedzieć, że międzyzdrojska biblioteka jest Moja, Twoja, Nasza, możemy się z nią utożsamić. „Biblioteka jest jak przyjaciel,         z którym dobrze spędza się czas”.

Szalony Tydzień Bibliotek rozpoczynamy już 6 maja 2023 r. o godz. 10.00 akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!”. Na terenie Międzyzdrojów zostaną ukryte książki. Wystarczy pobierać mapkę, znaleźć książki i zabrać je do domu, następnie zrobić zdjęcie z „czytelniczego śledztwa” i wysłać do na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

8 maja 2023 r. o godz. 17.30 to czas celebrowania 5-lecia istnienia Osady Pieśni Grodno - amatorskiego zespołu muzycznego wykonującego muzykę tradycyjną. Repertuar zespołu obejmuje pieśni o korzeniach słowiańskich m.in. polskich, ukraińskich, kresowych w autorskich aranżacjach z użyciem instrumentów współczesnych i tradycyjnych. Dyrektorką artystyczną Osady Pieśni Grodno jest charyzmatyczna Małgorzata Opaluch, która oprócz koncertu obiecała poprowadzić warsztaty muzyczne.

9 maja 2023 o godz. 16.00 debiutujemy z rytmiką dla dzieci. Bibliotekarze w dziale dziecięcym wspólnie z najmłodszymi czytelnikami rozpoczną przygodę ze światem dźwięków, muzyki, rytmem i tempem.

10 maja 2023 o godz. 16.00 odbędą się rodzinne warsztaty plastyczne z okazji Dnia Matki. W podziękowaniu za wszystko co robią dla nas, obdarujemy Mamy laurkami i prezentami, które wykonamy własnoręcznie z odrobiną kreatywnego recyklingu.

11 maja 2023 o godz. 8.20 oraz 10.20 zaprosimy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy na warsztaty komiksowe, które poprowadzi Tomasz Samojlik - polski biolog, popularyzator przyrody, rysownik i twórca komiksów oraz serii książek m.in. o żubrze Pompiku.

12 maja 2023 od godz. 18.00 do 22.00 zapraszamy dzieci w wieku od 9 do 12 lat na specjalną „Noc Bibliotek z książką w tle”. Zgłoszenia należy dokonać do 5 maja 2023 na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Uwaga: liczba miejsc ograniczona. Przygotowaliśmy wiele atrakcji m.in. pokaz udzielania pierwszej pomocy ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubinie, teatrzyk Kamishibai, warsztaty plastyczne, gry, zabawy integracyjne oraz poczęstunek.

Wysyłając nam zdjęcie z wizerunkiem swoim lub dziecka wyrażasz jednocześnie zgodę na upublicznienie wizerunku w lokalnych mediach, na stronie internetowej oraz profilu biblioteki na portalach społecznościowych Facebook i Instagram (w ramach akcji promującej wydarzenie, dot. akcji szukania książek).

Partnerami międzyzdrojskiego Tygodnia Bibliotek 2023 są: Gmina Międzyzdroje, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, Osada Pieśni Grodno, Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Szafera w Wapnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Lubinie, Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Dyskusyjny Klub Książki.

Bibliotekarze