22 marca 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wernisaż i kiermasz prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Klubu Senior+ w Międzyzdrojach. Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, które było jego organizatorem, w całości zebraną kwotę przekaże na konto wolińskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z przeznaczeniem na rehabilitację uczestników międzyzdrojskiego ŚDS i Klubu Senior+.

Dom Samopomocy, będący ośrodkiem wsparcia prowadzony jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie. ŚDS świadczy usługi dla osób przewlekle psychicznie chorych, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. W placówce zatrudniona jest odpowiednio wykwalifikowana kadra prowadząca pracownie: plastyczną, komputerową i kulinarną.

Klub Senior+ rozpoczął swoją działalność w 2020 r. w Międzyzdrojach. Jest on prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie. Klub Senior + jako ośrodek wsparcia przeznaczony jest dla osób w wieku senioralnym (60+). Ma on na celu w szczególności zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo). Dzieje się to poprzez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej, a także oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz opiekuńczej w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym. W ramach Programu udostępniona jest infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.

Przybyłych na wernisaż gości powitała Andżelika Gałecka, Dyrektor biblioteki. Następnie głos zabrały Ewa Tomala, kierownik ŚDS i Bożena Daniluk, terapeuta zajęciowy Klubu Senior+, wiceprzewodnicząca Koła PSONI w Wolinie oraz artyści: Tomasz Lisowski i Jacek Daniluk, którzy opowiedzieli o celu wystawy prac, jakim jest integracja, zaprezentowanie pasji oraz postrzegania świata przez osoby niepełnosprawne.

Każda wystawa jest niecodziennym wydarzeniem dla nas, bibliotekarzy, kiedy czytelnia zmienia się w galerię sztuki. Jest to pierwsza wystawa uczestników ŚDS i Klubu Senior+ w międzyzdrojskiej bibliotece. Kilka lat temu organizowaliśmy takie kiermasze dla WTZ Wolin. Dzięki hojności darczyńców za zebrane pieniądze udało się wtedy zakupić komputer do pracowni komputerowej oraz sprzęt nagłośnieniowy. To wszystko za sprawą artystów, dla których tworzenie to radość, pasja, spełnienie, poczucie wartości, wyrażenie siebie, swoich emocji i potrzeb.

Uczestnicy, w zależności od umiejętności i rodzaju niepełnosprawności, stworzyli samodzielnie lub z pomocą terapeuty szkatułki metodą decoupage, grafiki, driftwoodowe obrazy, abstrakcje malowane farbami olejnymi, makramowe sowy, łapacze snów i wiszące doniczki na kwiaty. W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi obecne były także zajączki, stroiki na korze, pisanki, wielkanocne stroiki. Do prac wykorzystano kawałki materiałów i drewna, pestki dyni, siemię lniane, piórka, monety, muszelki, kolorowe szkiełka znalezione na plaży czy podczas spacerów po lesie. Artyści pokazali kawał dobrego recyklingu, udowodnili m.in., że szklane butelki po napojach mogą stać się piękną ozdobą każdego domu.

Podczas wydarzenia każdy z obecnych mógł nabyć prace uczestników za dobrowolny datek do puszki oraz podziwiać dzieła przy kawałku ciasta i filiżance herbaty oraz kawy. Wystawa potrwa jeszcze tydzień, zachęcamy do zwiedzania i nabycia prac.

Dziękujemy za przybycie m.in.:

Beacie Kiryluk - Zastępcy Burmistrza Międzyzdrojów

Izabeli Suchłabowicz - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 Międzyzdrojach

Agnieszce Stój - Członkowi Zarządu Terminala Promowego w Świnoujściu  

Członkom Stowarzyszenia Kreomanufakura

Pracownikom Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach

Pracownikom i uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Przybiernowie, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przybiernowie i w Ostromicach

Przedstawicielom KGW „Wiklina” w Wapnicy