Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wspiera akcję społeczno-edukacyjną Żonkile 2022 stworzoną z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tematem przewodnim akcji jest miłość. To nie tylko upamiętnienie 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim, ale także sprzeciw przeciwko wojnie i agresji. Chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj i godność.

Żonkile stały się symbolem powstania w getcie za sprawą Marka Edelmana, lekarza, działacza i jednego z przywódców powstania. Co roku, 19 kwietnia nieznajoma kobieta przesyłała Edelmanowi bukiet żonkili. Do końca swojego życia lekarz chodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać im hołd, a razem z nim przychodziło tysiące ludzi z żółtymi kwiatami. To właśnie z tego powodu żółte żonkile stały się symbolem powstania. Tego dnia ogrom ludzi wpina żółte papierowe kwiaty w płaszcze czy kurtki na znak pamięci o tym wydarzeniu.

Bibliotekarze w międzyzdrojskiej bibliotece również chcieliby uczcić tą jakże ważną datę w naszej historii. W 79. rocznicę prezentujemy książki jakie można znaleźć w wypożyczalni i czytelni na temat getta i II wojny światowej. Zapraszamy również do obejrzenia filmu online „Czy w getcie była miłość?”, udostępniony na stronie Muzeum POLIN. Franciszek Bojańczyk opowie o relacji Marka Edelmana i Aliny Margoli-Edelman, Poli Lifszyc, Geli Seksztajn i Izraela Lichtensztajna. 

https://polin.pl/pl/wydarzenie/czy-w-getcie-byla-milosc

Zachęcamy także do wysłuchania wykładu dr Krzysztofa Persaka o powstaniu w getcie warszawskim, który dostępny jest również na stronie Muzeum POLIN.

https://www.polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim

Jeśli ktoś będzie miał ochotę stworzyć własnego żonkila, udostępniamy szablon oraz wideoinstrukcję.

https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks

Pamiętajmy!

#ŁączyNasPamięć. #akcjaŻonkile @polinmusuem.