Tydzień Bibliotek uważamy za rozpoczęty. 8 maja 2017 roku gościliśmy w Przedszkolu Miejskim „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach z naszym autorskim spektaklem „Zula obrończyni zwierząt”.

Zaprosiliśmy najmłodszych do zabawy propagującej ochronę praw zwierząt. Bibliotekarze wcielili się w postacie egzotycznych zwierzaków. Nie zabrakło żyrafy „co ma ubrań pełne szafy”, lwa, krokodyla „starego, ale bardzo zabawnego”, zebry „co piękny uśmiech ma i o bezpieczeństwo na drodze dba” oraz słoniątka. Czarny charakter również się pojawił. Był nim kłusownik, „co porozstawiał pułapki, by większość zwierząt połamało łapki”. „Chciał na niewoli zwierzątek zbić wielki majątek”. Tytułowa bohaterka Zula zabiera kłusownikowi broń, sidła i liny. Wręcza mu aparat fotograficzny i podsuwa pomysł, „by strzelał z aparatu a zdjęcia dzikich zwierząt pokazywał całemu światu”. Opowieść kończy się happyendem. Kłusownik powraca do dżungli, gdy „wykonuje obiecane zadanie i przywozi zwierzętom albumu najnowsze wydanie”. Scenki spektaklu przerywane były muzycznymi akcentami, podczas których zwierzęta zapraszały dzieci do tańca. W rytm skocznych utworów m.in. „The Lion sleeps tonight” czy „Wyginam śmiało ciało” wszyscy świetnie się bawili.  Na scenie wystąpili wszyscy pracownicy biblioteki. Scenariusz spektaklu napisała Andżelika Gałecka. Tematyka związana ze światem fauny i flory była świetną okazją, by zaprezentować dzieciom całą gamę książek popularnonaukowych, dostępnych w naszej bibliotece, cudownie obrazujących świat dzikiej dżungli… Po spektaklu odbyły się warsztaty plastyczne. Każdy przedszkolak wykonał maskę lwa, zebry, małpki bądź innego zwierzaka, by jeszcze bardziej poczuć klimat afrykańskich lasów. Z okazji Dnia Bibliotekarza otrzymaliśmy od przedszkolaków własnoręcznie wykonaną książeczkę z ilustracjami bajek i baśni. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach związanych z obchodami Tygodnia Bibliotek w naszej instytucji kultury. Stroje i dekoracje zostały zakupione przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.