1. Konkurs plastyczny „Bohater literacki – mój autorytet”

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 19 zorganizowali konkurs plastyczny pt.: „Bohater literacki - mój autorytet”.

Konkurs skierowany był do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego województwa zachodniopomorskiego. Zadaniem uczestników było wykonanie 1 pracy plastycznej inspirowanej książką, w której bohaterem była postać godna naśladowania. Prace przyjmowano do 10 kwietnia 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach.

Ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia nie mogliśmy zorganizować finału konkursu w tradycyjny sposób. W ramach Tygodnia Bibliotek 2021 postanowiliśmy przenieść się do domów laureatów w postaci filmiku z ogłoszeniem wyników, który pojawił się na kanale międzyzdrojskiej biblioteki w serwisie youtube https://youtu.be/MMv5STfEgtM .

Nadesłano ok. 160 prac z takich miejscowości jak: Dziwnów, Golczewo, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Kołbaskowo, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Nowe Czarnowo, Police, Pyrzyce, Stargard, Świnoujście, Wapnica, Wolin, Wysoka Kamieńska.

2. Warsztaty plastyczne i lekcje biblioteczne podczas półkolonii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach

W styczniu bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach zostali zaproszeni jako goście do poprowadzenia warsztatów plastycznych podczas półkolonii w czasie ferii zimowych odbywających się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach. Bibliotekarze poprowadzili warsztaty plastyczne pt. „Dzień Babci” i „Dzień Dziadka” oraz lekcję biblioteczną „Książka artystyczna”.

3. Bezpłatne korepetycje online z języka polskiego w międzyzdrojskiej bibliotece

Od lutego do maja w każdą środę na platformie https://meet.jit.si Andżelika Gałecka, Dyrektor Biblioteki prowadziła bezpłatne korepetycje online z języka polskiego w międzyzdrojskiej bibliotece. Bibliotekarze wyszli naprzeciw młodym ludziom, którzy byli trochę przerażeni panującą sytuacją związaną z pandemią i obawiali się, że nie zdążą opanować całego materiału. Spotkania dotyczyły literatury i dziedzin powiązanych z literaturą, a znajomość których mogła pomóc w zdaniu egzaminu maturalnego z języka ojczystego.

4. Rodzinne warsztaty wielkanocne w Twoim domu

W dniach 15-26 marca 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach dzieci wraz rodzicami, dziadkami, opiekunami odbierały pakiety wielkanocne w ramach „Rodzinnych Warsztatów Plastycznych w Twoim Domu”. W związku z pandemią oraz wprowadzonymi obostrzeniami nie mogliśmy zorganizować warsztatów stacjonarnych, jakie odbywały się co roku w bibliotece. Wychodząc naprzeciw plastycznym potrzebom najmłodszych czytelników i chcąc uatrakcyjnić ten przedświąteczny czas, wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach zakupiliśmy materiały plastyczne i rozdaliśmy je dzieciom w formie pakietów do wykonania ozdób świątecznych w domu.

Warunkiem odbioru bezpłatnych materiałów plastycznych było posiadanie karty bibliotecznej przez dzieci. Te które jej nie miały zostały, bez problemu, zapisane do biblioteki. Dzięki tej akcji pozyskaliśmy nowych czytelników. Niektórzy otrzymali dodatkowo wyprawki czytelnicze dla trzylatków i przedszkolaków w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Osoby, które nadesłały zdjęcia swoich ozdób zostały dodatkowo nagrodzone drobnymi upominkami.

Wydaliśmy 65 pakietów wielkanocnych. Część materiałów plastycznych na warsztaty zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy Bibliotece w Międzyzdrojach.

5. Kiermasz Wielkanocny

18 i 19 marca 2021 r. bibliotekarze oraz członkowie Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” zorganizowali Kiermasz Wielkanocny przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Na naszym stoisku oferowaliśmy „eko jaja” wykonane ze sznurków, jajka ozdobione kolorową gipiurą, jajka 3D, kolorowe wianki, palmy wielkanocne, świąteczne stroiki, pisanki wykonane metodą decoupage oraz poduszki. Prace zostały zrobione przez pracowników biblioteki i członków Stowarzyszenia. Jajka wykonane metodą utwardzania tkanin oraz z efektem „kamienia” ofiarowała Krystyna Marzec. Własnoręcznie uszyte poduszki przekazał Jacek Schabowski. Pomimo pandemii Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach funkcjonuje normalnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dlatego wraz z członkami Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” kontynuowaliśmy kiermasz wielkanocny w holu międzyzdrojskiej biblioteki w dniach 20 - 31 marca 2021 r. Podczas kiermaszu udało się zebrać kwotę 1028,50 złotych. Cały dochód z kiermaszu został przekazany na konto Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” z przeznaczeniem na cele statutowe.