29 kwietnia 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wieczór autorski z Adamem Robińskim, pisarzem i dziennikarzem. Spotkanie było transmitowane na żywo przez profil portalu informacyjno-turystycznego Społeczność Międzyzdroje na Facebooku. Kto nie zdążył na transmisje na żywo, może ją obejrzeć na

https://fb.watch/5btBsG-omI/ lub kanale biblioteki https://youtu.be/X--NaRjhmhI Rozmowę z gościem, który opowiadał o mało znanych i uczęszczanych miejscach w Polsce, poprowadził bibliotekarz Szymon Głod.

Adam Robiński opowiedział o swojej książce „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”, w której chciał oddać hołd ludziom mieszkającym w mało dostępnych, bieszczadzkich stronach. Historie migracji mieszkańców tego rejonu są bardzo różne, ale w głównej mierze o zamieszkaniu tam decydował czynnik ekonomiczny. Bieszczady to także miejsce, gdzie można poznać „życie po kolana w błocie”. Autor nie chce jednak zaszufladkować tych ziem, a ukazać szerszą perspektywę poznawczą. Mit dzikich Bieszczadów wciąż istnieje w świadomości Polaków przyciągając ludzi z zewnątrz. Stały się one domem dla wielu grup etnicznych i narodów m.in. Greków, Łemków, Rusinów. Nasz gość porównywał różnorodność Bieszczadów na styku trzech krajów, zarówno jeżeli chodzi o mentalność ludzi, jak i przyrodę.

W książce „Hajstry” przywołał postacie ludzi, którzy mieli wpływ na życie w miejscach, które przedstawił. Byli to min. pisarz i podróżnik Bruce Chatwin czy Lechosław Herz – krajoznawca i aktor. Konfrontował, to co widzieli inni z tym, co sam przeżył w czasie swoich wędrówek po kraju. Adam Robiński uważa, że znalezienie w Polsce miejsca „niezadeptanego” graniczy z cudem. Ma wielką satysfakcję, że mógł zaprezentować czytelnikom m.in. Pustynię Błędowską czy niemal zupełnie nieznanego miejsca w zachodniej Polsce – Łuk Mużakowa. Dziennikarz powiedział o ogromnej potrzebie tworzenia terenów ochrony przyrody i ostoi nienaruszonych ekosystemów. Uważa, że w mieście także można znaleźć wiele miejsc nienaruszonej przyrody i ją pielęgnować. Pisarz jest w trakcie pisania książki o Morzu Bałtyckim z perspektywy wszystkich krajów, które nad nim leżą. W przyszłym roku również ukaże się książka, w której przedstawi Polskę z nieoczywistej perspektywy.

Spotkanie online z Adamem Robińskim bez udziału widzów w bibliotece było dla nas nowym doświadczeniem. Jest nam niezmiernie miło, że wyświetleń naszego wydarzenia na portalu było ponad 1600. Mamy jednak nadzieję, że w najbliższej przyszłości wrócimy do tradycyjnej formy spotkań autorskich.