7 lipca 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki pt. „Porozmawiajmy o ludziach gór”. Tematem przewodnim była książka autorska Anny Król „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”. Uczestnicy dyskutowali o pierwszych kobietach, które okazały się bezkompromisowe, zdeterminowane i wolne. Wytaczały nowe drogi, mierzyły się ze swoim strachem i ograniczeniami, a wszystko to z ogromnej miłości do gór. W książce mogliśmy przeczytać o takich postaciach jak Jadwiga Honowska, Zofia Krókowska, Helena Dłuska czy Irena Pawlewska-Szydłowska. Podczas spotkania analizowaliśmy postawy kobiet, które kiedyś postanowiły spełnić swoje marzenia, a także ich życiorysy, które nie zawsze kończyły się dobrze. Ważnym zagadnieniem, jakie wynikło podczas dyskusji, była choroba tatrzańska, na którą zapadają osoby zachłyśnięte Tatrami. Widoki górskie wywołują wewnętrzny spokój, są niesamowite, ale jak się okazało, mogą być bardzo zdradliwe. Uczestnicy podjęli rozmowę o góralach oraz ich nastawieniu do kobiet wyruszających na szlaki. Nierzadko, bywały one przedmiotem drwin mężczyzn, którzy twierdzili, że żadna nigdy nie będzie rasowym taternikiem. Na szczęście, okazało zupełnie się inaczej i dziś możemy wspominać mnóstwo pań, które zapisały się w historii jako wspaniałe taterniczki, alpinistki czy himalaistki.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dla uczestników został przygotowany słodki poczęstunek. Serdecznie zapraszamy już 14 lipca o godz. 17.00 na kolejne spotkanie DKK w międzyzdrojskiej bibliotece. Porozmawiamy o współczesnych kryminałach.